Kayboldum Yardım Gerekli

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan burak_oz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,524
Yer
SAKARYA
Web
www.burakozkocacik.com
Arkadaşlar merhaba bir sorum olacak sizlere yardımcı oalbilirseniz sevinirim,(kayboldum kısmı varsayımdır diğer sorunlar gerçektir)
diyelimki 1600rakımlı ücra bir yaylada kamptayım. kamp alanımdan uzaklaştım keşfe çıktım.Telefon şebekesi kesinlikle yok.Kullanmakta olduğum sony ericcson neo -v android telefonum doğrudan uydu ile konumumu buluyor sorun yok.Fakat yol ve haritaları göremiyor çünkü ekstrem bir yerdeyim heryer ağaçlık,tepe dağ vs vs.Kamp alanımda iken konumumu kaydedebiliyor olsam keşfe gittiğim yerden geri gelebilirim kaybolsam bile .Fakat google haritaları üzerine telefon şebekesi ve herhangi bir internet bağlantısı olmadığından konumumu kaydedemiyor.Ve kaybolduğum keşif noktasında konumumu doğal olarak bomboş bir arazi üzerinde buluyor ve bu benim bir işime yaramıyor??

Bu sorunu nasıl çözebilirim sizler nasıl çözüyorsunuz?Konumumu yada güzergahımı nasıl kaydedebilirim? Daha öncesinden rota yapamam çünkü dediğim gibi ilk defa gittiğim bir yerde rastgele bir yöne keşfe çıkacağım.bu yönü önceden planlamam mümkün değil ?

bu arada outdoor gps almaşansım yok

Etiketler
Ynt: Kayboldum Yardım Gerekli

oruxmaps gibi bir program ile rotanızı kaydedip geri dönüş yolunu kolaylıkla bulabilirsiniz...

ben two nav data premium kullanıyorum dediğiniz herşey internetten bağımsız çalışıyor ancak haritalar kendime ait.eğer gideceğiniz bölgeyi internet çekerken incelerseniz otomatik hafızayada alıyor.bakmanızı tavsiye ederim

Sim in calistigi bir yerde, internet baglantisi varken, google haritalarda laps bolumunde on bellek ayarlarini yapin. Daha sonra bulundugunuz yere parmaginizi basip cikan ikon a tiklayin,ve menuden on bellege al tiklayin, bu srkilde 16 km yari capinda ki alan, daha sonra internet olmayan ortamda kullanilabilir durumda olacak. Yani ön bellege alinan bolge daha sonra cevrimdisi kullanilabilecek.

GT-I5510 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Linkteki program sizin icin faydali olacaktir.
Istediginiz yerin topografik haritasini indirin (ya da tum dunyanin) ve daha sonra cevrimdisi kullanabilirsiniz.
Not: google maps turkiye icin cevrimdisi ozelligi yoktur!!!

https://app.box.com/s/rzhcgee78bmbm31mo1rn

ubc

Sayin utkubilal ben note 2 cep telefonum ile google maps programini bizzat cevrimdisi olarak kullaniyorum.sadece cevrimdisi yer arayip rota yapmaya musade etmiyor

Bende de note 2 var, bende cevrimdisi kaydetmeye izin vermiyor, turkiye icin gecerli degil uyarisi veriyor.
Sizinki root' lu ve farkli bir versiyonmu var acaba?

ubc

Normal telefonla gelen haritalar uygulamasinda ayarlar kisminda cevrimdisi ve onbellek secenegi var orada kablosuz aglara bagliyken onbellege al secili.birde zaten cevrimdisi kullam die bi swcenekte var sol alttaki tustan (adini hatirlayamadim geri tusunun aksi tarafindaki orta tusun solundaki) aciliyo direk surumlemi ilgili acaba

Son mesaji duzeltiyoeum cevrimdisi kullandan kullanilmiyo ama onbellege alip kullanabiliyorum.tabi internet bagli iken hangi cozunurlukte zoomda kullandi isem o yakinlik ayarlarinda sadece.yine denedim interneti kapattigimda kullanabiliyorum bu swkilde tabi ayarlarima bagli olarak kablosuza bagliyken haritanin sadece onbellegine aldigim kismini

icman' Alıntı:
oruxmaps gibi bir program ile rotanızı kaydedip geri dönüş yolunu kolaylıkla bulabilirsiniz...

OruxMaps son sürümünde google maps bağlantısı yok, mobac ta da yok , bu nedenle harita kaynağı çok zayıf, ben uygun olan bir haritayı mobac ile oruxmaps formatına transfer ettim, orda sokak isimleri yok, ancak arazi için kullanacaklar için önemli değil, yani ORUXMAPS şu anda harita fakiri gibi görünüyor, ORUXMAPS in ; tranfer edilen dosyayı OFFLINE kullanabilmesi güzel, ancak ben google maps ten , dosya tranfer etmenin yolunu bulamadım(enson versiyonda),bilen arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

android cihaz için yorum yapamayacağım ancak iphone/ipad ve GPSKit yazılımı nefis çalışıyor. GPSKit 9,99$ fiyatı olan bir yazılım. Ancak faydası çok. Direk google earth'den istediğiniz bölgenin haritasını istediğiniz detayda download edebiliyorsunuz telefonunuza, sonra da internet bağlantısı olmadan kullanabiliyorsunuz. İz kaydı yapabiliyorsunuz, izleri mail atabiliyorsunuz KMZ veya GPX formatında. Harita üzerinde istediğiniz noktaya işaret vs koyabiliyorsunuz. Yani bir GPS cihazının yaptığı her işi yapıyor.

Ben iphone'uma GPSKit yükledikten sonra Garmin Oregon'umu neredeyse kullanmaz oldum. Cidden çok pratik.

http://garafa.com/wordpress/all-apps/gps-kit linkten detaylı tanıtımı bulabilirsiniz...

kocaali' Alıntı:
android cihaz için yorum yapamayacağım ancak iphone/ipad ve GPSKit yazılımı nefis çalışıyor. GPSKit 9,99$ fiyatı olan bir yazılım. Ancak faydası çok. Direk google earth'den istediğiniz bölgenin haritasını istediğiniz detayda download edebiliyorsunuz telefonunuza, sonra da internet bağlantısı olmadan kullanabiliyorsunuz. İz kaydı yapabiliyorsunuz, izleri mail atabiliyorsunuz KMZ veya GPX formatında. Harita üzerinde istediğiniz noktaya işaret vs koyabiliyorsunuz. Yani bir GPS cihazının yaptığı her işi yapıyor.

Ben iphone'uma GPSKit yükledikten sonra Garmin Oregon'umu neredeyse kullanmaz oldum. Cidden çok pratik.

http://garafa.com/wordpress/all-apps/gps-kit linkten detaylı tanıtımı bulabilirsiniz...

İndirdiğiniz harita ile GPSKit programında SESLİ otomobil navigasyon uygulamasını da kullanmak imkanı var mı ?
Yani satın aldığımız bu program da SESLİ oto navigasyon kullanılabiliyor mu ? kullanmak imkanı varsa pahalı navigasyon yazılımlarını almaya gerek kalmaz, bu daha ucuza gelir !

suleymancirit' Alıntı:
İndirdiğiniz harita ile GPSKit programında SESLİ otomobil navigasyon uygulamasını da kullanmak imkanı var mı ?
Yani satın aldığımız bu program da SESLİ oto navigasyon kullanılabiliyor mu ? kullanmak imkanı varsa pahalı navigasyon yazılımlarını almaya gerek kalmaz, bu daha ucuza gelir !

maalesef hocam, programın böyle bir yeteneği yok...

zaten çalışma mantığı biraz farklı.. haritayı, üzerinde koordinat bilgisi olan bir resim gibi indiriyor hafızaya.. sonra da gps'in verdiği koordinat bilgisine göre sizi o resmin üzerine konumlandırıyor.. bu sebepten resim üzerinde yol, arazi, deniz, orman, çöl vs olması fark yaratmıyor, nerede iseniz orayı gösteriyor ve sizi bir yerlere yönlendirmiyor... ya da araç navigasyon cihazlarındaki gibi sizi yola sokmaya çalışmıyor...

ORUXMAPS programı ;

Google maps veya google earth üzerinden alınan rota dosyasını (KML dosyası ) GPSBABEL programı ile GPX formatına çevirip kullanabiliyor.

Oruxmaps program üst menüsünde görünen OTOBAN simgesine tıkladığımızda rota ara seçeneği çıkıyor.
Rota araya tıkladığımızda oto ve enkısa gibi seçimle rota planı yapabiliyorsunuz. Bu menüyü kullanarak programı oto navigasyonu gibi kullanabilen oldumu acaba , ayrıca sesli navigasyon olarak kullanılabilir mi ?

Oruxmaps çok kapsamlı , öğrenmeye çalışıyorum.
Önceden oluşturulmuş GPX dosyasını kullanabiliyorum ve arazide gezdiğim yerlerin track ve gpx dosyasını oluşturabiliyorum.

Bilgilendirecek arkadaşlara teşekkürler.

En son geldiğim nokta.

IMG 20140416 232645

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri