Kenya - Nairobi - Mombasa - Kenyattanın Güzel Ülkesi...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan afagan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,468
Ynt: Kenya - Nairobi - Mombasa - Kenyattanın Güzel Ülkesi...

"batılılar geldiğinde, onların elinde sadece incil benim elimde ise topraklarım ve altın vardı. bize gözlerimizi kapatıp dua etmesini öğrettiler. gözlerimizi açtığımızda bizim elimizde incil onların elinde ise topraklarımız ve altınlarımız vardı" Büyük lider KENYATTA.. kısa kenya gezimizden kenyattanın güzel ülkesine son kez bakarak, kendi güzel ülkemize döndük

DSC 0218

DSC 0057

DSC 0041

Etiketler

KENYA:

planlanan rota: nairobi-mombasa-amboseli ulusal parkı-nairobi-istanbul

gerçekleşen rota: nairobi-mombasa-lake nukuru-nairobi-istanbul

ekip: batı afrika ekibi

teknik ve bireysel hazırlıklar: batı afrika notları ile aynı (bkz: Mali-Nijer gezisi)

geçerli dil: ingilizce ya da swahili

para birimi: kenya şilini. dolar ile gidiniz, euro bozdurmak bankalarda bile zor olabiliyor. para asla sokakta bozdurulmamalı sahte şilin yaygın

konaklanan yerler:

nairobi: otel sirona (vasat ama içten personeli ile keyfe dönüşen bir konaklama mekanı).. (kafam rahat etsin diyenler için NORFOLK ya da HİLTON)
mombasa: tudor marina &otel (nefis bir otel, muhteşem bir manzara ve iklime sahip bir otel, personel de çok canayakın)

kenyada oteller çok pahalı. nairobi ve mombasa da çok fazla sayıda guesthouse var ama dünyanın en çok güvenlik sorunu olduğu belirtilen nairobide bizce güvenliği BM tarafından onaylanmış otellerde kalınmalı.

rehberlik ve araç kiralama:
hem şehirlerde hem de dilenirse safari planlamalarında hizmet alınabilecek en güvenilir firmalardan birisi Glory firması. büyükelçiliğimiz tarafından bize önerilen bu firmadan ve personelinden çok memnunkaldık. Firma yetkilisi, Moses. Muhasebe ve planlama yetkilisi, Suzan. Şoförümüz David ise çok düzgün bir insandı. Nairobi merkezde faaliyet gösteren firma geniş bir araç parkuruna ve ülke genelinde deneyime sahip. fiyatları ise abartılı değil.

yemek: kenya diger afrika ülkelerinden farklı değil, yemek kısıtlı. nairobi de değişik lokantalar bulmak mümkün, bir italyan lokantası ve birkaç pizzacıya uğradık, yerel lokantaları önermiyoruz. her fırsatta kenya KAHVESİ için, enfes ötesi.
nairobide 24 saat açık dev marketlerde bulamayacağınız hiç bir şey yok, ama hiç bir şey:smiley: gelirken bol bol kenya ve etiyopya kahvesi almayı unutmayın. Java ve dormans markaları tavsiye edildi bize.

güvenlik: kenyanın, teneke barakalardan oluşan ünlü varoş mahallesine kesinlikle girilmemesi gerekiyor, yakın zamana dek varoşlara yakın ana caddelerde bile ellerinde hiv li kan dolu sırıngalarla insanları tehdit ederek gasp yapan çetelerden ürkerek gezinmiş pek çok turist.

binaların etrafındaki elektrik yüklü koruma telleri ve BM güvenlidir listesinde bulunmakla müşteri toplayan oteller güvenlik sorunları konusunda yeterince aydınlatıcı bizce..

tüm önemli binaların özel güvenlikçileri var.

güvenilir kaynakların nariobide bizzat söylediğine göre kenya yolları dünyanın en güvenliksiz 5 devlet yolundan birisidir.

nairobide büyükelçiliğimiz var ve elçilik yetkililerimiz çok içten ve ilgili. arandığında ya da gidildiğinde kesinlikle huzurla dolmanızı sağlıyor ellerinden gelen yardımı yapıyorlar.

nairobi den mombasaya gitmek için kullanılan yolun 3 saatlik kısmı harfiyat alanında geçiyor yolculuk toplamda 600 km ye yakın ve 8 saatte aşılabiliyor yol.

mombasa doğu afrikanın en önemli limanı ve 5-6 ülkenin dünya ile ticaret kapısı, bu nedenle mombasa nairobi yolu tırlar tarafından istila edilmiş durumda.

kenyada gece yolculugu ve herhangi bir yerde yalnız dolaşmak önerilmiyor.

sağlık: hiv dünyanın en yaygın oldugu yerlerden birisi... sıtma görülüyor, menenjit ve sarı humma aşıları olmalı.

vizeler: vize çok rahat, 25 usd ye düşmüş bedeli, sınırkapılarında 10 dk içinde veriliyor.

çekimler: türkiyeden bile rahat. kamu binaları hariç her yerde çekim yapılabilir, siz çekim yaparken insanlar ve hatta hayvanlar poz veriyor.

Sanırım güvenlik sorunu Afria' nın tamamına hakim.
Geçen yıl Güney Afrika' ya gitmiştim. Gitmeden önce herkes kendine dikkat et, orası çok tehlikeli, ne işin var orada şeklinde cümleler kurmuştu.
Sizin de bahsettiğiniz gibi varoşalr dışında pek sıkıntı olmuyor.
Ben en çok deniz ürünlerine hayran kalmıştım :smiley:

afiyet olsun:smiley: bizim gezi konseptimiz damak tadına çok zaman ayırır mahiyette olmadıgı için nebulursayer modunda oluyoruz yurtdışında. ama mombasada biz de balık yedik ve sahiden güzeldi:smiley:

nairobide hiltonun karşı sokağındaki pizzacı da (maalesef adını unuttum) yediğimi pizzayı da anmadan geçemeyeceğim.. harikaydı. sabah kahvaltılarında meyve ve kenya kahvesi şölenlerimiz ise damaklarımızdan uzun süre silinmeyecek tatlar bıraktı bize..

çok güzel kareler var, şanslısınız.
böyle yerleri görebildiğiniz için...
bakımsız çocukları görünce üzüldüm.
paylaşımınız için çok teşekkür ederim.

Herkese selam,ben sizlerin gezi fotoğraflarını açamıyorum.
Web sayfası bulunamıyor

HTTP 404

En olası nedenler:
•Adreste yazım hatası olabilir.
•Bir bağlantıyı tıklattıysanız, bağlantı güncel olmayabilir.

Deneyebilecekleriniz:

Adresi yeniden yazın.

Önceki sayfaya geri dönün.

Bulmak istediğiniz bilgileri arayın.

Ek bilgi

Tüm fotoğraflarda bu hatayı veriyor.Bilgisayarımda eksik bir program mı var?Yardımcı olursanız sevinirim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri