Kendi Karavanını Yapanlar; VW T3 Camper - Ömer Sak (osak)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan osak Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 172
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 48,149
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

osak

Kamp III
Yer
istanbul
Bende, beni ve Küheylanı tanıştırayım sizlerle.
Çocukluğu kamp ortamında geçmiş fakat daha sonradan aklı başına gelmiş bir kampçı adayıyım. Gezmek, doğa ile başbaşa kalmak, fotoğraf çekmek benim kampçı adayı olmama en büyük etken.
2007 senesinde çadırım ile başladığım 2.bahar gezilerine daha sonra çadırwan ve şimdi de küheylan ile devam ediyorum.
2007 temmuz-kasm arası çadırcılık yaptıktan sonra bu çadırın ayakları nasıl yerden kesilir diye düşünerek römork üzeri çadır namı-diğer çadırwanı yaptım. www.indexorg.com/cadirwan adresinde tüm ayrıntılarını görebilirsiniz.
Sonra daha rahat gezmek, biraz daha konforlu olmak adına minibüs arayışımı VW t3 ile noktaladım. 82 model 1600 dizel 4 ileri bir araç aldım. Aldığımda içinde ufak tefek bişeyler vardı , eksiklerini tamamlamak, yeni şeyler ilave etmek bana büyük bir zevk veriyor. www.indexorg.com/kuheylan adresinde de tüm detayları görebilirsiniz.
Burada sizlerle olmak, tanışmak ve fikir alışverişinde bulunmak çok güzel. Amacım gezmek doğa ile fotoğraflarım aracılığı ile bütünleşmek ve internet sitemde herkes ile paylaşmak.
Konvoy halinde gezilere katılabilmek dileğimle,
Sevgi ve saygılar
Ömer Sak

Etiketler
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; VW T3 Camper - Ömer Sak (osak)

Ömer Bey, çadırwanınızı ve kuheylanınızı verdiğiniz sitelerden yapım aşamalarını inceledim ve takdirle karşıladım. Gerçekten iyi emek harcamış ve güzel sonuçlara ulaşmışsınız. Bizzat el emeği olunca daha zevkli daha değerli oluyor sanırım. Yalnız bişeyi anlamadım. Sinbo buzdolabı içinde ne işlemi yaptınız.

Ömer Bey,

Çadırwan ve Küheylan için sizi bir kez daha kutlarım.

Sizde yaratıcılık ve el becerisi, gördüğüm kadarıyla fazlasıyla var. Az sayıda insanda var olan bu yeteneği, ortaya koymuşsunuz. Durumunuz ve koşullarınız nedir bilmem ama "üretici olmayı" düşünmediniz mi hiç?

Cavid Sezen

Ömer Bey,
Siz de mi aracınıza Küheylan adını koydunuz?
Desenize, Küheylanların sayısı iki oldu. :smiley:
Hayırlı olsun güle güle kullanın

Ömer bey her iki çalışmanızı da ilgiyle inceledim, gerçekten becerikli bir kişisiniz, rica etsem çadırvanınızı da tanıtır mısınız?

Öncelikle hepinize tşk ediyorum.
Sıra ile yanıt vermeye çalıayım :smiley:
-Sayın Ahmet Hakan:Sinbo dolabn içine bir aliminyum soğutucu ve bir fan ilave ederek soğukluğun daha fazla yatılmasına yardımcıoldum. Performansından çok memnunum
-Cavid Sezen : iltifatlarınız için tşk ederim. İmalat ve bişeyler yaratmak çok sevdiğm ve istediğim bir konu. Bugüne kadar olmadı ama belki bundan sonrz :smiley:
-Sevgili Ferhat : Çadırwanın isim babası sensin biliyorsun :smiley: Ben seninkini bilmeden Küheylan dedim. Sonra Hüseyin ağabey uyard beni. Eğer senin için sakıncası yoksa Küheylan kalsın. Yoksa çakma Küheylan olarak değiştireyim :smiley:)))
-Sayın Haşmet Kaplancı : Yazınızdan sonra çadırwanınfotoğraflarının altına acıklamalar yazdım. Sanırım yeterli olmuştur. Yinede detaylı anlatırım.Ama onu görmenizde fayda var :smiley:
Sevgiler
Ömer

Ömer kardeş,hazır almaktansa el emeği ile yapılanı kullanmak benimde yeğlediğim şeydir.Şuna benzetirim hep,pazardan aldığınız domates ile yapacağınız salatanın tadı başkadır.2-3 katı masraflada olsa kendin fidanını dikip,çapalayıp suladığın domatesin tadı başkadır.Kendi emeğin ile yetiştirdiğini bir çırpıda yutamazsın.Ağzının içinde dolaştırır durur yetiştirirken verdiğin emeğin tadını almaya çalışırsın.Birde eşimin çok kullandığı bir laf vardır.EN GÜZELİ BENİMKİ, ÇÜNKİ BENİM.Tüm fotğrafları tek tek inceledim.Senin ve senin kadar emeği geçen demirci ustanın ellerine sağlık.Sağlık ve mutluluk ile tadını her zaman zevk ile anacağın yolculuklar dilerim.Mükemmeli arayarak düşlerini erteleyen arkadaşlara örnek olsun derim.Allah olmayan herkese daha iyilerini nasip etsin.Saygı ve sevgilerimle...

sn. omer sak
cadırvan yapımındakı ılgınc teknıgınızı ve emegınızı merakla okudum ve ınceledım.zaten bu konularda asırı merakım oldugundan cokca da zevk aldım
gunlerdır yazmakla yazmamak arasında kaldıgım benzer bır yontemı yazmaya karar verdım . belkı bırılerının ısıne yarar dıye.
93 lu yıllarda patara da medusa kampıngde (son gordugumde kapanmıs) konakladıgımız bır gunde kampınge yenıbır konuk daha ılave olmustu . rekord oto sunun arkasında bır remork takılıydı. bılırsınız bu durumlarda kampcılar hemen yardıma kosarlar . bırlıkte remorku kurtarıp duracagı yere karar verıldıkten sonra merakla takıp ettıgım remorkun surprızını merakla gormeyı beklıyordum . uzerı bır ev catısını andırır sekılde basık bır pramıtı andırıyordu ılgıyle ızlıyordum. once yan ve arka kapakları actı. nerdeyse bır okadar daha genıslık kazandı daha sonra on kısımda bulunan cevırmelı krıkoya ya benzeyen bır aparat yardımıyla bu catı yavas yavas yukselmeye baslarken branda bezı yanduvarlarda catıya bırlesık halde yukselmeye basladı tam gerıldıgınde ıse pencerelerı ve kapısı hencecık olusuverdı . hemen merakını gıdermeye calısan ben ınceleme calısmalşarıma baslamıstım bıle . catıyı yukarı dogru yukarıya kaldıran on ve arkada orta merkezlerde ıkı adet bır bırının ıcınden cıkan tavan tasıyıcılarını gordum aynı zamanda ortasında bu tasıyıcılara tutturulus bır kumasla cadırı ıkı esıt parcaya bolmus acılan kapaklar kendılıgınden oturma yerlerı olusturmus. daha sonra ıcınden cıkarılan aparatlar ıle lavabo ve ocak olusturdular hatta bırde cevreleyıcı ortusu bıle olustu acılmıs arka kapak da gırıs cıkıs ıcın bır basamak bıle olusturmustu . cok hayran kalmıstım daha sonrakı muhabbetlerımızde bulgarıstan dan gelırken getırmıs oldugunu soylemıstı.belkı ılgınızı ceker umudu ıle yazdım .
hoscakalın mehmet-ızmır

Ömer Abi,
Küheylanın karavan özelliklerini öğrenmiş olduk. Biraz da teknik özelliklerinden bahsedermisin? T3 nasıl bir araç? memnunmusun? Yakıtı nasıl? Ekonomikmi? 100 km de kaç litre yakar? Tamir sık sık gerektiriyormu? Sürüşü rahatmı? Uzun yolda yoruyormu? Kaportası nasıl sağlammı? Cevap yazarsanız beni ve benim gibi T3 hiç binmemiş kişileri aydınlatmış olursun.

Sevgili Ahmet Hakan
Ben T3 e 2005 peugeot 206 dan inip bindim. Ve şimdi kendime soruyorum bu güne kadar bu işi yapmakda niye gecikmişim :smiley: Küheylanın ruhsatta her ne kadar 1500 kg gözüküyorsa da gercekte 1700 kg. 1600 dizel motor ve 4 ileri
Arabalarımda yakıt hesabı yapmak pek adedtim değildir ama onu ilk aldığımda bodruma giderken bir hesaplama yaptım. 100 km de yaklaşık 7,5-8,5 litre arası yakıyor. Kullanımı accayip rahat bir arac. Bu güne kadar sanıyorum 9. aydan bu yana yaklaşık 8000 km yol yaptım. Uzun yoldada çok keyifli. Birkere artık etrafmı göre göre sayahat ediyorum. :smiley: görüş açısı çok güzel. Kaporta ile ilgili tabiki 27 senenin verdiği bazı olumsuzlukar görünüyor ama genel anlamda diri bir araba. Arıza konusuna gelince.Aldığım gün genel bir bakım yaptırdım, öntakımını elden gecirdim,aküyü değiştirdim, ondan sonra bana hiç bir sorun çıkarmadı. Bir iki hortum sızdırması yüzünden harareret sıkıntısı yaşadım.Ama biraz elimden geldiği için onlarıda sorunsuz astım. Bu arabalarda gözlediğim tek sıkıntı arabadaki su tesisatının havasının çok iyi alınması gerekiyor. Ben bunu tam anlamı ile becermiş değilim. Bunu yapacak bir usta bulupda dörtdörtlük havasını aldırabilirsem hiç bir sounum kalmıyacak inşallah. Ama deminde dediğim gibi 27senelik bir arac kullanıyorsanız aracanızda mutlaka bir takım çantası olması şart. Birazda elinizin tornavida tutması gerekiyor.
Sevgi ile kalın dostlar

Teşekkürler Ömer Abi. Birde ruhsatı merak ediyorum. Sanırım minibüs ruhsatlı. Aracınızda yaptığınız değişiklikten sonra ruhsatı karavana çevirme girişiminiz oldumu? Çevirmediysen eğer trafikte bir sıkıntı yaşıyormusun?

su anda 9+1 olarak görünüyor herhangi bir değişiklik yapmadım.9. aya kadar sürem var. bakalım zaman ne gösterecek :smiley:

Ömer bey aracınızı iyi günlerde kullanın.
Su tesisatında hava oluşmasından şikayetinizi yazmışsınız, aracınızın termostatını yada devirdaim değişincede olabiliyor. Arzu ederseniz tamircime
sizi yönlendirebilirim.
Levent

Elinize sağlık Ömer bey, darısı bizim başımıza... Güzel günlerde kullanmanız ve bir kampda karşılaşmak dileğiyle... :smiley:

T3'lerin sogutma sisteminin havasi radyatorun ustundeki tapadan alinir. arac duz bir yerde olmali ve motor soguk olmalidir. on panjuru cikarin. radyator aciga cikacaktir. radyatorun sol ustunde 13 numara anahtarla sokulen bir tapa goreceksiniz. onu acin ve motoru calistirin. motor calisirken tapadan su fiskirdigini goreceksiniz. ayni anda bir yardimci da motor bolumundeki genlesme kabindan eksilen suyu surekli tamamlasin. motoru stop etmeden tapayi kapatin fakat sikmayin. 2 tur gevsek vaziyette motor calismaya devam etsin.bu arada genlesme kabindan (plakanin altindaki degil. motorun ust kapagini actiginizda sol ustteki) eksilen suyu surekli tamamlayin. 2 dakika bu sekilde calistiktan sonra tapayi kapatin. tapanin altindaki bakir sizdirmazlik pulunu kaybetmeyin. asiri da sikmayin. plastik olan radyatoru catlatabilirsiniz. arka koltugun altinda kalorifer varsa (caravelle, multivan) onun da uzerindeki tapadan hava almak gerekir. elle acilabilen beyaz bir tapadir. benzinli sulu boxer motorlarda thermostat kapaginin uzerinde de bir hava alma tapasi bulunur. oradan da hava alinmalidir. su seviyesini tamamlayip genlesme kabinin kapagini kapatin. motor calismaya devam etsin. hararet gostergesi ortaya geldiginde fan sesini duyacaksiniz. artik islem tamamdir.

Levent bey bahsettiğiniz arkadaşla tanıştırabilirseniz sevinirim.
Ergun bey acıklamalarınız için cok cok teşekkür ederim. bu anlattığınız şekilde deniyeceğim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

SON KONULAR

Geri