Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TA2RX Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 883
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 342,829
Müthiş bilgiler edindim.
Hayretler içinde kalıyorum doğrusu . Bu ne bilinmezlik? , bu ne çözulmez bilmece dir ki , bir türlü çözüme ulaştırılamıyor . Şöyle anlıyorum . bunca safiyane niyetler ile yaptıgımız serzenişlerimiz hiç ga"le alınmamış . Bazen içimde debreşen bazı soruları sormak geliyor birilerine . Hani diyorum , özel bir gareziniz yoksa . Şu biz karavancılar , hep bir-birimizi biliriz de bimeyenlere olsun sözum , biz karavanlarımızı çok severiz . Gözümüzüm bebeği gibi saydığımız içindir ki , kalabalık şehir-içlerinden kendimizi uzak tutar , vururuz kendimizi dağlara , ovalara , deniz kenarlarına . Bu mudur yani şimdi en yüksek risk gurupları içinde konumlandırılmış olmamızın sebebi . Bu laflarım bir yere gidermi bilmiyorum amma ! Şunu bilin : Ayırdığımız üç kuruş mazot parasını , zaptedeğemediğiniz sigğrta fırsatcılığına yem yaptıkdan sonra kalanı ile hem mazot hem de domat (ege-ağzı) peynir ekmek alıyoruz . (yanlış anlaşılmasın , mazot"u ekmeğimizin üzerine dökecek kadar savurgan değiliz ,

Ağzına sağlık Bekir Kemal bey . agzınıza sağlık pek güzel anlatmışsınız . Nasıl da kıstırılmışız .

Onlara diyorum .

Duyun be bizi. Duyun artık.

Hesap kitap diye uydurduğunuz terraneden artık bezdik . Artık bıktık . Anlasıldımı ! ?
( sanırım bu benimki , yine boş"a hezeyan .

Bir çift lafımız var deyip de yollara mı düşmeli bilmem ki . . ( Çok olmak gerekir) .

Etiketler
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (ta2rx)

Öteki konu başlığı altında fazla off-topik olmamak için buraya taşıdım.

Bizim iş karıştı. Karışmakla da kalmadı, iyice uzadı. :(

Birincisi, benim muayene ayın 15'inde değil, 3'ünde imiş. Dün Ankara dönüşü Karayolları'nın baskülünde ortaya çıktı. (Bunaklığım meşhurdur. ;) )

İkincisi, bir kaç haftadır annemin rahatsızlığı nedeniyle sürekli Giresun-Ankara gidip geliyorduk. Son dönemleri epeyce sıkıntılıydı. Geçen hafta huzura erdi. Yeni yerine yerleştirdik. 7'sini yaptık ve dün itibarıyla Giresun'a döndük. Bu süreçte pek bir şey yapamadım.

Şu an bulunduğumuz noktada araç tam bitmediği için mühendis projesini çizemiyor (ya da çizmek istemiyor). Aracın muayenesi bitti. Ama pencereleri açtığım ve ikili koltuğun yerini değiştirdiğim için muayeneye gidemiyorum. Sonuç olarak hızlı bir şekilde aracı (en azından kabasını) bitirmek zorundayım. Yoksa yaya kaldık demektir :smiley:
merhaba;
araç ruhsatınızı motorlu karavana dönüştürünceye kadar zaman içndeki TUV muayenelerinde aracınıza yaptığınız değişikliklerden dolayı bir sorun yaşadınız mı?

merhaba;
araç ruhsatınızı motorlu karavana dönüştürünceye kadar zaman içndeki TUV muayenelerinde aracınıza yaptığınız değişikliklerden dolayı bir sorun yaşadınız mı?
Muayeneye gitmedim ki! Pencere yerleri açılmış, koltuk yeri değişmiş bir araçla proje olmadan muayeneye giderseniz aklınızı peynir ekmekle mi yediniz diye sorarlar. Proje çizilip işlemler tamamlanıncaya kadar bekledim. Muayene ücretini gecikme cezasıyla birlikte ödedim. (Proje için ödenen paranın yanında çerez kalıyor. Önemli olan aracın dönüştürülmesiydi.)

Kendi karavanını yapma niyetinde birisi olarak anlattıklarınızdan çok notlar aldım. Teşekkür ederim
Teşekkür ederim. Buranın amacı bu. Gönül isterdi ki yüklediğimiz resimler de eskisi gibi yazılarla beraber görüntülensin.

Bilginiz için: Yaşam aküleri orijinal tasarımda yatak altındaydı. (Arka kapak açık fotoğrafların bir kısmında görülebilir.) Bu, aracın arka tarafının fazla ağır olmasına yol açtı. Ankara'da şehir içinde bir rampada yerdeki kumun da etkisiyle patinaja düştüm. Bu yüzden Giresun'a döner dönmez ilk iş olarak akülerin yerini öne aldım. Artık birisi sürücü koltuğunun arkasında yeni yapılan bir ahşap kutu içinde (ilandaki fotolarda var), diğeri ikili koltuğun altında. Bu tasarım aracın sol tarafının biraz daha ağır olmasına yol açıyor. Ama kısmen de olsa buzdolabı ve hafiften sağa yüklenen klima ile dengeleniyor. (Akülerin her biri 75 kg. Yani yetişkin bir yolcu kadar.)

Normalde bu tür bir yer değişikliği bütün elektrik sisteminin değişmesini gerektirir. Ben işin başındayken bütün kablolarımı çifter çifter (biri artı biri eksi kutup için) çekmiştim. Yaşam akülerine özel ikinci alternatör için çektiğim şase kablosunu yeni yerindeki akülerin artı kutbunu sigorta kutularına taşımak için kullandım. (Bir ucu zaten oradaydı. Alternatördeki ucu söküp yeni yerindeki akülere bağladım.) Normalde eksi kutup için adet olduğu üzere siyah kablo kullanıyorum. Karışıklığa yol açmaması için bu kabloların sonlandığı yerleri yarım metre kadar kırmızı bant ile kaplayıp artık artı kutup için kullanıldığını belirtiyorum. (Kabloların tamamı zaten spiral boru içinde olduğu için siyah kısımları görünmüyor bile.)

Muayeneye gitmedim ki! Pencere yerleri açılmış, koltuk yeri değişmiş bir araçla proje olmadan muayeneye giderseniz aklınızı peynir ekmekle mi yediniz diye sorarlar. Proje çizilip işlemler tamamlanıncaya kadar bekledim. Muayene ücretini gecikme cezasıyla birlikte ödedim. (Proje için ödenen paranın yanında çerez kalıyor. Önemli olan aracın dönüştürülmesiydi.)

Ben o zaman yanlış anladım. Anlatımınızdan aracınıza karavan ruhsatı alıncaya kadar bir yıldan fazla geçtiğini ve bu sırada TUV e gittiğinizi düşünmüştüm. Ben şu an inceleme aşamasında olduğumdan Proje için ödenen tutar ile bir bilgiye henüz rastlamadım. anladım ki o işlemde trafik sigortası gibi maliyet çıkaran bir durum.:worried:

Bilginiz için: Yaşam aküleri orijinal tasarımda yatak altındaydı. (Arka kapak açık fotoğrafların bir kısmında görülebilir.) Bu, aracın arka tarafının fazla ağır olmasına yol açtı. Ankara'da şehir içinde bir rampada yerdeki kumun da etkisiyle patinaja düştüm. Bu yüzden Giresun'a döner dönmez ilk iş olarak akülerin yerini öne aldım. Artık birisi sürücü koltuğunun arkasında yeni yapılan bir ahşap kutu içinde (ilandaki fotolarda var), diğeri ikili koltuğun altında. Bu tasarım aracın sol tarafının biraz daha ağır olmasına yol açıyor. Ama kısmen de olsa buzdolabı ve hafiften sağa yüklenen klima ile dengeleniyor. (Akülerin her biri 75 kg. Yani yetişkin bir yolcu kadar.)

Normalde bu tür bir yer değişikliği bütün elektrik sisteminin değişmesini gerektirir. Ben işin başındayken bütün kablolarımı çifter çifter (biri artı biri eksi kutup için) çekmiştim. Yaşam akülerine özel ikinci alternatör için çektiğim şase kablosunu yeni yerindeki akülerin artı kutbunu sigorta kutularına taşımak için kullandım. (Bir ucu zaten oradaydı. Alternatördeki ucu söküp yeni yerindeki akülere bağladım.) Normalde eksi kutup için adet olduğu üzere siyah kablo kullanıyorum. Karışıklığa yol açmaması için bu kabloların sonlandığı yerleri yarım metre kadar kırmızı bant ile kaplayıp artık artı kutup için kullanıldığını belirtiyorum. (Kabloların tamamı zaten spiral boru içinde olduğu için siyah kısımları görünmüyor bile.)
Çok haklısınız yazılarla birlikte resimlerin görülebilmesi çok iyi olurdu. Bu konuda eminim bir çalışma yapılıyordur. Resimleri yazılaarınızı şu anda ismini katırlayamadığım br üyenin vermiş olduğu adres üzerinden görebiliyorum fakat oradanda begenmek veya bir soru yazmak gibi bir olanak yok. oradan bakıp okuyup buradn iletişime geçiyorum. Dolabaçlı bir yol olsada bilgilere ulaşabiliyorum.

merhaba sigorta konusunda bu sene olumlu bir gelişme HDI sigortadan geldi. Özel taşıt altında karavan şeklinde alt grup yapmışlar ..

merhaba arkadaşlar. trafik sigortamızı yaptırdık. hdi sigorta - cengiz müreni sigorta - kadıköy - engin arbağ ..0530 - 7729262 ... fiyat. 1292 tl ..önce oktay hoca yaptırmıs. karavancılar için grup oluşturmuşlar. bize o önerdi. koru sigortada 1288 tl fiyat vermişti . karar sizin

merhaba sigorta konusunda bu sene olumlu bir gelişme HDI sigortadan geldi. Özel taşıt altında karavan şeklinde alt grup yapmışlar ..

merhaba arkadaşlar. trafik sigortamızı yaptırdık. hdi sigorta - cengiz müreni sigorta - kadıköy - engin arbağ ..0530 - 7729262 ... fiyat. 1292 tl ..önce oktay hoca yaptırmıs. karavancılar için grup oluşturmuşlar. bize o önerdi. koru sigortada 1288 tl fiyat vermişti . karar sizin
Teşekkür ediyorum. Aradım ve değiştirdim. Benimkisi 7 TL fazlasıyla 1299 TL oldu. Ama ne yazık ki Koru sigorta şimdi paranın kalanını iade etmekte sorun çıkarıyor. Benim hesabına göre 1545,60 / 365 x 18 gün=76,22 TL kesip kalanını iade etmeleri gerekirken 1300 küsur TL geri ödeme çıkmış. Kamil Bayram şimdi sebebini araştırıyor. Anlaşılan kadarıyla ufukta yeni bir şikayet silsilesi görünecek gibi. Du bakalım n'olcek!

Koru Sigorta'nin 100 veya 150 tl kesinti yaptığını duymuştum. Trafik sigortası yaptirirken aracımda satılık yazısı vardı. Acentedeki delikanlı satış sonrası iadede biraz fiyat farkeder falan diye birşeylerden bahsetmişti.

Koru Sigorta'nin 100 veya 150 tl kesinti yaptığını duymuştum. Trafik sigortası yaptirirken aracımda satılık yazısı vardı. Acentedeki delikanlı satış sonrası iadede biraz fiyat farkeder falan diye birşeylerden bahsetmişti.
Bana söylenen bir şey yoktu. Bugün şikayet dilekçesini gönderdim.

İlgilenen olur ise, çok severek ve özenerek yaptığım karavanım hala kullanılmadan satılık. Bana maliyeti bugünün değerleriyle 160,000 TL'nin üzerinde. Sezon sonu indirimiyle 120,000 TL'den malum siteye ilan koymuştum. Ama orada ilgilenen çıkmadı. gezenbilir'cilerden ilgilenen çıkar ise küçük bir miktar daha indirim yapmaya niyetliyim. Karavanımın özellikleri ve bitmiş halinin fotoğrafları toplu halde şurada:

Satılık Karavan

Hocam naçizane görüşüm,oturma grubunda kullandığınız araç koltukları karavan görüntüsünü bozuyor.Sanki minibüsten bozma,gelişi güzel yapılmış bir karavan izlenimi veriyor.

Hocam naçizane görüşüm,oturma grubunda kullandığınız araç koltukları karavan görüntüsünü bozuyor.Sanki minibüsten bozma,gelişi güzel yapılmış bir karavan izlenimi veriyor.
Haklı olabilirsiniz. Oturma grubundaki koltukların estetiği konusunda daha önce de bir eleştiri gelmişti.

Ben meseleye işlevsel açıdan baktım. Forumu sürekli takip ettiğim dönemde benden sonra ikili koltuğu döndürmeye çalışan birisi daha olmuştu. Kullandığı yöntem, tekli koltuk için kullanılan mekanizmayı ikili de kullanmaktı. İki kişinin birden hayatını tek bir vidaya bağlamak bana fazlasıyla riskli geldi. Ön koltuklarda emniyet kemerleri aracın dikmelerine bağlı olduğu için bir nebze kabul edilebilir olduğunu düşünüyorum. Ama ikili koltukların emniyet kemerleri koltuğun kendi üzerinde. Dolayısıyla koruyacak başka hiç bir şey yok. Benim kullandığım mekanizma trenlerdeki pulman koltuk mekanizmasının hurdasından imal. Bu mekanizma üzerine epeyce kafa yordum. Metal işleri ustam da adapte etmek için epeyce uğraştı.

Benzer şekilde şık görünen, ahşap üzerine minderle yapılan oturma gruplarında, emniyet kemerinin banyo duvarının ahşabına monte edildiği uygulamalar da gördüm. Bana bunlar da uyduruk geliyor. Herhangi bir darbe anında mekanizmayı tutan bağlantılar, hatta banyo duvarı yerinden sökülecektir. Benim güvenlik düşkünlüğüm biraz güvenlik manyaklığı seviyesinde. İnsan hayatının sözkonusu olduğu yerde her şeyi gözden çıkarabiliyorum. Bunun ilk sırasında da estetik geliyor. Şık görünen bir koltuk için sevdiğim birinin ölümünü göze almam mümkün değil. Ama ticari kaygılarla karavan imal eden bazıları bunu önemsemeyebiliyor. Dahası, bazen maliyeti düşürmek için inanılmaz işlere de imza atabiliyorlar. 2 x 0,75 lamba kordonuyla elektrik tesisatı döşeyip yangına davetiye çıkaranlar bunun açık örneği.

Önceki eleştiriyi yapan arkadaş, görüntüyü daha estetik hale getirmek için örtü kullanmayı önermişti. Bu öneriyi sevmiştim. Ama örtü işi bireysel zevklere fazlasıyla bağlı. Hanımdan ayrılınca, karavana uzun yolda binek araç olarak kullanmak dışında binmediğim için de üzerinde pek durmadım. Alan kişinin kendi zevkine göre örtü yaptırabileceğini varsaydım. Belki fikir vermek adına uyduruk da olsa bir örtü yaptırmak düşünülebilir. Ama ticari kaygılarım hiç olmadığı için açıkçası bana hep ters geldi.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR