Kendi Karavanını Yapanlar; Emre (vw T5 Yüksek Tavan)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Mr. Mystery Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,007

Mr. Mystery

Ana Kamp
Merhaba, sayın gezen, bilen, ilham ve bilgi veren değerli abilerim, ablalarım, kardeşlerim.
Yıllardır hayalini kurduğum aracıma kavuştum. (Vw transporter t5 yüksek tavan 2006) Böylelikle daha öncesinde sadece okuyup, izleyip geçtiğim konuları artık en ince detayına kadar irdeleyip öğrenmeye ve kendimi uygulayacak seviyeye getirmeye çalışıyorum, çalışacağım. Tabii ki bunlarda sizlerden ciddi anlamda öğreneceklerim ve başınızı ağrıtacak sorularım olacak.
Öncelikle okurken beni bile rahatsız eden bir konuya değinmek istiyorum. Başlığımı açıp, ciddi anlamda etkileşim görüp, sonrasında aracımı satmaya çalışmayacağım ya da forumumuza bir daha girmemezlik, konuları ve başlığı sahipsiz bırakmayacağım. Allah kaza bela vermedikçe burada olmaya devam edeceğimden ve paylaşımda bulunacağımdan emin olabilirsiniz. Şimdi gelelim asıl konumuza.
Aracımı aldım, bu hafta sonu içinin sökümünü yaptım. Ciddi bir problem görmedim ve çok sürmeden de temizliğini yapıp gerekli ekipmanları alarak başlayacağım. Öncelikle hiç acelem yok yavaş yavaş öğrenerek kavrayarak yapmaya çalışacağım. Zaten hepsini aynı anda alıp yapabilecek nakdim de yok. ( hepsini araca gömdük)
Bu hafta içi bir sanayiye gidip bir kaç eksiğini tamamlayıp arka bölüme açılacak olan camlarımı satın alacağım. Önümüzdeki h.sonu da (yağmur yağmazsa) takmayı planlıyorum. Sonrasında tasarımım hazır olduğu için elektrik hatlarını çekip yalıtıma başlayacağım. Burada kafam biraz karışık. Tabana küçük ölçülerde parça parça bitüself ses izolasyon malzemesi yapıştırdıktan sonra 6 mm'lik elastomerik kauçuk ve üzerine 10mm xps köpük sonrasında şu an halihazırda bulunan 12 mm'lik kontraplağımı koymayı düşünüyorum. Duvarlara düz zeminli boşluklara 19 mm'lik elastomerik kauçuk üzerine de kolonları kaplayacak şekilde 5 mm'lik polietilen+alüminyum folyolu şilte ile kapatmak istiyorum. Yan duvarlara bunların üzerine 5 mm'lik kontraplak kaplayıp onların üzerine de aralarında 1'er cm boşluk bırakarak lambri yapmayı planlıyorum.(camlardan yer kalırsa) Tavanı da yan duvarlar ile aynı şekilde düşünüyorum.
Çok uzun yazdım farkındayım şimdiden kusuruma bakmayınız lütfen. Sizce de bu yalıtım şekli uygun mudur? Değerli cevaplarınızı ve önerilerinizi dört gözle bekliyorum. Şimdiden herkese teşekkürler ve sağlıklı günler diliyorum.
IMG 20210131 210723
IMG 20210131 210859
IMG 20210131 210837

Etiketler

Ben motokaravandan çok anlamam. Ama benim tavsiye edeceğim konu güvenlikle çok alakalı olduğu için elektrik işlerinde güvenilir kimselerden yardım almanızdır. Hayırlı olsun. Yapımınızı takip edeceğim.

Ben motokaravandan çok anlamam. Ama benim tavsiye edeceğim konu güvenlikle çok alakalı olduğu için elektrik işlerinde güvenilir kimselerden yardım almanızdır. Hayırlı olsun. Yapımınızı takip edeceğim.
Yine de teşekkürler. Elektrik konusunu 3 haftadır detaylı şekilde araştırıyorum. Benim için de en önemlisi o olacak. Umarım destek almadan halledebilirim fakat yine de yardım almaktan zarar gelmez diye düşünüyorum.

Saygıdeğer forum sakinleri, bugün tekrar bir video izledim Ali Rıza Adatepe abimizin. Kendisi bu elastomerik kauçukları hiç bir şekilde önermiyor. İzocam camyünü ya da taşyünü üstüne bayağı ısrarcı. Bu ürünleri kullanan çok karavancı gördüm. Sizler ne dersiniz bu konu üzerine ? Hazır malzemelerimi almamışken sağlıklı bir yalıtımı nasıl tamamlarım görüşlerinizi her daim bekliyorum. Hoşça kalın..

Yapışkanlı kauçuk ve kablo , kumaş alırken yanmaz olmasına dikkat edin , güvenlik önemli. İzocam vs. zaman içinde tozlaşıyor , ayrıca nemlenirse tüm özelliğini kaybediyor ki zaten içinde 1 gece yatsanız yeter, her taraf su buharı oluyor. Bunu önlemek pek mümkün değil.

Yapışkanlı kauçuk ve kablo , kumaş alırken yanmaz olmasına dikkat edin , güvenlik önemli. İzocam vs. zaman içinde tozlaşıyor , ayrıca nemlenirse tüm özelliğini kaybediyor ki zaten içinde 1 gece yatsanız yeter, her taraf su buharı oluyor. Bunu önlemek pek mümkün değil.
Tayfun bey merhaba. Kablo ve yalıtım malzemesinde yanmaz olmasına dikkat edeceğim. Kauçuk kullanırsam bir de sanırım nem bariyeri kullanmam daha doğru olacak gibi geliyor. İzocamdaki tozuma olayı gözümü çok korkutuyor zaten kauçuk düşünmemin de asıl sebebi oydu. Hala tam netleştiremedim malesef neyse ilerleyen vakitlerde bi hal çaresini bulurum umarım. Teşekkürler tavsiyeniz için.

Rica ederim. Ben kendi karavanımın her tarafını şu firmanın ürünleriyle kapladım. Ateşin yürümediği ve yayılmadığını söylüyorlar. İzolasyonda çok faydasını gördüm , uygulaması da çok kolay. Bazı bölgelere 2 kat uyguladım. Her bölge için ayrı çözümleri var. Nem bariyeri çok gerekmiyor bu ürünlere çünkü kapalı hücre , zaten nemlenmesi mümkün değil. Sadece alüminyum kaplama izolatör kullanılabilir , o da yansıma yoluyla sıcağı içerde tutsun diye. Uygulamayı merak ederseniz forumda doblo xl olarak arayın , adım adım yaptıklarımı belgeledim.

Rica ederim. Ben kendi karavanımın her tarafını şu firmanın ürünleriyle kapladım. Ateşin yürümediği ve yayılmadığını söylüyorlar. İzolasyonda çok faydasını gördüm , uygulaması da çok kolay. Bazı bölgelere 2 kat uyguladım. Her bölge için ayrı çözümleri var. Nem bariyeri çok gerekmiyor bu ürünlere çünkü kapalı hücre , zaten nemlenmesi mümkün değil. Sadece alüminyum kaplama izolatör kullanılabilir , o da yansıma yoluyla sıcağı içerde tutsun diye. Uygulamayı merak ederseniz forumda doblo xl olarak arayın , adım adım yaptıklarımı belgeledim.
Tayfun bey ürünü inceledim sizin uygulamanıza da baktım fakst bu ürünün fiyatı ölçülerine istinaden bana biraz fazla geldi. Ayrıca malesef benim araçta bazı yerlerde neredeyse 25 mm kullanmam gerekecek o sebeple hala daha elastomerik kauçuk gibi düşünüyorum ama net değilim :smiley: Önümüzdrki hafta sanayi işlemlerimi bitirmeyi planlıyorum sonrasında da artık yalıtıma ya bismillah deyip girişicez bakalım. Yapmaya başladıkça burayı da güncelleyeceğim.

Saygıdeğer forum sakinleri, bugün tekrar bir video izledim Ali Rıza Adatepe abimizin. Kendisi bu elastomerik kauçukları hiç bir şekilde önermiyor. İzocam camyünü ya da taşyünü üstüne bayağı ısrarcı. Bu ürünleri kullanan çok karavancı gördüm. Sizler ne dersiniz bu konu üzerine ? Hazır malzemelerimi almamışken sağlıklı bir yalıtımı nasıl tamamlarım görüşlerinizi her daim bekliyorum. Hoşça kalın..
Merhaba, aracınız hakkında bilgi verebilirmisiniz?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.