Kendi Karavanını Yapanlar; Ducato 17m3 "YAK" - Atilla Dinçer(Atiladi)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan atiladi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 434
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 230,890
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Ducato 17m3 "yak" - Atilla Dinçer(atiladi)

Bu gün, karavanın mutfak atık su deposu ve wc atık deposunun montajını yaptım, hortum bağlantılarını yaptım, şamandıra kablo bağlantılarıda yapılınca artık tüm atık sular kendi depolarına gitmeye başladı..
Sonra bisiklet taşıyıcısının imalatına geçtim, iki bisiklet taşıyabilecek bir taşıyıcı için tasarımı yaptım, montaj parçalarının imalatını yaptım, kısmetse yarın bisiklet taşıyıcısının montajı var..

20130522 084859

20130522 084837

20130522 103340

20130522 113345

20130522 113450

Etiketler

Bu gün, Yak'a kardeş getirmek için işe ara verdik, yarın işe devam.....

20130523 151848

Maşallah seri üretime gectiniz Atilla Bey :smiley:

Tekrar 17 m3 lük gözüküyor , oysa 13 m3 lüğü bekliyorduk dört gözle.

Kolay gelsin

Hayırlısı yeni bir macera daha başlıyor........Bu sezonu YAK ile geçirip sezon sonunda da ilana çıkar diye düşünüyordum ..yanıltmış oldunuz:smiley:)

Bu yaz, iki tane kız yeğen evleniyor, bizede tatil yok, belki Tahtakuş ağustos sonuna doğru biterken bir hafta saroz gökçetepe kampı yaparsam bu sene bana yeter...

Bu gün, Yak'ın perdelerini dikişten aldım, karavana küçük bir para ve kıymetli eşya saklama kasası aldım, geri vitews kamerası elektrik beslemesini çektirdim, kamera çalıştı, navigasyon ekranında arka görüntü göründü, yarın kamera ayarını yapacağım..
Ön koltuk döndürmelerinin flanşlarını ketirdim, bağlantı malzemelerini aldım...
Karavanın jantlarını boyamak için sprey boyasını yaptırdım...
Bu gün ikili bisiklet taşıyıcısının imalat ve montajını yaptım, geriye doğru 50 cm kadar çıkıntı yapıyor, kullanılmadığı zamanlar kapatılınca karavan sıfır olarak duruyor..Açık konumda plakada kapanma yok, kapalı konumda plaka yine görünüyor, yarın bisikleti taşıyıcıya bindirerek deneme yapacağım, duruma göre karavana yakın olan barı karavana biraz daha yaklaştırmaya müsade ederse, üst barın plaka önünden iyice çekilip plakanın tamamen barların engellemesinden kurtulacak, yarın deneyip göreceğim...
Muhtemelen hafta sonu bütün bu işleri bitirip haftanın ilk günlerinde Yak'ın işlerini tamamen bitirmiş olacağım...
Bu gün Tahtakuşunda güneş panelleri bağlantıları için tavan pimlerine takılan aparatların imalatını tornacıya sipariş verdim...Bu aparatlardan ihtiyacı olan varsa haber versin, onlar için imalat adedini artırayım...

20130524 181324

20130524 181707

20130524 181724

20130524 181341

Hafta sonu cumartesi, pazar günleri yoğun bir çalışma ile Yak'ın işlerini komple bitirdim, pazartesi günü yak'ın içindeki malzemeleri Tahtakuşa nakledip, sıkı bir temizliğin ardından perdeler ve yatak döşemeleri yerleştirildikden sonra, sadece ruhsat işlemleri kalmış olacak...

Koltukların döner mekanizmalarını önce imal edip sonra koltuklara uygulamasını yaptım, koltukların ikiside döner hale geldi, masanın yavrusuda dönen yolcu koltuğuna çok güzel ulaştı...

Bisiklet taşıyıcısına bisikleti birinci ve ikinci barlara ayrı ayrı koyarak denedim...

Geri vites kamerasının arka uzatmasını yapıp ayarlarını yaptım, navigasyonunuda bağlayıp test yaptım, geri vites kamerası ve navigasyon sorunsuz olarak hizmet vermeye başladı..

Değerli eşya kasasını karavanda en uygun yere montajını yaptım, dokunmatik şifresini kontrol etmek için önce şifereledim, kasada sorunsuz olarak çalışıyor, kullanıcı kasa açıkken içindeki özel bir düğmeye basarak 5 saniye içinde yeni şifre girebiliyor, kasanın şifresi bundan sonra o oluyor..

Gaz alarmını yine üreticinin talimatları ölçüsünde en uygun yere montajladım, testini yaptım, gaz alarmıda sorunsuz çalışıyor...

Yatakların alt tahtalarınında verniklemesini yaptım, pırıl pırıl oldu...

20130526 133920

20130526 143544

20130526 143529

20130525 100057

20130525 100314

Çok guzel oldu. Eline sağlık. Benim geri gorus kamerasi pek iyi degil. Nereden ve kaca aldin acaba? Bilgisini paylasman mumkun mu? Ozellikle kucuklugu cok guzel.

insel' Alıntı:
Çok guzel oldu. Eline sağlık. Benim geri gorus kamerasi pek iyi degil. Nereden ve kaca aldin acaba? Bilgisini paylasman mumkun mu? Ozellikle kucuklugu cok guzel.
Karaköy yer altı geçidi, kamera 60 TL..Tavandan aşağı doğru takacağım için Özellikle çizgisiz olan kameradan almıştım...

atiladi' Alıntı:
Karaköy yer altı geçidi, kamera 60 TL..Tavandan aşağı doğru takacağım için Özellikle çizgisiz olan kameradan almıştım...
Abi cizgisiz kamera ne demek?

Sarı, yeşil, kırmızı yaklaşım ikaz çizgileri olan kameralar da var, bu kameralar tampona veya plakalığa takılarak kullanılıyor, yaklaşım mesafesini çizgiliyor, biz araç tavanına takıp yukarıdan aşağı doğru görüntü aldığımız için çizgili kameranın bir anlamı olmuyor...Bizde açılır kapanır(bisiklet taşıyıcı gibi) farklı çıkıntıda malzemeler olduğu için yukarıdan aşağı doğru takmak daha mantıklı oluyor...

atiladi' Alıntı:
Sarı, yeşil, kırmızı yaklaşım ikaz çizgileri olan kameralar da var, bu kameralar tampona veya plakalığa takılarak kullanılıyor, yaklaşım mesafesini çizgiliyor, biz araç tavanına takıp yukarıdan aşağı doğru görüntü aldığımız için çizgili kameranın bir anlamı olmuyor...Bizde açılır kapanır(bisiklet taşıyıcı gibi) farklı çıkıntıda malzemeler olduğu için yukarıdan aşağı doğru takmak daha mantıklı oluyor...

Kesinlikle haklisin. Benim bisikletlikten ben hicbirsey gormuyorum.

atiladi' Alıntı:
Bu gün, karavanın mutfak atık su deposu ve wc atık deposunun montajını yaptım,........

Atilla bey, diziyi izlemeye devam;
Yukarıdaki mesajdaki fotoğraflarda bişey dikkatimi çekti. Atık su deposu yere çok yakın değil mi? Azıcık yüksek bir tümseğe sürtünme ve hasar görme ihtimali yok mu?

Atık depoları her zaman takdığımız standart malzeme, normal olarak egzost seviyesinden yukarıda...
Genel olarak herkes şase arasından yere doğru 26-28 cm lik depolar kullanıyor, bende böyle depolar takıyordum, hiç sorun yaşamadım...
Son iki karavanda standart italyan bu mavi depoları takıyorum, yüksekliği 25 cm, eskilerinden bile kısa aslında, bir sorun olacağını sanmıyorum, orjinal karavan ekipmanları satan avrupa karavan marketlerde orjinal depolar 22 cm yüksekliğinde, bizdeki 3 cm büyük... Ama böyle uzun şasili araçlarda aks arası uzadığı için kasislerde biraz daha dikkat etmek gerekir..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri