Kene Isırması - Kırım Kongo Kanamalı Ateşi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan queensland Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 138
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 77,400
Ynt: Kene Isırması - Kırım Kongo Kanamalı Ateşi

Günümüzde doğal dengeler aşırı derecede bozulmuş vaziyette.Eskiden köy cıvarlarında arazilerde ormanlarda bol miktarda keklik,sülün ve diğer kuş türleri bolca bulunurdu.Kenenin baş düşmanı olan kuşlar zamanla yaşam alanları daraltıldığı için sayıları azalmış,tarımda kullanılan ziraii ilaçların bilinçsizce kullanılması ve kene mücadelesi için kullanılan ilaçların da diğer canlılara zarar vermesi üzerine kene populasyonu artmıştır.Aslında basit yöntemlerle önlemler alınsa mesela zirai ilaçların bilinçli kullanımı ve bilinçli avcılık gibi sorun ortadan kendiliğinden kalkar.Bir tek sülün veya keklik günde ortalama 100 adet kene yer.Çözüm bu. :smiley:Geçen yıl bizim burada Çan ilçesinde bir mevkii ye 500 adet sülün salındı.Bu yıl bunlara takviye olarak 470 adet daha saldık ve gözlemledik.Şu an o sülünlerin bulunduğu mevkii de kene populasyonu gözle görülür oranda azaldı hatta yok gibi bişey şu an.Ve buna mutaakip sülün kuşları yiyecek ihtiyaçları karşılamak için daha geniş bir alana yayıldılar.Doğanın kendi sistemi ile kene sorunun çözüleceğini görmüş olduk :smiley:

Etiketler

bigalı' Alıntı:
Günümüzde doğal dengeler aşırı derecede bozulmuş vaziyette.Eskiden köy cıvarlarında arazilerde ormanlarda bol miktarda keklik,sülün ve diğer kuş türleri bolca bulunurdu.Kenenin baş düşmanı olan kuşlar zamanla yaşam alanları daraltıldığı için sayıları azalmış,tarımda kullanılan ziraii ilaçların bilinçsizce kullanılması ve kene mücadelesi için kullanılan ilaçların da diğer canlılara zarar vermesi üzerine kene populasyonu artmıştır.Aslında basit yöntemlerle önlemler alınsa mesela zirai ilaçların bilinçli kullanımı ve bilinçli avcılık gibi sorun ortadan kendiliğinden kalkar.Bir tek sülün veya keklik günde ortalama 100 adet kene yer.Çözüm bu. :smiley:Geçen yıl bizim burada Çan ilçesinde bir mevkii ye 500 adet sülün salındı.Bu yıl bunlara takviye olarak 470 adet daha saldık ve gözlemledik.Şu an o sülünlerin bulunduğu mevkii de kene populasyonu gözle görülür oranda azaldı hatta yok gibi bişey şu an.Ve buna mutaakip sülün kuşları yiyecek ihtiyaçları karşılamak için daha geniş bir alana yayıldılar.Doğanın kendi sistemi ile kene sorunun çözüleceğini görmüş olduk :smiley:

Teşhis doğru
Tedavi doğru

Doğru söze ne denir

Kuş kalmadı ortalıkta
tavukları bitirdik
ilaç ucuz ama hedefi zavallı faydalı böcekler

uyanacağız doğru ama biraz geç olacak ve umarım iş işten geçmemiş olur.

Evet kesinlikle doğru ve tüm kurumların örnek alması gereken bir proje . Sizleri tebrik ederim .

Zaten kene için yapılan ilaçlamanın çözüm olmadığını ilacın keneleri ve kene yumurta-larvalarını yiyen canlılara zarar verdiği söyleniyor ama dinleyen kim ... Kuş desen kalmadı tavuk-kanatlı desen gribe kurban gitti ...

Merhaba,

Her türden kara avcılığı, "en az 5 yıl" süreyle yasaklanmalıdır. Uçuk bir öneri gibi görülebilir ama başka bir öncelikli çare göremiyorum. Bu yitirdiğimiz hayvan varlığının önemli oranda kazanılmasını sağlayacaktır. Çeşitli kurum ve kuruluşlarca yapılan, doğaya hayvan bırakılması-salınması yöntemi de etkili bir şekilde kullanılırsa, biyolojik savaşım, gerçekleştirilmiş olur gibime geliyor. Ayrıca hızla azalan hayvan varlığımız ve yok olan/yok olma tehlikesi yaşayan hayvan türlerinde sıkıntı ortadan kalkabilir.

Bu işin uzmanı değilim. Yukarıdaki "ham" düşünce, uzmanlarca geliştirilebilir, "hayırlara vesile olur."

Cavid Sezen

kene beni ısırmıştı iki yıl evvel. kestane toplarken.fark edince hastahaneye gittim.doktorların hepsi bu konuda bilgi sahibi değil.herbiri ayrı uygulamadan bahsetti... bende bıçakla çıkarttım...ortalıkta çok sansasyonlar var. ben önce kendi kanaatımı kullanıyorum.ever k k hastalığı bulaşabilir ama bu okadar çok yaygın değil. bukadar köylü çiftçi vatandaşlar bağ bahçelerde gün boyu çalışıyorlar. anadolunun birçok yerinde bu insanlar keneler tarafından çokça ısırılıyor ama bizlerin haberi olmuyo tabii. iyisimii önlemimizi alalım ama.kendimizi doğadan bukadar tecrit etmeyelim....ve ben derimki, doğaya tabiata nekadar iyi nekadar sevgiyle baktıysam oda bana karşılığını fazlasıyla verdi , vermekte....DOĞAYLA KONUŞTUM. DEDİKİ, YOOOOK ÖYLE GÖLLERİ DERELERİ DENİZLERİ VS. HERTÜRLÜ KİMYASALLARLA ZEHİRLEYİN ,DAHA ÇOK TÜKETMEK İÇİN KATLEDİN, ZEVK İÇİN SULARA BOMBA ATIN BALIKLARI KATLEDİN ZEVK İÇİN TÜKETİN SONRA OKADAR ÇÖPLERE YER ARAYIN DÖKMEK İÇİN. VS VS DDAHA NELER. BÜTÜN SORUMLULAR BİZLERİZ. BİZLER BU ANLAMDA BİRER KAATİLLERİZ....EVET BENCE EN MÜKEMMMEL YARATK İNSAN , OLDUĞU GİBİ , EN TEHLİKELİ HAYVANDA YİNE İNSANDIR.. SELAMLAR.

Bazan inanmak istediğimiz şey ile var olan gerçek birbirinin aynı değildir...

Keklik kene yemez...Sülün de bıldırcın da tavuk ta.... Kene bunları yer...

Sayın Bigalı,Doğaya sülün salma çabalarınız takdire şayan... Türkiyede bir çok avcı birliği de doğaya iyi niyetli olarak keklik ve sülün saldılar.Halen de salınıyor... Ancak açıkça söylüyorum ki bu çalışmalar aslında ''Tilki yemleme çalışmasıdır'' Bölgede etkin predetör temizliği yapılmadığı sürece bu hayvanların doğada yaşaması mümkün değil.Predetör mücadelesinin en etkin yolu tüm dünyada kağıt üzerinde yasak olmasına rağmen zehirdir. Yani arazinizi tilkiden sansardan temizlemediyseniz sülünleriniz yaşamayacak... Üzgünüm ama böyle olduğunu göreceksiniz... Diyelim ki predetörleri temizlediniz... Bu durumda bile işiniz garanti değil.Bölgedeki tarım ilaçlarını kontrol altına almanız lazım... bunu da sağlarsanız sülünleriniz adapte olur ve ürer...

Yaşar bey, bence teşhis te yanlış tedavi de... Eski ormanlar kralı sayın Osman Pepe keneyle mücadele için kuş avını tamamen yasaklamayı düşündüğünü söylemişti.Sülün ve kekliğin kenenin baş düşmanı olduğunu,bu yolla kene işini çözeceğini duyurmuştu.Sonradan anlaşıldı ki sayın bakan kene ile süneyi karıştırmış :smiley: Sülün keklik gibi hayvanlar kenenin düşmanı olmak şöyle dursun,taşıyıcısıdırlar çünkü...Maalesef menülerinde kene yok...Eti yenen kuşlar kene yemezler,tavuk ta dahil...

Cavid bey, 1940 lı yıllardan beri ülkemizde sülün avı yasaktır.Ben yurtdışı ve özel avlaklar dışında hiç sülün avlamadım.Hatta görmedim.Vuran gören bir avcı da duymadım.Tek istisnası istabul ve sinop ta bazı askeri statülü bölgelerdir.Buralarda gerçek yabani sülünlerin bazan kaçak avlandığını duyuyoruz.Demek istediğim şudur:60 yıldır yasak olmasına ve vurulmamasına rağmen dağımız taşımız sülün dolmamıştır...Dolamayı bırakın bir tek dahi ürememiştir.Acaba sizce de bu sorunun avcılık dışında bir nedeni de olabilir mi?

Türkiye sınırları içinde sülün salımının başarılı olduğu tek örnek vardır....Gökçeada... Neden acaba?
Gökçeada'da yırtıcı yoktur.Yoğun kimyasal kullanılan tarım alanları yoktur.

Selamlar Murat Koçaş

Sayın Koçaş,

Tavukların, sülünlerin, kekliklerin ya da bıldırcınların ergin kene yemediğini nereden duyduğunuzu ya da okuduğunuzu öğrenmek isterim doğrusu. Bu konuda bir yayın varsa ben de konu hakkında bilimsel anlamda kalem oynatan doçent arkadaşlar var beni yanılttınız deme şansım olur. Ama parazitolog arkadaşların dediği yukarıda sayılan kanatlıların kenelerin erginlerini yedikleri hatta amerikada gine tavuğunun bu mücadelede kulanılması için seçildiği rusyada yapılan bir çalışmada kenelerle enfekte alana salınan tavukların bu kenelerin sayısının çok önemli ölçüde azalttığı. Kırsalda yaşayan ve minik bahçesinde ya da evinin çevresinde bu tür problemleri olanların 8-10 tavuk besleyerek bu sorundan büyük ölçüde kurtulacakları konusunu da hatırlattılar. Bahsettiğim konularda ilgili makaleleri de gereksirse size iletirim. Makaleler gazete haberi olmayıp hakemli bilimsel uluslararası dergilerde yayınlanmışlardır. Ek olarak benim çalıştığım üniversitede bir hocamız menüsünü büyük oranda kenelerin oluşturduğu bir peygamberdevesi türünü kültüre ederek 3 yıl boyunca denemelerini yapıp laboratuvar sonuçları olumlu olunca bu yıl saha denemelerine başladılar arada gazetelerde gördüğünüz haberlerin kaynağı da burasıdır. Ayrıca siz avlanan kanatlıların bunları yemediğini söylerken hiç 20 ya da 25 sene önceki bu hayvanların populasyonları ile bugünkü populasyonları arasında yapılmış ciddi bilimsel çalışmalar okudunuz mu onu da sormak isterim. Forumun bir başka yerinde Konya Ereğlideki keklik pınarı projesinden bahsetmiştim bir avcı derneği tarafından yapılan bir proje ve ciddi sayılmlar yapılarak yıllık bazda değişim rapor edilmiş ve çözüm önerisi getirilmişti. Burada bizim amacımız artık ciddi anlamda SONA YAKLAŞAN yaban hayatının biraz canlandırılmasıdır. Kaçak ya da yasal farketmiyor ama bu zavallı canlılar şu an var olma mücadelesi veriyor nasıl ? YUMURTLAYARAK, biz de onları vurarak zehirleyerek tuzakla yakalayarak gözlerine projektör ışığı tutarak yaşam alanlarını daraltarak NESİLLERİNİ TÜKETMEK İÇİN TÜM GAYRETİ GÖSTERİYORUZ. Kendimizde Allahın yarattığı ve son örnekleri kalmış canlıları YOK ETME HAKKINI görüyorsak lütfen yok etmeye devam edelim tek bir söz tek bir harf yazarsam namerdim. Ama bu hakkı kendimizde görmüyorsak o zaman oturup düşünmek gerek derim.

Saygılarımla

Hatırlayan var mı bilmem ama bir bakandı sanırım doğada kenelerden nasıl korunacağız sorusuna pantolonun paçalarını çorabın içine sokarak diye cevap vermişti ve matbuat alemi adamı sokağa çıkamaz hale getirmişti ne dalga geçmişlerdi belki hatırlarız. Peki bu kadar senedir bu problem var daha radikal ve işler bir öneri getiren oldu mu ?

Hele o dalga geçen eli kalem tutan cehl-i mürekkep taife ?

Avlayalım avlamayalım konusu başka bir konu.

Keneye gelince daha geçenlerde bir konferans vardı... Bir kaç link yazacağım.İlki bu konferansla ilgili.Diğerlerini de incelerseniz kene-keklik ilişkisindeki düşünceleriniz farklılaşabilir.

Dediğiniz şahsı hatırlıyorum.MHP li sağlık bakanı Osman Durmuş.Daha sonra AKP Yozgat milletvekili de benzer açıklamalarda bulunmuştu.Bu arada radikal ve işler öneriler getirenler de oldu...Yine linkleri incelemenizi önereceğim.

http://www.yurthaber.com/haber/prof.-dr.-zati-vatansever-124267.htm

http://www.klimik.org.tr/KHHA/Keneler%20ve%20CCHF.pdf

Vallaha Yaşar bey google 'da kanatlı kene ilişkisi diye arayınca bir sürü okuyacak şey çıkıyor.

Bu arada sanırım pazar günü Vitarayı alıyorum.Manuel 2001 model.128.000 de çok iyi görünümlü.Sıfır dört mevsim lastikleri var.18500TL. Nasıl sizce?

Selamlar.

biraz daha pazarlık edin derim km iyi, ben 129 000 de almıştım sorun yaşamadım ama kesinlikle birilerine parasını vererek expertiz yaptırın, istanbuldaysanız grand otodan şaşmayın hatta yakınsanız kesinlikle grand oto derim (iki ay kadar önce 98-99 5 kapılar düz vites 15 000 civarı di)

kene konusunda çalışan arkadaşlar var işleri o benim verdiğim bilgiler oradan gazete haberlerine itibar etmiyorum çünkü bir çok şeyi hatalı yansıtıyorlar ya da kaynakları onlara hatalı bilgi veriyor sonra da o hatalı bilgi kulaktan kulağa yayılıyor

dediğim gibi verdiğim bilgilerin olduğu bilimsel makaleler arkadaşlarda buraya da eklerim ama bir çuval teknik döküman burada akıl karıştırmaktan başka işe yaramaz özetin özeti yukarıda yazdıklarım

Kenelerle ilgili önereceğim 3 ürün var.

http://www.adrenalin.com.tr/productdetails.asp?ProductTypeID=3808
http://www.adrenalin.com.tr/productdetails.asp?ProductTypeID=3709

Bu ikisi keneleri uzak tutmak için, kullanan bir çok müşterimiz var ve bir sorun iletilmedi ama sonuçta bunu takıp kene dolu bir yere giren olmadığı için net bir veri olma şansı yok.

http://www.adrenalin.com.tr/productdetails.asp?ProductTypeID=3702
Bu ürün yapışan keneyi sökmek için, yurt dışında kullanılan bir alet. Tabi ki işi yapabilecek bir hastaneye ulaşabiliyorsanız bence ilk seçim hastane olmalı ama öte yandan kene riski yüksek medeniyete daha uzak yerlerde aktivite yapanlar için mantıklı bir seçim.

Tavukların, sülünlerin, kekliklerin ya da bıldırcınların ergin kene yemediğini nereden duyduğunuzu ya da okuduğunuzu öğrenmek isterim doğrusu. Bu konuda bir yayın varsa ben de konu hakkında bilimsel anlamda kalem oynatan doçent arkadaşlar var beni yanılttınız deme şansım olur. Ama parazitolog arkadaşların dediği yukarıda sayılan kanatlıların kenelerin erginlerini yedikleri hatta amerikada gine tavuğunun bu mücadelede kulanılması için seçildiği rusyada yapılan bir çalışmada kenelerle enfekte alana salınan tavukların bu kenelerin sayısının çok önemli ölçüde azalttığı. Kırsalda yaşayan ve minik bahçesinde ya da evinin çevresinde bu tür

SANA KATILIYORUM.BİZ İNSANLAR KENDİ HATALARIMIZI GÖRMEK İSTEMEYİZ.. ELLİ YILDA YÜZ YILDA YOK ETTİKLERİMİZİN SONUÇLARINI ŞİMDİLERDE GÖRÜRÜZ FAKAT SONUÇLARINI DEĞİŞTİRECEK ÖNLEMLERİ YİNE YOK ETME İŞTAHIMIZDANGERİ DURMADAN ÇEŞİTLİ KİMYASAL ÖNLEMLERLE YAPMAYA ÇALIŞIRIZ.....HİÇ BİR MUSİBET YOKTURKİ İNSANIN KATKISI BULUNMASIN.... İSRAFSIZ BİR DÜNYA DİLEĞİYLE SELAMLAR.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri