Kendi Araçüstü Çadırını Kendin Yap (Rooftent)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yasiko Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 57
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 39,444
Ynt: Kendi Araçüstü Çadırını Kendin Yap (Rooftent)

Bu verdiğiniz linkten çadır seçmek şekline göre seçmekt olacaktır, yukarıda da dediğim gibi çok fazla kriter giriyor işin içine, ben her ne olursa olsun yazın yapacağım faaliyetler hariç (2000m ve altı) asla tek katlı çadır kullanmam.
Bunun lüksle gerçekten alakası yok öğrencilik zamanımda da böyleydi (şimdide yeni mezun oldum gerçi)
Biz en azından aylarca para biriktirip bir faaliyet çıkartıyoruz ve faaliyete gidebilmek için okulumuzdan işimizden sevdiklerimizden ayrılıyoruz, bazen helalleşiyoruz, ve daha planlama aşamasından başlayarak aylarca o faaliyetin hayaliyle yatıyoruz geceleri.
ve sadece çadırın su almasından ötürü faaliyetin çöpe gitmesi çok kötü birşey,
heleki eşiniz yada kız arkadaşınız yada çocuğunuzla bir gezi düzenliyor onları bu işe (kampçılık - offroad - dağcılık - doğa faaliyetleri) ısıtmaya çalışıyorsanız ve en önemli şey olan konaklama alanınızda bir sorunla karşılaşırsanız büyük ihtimal işler zorlaşacaktır.

Biz dağcılar için en önemli malzeme her zaman çadır olmuştur ve en pahalı ekipmanlardan biri olduğu için ve bu işe öğrencilik zamanında üniversite klübünde bulaşıldığı için parasızlıktan en uygun fiyata en iyisini nasıl alabilirim diyerekten baya bi araştırma yapılır ve en sonunda bir çadıra ulaşılır. Yukarıda saydığım kriterler bu araştırma aşamasında bizlerin nelere dikkat ettiğidir ve dikkat edilmezse rezil olacağımızı bildiğimiz, tecrübelediğimiz kriterlerdir.
O aldığımız çadırla türlü faliyetler yapılır ve yapılan faaliyetler genelde 4.000 metrenin üzerinde gerçekleşir.
Bu arazilerde de bildiğiniz gibi ortam oldukça sert, belki de off-road'u da sanki o sert coğrafyada geçecekmiş gibi kabul ediyor olabilirim ancak o ortamlarda geçmiyor olsa bile o ortama dayanacağına emin olduğum bir çadır (yada ona yakın 250 liraya alabileceğim) bana ve sevdiklerime güven verecektir.
Ancak o kadar araştırıp okuyup deneyimleyip, everest son kampta 8000m yükseklikte bir insanın maksimum 6 saat oksijen desteksiz hayatta kalabileceği death-zone diye tabir edilen bir arazide 180 km's hızda esen rüzgar ve -50 derece gibi bir hava sıcaklığında ayakta durup sizi sıcak ve kuru tutması için üretilmiş bir çadırı bile 2000 euroya alabiliyorken bu çadırların ücretleri biraz kafa karıştırıyor açıkçası.

O nedenle bir alternatif, 3-4 kat daha ucuz ama daha sağlıklı ve güvenilir bir yöntem üretmeye çalıştım kendimce,
Alternatif olarak yeni çadır alacak yada yaptıracak arkadaşların akıllarının köşesinde bulunsun.

Hem bu şekilde sıcak yaz günlerinde ince ferak püfür püfür 50 milyona alınabilecek bir festival çadırı kullanma alternatifiniz olabilir. yanına birde para olunca 250 milyona 4 mevsim bir çadır alırsınız, ağrı dağına gitseniz sizi sıcak ve kuru tutar, gök delinse eminsinizdir ki su almayacak ve adamı uçuran fırtınadan sağlan çıkacak.
Emin olun o güvenle uyumak çok daha eğlenceli kılıyor faaliyeti.

Çadırlar konusunda bilgim var ama aile çadırları ve çadır bezi konusunda 1, 2 deneyim haricinde çok fazla tecrübem yok, yıllar evvel 8 kişilik bir aile çadırımız vardı babam annem kampa giderdik yazın, tek tecrübem odur.
O nedenle şu çadır bezinden yaptırın diyemem.

Görüşmek üzere.

Etiketler

bir resimde benden kwndim yaptım

DSC05357

Bilgilendirme için teşekkür ederim. Bu aralar çok yapmak istediğim bir uygulama...

Henüz projeye start veren yok mu beklemedeyiz 8)

ya herkes eline sağlık güzel olmuş diyorlar bende elinize sağlık deyim ama ben neden acaba fotorafları göremiyorum

Benim önerim çadırı aracın üzerine tamamen yerleştirilmesi.Yani merdivenle destek bana sağlam olmayacakmış gibi geliyor. Katlı şekilde aracın üstünde yarım olarak durur,açılınca tüm tavanı kaplar. Yandan merdivenle çıkılır. Ön tarafa da bir tente eklenerek sistem tamamlanır.
Ben sadece katlanır bir platform yapıp çadır dışarda kurup üzerine koyuyorum ve dört köşesinden bağlıyorum
Resimde gözüken iki adet güneş paneli + çadır platformu Araç Daihatsu HIJET!1000

1613330343353.png

1613330886488

1613330946784

1613331068959

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR