Kendi Araçüstü Çadırını Kendin Yap (Rooftent)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yasiko Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 57
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 39,443
Ynt: Kendi Araçüstü Çadırını Kendin Yap (Rooftent)

konu birden kesilmiş sanki çok güzel örenkler var bende jımny var gerçi ona olurmu bilmiyorum ama insan hemen niyetleniyo böyle şeyleri görünce......

Etiketler

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=38868.0

6. sayfanın aşağısına doğru tavan çadırı ile ilgili çalışmalara bakın,şimdiden 5 adet sipariş verildi,100%yerli üretim,çokda memnunuz. ;)

merhaba paylasim icin tesekkurler ..o linkteki foruma soru ve dusuncelerimi yazdim kullanicilar bizi biraz daha bilgilendirirse bende hemen siparis vermek isterim ..

beyler paraşut bezini nerden bulabiliriz bilgisi olan varmi?

Bu çadırı alana kadar herkez gibi yaklaşık 15 senedir normal çadırda hertürlü hava koşulunda kamp yaptım.Bu çadırdaki beklentim,su geçirmemesi ve hertürlü arazi koşulunda sorunsuzca ve 3 dkda çadırımı açıp güvenli bir şekilde gerek kendim,özelliklede eşim ve çocuğumla yatmaktı.Bunların hepsini karşıladı. ;)

Merhabalar, yazılanların hepsini okuyamadım ama birşey aklıma takıldı. Araç üstüne takılan taşıyıcı barlar için genelde 3 haneli bile taşıma kapasitesi vermiyorlar üreticiler. Bu ürünler için farklı taşıyıcı sistem mi kullanılıyor ve ekipman ağırlığı + 2 yetişkin ağırlığın araç tavanına negatif bir etkisi olmuyor mu?

Üç haneli taşıyıcı değerleri vermeyişlerinin sebebi seyir esnasındaki sürüş emniyeti için yani araç park halinde çadırla birlikde 3 kişi rahatcana yatar.Google dan ROOFTOP TENTS diye aratırsanız,bu ürünleri bütün dünya kullanıyor.Önemli olan çadırın veya port bagaja konan yükün 3 haneli rakamları çok geçmemesi,onuda yeni teknoloji taşıma sistemleriyle halledilebiliyor.Mesela THULE veya ARB ye bakabilirsiniz.

Cevap için teşekkürler, aracımın eski saihibi Montblanc taşıma barlarını da verdi. Ancak aracıma LPG taktırdım, hafifte olsa arazi şartlarında yedek lastiği bırakmak istemiyorum, onu bagajda mı taşısam yoksa açık sistemle tavana mı koysam karar veremedim. Ona göre ilerde böyle bir çadırda düşünebilirim :smiley:

Selamlar, 2001 yılından beri teknik dağcılık ve kampçılık yapan bir arkadaşınız olarak biraz nacizane bilgilendirmek istedim bilmeyenleri.
çadırlar çok güzel ancak çadır dendiği zaman çok önemli bazı kriterler devreye giriyor,
Bunlardan ilki ve en önemlisi Çadırların kaç katman olduğu, eğerki çadırı plastikten yapmıyorsanız tek kat hangi kumaş olursa olsun su ve ısı geçirir, (katdan kastım membranlar arasındaki hava boşluğu minimum 5cm)
bu nedenledir ki dağcılık çadırları 3 mevsimdem başlamak üzere muhakkak 2 kat yapılırlar, ilk kat yaklaşık 1000mm su sütununa sahip olur 2. kat yani dış katman ise 3000mm den başlar 10.000 mm e kadar su geçirgenlik değerine çıkar (bunlar cm kare başına düşen yağış miktarının hesaplarıdır, yanlış anlaşılmasın)
dış katman ve iç katmanı birbirinden ayıran yani arada hava boşluğu sağlayan ve iç tentenin dış tenteye değmesini engelleyecek alüminyum yada fiber pol sistemleriyle donatıllmışlardır,
tecrübeyle sabittir northface çadırlar bile katmanlar birbirine değerse yağmur en iyi ihtimalle soğuk geçirirler.
Bu nedenle tek katlı bir çadır sizi doğada hem birhayli üşütecek hemde ıslatacaktır ve gece duvarlarına değmemek için partnerinizin üzerine çıkacaksınızdır.
2. olark içeride kulanılan pollerin yapısı çok önemlidir, poller kırılmayacak kadar esnek, fırtınada eğilmeyecek kadar sağlam olmalıdırlar, aksi taktirde bu araç üstü çadırlarda gördüğümüz alüminyum poller ciddi bir fırtınada eğilecek hatta kırılacaklardır. en iyi ihtimal küçük bir fırtınada perçin yerlerinden zayıflayacaklardır)
Fırtınaları ve çadır bezini paraşüt gibi kullanarak poller üzerine uyguladığı baskıyı hafife almayın.
korunaksız biyerde (aracın üstü) her yandan rüzgar alan 2.5 metreye 1.5 metre genişliğindeki bir çadır çok yüksek değerlerde rüzgar basıncına maruz kalır.
bu yüzden eğerki bu çadırları alıyorsanız, ciddi kış günlerinde kullanmamanızı tavsiye ederim, yoksa geceniz belkide tatiliniz burnunuzdan gelir,
yaz günleri (ve kış günleri) içinse diğer bir faktör devreye girer çadırın nefes alabilirliği,
bunda kastım pencere olması değil, kumaşın nefes alabilirlik değeri, eğer nefes almayan yani kumaş altına yerleştirilmiş ekstra bir membrana sahip olmayan bir çadırdaysanız sabaha kadar azınızdan çıkacak olan su buharı sizi sabaha karşı sırılsıklam yapmış olacaktır, su buharı çadırın içine yapışır ve 2 saat sonra damlamaya ve yanlardan akmaya başlar çadırın içine, yazın ise saat sabah 6 yı geçirirseniz içeride bitersiniz.
üzerine güneş vurmasıyla birlikte , çadırın içerisi yaklaşık 50 derece civarlarına çıkar (geniş zaman kullanıyorum ama çıkıyor diyim) ;D
ve bir önceki gün ne kadar yorulmuş ne kadar bitkin olursanız olun o sıcağa saat 6:30 civarına kadar tahammül edebilirsiniz.
ayrıca piyasada satılan çadır bezleri güneş aldıkları durumda çadırın içerisini kokutmaya başlar bu koku da kullanılan boyanın ve hammaddenin güneş ile birlikte erimesinden kaynaklanan kokudur ve kanserojendir.

Bu nedenle çadır alırken ve kullanırken gerçekten dikkat edilmeli, muhakkak havalandırılmalıdır.
Bir ek daha hangi çadır olursa olsun hava sıcaklığı eksi değerlere düştüğü zaman muhakkak uyku tulumu kullanmanız gerekir aksi taktirde çok tehlikeli durumlarla karşılaşılabilinir, hipotermi en kolay uykudayken insanı etkiler, eğer uyku tulumunuz yoksa ve bu çadırlardan birinde soğuk bir ortamda kalmak zorundaysanız muhakkak 2-3 saatte 1 kaynar birşeyler içmeyi ihmal etmeyin. unutmayın Dağcı (insan) içten ısınır.

Ben bir pickup kullanıcısı olarak şöyle birşey düşündüm aracımın arka kasası 138cm boyunda ve 150cm eninde. 138cm olan kısmın üzerine katlanır bir platform yaparak bu uzunluğu 205 cm civarına çıkarabilirsem piyasada 200 ile 400 lira aralığında satılan onlarca çadır alternatifinden iyi bir markanın 3-4 mevsim kullanıma uygun dağcılık çadırını alıp üzerine kurabilirim, bu çadırların boyutları 205cmx150 cm olanları mevcut, 2 kişinin rahatlıkla sığabildiği ölçüler.
Hem inanılmaz ucuz hemde yukarıda saydığım kriterlere uygun beni üşütmeyecek ve yağmur almayacağına emin olduğum fırtınaya dayanıklı bir çadır kullanmış olurum böylece
Pick-up kullanmayanların ise araç üstü çadır almak yerine aracın üzerine koyacakları katlanır bir platform üzerine tercihlerine ve istediği büyüklüğe istediği mevsimsel özelliğe göre alacakları profesyonel bir çadır hem daha ucuz hem daha portatif hem daha hafif hem daha sağlıklı ve dayanıklı olacaktır.

Bir fikir olması açısından katkıda bulunayım dedim.

Görüşmek üzere.

bu guzel bilgiler icin tesekkurler mert bey sizce arac ustu cadir icin ne tip cadir bezi kullanalim 4 mevsim cadir kumaslari bana pek fikir vermiyor tam agir kis sartlarinda kullanamayiz (belki acil bir durum olmadikca) kis haric hangi tip cadir secelim burda cesitler var sizce hangisi
http://www.bagajmarket.com/arac_ustu_cadirlar.htm

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri