Kendi Karavanını Yapanlar; Renault Master L4h2

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Toztuna Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 68
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 39,291
Bende bir motokaravan yapma eşiğindeyim düşündüğüm araçlar master, volt, sprinter, transit, ducato vb araçlar, çok büyük olan ısuzu, iveco, sultan tarzı midibüsler çok ucuz ama büyük olması beni yorar.

Masterların parçası pahalı ve manevra kabiliyeti düşüktür, ayrıca önden önder çeker diye biliyorum sık sık ön takımı yenilemek zorunda kalırsınız.Volt'a asla yanaşma dediler sanayiden çıkamazsın ve ustasınıda kolay kolay bulamazsın, yetkili servisi bile çoğu arızayı bulamıyor dediler.Sprinter sağlam ve az yakar ama parçası pahalı dediler.

Biz ailecek genelde ticari araç olmak kaydıyla arazi araçlarınada bindik japon büyük bir panelvan bir araç olsa hiç düşünmem onu alırım ama yok.

14 yıl ford transit bindik bütün şikayetlere rağmen sanayiye bir kez uğratmadı, ben yine transit düşünüyorum bu iş içinde.İşin kötü tarafı trafik sigortaları çok pahalı motokaravanların özel amaçlı taşıt olarak geçtiği için ambulans ve itfaiyeler gibi sigortası çıkıyor.Bizim özel ambulansımız var ordan biliyorum en düşük 4 bin tl en yüksek 42 bin tl çıkyordu.Tavan fiyat uygulamasından sonra yaptırmadık o şekilde geziyordu en son :smiley: Forumları grupları herşeyi inceledim 1000-8000 TL trafik sigortası ödeyenleri gördüm açıkcası eğer bu kadar sigorta çıkarsa aracı ruhsatta kapalı kasa olarak geçirerek kullanmayı düşünüyorum.

Bu arada ben proje çizimleri yaptım 2 tane isteyene yollayabilirim ama burda paylaşamam mail adresi olur facebook adresi olur verirseniz yollayabilirim.

Etiketler

abi araciniz cok guzel gule gule kullanin. deneyimli biri degilim 10 yildir sadece hayalini kuruyorum ama benim oda arkadaşım 2001 13 metre kup masteri karavan yapti cokta guzel karadeniz turu yaptik 3 kisi. yani cokta şaapmamak lazim :smiley: he ayni kasa degil araclar ama bizim arkadasin aracin eksigi su deposunun tavanda pis su depolarininsa hic olmamasi. cozumu soyle buluyorlar araci gumrukten ihale ile aldilar mazot kacakciligi icin kullanilmis tum tabanda depo vardi taban 5 cm daha yuksekti. suan onu kucultup yatak altina yerlestiriyorlar. guzel bi cozum oldugunu dusunmuyorum seyir halindr banyo giderinden tasma yapar bence ama boyle bi deneme var aklinizda bulunsun :smiley:

abi araciniz cok guzel gule gule kullanin. deneyimli biri degilim 10 yildir sadece hayalini kuruyorum ama benim oda arkadaşım 2001 13 metre kup masteri karavan yapti cokta guzel karadeniz turu yaptik 3 kisi. yani cokta şaapmamak lazim :smiley: he ayni kasa degil araclar ama bizim arkadasin aracin eksigi su deposunun tavanda pis su depolarininsa hic olmamasi. cozumu soyle buluyorlar araci gumrukten ihale ile aldilar mazot kacakciligi icin kullanilmis tum tabanda depo vardi taban 5 cm daha yuksekti. suan onu kucultup yatak altina yerlestiriyorlar. guzel bi cozum oldugunu dusunmuyorum seyir halindr banyo giderinden tasma yapar bence ama boyle bi deneme var aklinizda bulunsun :smiley:

Güle güle kullanın,
Renault Master'ın l4h3 araçlarını görüyorum. Galiba hep servis olarak kullanılan camlı versiyonları gözüme çarpıyor. Bu yüksek versiyonda üst tavan kısmı sonradan vidalanmış fiber bir tavana benziyor dışarıdan bakarken. Bu fiber tavan fikri açıkçası hoşuma gitti. Vidalarını söksem yazlık otobüs gibi püfür püfür olur herhalde ama aslında aklıma gelen, o bölümü kamp yaparken yükseltip üste tavandan sarkan bir yatak atıp yukarı doğru da kazandığım alanla üstte uyuyan insanlar için konforlu bir alan yaratabilir miyiz? Tavan buna müsait mi, bilenlerden fikir alabilir miyim?

Güle güle kullanın,
Renault Master'ın l4h3 araçlarını görüyorum. Galiba hep servis olarak kullanılan camlı versiyonları gözüme çarpıyor. Bu yüksek versiyonda üst tavan kısmı sonradan vidalanmış fiber bir tavana benziyor dışarıdan bakarken. Bu fiber tavan fikri açıkçası hoşuma gitti. Vidalarını söksem yazlık otobüs gibi püfür püfür olur herhalde ama aslında aklıma gelen, o bölümü kamp yaparken yükseltip üste tavandan sarkan bir yatak atıp yukarı doğru da kazandığım alanla üstte uyuyan insanlar için konforlu bir alan yaratabilir miyiz? Tavan buna müsait mi, bilenlerden fikir alabilir miyim?

Merhabalar, Sayın Zgrp
Bahsettiğiniz ithal, yüksek tavan, camlı, koltuklandırılmış servis araçlarıda ülkemize panelvan araç olarak ithal edilirler. Sonradan ülkemizdeki araç dizayn fabrika ve atölyelerinde camlandırma, koltuklandırma, iç dizayn, v.b. uygulamalar yapılıp, plan-proje, TÜV işlerinden sonra 9+1 ile 16+1 koltuklular minibüs, 17+1 ve daha üstü koltuklularda otobüs olarak ruhsatlandırılıp trafiğe çıkarılırlar. İthal araçların dışında yerli üretim yapılan Ford Transit gibi araçların fabrika çıkışlı minibüs veya otobüsleri olduğu gibi sonradan, panelvandan (0 km yeni araçlarda maliyet daha yüksek olur) minibüse veya otobüse çevrilenleri de vardır.
Ülkemizdeki vergilendirme konusuna gelecek olursak, motokaravanlardaki 0 km yeni araçların ÖTV si çok yüksek olduğundan, 5 yaş ve üstü panelvan araçların motokaravan campere dönüştürüldüğü görürüz. Bu yüksek vergilendirme, motokaran dışında ki tiçari araçlarda çok daha düşük değerlerdedir.
Bir diğer konu Renault Master, Fiat Ducato, Peugeot Boxer, Citroen Jumper, Volkswagen Crafter, Mercedes-Benz Sprinter yüksek tavan yani H3 tavanlı, araçların hepsinin karoseri imalatında statik bakımından tavanları çelik karkas üzerine saç kaplamadır.
Sizin bahsettiğiniz fiber yükseltilmiş tavanlar yukarıdaki araç marka ve modellerinin, bir küçük haçimli yerli ve ithal hafif tiçari araçların üretiminin tavan konstrüksiyonunda sadece panelvanlarında kullanılır. Bu araçlarında en arkadaki bagaj kapakları yukarıya kalkan değil, sağa-sola açılan, çarpma 2 kanatlı kapılardır, örneğin fiber yükseltilmiş tavanlılar: Volkswagen Transporter panelvan (kamyonet) Mercedes-Benz Vito panelvan (kamyonet), Fiat Doblo panelvan (kamyonet), Citroen Berlingo panelvan (kamyonet) Peugeot Partner panelvan (kamyonet) v.s. Lingteki videodaki araç Mercedes-Benz Sprinter H3 tavanlı (yüksek tavan) araçtır, fakat uygulama diğer emsal araçlara da kolaylıkla uygulanabilir.
Yazdıklarınızdan anlaşılan, sizin Renault Master araçınız uzun şase (L4), orta yüksek tavan (H2) bu durumda, tavanı H3 tavana (yüksek tavana) çevirmek statik bakımdan, ancak işinin ehli karoser atölyesinde biraz maliyetli yaptırılabilir, zaten videodaki gibi tavandan sarkan bir yatak yapabilmek için böyle bir atölye gerekir, hem tavanı H3 tavana çevirirler, hemde istediğiniz şekildeki tavandan sarkan bir yatak uygulaması yaptırabilirsiniz.
Otobüs karoseri üzerine uzman böyle atölyeler Bursa'da bulunuyor. Bulunduğunuz yer İstanbul'da ise, bu işinizi Bursa'ya gitmeden halletmek istiyorsanız size İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde Dolapdere Sanayi Sitesindeki ve Esenler Sanayi Sitesindeki otobüs karoseri atölyelerini, araç dizayn atölyelerini tavsiye ederim.
Ülkemizdeki motokaravan camper üretiçileri kendi projelerinin dışına pek çıkmak istemiyorlar ama bu tarz butik işleri yapan meraklı kişilerde olabilir, araştırmak lazım.
Yazınızda istemiş olduğunuz yüksek tavanlı camper araçlar için, üste tavandan sarkan bir yatak için size fikir verebilecek aşağıdaki linge tıklayınız.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=m-r_Ee_IfYY

Merhabalar, Sayın Zgrp
Bahsettiğiniz ithal, yüksek tavan, camlı, koltuklandırılmış servis araçlarıda ülkemize panelvan araç olarak ithal edilirler. Sonradan ülkemizdeki araç dizayn fabrika ve atölyelerinde camlandırma, koltuklandırma, iç dizayn, v.b. uygulamalar yapılıp, plan-proje, TÜV işlerinden sonra 9+1 ile 16+1 koltuklular minibüs, 17+1 ve daha üstü koltuklularda otobüs olarak ruhsatlandırılıp trafiğe çıkarılırlar. İthal araçların dışında yerli üretim yapılan Ford Transit gibi araçların fabrika çıkışlı minibüs veya otobüsleri olduğu gibi sonradan, panelvandan (0 km yeni araçlarda maliyet daha yüksek olur) minibüse veya otobüse çevrilenleri de vardır.
Ülkemizdeki vergilendirme konusuna gelecek olursak, motokaravanlardaki 0 km yeni araçların ÖTV si çok yüksek olduğundan, 5 yaş ve üstü panelvan araçların motokaravan campere dönüştürüldüğü görürüz. Bu yüksek vergilendirme, motokaran dışında ki tiçari araçlarda çok daha düşük değerlerdedir.
Bir diğer konu Renault Master, Fiat Ducato, Peugeot Boxer, Citroen Jumper, Volkswagen Crafter, Mercedes-Benz Sprinter yüksek tavan yani H3 tavanlı, araçların hepsinin karoseri imalatında statik bakımından tavanları çelik karkas üzerine saç kaplamadır.
Sizin bahsettiğiniz fiber yükseltilmiş tavanlar yukarıdaki araç marka ve modellerinin, bir küçük haçimli yerli ve ithal hafif tiçari araçların üretiminin tavan konstrüksiyonunda sadece panelvanlarında kullanılır. Bu araçlarında en arkadaki bagaj kapakları yukarıya kalkan değil, sağa-sola açılan, çarpma 2 kanatlı kapılardır, örneğin fiber yükseltilmiş tavanlılar: Volkswagen Transporter panelvan (kamyonet) Mercedes-Benz Vito panelvan (kamyonet), Fiat Doblo panelvan (kamyonet), Citroen Berlingo panelvan (kamyonet) Peugeot Partner panelvan (kamyonet) v.s. Lingteki videodaki araç Mercedes-Benz Sprinter H3 tavanlı (yüksek tavan) araçtır, fakat uygulama diğer emsal araçlara da kolaylıkla uygulanabilir.
Yazdıklarınızdan anlaşılan, sizin Renault Master araçınız uzun şase (L4), orta yüksek tavan (H2) bu durumda, tavanı H3 tavana (yüksek tavana) çevirmek statik bakımdan, ancak işinin ehli karoser atölyesinde biraz maliyetli yaptırılabilir, zaten videodaki gibi tavandan sarkan bir yatak yapabilmek için böyle bir atölye gerekir, hem tavanı H3 tavana çevirirler, hemde istediğiniz şekildeki tavandan sarkan bir yatak uygulaması yaptırabilirsiniz.
Otobüs karoseri üzerine uzman böyle atölyeler Bursa'da bulunuyor. Bulunduğunuz yer İstanbul'da ise, bu işinizi Bursa'ya gitmeden halletmek istiyorsanız size İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde Dolapdere Sanayi Sitesindeki ve Esenler Sanayi Sitesindeki otobüs karoseri atölyelerini, araç dizayn atölyelerini tavsiye ederim.
Ülkemizdeki motokaravan camper üretiçileri kendi projelerinin dışına pek çıkmak istemiyorlar ama bu tarz butik işleri yapan meraklı kişilerde olabilir, araştırmak lazım.
Yazınızda istemiş olduğunuz yüksek tavanlı camper araçlar için, üste tavandan sarkan bir yatak için size fikir verebilecek aşağıdaki linge tıklayınız.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=m-r_Ee_IfYY
@Evliya Çelebi'nin çırağı detaylı açıklamanız için teşekkür ederim.
renault master l4h3 - Google'da Ara

renault master l4h3 - Google'da Ara

Ben yeni bir tavan kesiminden ve tavan yükseltme işinden ziyade bu linklerde de görüleceği üzere Renault'nun hazır fabrika çıkışlı modellerinde görülen fiber (veya fiber görünümlü) vida ile montajlanmış tavan tasarımı üzerine düşünüyordum. Kafamdaki tasarım bu youtube linkindeki gibi vidalardan kurtarıp hazır fiber tavanı takılan amortisörleri ile yukarı kalkan bir tavan tasarımı haline getirmek ve böylece üst tarafa yatak konumlandırmak için daha rahat bir alan elde etmekti.
Video: https://youtu.be/GIG9P0lB1iA

Bu işin mümkün olup olmadığı konusunda fikirlerinizi rica ediyorum.

Sayın Zgrp,
Linkteki tavan üstü, açılır yatma yeri Renaut Master araçlara da uygulanabilir, bu tür tavan üstü yatak yerleri şimdiye kadar Volkswagen Transporter camper, Mercedes-Benz Vito camper ve benzerleri araçlarda kullanılırdı.
Alman Hymer Motokaravan firması H1-standart tavan, H2-alçak tavan, hatta H3-yüksek tavan 10 m3 ile 17 m3 arasındaki hacimli camper araçlara yani L1-standart şase, L2-kısa şase, L3-uzun şase, L4-ekstra uzun şase Renault Master araçlarla aynı sınıflamada olan Fiat Ducato, Mercedes-Benz Sprinter araçlara bu uygulamaya son yıllarda başladı.
Bu tür çatı yatak yerinin dezavantajı, araçın tavanında klima, havalandırma, aydınlanma pencereleri, portbagaj uygulamaları, uydu anten, güneş enerjisi v.b. uygulamalara pek uygun olmayışıdır ve fabrikasyon üretimi olan tavanı kesip, izolasyonun uygun yapılamaması ihtimalidir, buda araçta su, ısı, ses izolasyon problemlerine ve yukarı kısımlarda çürümelere neden olur. Avantajlı tarafı ise araçın içinden, yatak yerine çıkılıp-inilebilmesidir.
Hem araçın tavanına zarar vermemesi, hemde maliyet yönünden daha uygun olacağını düşündüğüm araç üstü portbagaj şeklinde olan araç tavanının yağmur kanallarına çivatalı ayaklarla bağlanan araç üstü çadır öneririm, ülkemizde de çok çeşitleri var, bortbagaj satan ve online satış yapan web sitelerinde satılıyor. Bununla ilgili aşağıdaki 1. sıradaki linke tıklayınız.
Birde araçın içinden uygulama yapılabilecek tavandan sarkma yatak videosu için 2. sıradaki linke tıklayınız.

Araç Üstü Çadır Odalı | . | Araç Üstü Çadır

Video: https://www.youtube.com/watch?v=7QSJ1PW6xrA

@Evliya Çelebi'nin çırağı
Benim kast ettiğim hymer marka araç üstü port çadır değil. Yada bir başka çadırı alıp tavanda kullanmak güzel olur mu diye sormak değil. Ben şu gördüğünüz standart Renault Master l4h3 tavanını Renault Master L4H3 Van 2017
O görünen vidalarından açıp üstü kalkabilir hale getirip daha sonra aracın ön üst tavan kısmına içeriden bir tavan yatağı yerleştirip o vidaları sökülmüş üst tavanın kenarlarına evlerimizdeki yatak bazalarında kullanılan amortisör sistemi gibi bir amortisör takarak gerektiğinde açılır kapanır bir tavan sistemi yapmak böylece üstte yatacak kişiye daha geniş bir yatak alanı sağlamak istemiştim. Renault'nun tavanı paylaştığım linkte göreceğiniz üzere fiber ve onun kaldırılması vidaları söktüğümüz taktirde mümkün olabilir diye düşünüyorum.

İlgili linkteki Renault Master araç L4H3 tek teker, bu araç Renault tarafından Türkiye'ye ithal edilmiyor. Türkiye'de satışa sunduğu araç L4H3 çift teker, 17m3, 165 hp motor, arkadan itişli çekiş, 4,5 tonluk, en az C sınıfı ehliyetle kullanılabilen, camper sınıfı motokaravanlarda tonaj, ehliyet gibi sebeplerden dolayı pek tercih edilen araç değildir.
Bu L4H3 tek teker aracı, ancak Türkiye'ye kendiniz 0 km, yeni araç, panelvan olarak ithal edebilir, ama sonradan camper araca çevirdiğinizde yüksek ÖTV ile karşılaşırsınız.
İllada ben bu aracı fiberglas tavanını açılır-kapanır yatak yeri yapıp, kullanmak istiyorum diyorsanız, yukarıda bahsettiğim şekilde kendiniz ithal edip, panelvandan oto dizayn firmalarına camlandırıp, koltuklandırıp minibüs veya otobüs ruhsatıyla trafiğe çıkartırkende homoglasyon problemiyle karşılaşırsınız.
Panelvandan minibüse veya otobüse çevirmede bu işleri yapan firmalara verilen homoglasyon yetkisi H2 tavan yüksekliği içindir. H3 tavan yüksekliği için yeniden homoglasyon gerekir, bu konuda Ankara'daki BUR-CAN firmasından bilgi alabilirsiniz.
Son olarak sorunuza cevap verirsem, ülkemizde otomotiv sektöründe yapılamayacak hiç bir iş yoktur, yeter ki yasalara uygun olsun ve işin ustasına yaptırılsın, fiberglas tavanı açılır-kapanır tavan haline getirip, içine de bir yatak koymak sektör için, çocuk oyuncağı sayılacak işlerdendir. Bu bahsi geçen fiberglas tavan, H2 orta saç tavanlı araçların tavan saçını monte etmeden, daha uzun çelik karkas u şeklindeki ve u kesitli profilleri aracın çatısına robot kaynakla monte edilip, üzerine fiberglas tavanı kimyasal yapıştırıcıyla bağlayarak, ilave yükseklik kazandırıp, Renault mühendislerinin aracın kendisini hafifletip, taşıma kapasitesini arttırabilmek için üretimde uyguladıkları çözümlerden biridir.

Evet üstadım sağolun değerli bilgilendirmeniz için bende h2 yi diyormuşum aslında 17 metreküp olan şöyle birşeydi düşündüğüm. Renault Master 2.3 dCi L4H2 (15-17 m3) Model 44.000 TL - 749598033
Demekki bu fiber kısımın altında da tavanı boydan boya kat eden u profil destekler var. Gövdeye destek olan böyle profiller varsa fiberi gövdeden ayırıp açılır kapanır yapar, normal zamanda açılmasına karşı sabitlemek için de kaput mandalı gibi bişey takabiliriz.
geçmeli kaput mandalı - Google'da Ara

Sayın Zgrp,
Renault Master L4 ekstra uzun şase 17 m3 araçların tavanı, boydan boya kat eden u profil desteklerden, tavan kaplamasının monte edildiği 7 tane var ve tavan kaplaması da en arka kapının üst tavan bölümü dahil toplam enlemesine 6 parçadan oluşuyor, tavanın üstünün de şoför kabininin üst bombeli kısmı hariç (sağ yandaki sürgülü kapının ön hizasından), yatayda düz olan kısmı (yatma yeri uygulanacak yer) arka ya kadar 4 m 30 cm dir. Tavan kaplamasının da en ön deki şoför kabininin üst bombeli fiberglas bölümü ile en arkadaki kapıların üstündeki fiberglas bölüm hariç geriye kalan 4 bölüm ihtimaldir ki konstrüksiyon açısından saç olabilir.
Zaten 4 m 30 cm nin tamamını yatma yeri yapmak mantıklı değildir, en uzun boylu insan için bile 2 m uzunluk yeterlidir.
Şimdi gelelim tavanda sizin istediğiniz açılır kapanır yatma yerinin imalat şekline:
Aracın aerodinamik yapısını ve ön tavanın fabrikasyon izalosyonunu bozmamak için (araçlar yağmurlu ve rüzgarlı havalarda en çok gidiş yönünde suya, rüzgara maruz kalırlar) tavanın arka bölümüne uygulamak gereklidir. Buda demek oluyor ki aracın ön camın üstünde gördüğünüz 3 adet bağlantı civatalarını ve ön bombeli tavan parçasını yerinden bile oynatmadan (sökmeden) bu uygulamayı yapmak gerekir.
Bence en uygun uygulama, en arkadaki kapıların üstündeki aracın enlemesine kısa olan tavan bölümü de, tıpkı önden bombeli bölümün ve ondan sonraki enlemesine en uzun olan bölümünde yerinde sabit bırakılarak, sonraki 3 saç bölümü de sökmeden bu 3 bölümün üzerine (burası yaklaşık 2 m 15 cm uzunluğunda, aracın tavandaki genişliği de 1,5 m eninde) fiberglastan (hafif olması için) içten içe temiz 2 m uzunluğunda, 1 m 40 cm eninde ki çift kişilik yatağın içine sığabileceği şekilde, kapağı da yatak bazalarında kullanılan amortisörlü kaldırma kollarıyla açılıp kapatılan ve açıldığında da uzunlamasına iki, enlemesine ön yanları çadır beziyle kaplanacak, kaldırma kollarının olduğu arkasının da soğuk, yağmur, rüzgar sızdırmayacak biçimde ön tarafınında kapak kapalı iken (sürüş halinde) aerodinamik yapıda (kapaklı portbagaj yapısında) İstanbul'da iseniz daha önceki size gönderdiğim yazılardaki İkitelli O.S.B. adreslerinde veya diğer şehirlerdeki sanayi sitelerinde fiberglas işi yapan atölyelere yaptırıp kendiniz aracın tavanının üzerine uyun olan önden 3.- 4. ve 5. tavan kaplamalarının üzerine (çünkü burası çatıdaki u profil desteklerin daha sık kaynak yapıldığı, 2 kişinin ağırlığı tavanı deforme etmeyeceği bölge) en arkadan 2. u profil ve 4. u profil desteklere gelecek şekilde tavanda 4 adet 12,5 mm delik delip metrik 12 mm civatayla fiberglas yatak yerinin içindende enlemesine 2 adet 140 cm uzunluğunda 50 mm (genişlik) X 5 mm (kalınlık) lamalara da (silme demiri) tavandaki ve fiberglas yatma yerinin tabanına uygun ölçülerde açılacak deliklere denk gelecek şekilde civatalara ve tavanda açılan deliklere su sızdırmazlığını, saçın çürümesini önleyici kuvvetli silikon sürülerek bağlanmalıdır.
Yatma yerinin tabanına, içinden önde ve arkada civatalarla birlikte bağlanan 140 cm lik lama demirleri sürüş halinde fiberglas yatma yerinin, rüzgardan parçalanıp tavandan uçup gitmemesi için mutlaka konmalıdır ve yine kapak kısmınında kapalı iken rüzgardan açılmaması için ön tarafına 2 adet de kaput mandalı benzeri germe kilitleri takılmalıdır.
Kapak kısmı demişken yaptırılacak fiberglas yatma yerinin uzunluk, genişlik ölçülerini yukarıda verdim, kaldı yükseklik ölçüsü, burada da aracın yüksekliğini fazla artırmamak için, uyku konforunda da ödün vermemek şartıyla 140 X 200 cm yatağın kalınlık ölçüsünü minimum tutup + kapağın kapanırken yanlardaki çadır bezlerinin içeriye katlanacağı dikkate alınıp bunun içinde bir kalınlık payı ilave edilerek fiberglas yatma yerinin yükseklik ölçüsü belirlenmelidir.
Sözün özü; Bu iş, sizin dediğiniz gibi ön camın üstündeki 3 adet civatayı söküp tavanında arkasına 2 adet kaldırma kolu koymakla, içine de bir yatak atmakla bu kadar kolay bir iş değil.
Araç mühendisliğinde de diğer mühendislik dallarında olduğu gibi 4 temel faktör vardır. Yapacağınız uygulama bu 4 temel faktöre bağlı kalınırsa başarıya ulaşılır.
1- İşlevsel (kullanılabilirlik) olacak.
2- Rijit (Kuvvet veya moment etkisi altında şekil değiştirmeyen, formunu koruyan) olacak.
3- Ekonomik (uygun fiyatlı) olacak.
4- Estetik (güzel, beğenilen) olacak.
Kusura bakmayın, son sözlerim ders vermek amaçlı olmayıp, baba mesleğim olan otomotiv sektöründe alaylı ve mektepli olan 61 yaşındaki ihtiyarın tecrübeyle rahmetli babamdan, rahmetli ustalarımdan ve fakülteden bir çoğu rahmetli olan hocalarımdan öğrendiklerimdir.

Yine oldukça detaylı bir açıklama daha olmuş. Konu hakkındaki bilginiz verdiğiniz detaylar için teşekkür ederim.
Tavandan üç vida sökmek şeklinde yaptığınız açıklama beni çok hoşnut etmese de aslında konuyu açıklarken benimde kafamı o cam ile tavan fiberi arasında boşluk bırakmadan takılan vidaları söküp, sonra oraya nasıl bir sabitleme yapacağım konusu kurcalıyordu. Demekki bu fiber tavanın da pek bir avantajı olmuyor.

Sayın Zgrp,
Aracın tavanında yatma yerine ihtiyacınız varsa ve bu konuda sorun yaşamak istemiyorsanız, maliyet açısından uygun fiyata temin edilebilecek size daha öncede önerdiğim araç üstü çadırlardan bütçenize uygun olanını alıp monte etmeniz için, satın alabileceğiniz linkleri aşağıda sıralıyorum.
- ilk önce araç üstü çadırı aracın tavanına monte etmek için barlara ihtiyacınız olacak. * MB *ProDeck Large Hafif Ticari araç bagajları
* Prodeck Large daha büyük araçlar için (Master, Traffic, Vivaro...vs) üretilmiş 9 barlı bagajdır.
PRO
MASTER
DUCATO
BOXER
JUMPER
Bu barlar (montaj ayakları) için link:
Açık bagajlar
Barların üzerine monte edilecek yatma yeri için linkler:
1- Araç üstü çadır
2- https://baylandoto.com/urun-kategorisi/cadir-tente/
3- https://www.offroaddukkani.com/arama?sort=p.price&order=ASC&search=araç üstü çadır&description=true&category_id=0&limit=100
4- ARAÇ ÜSTÜ ÇADIR KAMP OFFROAD | Baylandoto
5- Araç Üstü Çadır | Araç Üstü Çadır Fiyatları | Offroadaksesuar.com
6- Zümrüt araç üstü kamp çadırı 1,000 TL – Kütahya 125×200 1000tl… – Off-road Sepet, Araç Tavan Sepeti
7- https://turkish.alibaba.com/f/araba-üstü-çadır.html
8- Yüksek Kaliteli Araba Top Çadır Üreticilerinden ve Araba Top Çadır Alibaba.com'da yararlanın
9- Yeni Nesil Macera Aracı Peugeot Rifter 4x4 | TeknOlsun
10- FreeCamp Explover Araç Üstü Çadır | En Ucuzu Akakçe
11- Brotherscamp Araç Üstü Çadır Sistemleri - n11.com
12- Otak 360 Araç Üstü Çadır -mekik Motors -kdv Dahil Fiyatlardır - n11.com
13- https://urun.n11.com/kamp-cadiri/ot...ekik-motors-urunu-kdv-li-fiyatidir-P374442879
14- https://www.mekikstore.com/urun/otak-360-arac-ustu-cadir-mekik-motors-kdv-dahil-fiyatlardir/
15- https://www.mekikstore.com/urun/otak-standart-arac-ustu-cadir-mekik-motors-urunu-kdv-li-fiyatidir/
16- https://urun.n11.com/kamp-cadiri/freecamp-explover-arac-ustu-cadir-P392709129
17- https://www.humaoto.com/urun/arac-ustu-cadir-irooftent-tent

Size araç üstü çadırın açılıp kapatılması ile de youtube videoları için link:
https://www.youtube.com/results?search_query=ARAÇ+ÜSTÜ+ÇADIR+KURULUMU

İşin şakası, beleş yardım bu kadar olur, bundan sonraki yol göstermeler danışmanlık üçretine tabidir.

Yine oldukça detaylı bir açıklama daha olmuş. Konu hakkındaki bilginiz verdiğiniz detaylar için teşekkür ederim.
Tavandan üç vida sökmek şeklinde yaptığınız açıklama beni çok hoşnut etmese de aslında konuyu açıklarken benimde kafamı o cam ile tavan fiberi arasında boşluk bırakmadan takılan vidaları söküp, sonra oraya nasıl bir sabitleme yapacağım konusu kurcalıyordu. Demekki bu fiber tavanın da pek bir avantajı olmuyor.

O ücreti ödemeye de değer üstat. Sizden çok şey öğrendim. Teşekkür ederim. Biraz daha netleşsin sizlere soracağım çok şey çıkacak

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.