Kendi Karavanını Yapanlar; Hayalden Gerçeğe Adım Adım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan paraddoxx Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 100
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,884
Değerli dostlar;
Haziran ayının sonunda aldığım Peugeot Boxer 15 m3 araç ile karavan yapım sürecine adım atmıştım. Tabi bütçeyi araca gömdükten sonra karşılaştığım bir iki aksilik nedeniyle araç kapının önünde bir süre beklemek zorunda kalmıştı. Neyse ki problemler atlatıldı ve yaklaşık bir ay önce aracın bakımlarını ve tamiratını yaptırmak suretiyle işe başlamış olduk. Günün birinde yazdıklarımızı okuyarak bilgi edinmek isteyen birileri olabileceği düşüncesiyle detayları burada paylaşıyorum.

İlk etapta yaşadığım çevrede doğru ustayı bulmak bile biraz zahmetli oldu. Neyse ki toptan gıda sektöründe çalışan bir arkadaşın kendi araçlarını götürdüğü güzel bir usta buldum ve gerekli tamiri ve bakımını yaptırıp aracı yola hazır hale getirdim..

Sonrasında Tavana 40x40 Dometic ve 28x28 Dometic olmak üzere iki adet havalandırma ve yanlara da iki adet standart minibüs camı aldım. Tavan havalandırmalarının montajını kendim yaptım yan camlarda ise profesyonel destek aldım ve havalandırma, pencere işlerini hallettim.

Yalıtım için bu forumda cyaxeres nickli bir karavancı dostun fikirlerinden hareket ettim ve EPS Köpük Levha üzerine Alüminyum kaplamalı Polietilen Şilte kullanmaya karar verdim. Evet belki çok yüksek yalıtım seviyesinde bir çözüm değil ama hem ekonomik hem de sağlığa zararlı materyaller açısından birçok seçeneğe göre çok daha masum.

Yalıtım ve taban döşemesini sırayla EPS Köpük Levha, Metalize PE Şilte, 10 mm Kontra şeklinde tamamlayıp emniyet kemerli ikinci sıra koltuk için gerekli iskeleti taktırmaya hazır hale getirdim aracımı. Şimdi sıra ilk fırsatta İzmir'e gidip iskeleti taktırmakta. Süreç bu şekilde ilerliyor. Fotoğrafları da ekliyorum

0002
0003
0006
0007
0008
0014

Etiketler

her şey bitince ilk seyahate çıkınca hem seviniç hem kızgınlık yaşıyorsun .daha önce neden duşunmemimişim diyorsunuz .iyi ki yapmışım değiyor yorgunluğa diyorsunuz
şimdiden hayırlı olsun

her seyahatınızda gördüğünüz eksiklikleri yada bu şekilde olsa dediğiniz şeyleri not edin,ufak dokunuşlarla bir sonraki seyahatınız öncekine göre daha zevkli oluyor.
ilk seyahatimde çok dolabım vardı uyunacak yer araka sabit yatak 175*142 idi ,araca göre dikey uyunuyordu değişiklik yaparak 175*200 yaptım mesale önce gece lavaboya kalkarken diğer uyuyanları rahatsiz ediyorduk, bunu duzeltince baya konforlu oldu
tabiki herkesin kullanış a göre karavan şekilleniyor

Yavaş da olsa süreç ilerliyor. Gün içinde güncel fotoğrafları atarım. Bu arada tecrübeli arkadaşlara bir sorum olacak. Güneş panellerini tavana monte ederken aracın tavanındaki bağlantı kulaklarından mı yararlanıyorsunuz yoksa başka bir yöntem mi mevcut. Eğer orjinal bağlantı kulakları ise onlara uygun nasıl bir bağlantı adaptörü kullanabilirim ?

ben iç taraftan matkapla destek profile denk gelecek şekilde delikler açtım
vida taktım hem plastik conta kullandım hem de icten hem dıştan dayson kullandım su girmesin diye
üst tarafta l profil taktım bir profile 4 vida denk geldi
panelleride bir birine olabildiğince cok vida ile sabitledim sonra da profillere menteşe ile bağlantısını sağladım

ben iç taraftan matkapla destek profile denk gelecek şekilde delikler açtım
vida taktım hem plastik conta kullandım hem de icten hem dıştan dayson kullandım su girmesin diye
üst tarafta l profil taktım bir profile 4 vida denk geldi
panelleride bir birine olabildiğince cok vida ile sabitledim sonra da profillere menteşe ile bağlantısını sağladım

Aracın tavanına delik açmadan yapmanın bir yolu yok mu acaba. Son çare bende benzer bir yöntem deneyeceğim ama tavanda mantar şeklindeki bağlantı noktaları varken de tavanı delesim gelmiyor

Aracın tavanına delik açmadan yapmanın bir yolu yok mu acaba. Son çare bende benzer bir yöntem deneyeceğim ama tavanda mantar şeklindeki bağlantı noktaları varken de tavanı delesim gelmiyor
Tavana panelleri bağlayacağınız profilleri yada videodaki gibi panel ayaklarını bulursanız onları dayson gibi kuvvetli yapıştırıcı ile yapıştırabilirsiniz.Bu çerçevelere de civata yada vida ile panelleri sabitleyebilirsiniz.Bunu uygulayan bir çok kişi var.

Tavana panelleri bağlayacağınız profilleri yada videodaki gibi panel ayaklarını bulursanız onları dayson gibi kuvvetli yapıştırıcı ile yapıştırabilirsiniz.Bu çerçevelere de civata yada vida ile panelleri sabitleyebilirsiniz.Bunu uygulayan bir çok kişi var.
Bu fikir aklıma yattı. Panelleri alınca işe koyulayım hemen...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri