Kendi Karavanını Yapanlar; Ducato Camper - haydarsinan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan haydarsinan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 183
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 58,174

haydarsinan

ne iyi etmişiz
Yer
adana
herkese merhaba, uzun zamandır gerçekleştirmeye çalıştığımız karavan hayalimiz için somut adımımızı attık ve 10 m3 lük bir ducato aldık. zannedersem en büyük adım bu idi. en başta hangi araç sorusu kurcaladı kafamı. marka belirledikten sonra, ölçü konusuna karar verdik. iki kişilik bir karavan yeterli göründü. sonrasında araç arayışını hızlandırdık, başta 97-01 arası bir model ararken gördük ki bu yaş arabaların temizini bulmak çok zor, keseyi biraz daha zorlayıp 2004 model bir araç bulduk.(aracı alalı 2 hafta olmlasına ve bakımlarının yapılarak,kontrolleri yapılmasına rağmen aracın temiz olup olmadığı uzun süreli kullanımda çıkacak sanırsam.)
Bir yıldır üyesi olduğum bu forum sitesi, karavan isteğimizi hep canlı tutarak adımımızı atmamızı sağladı. neredeyse tüm yazılanları takip ettim. yapım aşamasına tanık olduğumuz ve bilgi paylaşımını esirgemeyen değerli insanların ,akıllara "evet neden olmasın"ı getiren yaklaşımları ile bizde girdik bu serüvene.
[attachment=1][attachment=1][attachment=1]

Etiketler
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Ducato Camper - haydarsinan

zannedersem en büyük adım bu idi.

Haydarsinan bey,Karavancılık adına bundan sonra öyle büyük adımlar atacaksınız ki,yukarıda ki adım küçücük kalacak.Hadi hayırlı olsun. :smiley:

Yolu yarılamışsınız Haydar Hocam; kolay gelsin... Kendiniz mi yapacak yoksa yaptıracak mısınız?

Cavid Sezen

sayın Sami Bey, Cavid Bey ilginiz için teşekkürler. karavan dönüşümünü kendimiz yapmayı düşünüyoruz.sizlerin de katkısı ile bunu başarmaya çalışacağız. zaten uzun zamandır takip ettiğim yazışmalar sonrası, Yusuf ve Levend hocamla uzun birkaç telefon görüşmemiz oldu bir kaç gün önce, hem fikirler oturdu hem de değişim gösterdi, bakalım bu işin altından kalkabilecek miyiz?

birde çok uğraşmamam rağmen fotoğraf yükleyemiyorum,yardım edebileceklerden yardım bekliyorum.

Sayın haydarsinan aracınız hayırlı olsun inanınki burada insan neden olmasın diyebiliyor. Bende çok meraklı olmama rağmen ulaşilmasi çok zor ve güç gibi geliyordu ama buradaki deneyim ve paylaşımları gördükçe neden olmasın diyorum. Ama biraz daha zaman var. İnşallah enkısa zamanda aracınızı bitirip keyfini sürersiniz hoşçakalın.

[attachment=1]

DSC03065

fotoğraf ekliyememek kendi bilgisayarımdan olduğunu anladım. yapmak istediğimiz karavan modeli Levent hocanın sayfalarından alıntıladığım şu resimlerdeki gibi.[attachment=1][attachment=2][attachment=3]

L

L1

L2

resimlerdeki modern dizaynı gerçekleştirmek çok zor biliyorum ancak, yapı olarak buna benzetmeye çalışacağız. arkada 120 cm lik sabit yatak, 70-70 duş kabini, döner şöför koltuğunun arkasına küçük bir masa ve açılabilir koltuk, 90-50 mutfak tezgahı ve yeteri kadar dolap.plan olarak Yusuf Hocanın karavanına benzeyecek küçük masa ve açılabilir koltuk yönünün farklı olması biçiminde. bizim araç 10 m3, olabildiğince kullanışlı hale getirmeye çalışarak.

Yukarıdaki Plan 10m3'e olmaz, çünkü;
Yatak 120cm+banyo 70cm+koltuk 60 cm+masa 50 cm=300 cm ulur oysa 10m3'ün boyu 286 cm dir, bu şekilde masaya 36 cm kalır, 36 cm eninde masayada karşılıklı iki tabak bile sığmaz..10m3'e ideal plan aşağıdaki planlardır..Kolay gelsin...

10m3

Aracınız hayırlı olsun. Gayet temiz görünüyor. Ancak 10m3 olduğunu belirtmişsiniz. Bahsettiğiniz dizayn ve ölçüler bu araç için uygun mu? 12m3 olanların boyu 3.30 m. diye biliyorum. Sizinki en azından 3m. olmalı ki koltuk ve masaya 1.10 m. yer kalsın. ??? İstedikten sonra olmaz diye bir şey yok. Kolaylıklar diliyorum.

Alternatif olarak benim transporter uzun şase için düşündüğüm bu planı ducato için çok daha kolay uygulayabilirsiniz.

[attachment=1]

Ya da...

[attachment=2]

wc duş da istiyorsanız Atila abi'nin planı en uygun olan

Transporter taslak

Kopyas 18202364ho9

malzeme seçimi konusunu, forumdaki yazışmalar ve son olarak Levent ve Yusuf hocalarla yaptığım görüşmeler sonucunda şu liste çıktı.

tavana 40-40 cam havalandırma,yanlara uygun camlar açılacak.

yalıtım malzemesi olarak : kullanabileceğimiz kadar strafor ve ,poliüretan köpük ve az miktarda folyolu cam yünü

ahşap seçimi: taban ve duş kabini için marin kontra( 15 mm). yanlar(6 ya da 8mm),dolap ve raflar(15mm) kavak kontra

duş kabini içi fiber veya kaplama

sabit yatak altına 100 ltlik temiz su deposu, dakikada 7 yada 11 lt su pompalama yapabilen jabsko marka hidrofor, 2 adet yaşam aküsü

pis su deposu 100 ltlik araç altına fiber uygulamalı

şöför ve yolcu koltuğu(zaten tekli) döner mekanızmalı

yapıştırma malzemesi olarak forumda geçen markalar(dayson vb.)

yorum ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

atiladi' Alıntı:
Yukarıdaki Plan 10m3'e olmaz, çünkü;
Yatak 120cm+banyo 70cm+koltuk 60 cm+masa 50 cm=300 cm ulur oysa 10m3'ün boyu 286 cm dir, bu şekilde masaya 36 cm kalır, 36 cm eninde masayada karşılıklı iki tabak bile sığmaz..10m3'e ideal plan aşağıdaki planlardır..Kolay gelsin...
Atilla hocam ilgine teşekkürler. aslında planı doğru anlatamadım sanırsam.
plan ve ölçüler şu: sabit 120 cm yatak, sürgülü kapı tarafı 40- 50- tavana kadar dolab,sürgülü kapı trafına 90-50 mutfak tezgahı. 120+40+90=250 cm 40 cm sürgülü tarafından giriş(40-50 dolap küçültülebilir yada kaldırılabilinir)

şöför koltuğu arakası: 120 cm yatak , 70-70 duş kabini,45 cm sürgülü kapıya doğru açılabilir koltuk ,40cmlik açılır kapanır küçük masa: 120+70+45+40=285

hesaplarım yanlışmı acaba?

Haydar bey hayırlı uğurlu olsun.Başarılarınızın devamını diliyorum bu iş epeyce gelişip büyüyecek gibi görünüyor benim mesleğim olduğu halde ben böyle bir işe kalkışmazken sizlere imreniyorum.Zaten bu hep böyle olmuştur her birey başka bir bireyin mesleğine içten gelen bir yetenek ile hep aşinalık duymuştur.
Yıılardır ünlü bir Gazetenin müdürün aracını yaparken o aracı bize getiren makam şöförü bizleri izleye izleye en sonunda bir oto servisi açtı yetkilik aldı hepimizi şaşırttı.
Yani işte böyle.
Tekrar tebrikler eder başarılar temenni ederim.
Sayglarımla
Kemal
En sonunda birinizin yaptığını sizlerden hazır olarak alabilirim. ;) :D ;D ;D

Cem hocam, bugüne kadar sunduğun tüm planlar aslında uygulanabilir(hepsini takip ettim) ancak açılabilir yataktansa sabit yatağı tercih ettim,araç ölçüleri küçük olsada (boyum 1-75),biz iki kişiyiz şimdilik;eşim ve ben ve bu ilk karavanımız-birçoğumuz gibi) anladım ki bu işin ekonomisi araca verilen para ve teknik cihazlar. yoksa içerisine yapacağımız ahşap uygulama o kadar çok büyük para değil(yapılacak emeği saymazsak).uzun süreli araştırmadan sonra ideal duran en az 12m3lük araç seçimini iki kişi olmamız ve şehiriçi kullanım kolaylığı bakımından 10 m3lük araca karar verdik.yazılan tüm öneriler yapım şeklimizi somutlaştıracak(hep söylüyorum zaten, şimdiye kadar attığım adımların ve "neden olmasın" soruları bu forum sayfalar sayesinde gerçekleşti).herkese yeniden teşekkürler,iyiki varsınız.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.