Kendi Çekme Karavanını Yapacak Mahkuma Fikir Veriyoruz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Kandiralim Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,532

Kandiralim

Yeni Üye
Merhaba yurdumun yetenekli ve güzel insanları.

Kardeşimin yakın bir arkadaşı şu an Kocaeli 2 No'lu T Tipi Kapalı Cezaevi'nde mahkum. Zehir gibi ve de çok yetenekli bir çocuk. Hem bilirsiniz cezaevlerinde gardiyan dahi olsanız tutunamayacağınız bazı gerçeklere rağmen tutunabileceğiniz hayallere ihtiyacınız vardır.

Mahkum arkadaşımızın birçok sorusu var. Vaktiniz oldukça bir sorusuna dahi cevap olsanız benim gibi çok mutlu olabilirsiniz.

İlk mektubuna cevaben forumdan 3 projeyi gönderdim, çok mutlu oldu. İkinci mektubunda da bundan bahsettiğini göreceksiniz.

Mektupları ekte sunuyorum. Vereceğiniz cevapların çıktısını alıp kendisine ulaştıracağım. Şimdiden değerli vaktiniz için çok teşekkürler.

Karavan

Karavan 22

Etiketler
Mektubu laptopta ve telefonda okumayı denedim, ҫok zor.
Mektubu bilgisayar klavyesi ile yazarsanız cevap vermek isteyenlerin ișini ҫok kolaylaștırırsınız.

Çok haklısınız; mektupların içeriği şu şekilde:

(1. Mektup)

Merhaba. Çekme karavanlarla ilgili bilgilere ihtiyacım var. Burada planını tüm ayrıntısı ile çizip çıkınca kendim yapmayı istiyorum. Çünkü benim istediğim gibi bir karavan olmadığını biliyorum. Yükselip alçalabilen olması öncelikli, planın en büyük farkı bu, bu sayede taşıma sırasında devrilme, kontrolden çıkma ihtimali azalacak.

Merak ettiğim ve plan için ihtiyaç olan sorular: (Hepsi “750 kg altı” karavanlar ile ilgili)

a) 750 kg altında karavanların genel olarak eni, boyu, yüksekliği nedir? Ben 4mX2mX2m ebatlarında yapmayı düşünüyorum, acaba bu ölçülerde yapabilir miyim? 750 kg sınırını geçmeden hazır yapılmışlar var mı? Kendi karavanını yapanlar var mı?

b) Yukarıda bu ölçülerde ve 750 kg altı karavan varsa görüntülerini siyah beyaz bir sayfada ufak ufak görmek iyi olur. Fiyatları nedir?

c) Forum sayfasında 750 kg altı kendi karavanını yapanların planları, kullandıkları malzemeler, şasisinin (tekerlekli taşıyıcı kısım) boyutları, kullandığı kutu profillerin ölçüleri (örneğin 20x20 1mm kutu profil), üst gövdesinin boyutları, gövde kaplama malzemeleri gibi malzeme bilgisi lazım.) Planlarda kullanılan malzemelerin özellikle ağırlıkları lazım kendi planımdaki ağırlığı hesaplamak için ve fiyatı mesela:
* 20x20 1m’lik kutu profili gövdede kullanmış, 6 metre olarak satılıyor 60 TL, 6 m’si 6 kg gibi.)
* Alüminyum kompozit gövde kaplaması olarak kullanılmış, 2mX1m olarak satılıyor, 1 metrekaresi 60 TL 2 kg gibi.
*Polyester kompozit gövde kaplaması olarak kullanılmış, 2mX2m olarak satılıyor, 1 metrekaresi 30 TL 1 kg gibi.

d) Şasi (tekerlekli taşıyıcı kısım) için dingiller nasıl kullanılmış bilmiyorum, bu bilgiye ihtiyaç var:
* 2 m eninde bir şasi için bir dingil kullanacağım, kaç kg’dir, kaç TL’dir? Dingil tekerin dışından dışına 2 m olacak
* Amortisör veya yaprak yay kullanımı nasıldır? Yaprak yay kaç kg’dir, fiyatı? Kendi karavanını yapanlar tekerlekle dingili nasıl şasiye bağlamış, hangi dingili almışlar vb..

e) Kendimce kullanmayı düşündüğüm (Gelen bilgilere göre değişebilir.) malzemelerin bilgilerine ihtiyacım var: (Demir ve Alüminyum Kutu Profiller)
* 20x20 1 mm kutu profil * 30x30 1 mm * 40x40 1 mm * 50x50 1mm * 40x40 2 mm
* 45x45 2 mm * 50x50 2mm * 30x30 3mm * 40x80 3 mm
L şeklinde adını bilmiyorum, dikdörtgen profilin yarısı olan kutu profillerin bilgisi?
* 20x20 1 mm * 30x30 1 mm * 20x20 2 mm * 30x30 2 mm L kutu profillerin bilgisi?
Not: Bu kutu profiller standart olarak kaç metre satılıyor? (Örnek 6 metre) Metre fiyatı nedir? (Örnek 6 metresi 8 TL) Metresi kaç kg? Bu bilgi önemli. (Örnek: 6 metresi 6 kg, metresi 1 kg gibi.) Bu malzemelerin hem demir kutu profil hem alüminyum kutu profil şeklinde bilgilerine ihtiyacım var. (Özellikle metresinin kg’si ve metre fiyatı.)

f) Kullanmayı düşündüğüm iç ve dış için gövde kaplama malzemeleri hakkında bilgiye ihtiyacım var:
* Polyester Kompozit * Alüminyum Kompozit * Galvaniz Kompozit * Plastik Yapı Levhası (Bu prefabrik evlerde kullanılan bir şeymiş, çok hafifmiş,) * Sac Levha
Bu sayılan 5 malzeme hangi boyutlarda satılıyor? Metrekaresi kaç kg? Fiyatı?
* Sandviç Panel (Bu paneller sandviç şeklinde iki sac arasına yalıtım malzemesi olan çeşitli kalınlıklarda satılan panellermiş.)
Bunların kalınlığı 2 cm’lik olanı, 3 cm’lik olanı, 4 cm’lik olanı var mı? Hangi boyutlarda satılıyor? (2mX1m gibi) 1 metrekaresi kaç kg, fiyatı nedir?
* Poliüretan Cephe Paneli nedir? Kalınlıkları 2 cm’lik, 3 cm’lik, 4 cm’lik olanı var mı? Varsa hangi boyutlarda satılıyor? 1 metrekaresi kaç kg, fiyatı nedir?

g) Kullanmayı düşündüğüm levhalar arasına konacak “Yalıtım Malzemeleri” hakkında bilgiye ihtiyacım var:
* Tabanca ile atılan “Poliüretan Köpük” varmış. Nedir? Nasıl atılır? Ben yapabilir miyim? Yoksa bir firma mı gelip atıyor? Fiyatları nedir? Özellikleri nedir?
* “Taş Yünü Şiltesi” malzemesi hangi boyutlarda satılıyor? 2 cm, 3 cm, 4 cm kalınlıklarda olanları var mı? Fiyatları nedir? Metrekare ağırlıkları nedir?
* “Cam Yünü Şiltesi” hangi boyutlarda satılıyor? 2 cm, 3 cm, 4 cm kalınlıklarda olanları var mı, fiyatları nedir, metrekare ağırlıkları nedir?
* Yalıtım Köpükleri 2 cm, 3 cm, 4 cm’lik kalınlıklarda olanları var mı, fiyatları nedir, metrekare ağırlıkları nedir?

Şimdiden çok teşekkürler. Biraz fazla şeye ihtiyacım var sanırım. Zamanını almayacak şekilde ne bulabilirsen işimize yarar. Hiç acelesi yok. Ne zaman uygun olursan; zaten biz buradayız.) Selametle.

(2. Mektup)

Merhaba, çok güzel farklı açılardan bilgilerin olduğu bir mektuptu. Karavan tipleri de ufuk açtı. Yapım aşamasını heyecanla takip ettim, hepsini en az 5 kere okudum.) Bir sürü malzeme bilgisine ulaştım. Hangi malzemelerin kullanıldığını az çok anladım. Teşekkürler. Küçük ve büyük resimler oldukça çoktu, metin de besleyiciydi, gerçekten çok iyi oldu.)

Ben kendim yapmaya karar verdim. Babam destek olabilir ya da başka bir arkadaş kaynak kısmında yardımcı olabilir. Hem bir hobi hem eğlenceli bir anı olacak yapım aşaması bence.) Kendi yapanları gördükçe inancım ve bilgim de artıyor. Gelen bilgilerle çizimlerimi biraz güncelledim; iyi oldu.

Aslında ne söyleyeceğimi ya da soracağımı bilmiyorum. Çıkıp bir an önce başlayasım var. Bu konuda ne okusam işime yarıyor. Bir tane kitap aldım burada. Yazarı: Yaşar Özcan Özalp Kitabın Adı: Karavan Rehber Kitabı. Yani beğendim ama senin gönderdiklerine yönelik hiçbir şey yoktu içinde. Birbirini tamamlıyorlar.

Bunlar gibi yapım aşamaları varsa onlara sorulan sorular ve verilen cevaplar da harika olur. Çıkınca da okurum ama şimdi olmasının avantajı plan çizim aşamasının aldığı zamanı burada halletmek istiyorum. Sadece malzeme tedariki ve yapım kalsın geriye çıkınca.)

Malzeme olarak da internette hakkında bilgisine ihtiyacım olan birkaç malzeme var. İnternette aratınca “CTP Panel” veya “CTP Levha” hakkında ne çıkıyor? Mesela levha kalınlığı 1 mm veya 2 mm olanının ölçüleri nedir? Ağırlığı nedir? Sonuç şöyle çıkabilir > (320x120 satılıyor 1 mm kalınlıkta olan 10 kg) Ben buradan metrekaresini hesaplarım. Babam da kutu profillerin bilgilerini bulmuş, onları bekliyorum. Benim planın 750 kg’yi geçip geçmediğini hesaplayacağım.)

Katlanan karavan göndermişsin, markası Esterel Caramatic; bununla ilgili bilgi var mı?

Genel olarak 750 kg altı karavanların ikinci el ya da sıfır fiyatlarını da merak ettim. Görselleri ufak ufak olabilir zamanını almazsa, onlardan esinlenirim belki.

Ellerine emeğine sağlık. Bu yazdıklarım teşekkür ağırlıklı olacaktı, yine bir sürü sormuşum.) Beni hem oyalıyor hem de bir şeyler öğreniyorum; hayal kurmaya yardımcı oluyor. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:

Bu konuda hiç cevap yazılmamış şubattan bu yana, bende yeni okudum. Ne aşamada acaba tasarım konusunda ilerleme olmuştur muhakkak.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR