Katlanır Motosiklet ve Bisiklet Taşıyıcısı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan theta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 64
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 35,076
Ynt: Katlanır Motosiklet ve Bisiklet Taşıyıcısı

Serdar bey motosiklet taşıyıcısının son halinin resmini merakla bekliyoruz :smiley:

Etiketler

Merhabalar Levent Bey,
şimdi geldik karavandan, bizim tatil yaklaştı sayılır.
Bu karavanımız yeni, eskisinden eşyaları taşıma yerleştirme, dahili işler derken taşıyıcı biraz öksüz kaldı haklısınız.
Araya mini projeler de sığdırdım bu arada ;) (desülfatör, yük çekmeceleri, ek raflar, yeni halılar)...

Motosikleti tutacak olan kolları bitirdim, kapalı durumda tamponu sabitleyecek mekanizmayı tamamladım.
Elektrik bağlantısı ve ön tekerleği sabitleyecek parçanın montajı kaldı sadece.

Haftaya oğlanın bisikletini de götürüp tam yüklü halini çekeceğim bir aksilik çıkmazsa...

Eveet, katlanır taşıyıcı en sonunda bitti.
Elektirik bağlantıları, sabitleme kancaları, ön teker takozu, bağlantı kayışlarının kanalları, katlanmış halde motosikleti tutacak kolun park pozisyonu vb. ayarlandı.
Tüm vidalar ve bağlantılar paslanmaz çelik, gövde çelikleri elektrogalvaniz ve diğer parçalar aluminyum bildiğiniz gibi.

Geçen ay muayenesi biten karavanım bu günkü tüv muayenesinden de sorunsuz geçti.

Taşıyıcının katlanmış hali aşağıda:
[attachment=1]

Katlanmış durumda yandan görünüşü:
[attachment=2]

Açılmış halde ve jeneratör yerine konulmuş. Giderken klimaya enerji vermek için kullanılacaksa bir kayışla bağlanacak.
Kol, park pozisyonunda bir pimle sabitlenmiş durumda ve yukarı kaldırılmadan dönmüyor. Kolun seleye gelecek kısımlarını zarar vermemesi için PE boru yalıtım malzemesi ile kapladım.
[attachment=3]

Motosiklet yüklenmiş ve gergi takılmış konumda. Bisikleti tutacak Fiamma kol da motosiklete tutturulmuş.
[attachment=4]

Bisiklet uzantısı açılmış ve yakışıklımın bisikleti de yüklenmiş:
[attachment=5]

Devamı varrrr...

2010 07 07 01

2010 07 07 02

2010 07 07 03

2010 07 07 04

2010 07 07 05

Eveet detaylar burada:

Bisikleti tutan kolun yakından görünüşü:

[attachment=1]

Taşıyıcının tam yüklü hali:

[attachment=2]

Kolun bağlantı detayı:

[attachment=3]

Gergi kayışının ray tarafındaki bağlantısı. Rayın büküm köşesinin altındaki 12mm çaplı 7cm boyundaki silindirik parçaya vidalanarak yük dağıtılmıştır.

[attachment=4]

Bisiklet sele kıskacından tampon sabitleme parçalarının detayı:

[attachment=5]

İlk seyahat denemesini bu hafta sonu Datça yolunda yapacağız :smiley:
Herkese kolay gelsin. Sorularınız olursa tabii ki sormaktan çekinmeyin.

Sevgiler, Saygılar,
Serdar

2010 07 07 06

2010 07 07 07

2010 07 07 08

2010 07 07 09

2010 07 07 10

resimler ve bilgilendirme için çok teşekkürler, güle güle kullanın :smiley:,
ayrıca size hayırlı yolculuklar, ağız tadıyla güzel bir tatil dilerim,
selamlar

Serdar Bey mükemmel olmuş. Elinize sağlık. Daha önce de dediğim gibi şimdiye kadar gördüğüm en başarılı en fonksiyonel en sağlam çözüm. Gerçekten kutlarım.

Sawiko'nun kataloğunu inceliyorum. Şuan motosiklet taşıma fikrindense bisikletlerimizi taşıyacak daha basit bir çözüm üzerinde duruyorum.

Sağolun Burak Bey,
çok teşekkürler güzel yorumlarınız için.

Bisiklet taşıyıcısı kısmen kolay, aluminyum borudan tesisatçıların kullabdığı hidrolik aparatlarla büktürebilir, hatta hazır bisiklet taşıyıcılarını amacınıza uygun şekilde modifiye edebilirsiniz.
Taşınacak yük ihmal edilecek kadar küçük olduğundan hesaplama gerektirmez.

Küçük araçlar için çeki demiri üzerine bağlanan motosiklet taşıyıcılarını da inceleyin bence çeki demiriniz varsa.

Selamlar,
Serdar

Serdar bey taşıyıcı gayet güzel oldu.güle güle kullanın.Gerdirme kayışının cırcırlı mekanizması kaliteli bir malzemedir umarım.Benim kipadan 8 Tl.ye aldığım tıpkı sizinkine benzeyen mekanizma Akçakoca yollarında dağılıvermişti.Allahtan başka bağlantılar vardı yoksa motosiklet düşebilirdi.İyi gezmeler.

Uyari icin tesekkurler Sami Bey. Kullandigim gergi kendini kanitladi daha once ama biraz eskidi tabii. Tasiyiciyi ilk defa kullandigimdan arada bir geri gorus kamerasiyla kontrol ediyorum. Gemlige ulastik su anda.
Bu modelde dusey boru uzerinde kayan mekanizma yaptim. Daha once yatigim menteseli tipe gore hem daha guvenli hem de daha basit. Uzerine bir de sikistirma vidasi koyarim emniyeti arttirmak icin.
En onemli yer, dusey borunun saseye kaynaklandigi bolum.

Bakın ne var burada:
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-spor-bisiklet-alman-mali-84214555/detay

Merhaba, taşıyıcının "kapalı" konumdayken sabit kalmasını nasıl sağladınız.
İyi gezmeler.

Merhabalar.
Teşekkürler arkadaşlar.

Taşıyıcının alt kısmını kapalı konumdayken basitçe düşey kolona motosikletin tekerleğini bağladığım kayış ile tutturuyorum. Başlangıçta bunu sağlayacak bir kanca yapmayı planlıyordum, ama sonradan gereksiz olduğuna karar vermiştim.

Ynt: Katlanır Motosiklet Ve Bisiklet Taşıyıcısı

Serdar bey merhaba

Sizin bu yaptığınız taşıyıcıda kullandığınız aşağıdaki bisiklet bağlantı elemanını kendiniz mi imal ettiniz? Bir yerden mi aldınız? Genelde hazır satılan ancak pahalı taşıyıcılarda bu tarz aparatlar var, bende camperima özel tasarım bir aparat yapım aşamasındayım bu sizin bağlantı elemanından bulabilirsem süper olurdu

Image

Ynt: Katlanır Motosiklet Ve Bisiklet Taşıyıcısı

Merhabalar Nevzat Bey.
O parçayı hazir almistim ben yurt disindaki bir magazadan. Fiamma markaydi yanilmiyorsam. Değişik boyut ve şekillerde satiliyor. Tabii kendiniz de yapabilirsiniz benzer bir aparat...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri