Kaza Yapan Araç 112' yi Kendisi Arayacak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan SEVAL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,834

SEVAL

www.sevalduban.com
Web
www.sevalduban.com
Ordu'da bir grup öğrenci otomatik olarak 112'yi arayan sistem geliştirdi

Kaza yapan araç, 112'yi otomatik olarak kendisi arayacak. Ordulu bir grup öğrenci, araç kaza yaptığında otomatik olarak 112'yi arayan bir sistem geliştirdi.

Ordu bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri, geçtiğimiz yıl Ordulu 4 gencin Kürtün Barajı'nda balık tuttuktan sonra dönüşte Harşit Çayı'na uçarak bir gün sonra bulunmalarından etkilenerek yeni bir sistem geliştirdi. Buna göre araç, uçuruma uçtuğunda ya da kaza yaptığında sistem 112, 155 gibi telefonlar yanı sıra kişinin aranmasını istediği 8 ayrı telefona çağrı yapıyor. Kaza yaptığını, yardıma ihtiyacı olduğunu cep telefonu operatörlerinden yararlanarak yerini bildiriyor.

Ordu Bilim ve Sanat Merkezi öğretmenleri Ahu Feyhan Fidan, Gökhan Aksu va Alp Arslan tarafından hazırlanan Yoroz Ekibi Bensu Karamustafa, Sıla Akbaba, Çağrı Muratoğlu, Berkay Çınar Bozdağ, Asu Özince, Yusuf Çağrı Topal, Umut Kaan Öztürk ve Berk Özer Şensoy'dan oluşuyor. Ordu Bilim ve Sanat Merkezi Öğretmeni Ahu Feyhan Fidan, "Böyle bir sistemi hazırlama fikri geçen yıl yaşanan kazadan doğdu. Ordu'yu üzen o kazada cenazeler okulun bahçesinden kaldırılmıştı. Kaza yapanlar ancak bir gün sonra bulunmuş adli tıp raporlarına göre kazadan 6 -7 saat sonra hayatlarını kaybettikleri belirtilmişti. Bu öğrencilerimizi çok etkiledi ve böyle olayların olmaması için bir sistem kurmaya itti. Sonuçta bu proje ortaya çıktı." dedi.

Yoroz Takımı öğrencilerinden Bensu Karamustafa ise "Dağlık ve engebeli bir coğrafyada yaşıyoruz. Karadeniz Bölgesi arazı yapısı olarak araçların araçların uçuruma uçmalarına çok müsait. Bir İç Anadolu Bölgesi gibi yollar düz ovada geçmiyor. Hatta çoğu yollarda yerleşim birimi olmadığı için kaza yapan araçtan haber almak da uzun zaman alabiliyor. Biz Yoroz Takımı olarak geçtiğimiz yıl yaşadığımız acı olaydan da etkilenerek bu duruma bur çözüm üretmek istedik." diye konuştu.

Geçtiğimiz yıl havadan su yapan sistemi ile First Lego Liginde Türkiye birincisi olduktan sonra Türkiye'yi temsilen gittiği Amerika'da dünya dördüncüsü olan Ordu Bilim ve Sanat Merkezi bu yarışmaya bu proje ile katılacak.

Etiketler
Ynt: Kaza Yapan Araç 112' yi Kendisi Arayacak

Ne güzel haber, umarım yaygın kullanılacak hale getirirler.

evet bu sitem gercekten güzel hatta keşke kullanılmaya başlansaymış diyorum çünki dün tem de kaza yaparak haatını kaybeden arkadaşımız belki kurtulurdu

merhaba
arkadaşlar o sistem arkadaşım tarafından geliştirldi ve patenti alındı.hatta araç çarpma hız ve hasar durumunu sigorta şirketine bildiriyor. bu sayede hasarsız araçlardan sigorta şirketlerinin dolandırlma olasılıgı kaldırılıyor.araç ortamatikmen 112 aryor.bulundugu yeri bildiriyor.hatta araç 2.polis 3.jandarma.4 kazazedenin yakını arıyor.bu cihazın güvenlik paketi olarak bütün araçlarda olması gerektiginin şuan hukuk mücadelesi veriliyor.güvenlik ten 5 yıldız alan araçlarda bu yok çok yakında bütün yeni araçlarda olacak.

öncelikle ölenlere allah cc'dan rahmet diliyorum.öğrenci arkadaşlarımıza imkan verilirse neleri başarabileceklerine dair çok güzel bir örnek.benim de bir fikrim var ama uygulanması için azcık para gerekiyor sistem çok basit aslında.zaten şuanda volvo kısmen uyguluyor ama ben daha gelişmişini düşünüyorum.belki imkanı olan birisi kullanabilir.volvonun sistemi aracın dikiz aynasındaki bir kamera vasıtasıyla sürücü kontrol ediliyor ve göz kırpma durumuna göre uykusu gelip gelmediğini ölçüyor ve onu ikaz ediyor.benim düşüncem ise kola takılabilecek çok şık bir saat şeklinde tansiyon ölçme aleti ve araca komuta edecek sistemler.sürücünün nabzını,kalp atışlarını,tansiyonunu ölçecek bir sistem ve sonrasında ise araca gerekli müdahaleleriyapacak otomatik bişey işte bukadar basit.kısacası şöfor çok sakin olmalı aksi halde araba yürümez nasıl ama.birde emniyet kemeri ikazı var koltuktaki ağırlığa göre çalışıyor aynı sistemi neden kontağa bağlamazlar ki hiçdeğilse çocuklar arabayı alıp kaçamaz.amerikada çokca görüyoruz ya ondan demiştim.saygılarımla

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri