Kene Isırması - Kırım Kongo Kanamalı Ateşi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan queensland Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 138
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 77,411

Etiketler

Ynt: Kene Isırması - Kırım Kongo Kanamalı Ateşi

emeğinize sağlık

Rica ederim arkadaşlar ben teşekkür ederim sağlıklı kenesiz günler ;)

4WD' Alıntı:
Arkadaşlar ben bir şey öğrenmek istiyorum. aramızda kenelerle ilgili bilgisi olan arkadaşlarımız varsa onlara bu soruyu sormak istiyorum:
bir insan bir böcek tarafından veya kene tarafından ısırılmış olabilir.
ısırılan insanda kene yapısık kalmamışsa mesela çorap üzerinden ısırılmıs olabilir ve daha sonra çorap çıkarılınca kenede çıkmış olacak.
mutlaka kenenin ısırdıgı yerde bir iz bulunur. o iz nasıl olur?
diger böceklerin ısırması mesala şişme. kızarma morarma yapabilir.
kenede ısırdıgı yerde bir morarma kızarma veya şişme yaparmı?
ve kızarma veya morarma olursa, kızaran veya moraran alanın büyüklügü ortalama nedir?

Bu sorunun cevabını bende merak ediyorum. Ama zannedersen kene ısrması kendisinin yarısını deri içine sokuyor. Bu durumda çorap çıkarması ile dışarı çıkmaz. Mustafa abiden keneyi çıkardığımızda kızarıklık vardı ve 10 gün o bölgeye baskı yapınca ağrımış..

İstanbul İl Sağlık Müdürü Mehmet Bakar, İstanbul'da Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığını taşıyan ''Hylomma Marginatum'' kenelerinden bulunduğun ancak bunlarda virüs tespit edilmediğini söyledi.

Bakar, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Recep Öztürk ve Prof. Dr. Ayşen Gargılı ile İl Sağlık Müdürlüğünde basın toplantısı düzenledi.

İSTANBUL'DA KIRIM KONGO TAŞIYAN KENE BULUNMADI

Konuşmasında, İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde bir bilimsel danışma kurulu oluşturduklarını ve kurulun yaptığı çalışmaların da dönem dönem kamuoyuna açıklandığını ifade eden Bakar, ''İstanbul'da KKKA hastalığını oluşturan virüs yok. Şu ana kadar İstanbul'da bu virüsü taşıyan bir kene tespit edilmedi'' dedi.

Bakar, virüsü taşıyan kene olarak adlandırılan ''Hylomma Marginatum''un İstanbul'da varlığının bilindiğini belirterek, şunları kaydetti:

''Şu ana kadar virüsü taşıyan kene cinsi olmasına rağmen İstanbul'da hiçbir şekilde virüsle bulaşmış kene tespit edilmedi. Gerek KKKA hastalığı virüsünü taşıyan, gerekse diğer hastalıkları yayan kenelerden İstanbul'da her zaman vardı. Dün vardı, bugün de var, yarın da olacaklar. Ancak bu hususta paniğe kapılmak gereksiz olduğu gibi 'İstanbul'da kene ile bulaşan hastalıkların tehlikesi yok' demek de doğru olmaz.''

Bu konuda gerekli tedbirlerin alındığını da vurgulayan Bakar, ilaçlamanın mutlak değilse bile bir süre korunma sağladığının da tespit edildiğini anlattı.

TAŞIYICI KENE VAR, VİRÜSLÜ KENE YOK

Bakar, ''İstanbul'da şu ana kadar tespit edilen kenelerde virüs bulunmuyor. Virüsü taşıyan kene var, ama virüslü kene yok. Lyme hastalığı riski de İstanbul'da her zaman vardı. Kene ile sadece KKKA değil, Lyme gibi başka hastalıklar da bulaşabiliyor. Halkın keneyle ilgili duyarlılığının devam etmesi çok önemli'' şeklinde konuştu.

Mehmet Bakar, halkın doğru bilgilendirilmesinin önemine işaret ederek, bu tür konularda uzman kişilerin konuşmalarının ve açıklama yapmalarının gerekli olduğunu söyledi.

Ben bu kene konusunun gereğinden fazla abartıldığını düşünüyorum ama tehlike büyük olunca risk küçük olsa da korkutucu olabiliyor.
Merak ettiğim, kampçı arkadaşlar içinde kenelerle yakın temasa girenler var mıdır? Tabi ki kene yapışması çok küçük bir ihtimal. Bu kenenin kırım-kongo kanamalı ateşi virusu taşıyan cinsten olması daha küçük, bu cinten olup virusu taşıyor olması daha da küçük bir ihtimaldir. Pratikte böyle bir olayın yaşanabilme ihtimali nedir? Var mı kene kabusu yaşayanlar?

Bencede abartılıyor ama önlem almakta fayda var ... off un kene tipinden kullanılabilir birde elbiselere sıkılan ve 15 gün haşaratı uzak tutan ilaçlar var ...

Bahsettiğiniz ürün sivrisinek kovucu olanlarla bileşim olarak aynı. Fırsattan istifade kenelerde de işe yarayacağını umarak!!! piyasaya sürülmüş bir ürün olduğunu düşünüyorum. Belki de işe yarıyordur emin değilim. Benim merak ettiğim bu konuda yaşanmış tecrübeleri olan arkadaşların olup olmadığı.

bir çok kişide gördüm keneyi.
internette fotoğraflarını görmüşsünüzdür. kene yapışanların kırım kongo olma yüzdesi az tabi. ama bu yakalanmayacağımız anlamına gelmez.
gezenbilir ailesi kene olabilecek ortamlarda çok bulundukları için riskleride fazla. önlem almak gerekiyor tabii.
yapmamız gereken kene olduğunu fark ettiğimizde hemen bir sağlık kuruluşuna başvurup kenenin vücudumuzdan doğru şekilde çıkarılmasını sağlamak. yanlışlıkla uygun olmayan şekilde (örn: kaşıyarak) çıkarıldıysa bile bir acile başvurmakta fayda var.

Aynı ürün değil . Bir markette raslarsanız formülleri inceleyin . Etken maddesi miktarları farklı . Zaten ikisi sıkılara karşılaştırıldığında da farklılık hissediliyor .

Kesinlikle kene uzman kişilerce çıkarılmalı, çıkarıldıktan sonra takip edilmeli ki kkka virusu bulaşmışsa erken tedaviye başlanabilsin ... Ayrıca riskli alanlardan dönüldüğünde vücutta genel kontrol yapılmalı .

biz hemen hemen tüm etkinliklere köpeğimle katılıyoruz.
etkinlik olmasada gezdiğimiz yerler hep dağ bayır orman vs.. kene sorunu hiç yaşamadık çok şükür.
köpeğim için yaz aylarında frontline plus sırt damlası kullanıyorum 25 günde bir.
frontline ın birde sprey formu var. onu da bazen (çok yüzdüyse falan) ekstra sıkıyorum..
kendi ayakkabılarıma paçalarıma da sıkıyorum spreyden.

ayrıca arkadaşın bahsettiği kene içinde etkili haşere kovucularıda kullanıyorum. şahsen memnunum..

kene gelmesi yada kkka hastalığına yakalanmak düşükde olsa ihtimal. insanlar ölüyor.. :(

10 yıl önce benim de köpeğim vardı. İnanın yaz aylarında dışarı çıkıp asfaltta betonda yürüsek bile eve dönüşte patilerinin arasından kene temizlerdim. Çok şaşırırdım köpek toprağa bile basmadı nereden geliyor bu keneler diye. Aslında onlar heryerde ama nedense tercihleri tüylü hayvancıkların üzerine tırmanmak. İnsanları pek tercih etmiyorlar. Bu tedbir almayacağız anlamına gelmiyor elbette.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR