Kene Isırması - Kırım Kongo Kanamalı Ateşi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan queensland Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 138
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 77,337
Ynt: Kene Isırması - Kırım Kongo Kanamalı Ateşi

Evet, ucu, silindir gövdeden çok dikkatlice kesip atıyorsunuz.Yalnızca ucu olmayan silindirik bir dış kılıf kalıyor.İnce bir su zınparasını düz bir zemine koyarak,enjektörün kesilmiş ucunu üstünde ileri-geri,sağ-sol vs yaparak tamamen düzleştiriyorsunuz.Burası çok önemli zira deriyi tamamen öpmesi ve etraftan hava almaması lazım.Biraz sabunlu su damlatıyor ve içine pistonu ağzına kadar itip,yalnızca kenenin sığabileciği bir boşluk bırakılıp enjektörü kene tam ortaya gelecek şekilde hizalayıp bir elle enjektörü sıkıca deriye bastırırken diğer elinizle pistonu yavaş yavaş ama düzenli bir şekilde geri çekiyorsunuz.Sonunda negatif basınç keneyi deriden koparıyor.
Bu hatta penset ile yapılandan çok daha sıhhatli oluyor.Kenenin kopup dağılması söz konusu değil...
Çıkan keneyi bir kavanoza koyup,öylece sağlık kuruluşuna gidip keneyi yoklatıyorsunuz.Elbette kenenin çıktığı yeri bol sabunlu su ile yıkamak ek bir tedbiri sağlıyor...

Etiketler

pagurus' Alıntı:
Evet, ucu, silindir gövdeden çok dikkatlice kesip atıyorsunuz.Yalnızca ucu olmayan silindirik bir dış kılıf kalıyor.İnce bir su zınparasını düz bir zemine koyarak,enjektörün kesilmiş ucunu üstünde ileri-geri,sağ-sol vs yaparak tamamen düzleştiriyorsunuz.Burası çok önemli zira deriyi tamamen öpmesi ve etraftan hava almaması lazım.Biraz sabunlu su damlatıyor ve içine pistonu ağzına kadar itip,yalnızca kenenin sığabileciği bir boşluk bırakılıp enjektörü kene tam ortaya gelecek şekilde hizalayıp bir elle enjektörü sıkıca deriye bastırırken diğer elinizle pistonu yavaş yavaş ama düzenli bir şekilde geri çekiyorsunuz.Sonunda negatif basınç keneyi deriden koparıyor.
Bu hatta penset ile yapılandan çok daha sıhhatli oluyor.Kenenin kopup dağılması söz konusu değil...
Çıkan keneyi bir kavanoza koyup,öylece sağlık kuruluşuna gidip keneyi yoklatıyorsunuz.Elbette kenenin çıktığı yeri bol sabunlu su ile yıkamak ek bir tedbiri sağlıyor...

Hiç bu yöntemle kene çıkarttınız mı ?

hayvana negatif basınç uygularken kusması olası da

kusarsa zaten keneyi almanın bir anlamı kalmıyor

en doğru yöntem ince uçlu bir pensetle kenenin ağız aparatlarından tutarak yukarı doğru çekip çıkartmaktır

sağlık bakanlığının hazırladığı ilgili video aşağıda var

http://video.eksenim.mynet.com/eroglu.eren/KENE_NASIL_CIKARILIR/157395/

Selamlar , hazırlanmış özel kene setleri de mevcut aslında, bence sağlık kuruluşuna ulaşmak temel amaç fakat her ihtimale karşı çantamda bundan bir tane de taşıyorum ;

http://www.adrenalin.com.tr/productdetails.asp?ProductTypeID=3702

Keneyle henüz müşerref olmadığımdan (olmam da inşallah) bu yöntemi kendimde henüz denemedim.Deneyenler ise nette başarılı olduğunu söylüyor.Kene negatif basınçla çıktığından kusmuyor,doğrusu ters basınç zaten kenede kusacak hal ve durum bırakmıyor.Tüm sıvısı zaten ters basınçla vücudundan geriye itiliyor.Üstelik kişinin kendi eti bile tüpe doğru çekilmekte...Bu durumda kene kurtulduğunda ısırdığı yerdeki yaradan az bir miktar insanın kendi vücut sıvısı da tüpe çekiliyor ki bu da yarayı temizlemiş oluyor otomatik.Ben şahsen pense,cımbız gibi edavat ile kenenin çekilip çıkarılması işini pek tutmuyorum.İnsanın eli az biraz hata yapsa işte o zaman kene kusabilir ve sağı solu kopabilir.
Şırınga yöntemi ıspatlanmış ve temiz bir yöntem.Ben şahsen sağlık bakanlığının (hele son yılların iktidarlarının) önerilerine pek rağbet etmiyorum.Bir biyolog olduğumdan da şırınga yöntemini destekliyorum.Üstelik bu yönteme karşı çıkılmış/yasaklanmış/olumsuzluğu tespit edilmiş bir duruma da hiç rastlamadım.
Köpeği olan köpeğinde bir deneyebilir.Elbette köpeği bir başkasının sıkıca tutuması kaydıyla...
Bir de şu var Allah vermesin ama kim hangi yöntemi isterse uygular.Sağlık Bakanlığı tercihimdir diyen öyle yapsın tabi...

Bu enjektör yöntemini bende duydum ama emin değilim . Zira hocamında dediği gibi bu basınç altında kene kusabilir diye şüphelenemekteyim . Birde arkadaşın li verdiği soğuruculu ken çıkarıcılar var . Bunlar güzek çözüm gibi . Ama acaba o soğuk sprey sıkınlınca kene kusmaz mı ? Ölür diyor mesela adrenalinin ürün açıklamasında ... Eğer bir sorun teşkil etmezse güzel çözüm .

Dilerim hiçbirimiz karşılaşmayız kendileriyle ::smiley:

Yukarıda yazmış olduğum halde anlaşılmadığını görmekteyim.Keneye enjektör negatif basınç uygular.Negatif basınç basıncın (-) eksi değerlere doğru gitmesidir.Bu da vakum demektir.Damardan kan almaya benzer.Uzay boşluğu gibidir.Negatif basınçta kenenin ağzından değil sıvı vs çıkması, kusması, aksine tüm vücudunun sıvısı enjektör pistonuna doğru çekilir.Vakum öyle bir şeydir ki hiçbir canlı dayanamaz.Vakumlu gıda ambalajlarını hatırlayınız.İçinde bakteri yaşayamaz ve gıdaların bozulması önlenmiş olur.
Kene ancak pozitif basınç altında kusar.Bu da burada söz konusu değildir.Elbette pistonu geri çekmişken pistonu elinizden kene ısırdığı yerden kurtuluncaya kadar kaçırmamanız,ters basıncı giderek artırmanız, aksi olarak basınç çoğalmasına neden olmamanız gerekir.Aynı şekilde pens ve benzeri ile keneyi ağız mandibüllerinden tutulduğunda keneyi de tam yerinden tutmak, ve elinizden,penseden hiçbir şekilde kaçırmadan bir kerede dikey pozisyonda düzenli bir hızla çekierek almak gerekir.Yoksa o zaman da başınız derde girme olasılığı eğer kene virüs taşıyorsa çok yüksektir.İşte o zaman kene kusar...
Şüphesi,çekincesi olan enjektör yöntemini yapmasın-yaptırmasın.Ama Allah muhafaza benim başıma gelir de bir sıhhi kuruluşa çok çabuk ulaşamıyacaksam,hiç yolu yok bu yolu kullanacağım.Zaten yanımda pens vs değil, bu tipte hazırlamış olduğum enjektörü taşıyorum..

pagurus' Alıntı:
Yukarıda yazmış olduğum halde anlaşılmadığını görmekteyim.Keneye enjektör negatif basınç uygular.Negatif basınç basıncın (-) eksi değerlere doğru gitmesidir.Bu da vakum demektir.Damardan kan almaya benzer.Uzay boşluğu gibidir.Negatif basınçta kenenin ağzından değil sıvı vs çıkması, kusması, aksine tüm vücudunun sıvısı enjektör pistonuna doğru çekilir.Vakum öyle bir şeydir ki hiçbir canlı dayanamaz.Vakumlu gıda ambalajlarını hatırlayınız.İçinde bakteri yaşayamaz ve gıdaların bozulması önlenmiş olur.
Kene ancak pozitif basınç altında kusar.Bu da burada söz konusu değildir.Elbette pistonu geri çekmişken pistonu elinizden kene ısırdığı yerden kurtuluncaya kadar kaçırmamanız,ters basıncı giderek artırmanız, aksi olarak basınç çoğalmasına neden olmamanız gerekir.Aynı şekilde pens ve benzeri ile keneyi ağız mandibüllerinden tutulduğunda keneyi de tam yerinden tutmak, ve elinizden,penseden hiçbir şekilde kaçırmadan bir kerede dikey pozisyonda düzenli bir hızla çekierek almak gerekir.Yoksa o zaman da başınız derde girme olasılığı eğer kene virüs taşıyorsa çok yüksektir.İşte o zaman kene kusar...
Şüphesi,çekincesi olan enjektör yöntemini yapmasın-yaptırmasın.Ama Allah muhafaza benim başıma gelir de bir sıhhi kuruluşa çok çabuk ulaşamıyacaksam,hiç yolu yok bu yolu kullanacağım.Zaten yanımda pens vs değil, bu tipte hazırlamış olduğum enjektörü taşıyorum..

Peyman Bey burada siyasi bir konu konuşulmadığı gibi siyasi bir olayla ilgili olmayan teknik bir konuda bu tür bir yaklaşım da doğru değil. Biyoloji bölümlerinde kenelerle ilgili ne kadar ders verildiğini biliyorum kendi aldığım dersleri de biliyorum. Ben de Veteriner Fakültesinde Öğretim Üyesiyim sadece bu konuda çalışan arkadaşlarım var ve uzmanların söylediği sizin tarif ettiğiniz yöntem ve benzeri bir yöntem yok. Burası bir paylaşım platformu burada herkes tarafından kullanılabilecek genel geçer doğrular paylaşılır ve bir yöntemin taraftarı ya da karşıtı olmam ya da siyasi sebeplerle bir yöntemi reddetmek gibi bir olay bu forumda ilk kez karşılaştığım bir durum. Burada kendi kullanmadığımız kulaktan duyma yöntemlerle insanları yanıltmanın bir anlamı yok. Ayrıca köpeğe yapışan bir keneyi eğer kulak gibi uç bir organa yapışmışsa o yöntemle çıkartmak teorik olarak bile imkansızken düz deri yüzeyine yapışanı da çıkartmayı denemek için köpeğin derisini sinekkaydı traş etmek gerekir. Ek olarak keneler kan emme amaçlı yapışmak için düz yüzeyleri pek tercih etmezler apış arası ya da koltukaltı gibi bölgeler ilk tercihleridir.

Son olarak bu forumda siyasi ve dini konuları tartışmak ya da tartışmaya konu yapmak, tartışma içinde geçirmek yasaktır. Bilinmesinde fayda vardır.

son ek: yukarıda gıdalarla ilgili verdiğiniz bilgiler yanlışlarla dolu yine bilinmesinde fayda var

Saygılarımla

Asetonlu pamukla kenenin uzerine dokunulunca kene kacmaya basliyormus.
Kopek sahibi birinden duymustum.bu sistemde kene kusar mi? Tesekkurler

yasarergun'a zorunlu olarak...

Alıntı yaparak muhatab olarak kendinizi kabul edip bana yanıt vermek gayretine girmişsiniz.Ben ssbman rumuzlu arkadaşa kusma işinin aydınlatmak için bir cevap yazmama(kendisi de katılır katılmaz) rağmen sanki alıntı gösterdiğiniz sözlerim size yazılmış gibi birtakım tepkilere kalkışmışsınız..Bir kere Burada fikir beyan etmek ve görüş bildirmek her saygıdeğer üyenin hakkı olduğu gibi benim de hakkım.Siyasi meselelere girdiğim falan da yok ama ben sağlık bakanlığının ya da bir başkasının dediklerini yapma ve uygulama gibi bir zorunluluğum da hiç yok.Hele sürekli sağlık skandalları ile medya haberlerini dolduruyorlarken ve çalışanların hakları gaspediliyorken...Ben sizin gibi bir memur değilim.Siz daha çalışıyorsunuz,ben çalışma yaşamımı bitirip emekli olalı 3 sene, hem de serbest ticari yaşamımla...Üstelik hala bu devlete önemli oranda vergi veren bir vatandaşım.Vergi mükellefleri de her medeni ülkede olduğu gibi her platformda elştrisini de yapar fikrini de kimsye danışmadan özgürce söyler,aynen benim gibi...
Biyolog olmam kene okuduğum anlamına ve bu konuda uzman olduğum anlamına gelmez.Kaldı ki ben bir deniz biyoloğuyum,bizler balık parazit ve keneleri ile uğraştık.Burada anlaşılması gereken nokta biyolojiyi bilen birisi olarak konuya bir elektrikçiden(mesela) daha yakın olduğumdur.Alıntı yaptığınız bana ait satırlar sizi hiddetlendirdiğini görüyorum ki ben sizi muhatap almamıştım.Ama görüyorum ki bir üstünlük kurma çabası içerisine girmişsiniz.Hayırlı olsun...
Bir sürü arkadaş kendi fikirlerini yazarken bana gıcık olmanız çok düşündürücü..Ama sizin gibi değerli vatandaşlarla her platformda karşılaşmak zaten doğal.Ben sizle tartışma içinde değilim,ama sizin arandığınız belli..Size daha fazla yanıt yazmak benim yaşamdaki almış olduğum tecrübe ve görgüye sığmayacağı için sizi satmaya çalıştığınız kendi öğretim üyeliğinizi alabilecek olanlara bırakıyorum.Bu başlıklı konuyu takibimden çıkarıyor,artık okumayacağımı ve ilgilenmiyeceğimi beyan ediyor ve sizi yazdıklarınız ve yazacaklarınız ve yüksek veterinerlik görgünüzle başbaşa bırakıyorum.Burada bilmemne yarışında değiliz,sohpet ediyoruz ama her ortamda olduğu gibi burada da maalesef saldıılar olabiliyor.
Şırınga yöntemini nette önce bir araştırın.Hocalarınız öğrenciyken sizlere bunları okutmamış olabilir.Kabul etmek ve tarafı olmak durumunda değilsiniz ve bunu ben de kimseye kabul ettirmek durumunda ve umurunda da değilim.Burada yazılanlar sohpet, bilimsel ya da tıbbi tartışma ortamı değil.Herkes fikrini söyler,kabul etmez katılmazsınız ama bunu saldırarak değil,efendi gibi söylersiniz,daha iyisi de söylemeyebilirsiniz.
Bundan yoksunsanız benim arkamdan yazmaya devam ederek esasında ne olduğunuzu burayı okumaya devam edecek ve bir şekilde daha sonra geleceklere de göstermiş olacaksınız...
Haydi kolay gelsin...

yasarergün adlı kulanıcının bu uslupta yazılarıyla bir çok konuda tepki aldığını gördüm dayanamadım yazıyorum.
herşeyin en doğrusunu sizmi biliyorsunuz o yasak bu yasak o doğru bu doğru. biz bir paylaşımda bulunmayalım siz engin bilgilerinizle makaleler yazın biz okuyalım hocam.

Arkadaşlar burası bilgi paylaşım formu.Ama sanal alemde yazışmak ile yüz yüze görüşmek arasında çok fark var.
Son derece dışa dönük ve içi dışı bir kişi olarak bu konuda en çok sıkıntı çekenlerden biriyim.Onun için bu ve benzeri forumlarda yazılanlara ve yazışma şekline , usluba çok dikkat etmek lazım.Hiçbirimizin ön yargılı olmadığını varsayarak , aile içinde olur böyle şeyler diyerek konuyu kapayalım isterseniz.
Kene konusuna gelince benim de bu konuda naçizane vereceğim akıllar var.
En etkili yöntemlerden biri sevgili Nejat Alp'ın '' yorganda kene var , kopar kopar gene var '' adlı parçasını vücudumuza yapışan keneye dinletmek.
Parçayı duyan kene anında geçici felce uğradığından , kusacak ve kıpraşacak vakit bulamıyor ve 8 bacağı birbirine dolanarak gülme krizine giriyor.Ve bulunduğu ortamı terkediyor.
İlgilenenler parçayı internetten bulabilirler.
Saygılarımla.

Herkese selamlar öncelikle ...

Dediğim gibi bu enjektör yöntemini çeşitli ortamlarda duydum ama uygulaana rastamadım henüz . Konu ciddi bir hastalık olunca iyi tetkik etmek gerektiğini düşündüğümden tartışıyorum ve merakımı gidermeye çalışıyorum , ki sanırım bundan ilgili tm arkadaşlar fayda sağlayacaktır . Aklmı karııştıran asıl nokta keneyle mücadel ile lgili kaynaklarda bu yöntemin neden gösterilmediği ? Penset ve iplikten daha kolay ve temiz görünmesine rağmen neden gözardı ediliyor olabilir acaba ? Bu konuda nette raslatdığınız kaynaklarıda buraya eklersek daha iyi olur diye düşünüyorum .

Ayrıca dün konuyu merak edip konuyla ilgili birkaç hekime sordum . Kenin pensetle çekilitken bile hayli zor ayrıldığını , yapılan vakumla sonuçta derininde vakuma maruz kalıp çekildiğini ve bu şekilde o kenenin ordan çıkmasının zor olduğunu söylediler . Tabi bu yöntemi denemediklerini ama herhangi bir kaynak yada yada araştırmada a rastlamadıklarını söylediler . Ayrıca kene eğer çıkmazsa basınçta rahatsız olan kenin kusma riski de söz konusu . Ancak yinede benim için biraz daha soruşturacaklar .

Şu dondurma yönetemii sormayı unutmuşum ama sanırım bunun cevabı veteriner ve zoologlarda olmalı ...

Gelelim tartışmaya ...

Arkadaşlar yaşar bey , hem bir veteriner hem forum yöneticisi hemde forumda herkesçe tanınan bir insan ve yanlış olma ihtimali olan ve hataiyet arz eden bilgiler konusunda ciddi bulgulara ulaşmadan tavsiyede bulunulmasının yanlış olabileceğini belirtmiş .

Pgurus hocam(adınızı bilmiyorum) Gezenbilir diğer forumlardan farklı olarak çok sıcak , büyük çoğunluğun birbirini gerçek hayatta da tanıdğı bir platform . Başta bu sebeğle yazdıklarınızı fazlasıyla sert buldum . İnsanların memur olması yada devlet görevinde bulunması bu insanların belli gruplara yada üstlerine yaranma çabasında olmasını yada doğru bildiğini sölemesine engel değildir . Bunu engel gören insanlar için bir şey söylemiyorum ama bu burda bir itham var ise , çok sert ve bence yanlış olmuş. Eğer yoksa ben yanlış anladım demektir .

Arkadaşlar bence bu forumda karışımızdakini kırmadan , sanki bir arkadaşımızla konuşuyormuşuz gibi yazmalıyız ki , samimiyet ve paylaşım herzaman aynı güzellikte olsun .
Neyse , aslında bu tali konuları bırakıp asıl konumuza dönmeliyiz . Ben öğrendiklerimiz yazdım şimdilik . Bu enjektör ugulamasıyla ilgili link vs varsa ve verebilirseniz çok memnun olurum ...

Saygılarımla ...
Barış

Herkese merhaba,
"Pagurus" nickli arkadaşın tarif ettiği yöntemi duymuştum ve çok ta akla yatkın geliyor. Vakum altında kenenin kusma ihtimalinin düşüyor olması, bu yöntemin diğer yöntemlere nazaran bir artısı diye düşünüyorum. Hemen bir enjektör edinip gerekli tadilatları yaparak gezilerde yanımda hazır bulunduracağım. Paylaşım için teşekkürler. Ayrıca sağlık bakanlığı hakkındaki endişelerinize de aynen katılıyorum.

Şimdi sorup öğrenmek istediğim bazı noktalar var. Gelecek yanıtların başkalarına da ışık tutacağını umuyorum.

Bu virüslü kene tipi belli midir?
Görünüm itibarıyle ayırt edici bir özelliği var mıdır?
Virüslü kene vücuttan beslenmeye başladığından itibaren ilk 6 saat içinde sökülüp alınması durumunda pek bir risk olmadığı konuşuluyor, doğru mudur?
Üstünde kene bulunmayıp ta ölümle sonuçlanan vakalar olduğunu biliyorum, virüs başka bir hayvanın salgısıyla da bulaşabiliyor mu?
Üzerimizde bir kene bulup en yakın sağlık kuruluşunda uygun bir şekilde vücuttan ayırdığımız halde yine de emin olmak için bir kan tahlili sonuç verir mi? Bu kan tahlilini nerede yaptırabiliriz? Sadece Ankara'da Hıfzıssıhha, İstanbul'da Gülhane tıp bu tahlili yapabiliyor diye biliyorum doğru mu?
Virüs bulaşmış hastalarda kurtulma oranı hakkında bilgisi olan var mı?
Ölümlü vakaların gerçekte daha fazla olduğu ancak medyada pek azının halka duyurulduğu bilgisi dolaşıyor halk arasında, bu konu hakkında bilgisi olan var mı?

Bunlar samimi sorulardır.

Selam arkadaşlar bu konuda bilmeyerek,yönlendirme ile yapılacak bir tartışma olmamalı.Oyle ise uzmana ne gerek var, uzmanda sana göre, bana göre bir yaklaşımı yanlış değilmi.Ben merak ediyorum.Yıllardır ülkemiz kuşların göç yolu üzerinde iken neden son zamanlarda belirgin bir şekilde sıkıntı vermeye başladı bu sorular artıkça artıyor. Yasaergun hocanın söylediklerinde tepki verilecek birşey olmadığını düşünüyorum.Pagarus abimiz aşırı derece sert bir yazı yazmış ki, cümleler arasındaki tepki anlaşılır gibi degil.Kendi yazısından Alıntı (Vergi mükellefleri de her medeni ülkede olduğu gibi her platformda elştrisini de yapar)olay vergi veren, vermeyen noktasına çekilmesi bile anlaşılır değil. Her vatandaşın her kurumu haklı nedenlerle eleştirme hakkı vardır. Tavsiyede bulunurken dikkatli olmak gerekir arkadaşlar.Parantez içinde kurumlarımızı politik olarak tanımlamak gibi tepkiler burada anlaşılır gibi değil .Lemanın kapağını getirip kene bilgi paylaşımına eklemek bile durumun nasıl şekillendiğini gösteriyor.Lemanın simgelediği siyasi kapağın bizim konumuzla ne alakası var.Yasarergun katılıyorum burada siyasi bir tavır koymak için yazmanın hiç bir anlamı yok GEZENBİLİR bu konuda sıklıkla uyarı yapıyor.Tartışmalar karşılıklı paylaşım sağlamalı bizim dostluk ortamımıza katkısı olsun.
Konuya dair olacaksa Avrupada yapışan keneye sıklıkla dondurma yöntemi uygulanıyor diye okumuştum.

Ben hepinizden konu dışı mesajlarınızı silmenizi rica ediyorum. Olay çarpıtıldı gitti. Böylesine önemli bir konu ne hale geldi.
LÜTFEN İLGİSİZ MESAJLARI SİLELİM.
Bu site pekçok kişiye, pekçok konuya kaynak bir site. Ben bile bu yüzden üye olmuştum.
Teşekkürler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR