Kendi Aracımızla İran - Azerbaycan - Gürcistan Seyahatimiz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan traveller34 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 34,965

traveller34

Yeni Üye
selamlar
Arkadaşlar,kendi aracınızla bu 3 ülkeye çok çok çok rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.
niçin çok,çok,çok rahatlıkla diyorum çünkü biz 3 erkek arkadaş bu seyahat öncesi yaptığımız araştırmalarda
duyduklarımız ve okuduklarımız ile seyahat sırasında yaşadıklarımız 180 derece farklı yani zıt görüşlerdi.
okuduklarımız ve internet forumlarda yazılanlar ve bizlere anlatılanlar tamamen fasafiso,masal,önyargılı,aldatmaca imiş.
aman İran'a gitmeyin sizi asarlar keserler orada şeriat kanunları var diyenler tamamen kendi dünya görüşlerine göre
insanları yanıltmak isteyen kişilermiş inanmayın.

dünya da gezip gördüğüm onlarca ülkeden en ucuz,en güvenli ve insanları en misafir sever, en yardımsever insanlarının
İranlılar olduğunu bizzat görerek yaşayarak şahit oldum. bu andan itibaren yazılan ve anlatılan hiç bir şeye inanmam mümkün değildir.
bir kişi olsa hadi dersin her insanın iyiside var kötüsüde. bir tane değil,iki kişi değil,üç kişi değil, tanıştığımız konuştuğumuz onlarca belki yüzlerce kişi hepsi de birbirinden yardımsever insanlarıdı.tek bir kişiyle bile sorun yaşamadık.

tebriz şehir merkezinden İranın başkenti Tahrana doğru gitmek üzere aracımızla yol alırken bir iranlı kendi aracından bize selap verip durmamızı rica etti. İstanbuldan geldiğimizi zaten araç plakamızdan anlamıştı. kendisi İranlı bir işadamı imiş. bizi evine davet etti. teşekkür ettik ve Tahrana gitmemiz gerektiğini ve yola devam etmemiz gerektiğini söylesekte ısrarlarına dayanamayarak davetini kabul ettik. gittiğimiz ev triplex çok lüx bir evdi. anne ve babası ile bizleri tanıştırdı.

yemek için çok ısrarcı oldusalarda yemeğimizi henüz yemiştik. bu defa masayı meyve ve tatlılarla donattılar.bir müdddet sohbettten sonra ayrılmak istediğimizde gece misafir olmamızı babası ısrarlı bir şekilde rica etti. kabul etmedik fakat geç olduğu için bir otelde konaklamak zorunda kaldık. ertesi sabah iranlı işadamı kendisinin önemli bir işi çıktığından dolayı şehri gezmemiz için kendi aracı ve özel şöförünü bizler için tahsil edip göndermiş. daha sonra kendiside bize katılıp şehrin önemli yerlerini bizlere gezdirdikten sonra vedalaştık.

bir başka örnek ;
aracımızda yakıt oldukça azaldığından riske girmemek için bir lokantada mola verip yakıt tedarik etmek istedik.lokanta sahibi derhal bir bidon yakıt getirmeleri için çalışanlarından birini gönderdi kısa süre sonra yakıtımızı doldurup yolumuza devam ettik.
yakıt ücretini aldılarmı diye sormayın cevabı belli mümkünatı yok almazlar.
zaten İranda kaldığımız sürece depoyu her doldurduğumuzda 9TL'yi geçmedi. iranlılara ait yakıt kartı ile bu ücret sadece 4TL.
İranlılar için 1500 riyal,yabancılar için ise 3500 riyal.
selamlar
Arkadaşlar,kendi aracınızla bu 3 ülkeye çok çok çok rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.
niçin çok,çok,çok rahatlıkla diyorum çünkü biz 3 erkek arkadaş bu seyahat öncesi yaptığımız araştırmalarda
duyduklarımız ve okuduklarımız ile seyahat sırasında yaşadıklarımız 180 derece farklı yani zıt görüşlerdi.
okuduklarımız ve internet forumlarda yazılanlar ve bizlere anlatılanlar tamamen fasafiso,masal,önyargılı,aldatmaca imiş.
aman İran'a gitmeyin sizi asarlar keserler orada şeriat kanunları var diyenler tamamen kendi dünya görüşlerine göre

dünya da gezip gördüğüm onlarca ülkeden en ucuz,en güvenli ve insanları en misafir sever, en yardımsever insanlarının
İranlılar olduğunu bizzat görerek yaşayarak şahit oldum. bu andan itibaren yazılan ve anlatılan hiç bir şeye inanmam mümkün değildir.
bir kişi olsa hadi dersin her insanın iyiside var kötüsüde. bir tane değil,iki kişi değil,üç kişi değil, tanıştığımız konuştuğumuz onlarca belki yüzlerce kişi hepsi de birbirinden yardımsever insanlarıdı.tek bir kişiyle bile sorun yaşamadık.

tebriz şehir merkezinden İranın başkenti Tahrana doğru gitmek üzere aracımızla yol alırken bir iranlı kendi aracından bize selap verip durmamızı rica etti. İstanbuldan geldiğimizi zaten araç plakamızdan anlamıştı. kendisi İranlı bir işadamı imiş. bizi evine davet etti. teşekkür ettik ve Tahrana gitmemiz gerektiğini ve yola devam etmemiz gerektiğini söylesekte ısrarlarına dayanamayarak davetini kabul ettik. gittiğimiz ev triplex çok lüx bir evdi. anne ve babası ile bizleri tanıştırdı.

yemek için çok ısrarcı oldusalarda yemeğimizi henüz yemiştik. bu defa masayı meyve ve tatlılarla donattılar.bir müdddet sohbettten sonra ayrılmak istediğimizde gece misafir olmamızı babası ısrarlı bir şekilde rica etti. kabul etmedik fakat geç olduğu için bir otelde konaklamak zorunda kaldık. ertesi sabah iranlı işadamı kendisinin önemli bir işi çıktığından dolayı şehri gezmemiz için kendi aracı ve özel şöförünü bizler için tahsil edip göndermiş. daha sonra kendiside bize katılıp şehrin önemli yerlerini bizlere gezdirdikten sonra vedalaştık.

bir başka örnek ;
aracımızda yakıt oldukça azaldığından riske girmemek için bir lokantada mola verip yakıt tedarik etmek istedik.lokanta sahibi derhal bir bidon yakıt getirmeleri için çalışanlarından birini gönderdi kısa süre sonra yakıtımızı doldurup yolumuza devam ettik.
zaten İranda kaldığımız sürece depoyu her doldurduğumuzda 9TL'yi geçmedi. iranlılara ait yakıt kartı ile bu ücret sadece 4TL.
selamlar

bir başka örnek ;
http://www.hizliresimyukle.com/oIO9

http://www.hizliresimyukle.com/image/oIO9

http://www.hizliresimyukle.com/images/2013/09/01/5NWYB.jpg

5NWYB.jpg

devamı gelecek
batuhan

Etiketler

aydın havası olmuş arkadaşım bizi heveslendirdin biraz içeriklerden bahse resimlerle donat bekliyoruz yazının devamını

Gezi ile ilgili gözlemlerinizide paylaşırsanız memnun olurum, teşekkürler.

Ben de geçen yaz üç arkadaş; Azerbaycan, Gürcistan ve Fas' a gittim. Özellikle Azerbaycan' daki Türk dostluğunu bizzat yaşadık. Azerbaycan' a Gürcistan üzerinden araç ile geçecektik. Araç kardeşimin üstüne kayıtlıydı ve bizim ülke girişi için araca ait noter vekaletimizde vardı. Gürcistan sınırında bu konuda hiçbir sorun yaşamadık.

Ancak Gürcistan'dan araç ile geçeceklere tavsiyem trafik kurallarına harfiyen uymaları. Türkiye sınırında pasaport ve ruhsat kontrolü yaptıktan hemen sonra 20 mt ilerideki Gürcistan sınırına ilerlemek için aracı çalıştırdık. Pasaport kontrolümüzü yapan Polis hemen yanımıza gelip kemerlerimizi takmamızı, yoksa Gürcü polislerin merhaba demeden ceza keseceklerini belirtti.

Ayrıca ülke içinde de çok polis var. Yollarda radar çok fazla. Hatta öyle ki otoyollardaki orta refüjde bulunan direklerde bile kamera var. Hatalı sollama, hız limiti ve yanlış şerit değiştirdiğinizde plakanıza otomatik olarak ceza kesiliyor. Sınırda da elinize veriyorlar :smiley: Ceza tutarları da öyle ufak rakamlar değil.

Tüm evraklarımız sorunsuz ve tam olmasına rağmen Azerbaycan sınır kapısından aracı sokamadık. Yanlış hatırlamıyorsam 10.000 $ teminat istediler. Çıkışta paranın 100$ ını kesip kalanı iade edeceklermiş. Biz de aracı sınırda park edip otobüs ile Bakü, oradan da Lenkeran a geçmek zorunda kaldık.

Dedim ya Azerbaycan halkı Türkleri en az kardeşleri kadar seviyor. Ben de size Azerbaycan' da başımıza gelen güzel olaylardan birini bahsedeyim;

Lenkeran' da ilk gece otelde kaldıktan sonra çay içmek için kasabada bulunan bir kahveye girdik. Kahveyi bir bayan işletiyordu. Dışarıda çaylarımızı içerken önümüzde iri, beyaz bir jip durdu. İçinden inen arkadaş yanımıza gelip "Türkiye' den mi geliyorsunuz" diye sordu. Evet dedik. Fenerbahçe maçı için. Adam bizi stada götürmek için ısrar edip aracına bindirdi. Stadı gösterip önce yakındaki 5 yıldızlı bir otele girdi. Bizi havuz başına götürdü, garsonları çağırdı. "Bu arkadaşlar benim misafirim, ne isterlerse yardımcı olun" dedi. Bize maç başlayana kadar burada vakit geçirebileceğimizi, havuza girebileceğimizi, hatta maç bitince de burada kalabileceğimizi söyledi. Çok ısrar etse de, biz vaktimiz olmadığından kalmadık. Maç boyunca bize sürekli yardımcı oldu, arkadaşlık etti. Kendisi ile ara ara hala görüşmekteyiz. Hatta biz de birkaç ay sonra Moskova' da yaşayan babasını ziyaret ettik...

1005452 10151748004844834 671638205 n

Ynt: Kendi Aracımızla İran - Azerbaycan - Gürcistan Seyahatimiz

yazdıklarınızı okuyunca işi gücü bırakıp bir an önce oralara gidesim geldi ;) güzel ve eğlenceli geçmiş başka resimlerde paylaşırsanız daha eğlenceli olur. Birde sormak istediğim konuşurken İngilizce mi yoksa gittiğiniz ülkenin dilini bilen birileri yanınızda var mıydı nasıl anlaştınız ?? buralara gitmeyi düşünüyorum ama sadece dil problemi sebebiyle cesaret edemiyorum :( :( teşekkürler şimdiden :smiley:

daisuki' Alıntı:
yazdıklarınızı okuyunca işi gücü bırakıp bir an önce oralara gidesim geldi ;) güzel ve eğlenceli geçmiş başka resimlerde paylaşırsanız daha eğlenceli olur. Birde sormak istediğim konuşurken İngilizce mi yoksa gittiğiniz ülkenin dilini bilen birileri yanınızda var mıydı nasıl anlaştınız ?? buralara gitmeyi düşünüyorum ama sadece dil problemi sebebiyle cesaret edemiyorum :( :( teşekkürler şimdiden :smiley:
Azerbaycan da dil ile ilgili sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Türkçe' mizden farklı kelime ve cümleleri olsa da dillerimiz birbirine çok yakın. Diğer ülkelerde ise ortak dil İngilizce. Orta seviyenin altında bile İngilizce' niz olsa mini bir sözlük ile derdinizi rahatlıkla anlatabilirsiniz. E tabi biraz zorluk çekmek de işin tuzu biberi.., yoksa çıkar mı tadı ;)

Arkadaşlar bazı ülkelerde sistemin tam oturmamasından dolayı bu tür şeylerin yaşanması normal, zira orada bir memur psikolojik kural koymuş olabilir. Bizde de olmuyormu,
, basit bir örnek vereyim karavan araçların muayenesini bazı TUV 2 yıllık yapıyor bazısı 1 yıl. Üstelik Alman, TUV Alman olsa ne olacak imzayı atan Türk !! Sanirim anlatabildim.

selamlar,
arkadaşlar ;İstanbuldan kendi aracımızla 3 arkadaş çıktığımız bu yolculukta iran,azerbaycan ve gürcistan da ne sınırda ne de
bu ülkelerin herhangi bir bölgesinde herhangi bir bölgesinde hiç bir sorunla karşılaşmadık.üstelik şehirlerin merkezi yerleri değil doğayı sevdiğimiz için daha çok kırsal bölgelerde dağ taş gitmediğimiz yer kalmadı.
ÖZELLİKLE İRANDA TEBRİZDE MİSFİRPERVERLİKLERİ oldukça aşırı ve abartılı geldi bize.bir iki üç değil tanıştığımız veya yol sorduğumuz insanlar bu kadar mı misafirperver,yardımsever olur.
bu senede balkanlarda 6 ülke dolaştık aynı şekilde sorunsuz gidip sorunsuz döndük.
forumlarda yazılan aleyhteki yazıların çoğuna bundan sonra kimse inandıramaz beni.

dünyada her kıtadan onlarca ülkeye gittim.İran Tebriz şehrindeki insanlar kadar yardımsever,misafirperver kimseleri başka bir ülkede görmedim.ne iranlıyım ne de tebrizliyim düşünebiliyormusunuz 2 adam sohbet ederlerken aracınızla yanaşıp adres soruyorsunuz sorduğunuz kişi arkadaşından izin isteyip gideceğimiz adrese kadar aracımıza binip adrese götürüyor daha sonra taksiyle geri dönüyor.bu en basit şahit olduğumuz bir durum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,423
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri