Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TA2RX Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 883
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 342,169

TA2RX

Müzmin öğrenci
Yer
Yalova
Web
www.tcswat.org
Telsiz Çağrı Kodu
TA2RX
Önce tercihlerime ilişkin biraz ön bilgi:

Hazır yapılmış karavan tercih etmedim çünkü:

1. Hazır karavanların pek çoğunun üzerine yapıldığı araç neredeyse hurda denebilecek kadar eski (1980-90'lı yıllardan kalma). Motosiklet kullandığım dönemde bir kez Boğaz Köprüsü girişinde yolda kalıp, kar yağışı altında kilometrelerce motor ittirmek zorunda kalmıştım. O gün bugündür ana prensibim "benim aracım yolda kalmamalı". Bu yüzden her aracımın bakımlarını hiç aksatmadan yaptırırım. Her aldığım yakıtı ve km'sini yazar, ne kadar tükettiğini takip ederim, vs.

2. Burada deneyimlerini paylaşanların hikayelerini okudukça, alt yapının ne kadar önemli olduğunu gördüm. Mobilyaları çok şık da olsa, alt yapısında ne olduğunu (örneğin ne türlü bir izolasyonu olduğunu) bilmediğim bir karavanda yaşamayı gözüm kesmedi. Dahası, hazır karavanlarda TV, navigasyon, vb. cihazların "özellik" olarak sunulmasını en hafif deyimle "komik" bulduğumu belirteyim.

3. Özel ilgi alanım nedeniyle, karavanım aynı zamanda bir afet haberleşme aracı olmak durumunda. Bu da beraberinde bir kısım özel ihtiyaçlar getiriyor.

Bu yüzden kendi karavanımı kendim yapma yolunu tercih ettim. Benzer yollardan geçen herkes gibi ben de uzunca bir süre sabırsızlıkla araç arandım. Sonunda geçen hafta Bursa'da bir akrabamdan gelen telefonla yollara düştüm. Herkes gibi ben de 4-5 yaşında bir araç bakınırken, fazlasıyla temiz olduğu için bu iş için ayırdığım bütçenin neredeyse iki misline çıkarak 2010 model 47000 km'de 12m3 bir Peugeot Boxer aldım ve halen yaşadığım Giresun'a getirdim. Karavanım ağırlıklı olarak bir emeklilik projesiydi. Dolayısıyla önüme iki sene süre koymuştum. Şimdi %87 ÖTV nedeniyle bu süre 4 seneye çıktı :smiley: Aracın içine harcamayı düşündüğüm parayı harcadığım yetmezmiş gibi bir de üzerine borca girdiğim için, bu 4 senelik süre ancak yetecek gibi zaten :smiley:))

Kısacası, biraz aheste bir yapım süreci olacak. Aracı şehir içinde günlük kullanım için kullanmaya alışabilir ve en önemlisi hanımı da ikna edebilirsem, belki şu an kullandığım aracımı satıp karavanın içini finanse edebilirim. Bakalım, göreceğiz. Benim açımdan en zorlu aşama aşıldı. Bundan sonrası biraz vakit, biraz nakit işi...

Aranıza hoş geldim :smiley:))

Sevgiyle,
BKA

Etiketler
Ynt: Kendi karavanını yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

Zor ama bir okadarda güzel ve heyecanlı bir yola çıkılmış

Tebrikler

Merakla takip edeceğim
belli olmaz belki umduğunuzdan daha kısa sürede biter

Kolay gele
Temel

Ynt: Kendi karavanını yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

Tercihleriniz ve seçiminiz hayırlı olsun B.Kemal Bey. Umarım ve dilerim ki herşey istediğiniz yönde gelişir bundan sonra.

TA2RX' Alıntı:
2010 model 47000 km'de 12m3 bir Peugeot Boxer aldım

Burada "sehven" bir yanlışlık olmalı; aracınız, 13 m3 ya da 15, 17 m3 olabilir. Çünkü 2007 sonrası PSA grubunda 12 m3 hacim yok. :smiley:

Cavid Sezen

Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

Bekir Kemal bey öncelikle aracınız hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın. :smiley: :smiley: :smiley:
Sizi daha önceki yazdıklarınızdan tanıyorum, amacınız doğrultusunda bu aracı arka kabinde dışarıdan değişiklik yapmadan kullanabilirsiniz. Ya da yapacağınız montajları de monte olabilecek şekilde hazırlar sadece kampa giderken kullanır veya TÜV muayenelerinde sökersiniz. Bence hayallerinizi o kadar ertelemeyin. :smiley: :smiley: :smiley:
Ben de sizin gibi bir panelvanı karavana dönüştürme hayallerini taşıyorum ve çok beklemeye de niyetim yok ;) ;) ;)

Bekir hocam aracınız hayırlı olsun umarım finans kısmınıda çözer ve hayalinize kavuşursunuz,mahsuru yoksa aracın fotoğraflarınıda ekleyebilirmisiniz.

Bekir Kemal bey, süreç biraz uzun olacak belliki ancak kokpiti bagaj bölümünden ayıran parçayı sökmeden bagaj bölümünde düzenleme yapmanızın
TÜV için sorun olmayacağını söyleyebilirim. Aracınız 5 yaşını tamamladığında aradaki sacı söktüğünüzde kamp taşıtı tescili yaptırırsınız.

Öncelikle herkese bu güzel dilekleri için teşekkür ediyorum. Dilerim henüz olmayanlar da tez zamanda hayallerine kavuşur.

Burada "sehven" bir yanlışlık olmalı; aracınız, 13 m3 ya da 15, 17 m3 olabilir. Çünkü 2007 sonrası PSA grubunda 12 m3 hacim yok.

@ Cavit bey: Haklısınız. Satıcı 13m3 demişti. Ama bunun bir satış taktiği olduğunu düşünmüştüm. Çünkü Internet'te bakındığım araçlar (yaşları daha yüksek olduğu için) hep 12m3 idi.

Bekir hocam aracınız hayırlı olsun umarım finans kısmınıda çözer ve hayalinize kavuşursunuz,mahsuru yoksa aracın fotoğraflarınıda ekleyebilirmisiniz.

@ Yusuf bey: Fırsat bulduğumda fotoğrafları da yüklemeye çalışacağım.

@ Güngör ve drares: Teşekkürler. Aracı 4 sene boyunca yatırmaya hiç niyetim yok :smiley: Dediğiniz gibi yavaş yavaş yapacağım. Bu süre içinde, en kötü ihtimalle çadırda kalmak yerine araç içine uyku tulumu serip yatmak gibi hedeflerim var. İçini tamamladıktan sonra, ruhsat çıkarıncaya kadar mutfağın ocağını monte etmeden piknik tüpü ile idare etmeyi düşünüyorum. Malum, kanunda "kamp taşıtı"nın tanımı "içinde yatma ve yemek pişirme imkanı olan araç". Birileriyle kavga etmek, gerekirse kesilecek cezalara mahkeme kanalıyla itiraz etmek, vb. pahasına da olsa... Bakalım, göreceğiz.

Şimdi önümde benim için oldukça zorlu bir tasarım süreci var. Sebebi şu:
Temel olarak Ducato'larda uygulanan klasik tasarım üzerine kurulu bir yerleşim düşünüyordum. Ancak Peugeot'nun kayar kapı yerleşimi diğerlerinden farklı. Çünkü hemen yolcu koltuğunun arkasından başlıyor. Yani aradaki yaklaşık 55cm'lik boşluk yok. Bunun beraberinde getirdiği hem bir kısım avantajlar hem dezavantajlar var. Avantajı: Yan camları açarker dikmeleri kesmek zorunda kalmadan geniş cam takabileceğim. Dezavantajı: Bütün tasarım değişmek zorunda. Şöyle ki:

Yanlış hatırlamıyorsam Levent bey'in (brupaldi) tasarımında temiz su deposu, sürücü ve ön yolcu koltuğunun altındaki bu bölmeye yerleşiyordu. Bende öyle bir bölüm yok. Aynı şekilde ön yolcu koltuğunun arkasına, alt tarafa yaşam aküleri, üzerine buzdolabı, onun üzerine elektrik panosu, kumanda konsolu, vb. yerleştirmeyi düşünüyordum. Dolayısıyla alt yapı için tamamen yeni bir tasarım düşünmem gerek. Özellikle bu üç unsurun (temiz su deposu, yaşam aküleri, elektrik panosu/kumanda konsolu) yeri epeyce kafamı kurcalıyor.

Benim düşündüğüm tasarımda sürücü koltuğunun arkasına ikinci sıra bir yolcu koltuğu (ön taraftan sökülen ikili koltuk) yer alacak. Bunu hem ruhsata işletip aracı 1+3 olarak tescil ettirmeyi düşünüyorum. Hem de bunu dönerli ve yatarlı bir mekanizma ile 2. bir 2 kişilik yatak haline getirmeyi düşünüyorum. Bunun için de önce aracı camlı vana çevirip ikinci bir proje bedeli ödemeyi göze aldım. Burada konuştuğum bir mühendis yerel TÜV ile de görüşüp 1+5'e kadar ABS gerekmediği bilgisini iletti. Burada daha önce yazılanlardan farklı bu bilgiyi başka kaynaklardan da sınamakta fayda var. Benim aracım ABS ile geldi, dolayısıyla benim için zaten sorun olmayacak. Ama benzer projeler geliştirmek isteyenler için önemli olabilecek bir bilgi.

Şimdi, aradaki kısım olmayınca, yaşam aküleri için aklıma gelen ilk yer ikinci sıra yolcu koltuğunun altı. Panolar için de hemen bu koltuğun arkasında yer alacak kitaplığın en üst bölümü. Buzdolabı mecburen arka yatak ile mutfak arasına gelecek bir dolabın altına gidecek. Belki aküler bunun altına, panolar da bunun tepesine gelebilir. Burada özellikle yük dengesini gözetmek gerekecek. Şu an için nasıl bir çözüm üretmek gerektiği konusunda kararsızım. Ama her halükarda su depolarına yer bulamadım. Mecburen aracın altına gidecek gibi görünüyor. Orada da yeterli yer var mı bilmiyorum, henüz bakmadım.

Yapılacak işler listemde ilk sırada aracın kendisi ile ilgili bakımlar var. Çünkü ön camda taş yarası var ve çatlak yürüyor. Bu yüzden değişmesi gerekecek. Aynı şekilde Erhan bey'in (Erhan110'du galiba) taktırdığı türden bir geri görüş kamera sistemine ihtiyacım var. Ondan sonra kupanın içindeki fazlalıkların sökülüp, çizilen boyaların, vs. temizlenmesi ve yeniden boyanması gibi işler gelecek. Yolumuz uzun...

Sevgiyle,
BKA

Bu arada, bir ilave bilgi ve bir küçük soru:

Aracı Bursa'dan aldım. Bursa'ya gitmişken dönerli koltuk mekanizmasını da aldım. Bursa'daki iki satıcıdan, galeriye daha yakın olan Grammer bayii Gün Ticaretten almayı tercih ettim. Ürünleri daha önce görmeden, ölçüp biçmeden körlemesine aldığım için bir yanlışlık yapmamış olmayı diliyorum. Bir de mekanizmayı monte ederken el freninin sorun yaratmamasını.

Soru: Ön yolcu koltuğu için hesaplı (muhtemelen çıkma) tekli koltuk nereden temin edilebilir?

Sevgiyle,
BKA

Ankara'da Ostim sanayi (yanlış hatırlamıyorsam yıldız sanayi diyorlar) ordaki hurdacılardan satın aldım, perte çıkmış araçdan söküyorlar.

@ Levent bey: Teşekkürler. Burada bilgilerini paylaşan sizlerin açtığı yoldan gelmek kolay. İyi ki varsınız.
@ İlhan bey: Ankara (ya da İstanbul, Bursa, İzmir, vs.) taraflarına yolum düşünceye kadar bekleyecek demek ki.
@ Yusuf bey: Fotoğraflar geliyor.

Aracın boyu için fikir vermesi için:
[attachment=1]

Yan camların boyu:
[attachment=2]

Ön camdaki taş yarası:
[attachment=3]

El freninin konumu:
[attachment=4]

Koltuk döner mekanizmaları yerde yatıyor (şimdilik)
[attachment=5]

AracBoyu

YanCamBoyu

TasYarasi

ElFreni

DonerMekanizma

Havalandırma kapağı:
[attachment=1]

Kupanın görünümü:
[attachment=2]

Kupanın başka bir görünümü:
[attachment=3]

Havadanlik

Kupa1

Kupa2

Aracınız hayırlı olsun. Tekli ön koltuğu,belki Ducato edinirim düşüncesiyle Ostim'delki hurdacılara iki ay önce sormuştum; 300 TL istemişlerdi... ;D

yucel59' Alıntı:
Aracınız hayırlı olsun. Tekli ön koltuğu,belki Ducato edinirim düşüncesiyle Ostim'delki hurdacılara iki ay önce sormuştum; 300 TL istemişlerdi... ;D
Çıkması 300 ise yenisi kaç lira? :eek: :eek: :eek:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR