Kendi rotasını çizen FAS gezimiz (Kazablanka-Marakeş)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan edebiyatçı Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 145
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 35,194
Ynt: Kendi rotasını çizen FAS gezimiz (Kazablanka-Marakeş)

Marakeş demek dar sokaklar demek.Yazın güneş ışığından korunmak için sokakları böyle dar yapıyorlarmış. Okuduğum gezi yazılarından çoğunda bu sokaklarda kaybolduklarından bahsetmişler. Eşimin yön bulma yeteneği sayesinde biz hiç kaybolmadık. Bana kalsa oteli bile bulamazdım.

IMG 2331 Large

IMG 1950 Large

IMG 2927 Large

IMG 1921 Large

IMG 2933 Large

Etiketler

takipteyim zevkle okudum yazdıklarınızı bu kadar güzel anlatılabilirdi :D

sadık59' Alıntı:
takipteyim zevkle okudum yazdıklarınızı bu kadar güzel anlatılabilirdi :D

Nazik iltifatınız için çok teşekkür ediyorum Sadık Bey.Ben de paylaşmaktan gezmek kadar zevk alıyorum.

SOUK- GELENEKSEL ÇARŞI

Marakeş'te mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de geleneksel çarşısı.Jama Fna Meydanına açılan her sokak ve kapı bu çarşıya açılıyor. Bir labirentten farksız burası.Ama kaybolduğunuz zaman meydanı sormanız yeterli.Sokaklar bir şekilde meydana çıkıyor.Yön sormak için gençleri tercih ederseniz önünüze düşüp sizi meydana kadar götürürler ve emeklerinin karşılığını isterler. Mağaza sahiplerine yön sormak lazım.
Daha önce de fotoğraflarını koyduğum her türlü el işini burada bulmak mümkün. Terlikçiler, bakırcılar,hurmacılar,pastacılar,cellabe satıcıları,seramik ve gümüş işleyenler, ahşap eşyalar satanlar......... Ne ararsanız bu çarşıda var. Pazarlığa üçte bir fiyatından başlamak lazım.Çarşıda yerel halk kadar turist de var.Özellikle çok yakın olduğu için İspanyollar ve eski sömürgelerini bir yoklayalım diye gelen Fransızlar var. Adamlar dünyanın yarısını sömürüp dillerini öğrettikleri için şimdi rahatlıkla da geziyorlar.Hoş ekonomik olarak hala sömürmeye de devam ediyorlar.Fas örneğin portakal gibi ürettiği şeylerdeki ihracatının yüzde atmışını Fransa'ya gerçekleştiriyormuş. Fransa'da bu mallara kar ekleyip diğer Avrupa ülkelerine satıyor.Daha ilginci dünyanın en büyük portakal ihracatçısı olan ülkeli öğrenince inanamamıştım. Norveç, İsviçre,Rusya,Kanada, Almanya, Fransa, Hollanda, ABD...Topraklarında hiç portakal yetişmeyen ülkeler.Biz ise 20. sıradayız. Ekonomiden pek anlamam ama bu ülkenin fakirliğini görünce yukarıdaki tablo insanın içini acıtıyor.

IMG 3135 Large

IMG 1905 Large

IMG 5535 Large

IMG 5659 Large

Çarşıda hala el ile imalat devam devam ediyor. İpler boyanıyor,kilimler dokunuyor, ahşap ve bakır işleniyor, terziler siparişlerini alıyor. Çarşıda baş döndürücü bir hareketlilik var. Nereye bakacağınızı şaşırıyorsunuz.

IMG 2887 Large2

IMG 2867 Large

Çarşıda pazarlık yaparken mutlaka Türk olduğunuzu söyleyin. Türkleri çok seviyorlar ve ekstra indirim yapıyorlar. Meydanda genç bir satıcı Türk olduğumuzu anlayınca bize minyatür bir terlik hediye edip bunu başbakanınız Erdoğan için veriyorum dedi.Daha sonra da birkaç defa başbakanın bu ülkede çok sevildiğine şahit olduk. Bir akşam da meydanda dolaşırken yemek tezgahlarından birinde bir gencin arkamızdan " Hasan Şaş yavaş yavaş" diye bağırmasına çok güldük.Yine Türk olduğumuzu duyan bir çok kişi konuşma boyunca "kardaş" diye hitap etti.İlk defa gittiğim bir ülkede bu kadar sevgi ile karşılandık. Bu arada Türk dizileri de Fas'ta oldukça çok izleniyor. Her yerde Muhteşem Yüzyıl'ın afişleri vardı. Hoş bu diziyi izledikten sonra o çok sevdikleri Osmanlı ve Türkler hakkında ne düşünürler merak ediyorum.

IMG 2910 Large

IMG 2626 Large

IMG 2885 Large

IMG 2736 Large

Çarşı içinde neredeyse tüm satıcıların kadın olduğu ve el işi ürünlerini sattıkları ufak bir meydan daha var.

IMG 2896 Large

IMG 2905 Large

IMG 2906 Large

Yukarıdaki ufak meydanın eskiden esir pazarı olduğunu eklemeyi unutmuşum.

Olta ile kola yakalıyorlar. :D

IMG 1889 Large

IMG 1912 Large

IMG 1914 Large

Kız kardeşim çeşit çeşit maskeler satın alırken ben de hediyelik çok sayıda Marakeş kapılarından esinlenilerek yapılan aynalardan aldım. Aynaları ilk gördüğümde gözüme kestirmiştim. Çok sayıda alacağımız için de birkaç gün boyunca hep fiyat araştırması ve pazarlık yaptık. Sonunda aşağıda fotoğrafını gördüğünüz mağaza sahibi , bir saatlik bir sohbetin ardından Türkleri ve özellikle bizi çok sevdiğini söyleyerek öyle bir indirim yaptı ki neredeyse çarşıdaki pazarlıklı fiyatın yarısına geldi.Düşündüğümüzden de çok aldık. Biz de internette paylaşacağımızı söyleyip fotoğrafını çektik.Abiye vefa olarak sözümü tutup burada da yayımlıyorum.Yolu düşen olursa selamımızı da söylesin.

Dükkan Adı: La Petite Boutioque

Adamın Adı: Hicham Guedad

Adres :
Souk Eljadid No:5
Place Pjamel GNA
Marrekech

IMG 5795 Large

IMG 5657 Large

Marakeş'te neredeyse her sokakta bir hamamla karşılaştık.Evlerde su sıkıntısı mı var yoksa kese ,masaj mı yaptırmayı seviyorlar bilmiyorum.

IMG 1957 Large

IMG 2122 Large

IMG 1967 Large

IMG 2780 Large

kaleminize sağlık edebiyatçı, zevkle okudum, reha yurdakul'dan sonra sizin de takipçinizim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri