Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TA2RX Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 883
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 342,178
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (ta2rx)

Solar regülatörün bağlantılarını nihayet tamamladım ve devreye aldım. Akülerim 6 ay yattıktan sonra nihayet şarj olmaya başladı ve kullanılır hale geldi. Bu süre içinde bağlantılarını yaptığım ledler çalışır vaziyete geldi.

Kapı girişi:

IMG 20150513 223403

IMG 20150513 223434

IMG 20150513 223457

Ekli dosyalar

• IMG_20150513_223328.jpg
    IMG_20150513_223328.jpg
    22.7 KB · Görüntüleme: 595

Etiketler

Sayın hocam öncelikle karavanınız hayırlı olsun.Kazasız belasız iyi günlerde kullanmanızı dilerim.Sizin tüm çalışmalarınızı uzun zamandır tekrar tekrar takip ettim.Sizden öğrenmek bilgi edinmek istediğim yüksek Karadeniz yaylalarında solar sistemden randiman aldınızmi.Bu konuda öneriniz ne olabilir.2. olarak karavanınızda kullandıgınız shava marka ısıtıcının yüksek irtifada,yaylalarda çalışıp çalışmadıgı ne kadar randımanlı oldugu tavsiyelerinize ihtiyacım var.Bende kravan yapmak üzere 15m3 araçımı aldım,başlamak için malzeme toplamaya çalışıyorum.Mail adresim zorluniazi@hotmail.com yardımcı olursanız şimdiden teşekkür ederim. Selam ve saygılar

Niyazi Zorlu' Alıntı:
Sayın hocam öncelikle karavanınız hayırlı olsun.Kazasız belasız iyi günlerde kullanmanızı dilerim.Sizin tüm çalışmalarınızı uzun zamandır tekrar tekrar takip ettim.Sizden öğrenmek bilgi edinmek istediğim yüksek Karadeniz yaylalarında solar sistemden randiman aldınızmi.Bu konuda öneriniz ne olabilir.2. olarak karavanınızda kullandıgınız shava marka ısıtıcının yüksek irtifada,yaylalarda çalışıp çalışmadıgı ne kadar randımanlı oldugu tavsiyelerinize ihtiyacım var.Bende kravan yapmak üzere 15m3 araçımı aldım,başlamak için malzeme toplamaya çalışıyorum.Mail adresim zorluniazi@hotmail.com yardımcı olursanız şimdiden teşekkür ederim. Selam ve saygılar

Her ikisini de fiilen kullanmaya başlamadığım için net bir fikir söylemem mümkün değil.

Eski mesajlardaki fotoğraflar hala kayıp. Bu yüzden aylardır yeni fotoğrafları yüklemeye cesaret edemiyorum. Burası yaptığımız işlerin bir tarihçesi işlevini görüyordu. Eski fotoğraflar görünemeyecekse yöneticilerimiz lütfen haber versin. Ona göre gidip hepsini ayrı bir web sitesi yapıp oraya yükleyeceğim.

Benimde ne fotoğraflarım ne paylaşımlarım kayboldu gitti. Hala gelmedi. İyi ki Çelebi'min yapımını ayrı sitede bloglamışım. Yoksa elimden kaybolup gitti bütün resimler. konular boş kaldı.

Blog sitesi olarak size wordpress öneririm. Ben uzun zamandır hem kamp karavanla ilgili hem motosikletimle hem de özel gezilerimle ilgili postlarımı bu bloglarda tutuyorum. Çok düzenli ve arandığı zaman kolaylıkla bulunuyor her şey...

Benim wordpress sitelerimden birisi: İkiteker Gezilerim

Bekir Hocam kolay gele, temiz iş 6 yılda çıkarmış, bizler karavanları eskittik, seninki hala toz tutmamış,
Bu arada Forum ne hale gelmiş, fotolar yok, ıssız, sessiz, msg'lara bakıyorumda ölü şehir gibi. Sende bitirirsen pek kimse kalmayacak gibi.
Kolay gele.

Bekir Hocam kolay gele, temiz iş 6 yılda çıkarmış, bizler karavanları eskittik, seninki hala toz tutmamış,
Bu arada Forum ne hale gelmiş, fotolar yok, ıssız, sessiz, msg'lara bakıyorumda ölü şehir gibi. Sende bitirirsen pek kimse kalmayacak gibi.
Kolay gele.
Teşekkürler. Büyük oranda bitti zaten. Hatta küçük bir Bursa-İzmir turu da attım. Ama forumdaki sorunlar yüzünden foto yüklemedim.

Biraz da hayata dair özet:

Karavanı parça parça da olsa tamamladım. 2015 Mayıs ayında emekli oldum. Fakat eşimden ayrıldım. Bu yüzden karavanla gezmek kısmet olmadı. Birisi geçen sene Eylül ayında, birisi bu yaz iki kez gezme girişiminde bulundum. Her ikisinde de Türkiye'nin muhtelif yerlerindeki arkadaşlarımı ziyaret etmeye gittim. Kimi ziyaret ettiysem beni karavanda yatırmadı. "Yahu evimle geldim" türündeki itirazlarım fayda etmedi. "Dağ başına gittiğin zaman yatarsın" diye terslenip fırça yedim. Dahası bir çay demleyip içmek bile kısmet olmadı. Kısacası o kadar uğraşıp yaptığım karavanı ancak binek araç olarak kullanabildim. Bu yüzden geçen ay satılığa çıkardım. Ama sezon sonu olduğu için bir kişi dışında soran bile olmadı.

Yakınlarda yeniden evlendim. Eşimin Büyükada'da evi var. İstanbul'a girmeyi reddediyorum ama Ada'ya itiraz etmedim. Yaz başında karavanı tekrar satılığa çıkaracağım. Yapım sürecini takip etmemiş olanlar için ilan metnine sıraladığım özellikleri şöyle:

----------------------------------------------
Senelerce ticari yük taşımacılığında kullanılıp haşatı çıkmış araçlardan yapılma ve kamyonet ruhsatlı karavanlarla karıştırmayınız.

Güvenlik düşkünü bir profesör tarafından emeklilik projesi olarak kendi zevki için yap(tır)ılmıştır. Eşinden ayrıldığı için hiç kullanmadan satılmaktadır.

Araç:
Peugeot Boxer
2010 Model
6 ileri 1 geri vites
2200cc
ABS
Airbag
Araç bir buçuk yaşındayken 47,380 km'de alınmış, ÖTV farkı yememek için 5 yaşını dolduruncaya kadar bekletilmiştir. Halen 88,500 km.dedir. Yaptığı yolun tamamını bir dönem binek araç niyetine yapmıştır.
Motorkaravan (M1 sınıfı) ruhsatlı [1. Boğaz Köprüsü'nden geçebilir.]
4 adet yeni kış lastiği

Sürücü kabininde (araç orijinal donanımına ek olarak):
Renkli (gündüz) ve kızıl ötesi gece görüşlü geri görüş kamerası
GPS Multimedya Navigasyon AV-In
Döner koltuklar
Digital ve analog kontrollü kıymetli eşya ve para kasası
Yaşam akülerine bağlı (kontak kapatılınca devre dışı kalmayan), kendi sigorta sistemine ve telefon şarjı için USB çıkışına sahip çakmak adaptörü çoğaltıcılar
Sürücü kabininde ilave vantilatör

Karavan tarafında:

Genel kabin konforu
Elastomerik kauçuk izolasyon (izolasyon katsayısı en yüksek ve en pahalı malzeme). Köpük ya da izocamla yapılmış izolasyonlarla karıştırmayınız.
Marin kontraplak duvar ve mobilyalar
Dometic Seitz S4 kendinden perdeli, sineklikli, ileri açılabilen geniş, ferah, panoramik karavan camları (her iki tarafta)
Sürgülü kapıda uzaktan kumandalı otomatik açma-kapama
Sürgülü kapıda basamak
Sürgülü kapı üzerinde yağmur oluğu
Çift tavan havalandırması
Yatak üzerinde vantilatör
Dai Shava DH3000 araçtan bağımsız (Vebasto tarzı) digital göstergeli, ayrı yakıt depolu mazotlu kalorifer (deponun led aydınlatmalı kendi göstergesi mevcut)
9000BTU Airfel mobil klima [dışarıdan 220V alındığında kullanılmak üzere.]
3 x 2,4 mt güneşlik tente, teleskopik tente ön destek çubukları
Sürücü kabini camları için izolasyonlu güneşlik.

Oturma ve yatma düzeni:
Vücudun şeklini alan viskon, geniş ve uzun ortopedik yatak 120 x 190 ( karavanın iç yapısı uzun boylular için özel tasarlanmıştır.)
İki kişilik, yatak olabilen, emniyet kemerli, orijinal Peugeot yolcu koltuğundan imal dönerli kabin içi yolcu koltuğu - Türkiye'de bir eşi daha yok.
Ferah yemek masası
İlave çalışma masası
Ayrıca dışarıda yemek için piknik masası ve 4 adet portatif keyif koltuğu
Çok sayıda tavan dolabı. (Araç yapısından azami verim sağlayacak özel tasarımlı.)
Ayrıca yatak altı, geniş depolama alanı ve raflar
Yatak altı dolabına araç içinden kolay ulaşmak için özel hidrolik mekanizmayla kalkan yatak
CD rafı
12V 19 inch Beko multimedya LCD TV (orijinal ambalajında – henüz monte edilmedi)
Dolaplar Alman malı Hafele marka, kendinden hidrolik mekanizma içeren özel menteşeli

Mutfakta:
Geniş mutfak tezgahı ve alt dolaplar
İkili cam ankastre ocak
12V kompresörlü oto buzdolabı
Buzdolabı için havalandırma fanı x 2 adet
Avrupa standartlarında bakır borulu LPG tesisatı
Gaz tüpü sabitleme braketi (kemerli)
Dört kişilik, kolay kırılmayan melamin yemek ve fincan takımı (Almanya'dan ithal, orijinal ambalajında)

Sıhhi Tesisat:
PortaPotti tuvalet (orijinal ambalajında)
80 x 80 duş kabini
ShurFlo 11lt/dk hidrofor
Banyo ve mutfakta berber bataryası
Göstergeli, şamandralı, krom 90 lt temiz su, 90 lt pis su deposu - araç altı şase arasında.
Daxom şofben (LPG tesisatı bakır borulu)
Sıcak ve soğuk su tesisatı
Karavan içinde ve dışında duş alabilme imkanı

Elektrik tesisatı (mevcut tüm yapı 12V; ayrıca 220V kullanabilme imkanı):
Üç alternatifli enerji üretim sistemi; bire bir, kendine yetecek enerjiyi kendi üretir. Bütün kablolama 12V (yüksek akım) a uygun kalın kablolarla yapılmıştır. Her an yangın çıkarabilecek, 2 x 0,75mm lamba kordonuyla yapılmış tesisatlarla karıştırmayınız.
300W güneş paneli
30A mppt solar şarj regülatörü
220V dış elektrik bağlantısı
25A 220V-->12V Meanwell akıllı şarj cihazı
İlave şarj dinamosu (yaşam akülerine özel)
360 A marin yaşam aküsü
600W, 12V-->220V Linetech tam sinüs inverter
Led aydınlatmalar
Uzun süreli hareketsiz kaldığı dönemler için araç aküsünü güneş panelinden (ya da 220V ile) şarj edecek özel hat
Muhtelif yerlerde üçlü çakmak adaptörü çoğaltıcı
12V saç kurutma makinesi (ithal)
12V sivri sinek tableti ısıtıcısı (ithal)

Haberleşme sistemi:
Amatör ya da CB telsizciler için 4 adet anten çıkışı (kablolu ve konnektörlü)
Çok sayıda 12V bağlantı noktası.
Laptop şarjı için 220V priz;
Ayrıca 12V beslemeden şarj için, genel sistemden bağımsız 150W inverter
---------------------------------------------

İlana 150,000 TL fiyat yazmıştım. Belki de fiyat yüksek geldi. Yeniden ilana çıkmadan önce satın almayı düşünen olursa fiyatta indirim yaparım.

bekir abi karavan yapımınızı başından beri takip ediyorum.araç çok güzel ve temiz kabulum.işçilikte çok iyi. benim karavanım var .alayım diye yazmıyorum sakın yanlış anlamayın .ben ilanınızı gördüm o fiyata hiç kimse aramaz çok daha uygun bir fiyat yazıp yeniden ilana koyun bence .umarım yazdıklarımı yanlış anlamazsınız.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR