Katlanır Motosiklet ve Bisiklet Taşıyıcısı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan theta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 64
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 35,142

theta

Kamp III
Yer
İstanbul
Merhabalar,
Saatlerdir sitedeyim, paylaşım ortamının güzelliğinden etkilendim gerçekten.

Ben de en son uğraştığım projemle ilgili yaptıklarımı paylaşmak istedim.

Yeni karavanımın motosiklet taşıyıcısı estetik açıdan güzel olmakla birlikte bazı önemli tasarım hataları içeriyordu.

Şaseden çıkan taşıyıcı kollar aracın uzaklaşma açısını çok küçültecek şekilde yapıldığından benzin istasyonları ve feribotların girişlerinde zemine sürtmesi kaçınılmazdı. Ayrıca ray için kullanılan paslanmaz sac sadece 1.5mm kalınlığında ve çok esnekti. Üzerinde motosikleti yüklemek için gereken rampayı koyacak yeri bile olmadığı gibi (yük bölümünde taşımak zorundaydınız), ekstradan bir bisiklet bile taşıyamıyordunuz.
Seyir lambaları da yoktu.

Tek iyi tarafı iki yandaki aracın stop lambalarını koruyan bölümleriydi.

İnternette dolaştım, eski karavanımdaki taşıyıcıyı ölçtüm. Oturup yeni bir tasarım yaptım. Öncelikle rampalarda altı vurmamalıydı. 100kg lık Suzuki’ mizi taşıyabilmeli, kullanılmadığı durumda katlanabilmeli (otoparklarda ve feribot binişlerinde önemli bir avantaj), stop lambaları ve plaka taşıyabilmeli, bisiklet ve jeneratör taşıyabilecek bir bölümü de olmalıydı. Bana göre bir karavanın klimasını çalıştırmanın en iyi yolu harici bir jeneratör ile yolda giderken elektirik sağlamak. Bunun için portatif jeneratörümüzü koyabileceğimiz bir yer gerekli giderken.

Ekteki resimlerde eski taşıyıcı, eskisini bağlantı detayı, yaptığım tasarım ve lazerle kestirip büktürdüğüm parçalar var.
Yapımı hala sürüyor, şu anda soğuk dolayısıyla çalışamıyorum karavanda.
Resimdeki lambalar Farba nın yeni led ampullü ürünleri.

Sase baglantisi

Yeni tasarim

Kollar

Raylar ve tampon

Eski tasiyici

Etiketler

Ynt: Katlanır Motosiklet ve Bisiklet Taşıyıcısı

Theta yoksa Serdar midir acaba? Evet kesinlikle Serdar sensin? Hosgeldin. Sonunda buldun burayi. Bence kendini tanitmalisin. Arkadaslar seni tanimaktan cok mutlu olacaktir.
Euromobili hatta burada benim karavanim bolumunde tanitabilirsin.
Sevgiler.
INsel

:smiley:
Benim ben, Serdar.
Sanırım henüz çok az mesaj gönderdiğim için ismim çıkmıyor nick in altında.
Jeneratörü koyacağım tablayla taşıyıcının kapalı (katlanmış) halinin resmimerini de ekleyeceğim gün içinde.
Düşündüğümden de güzel oluyor İnsel.
Hani uğrayacaktın?

Önceki mesajımda atlamışım söylemeyi; hoş bulduk bu arada...

Biraz bilgi vereyim tasarım hakkında:
Kollar 8mm sacdan kesilmiş; birbirlerine 30x30mm kutu profillerle kaynaklandıktan sonra galvaniz kaplanacaklar.
Raylar 3-4mm (düz yüzey 3, baklavaların üstü 4mm) kalınlıkta baklava aluminyum.
Tüm taşıyıcının ağırlığı 30kg kadar. Taşıma kapasitesi 200kg civarında.
Yükleme rayını içinde taşıyor.
Kullanılmadığında üstteki pimler etrafında 72 derece kadar yukarı dönüyor; bu sırada stop lambaları ve ek plakanın takılacağı bölüm kendiliğinden doğru konuma (aracın arka duvarına paralel) geçiyor. Motosikleti selesinden kavrayan kol da 90 derece dönüp arka duvara paralel konuma geçiyor.
Bisiklet te taşımak istersek, motosiklet rayının olduğu yerden iki paralel kol çıkıyor ve menteşeli bir mini ray oraya açılıyor.
Jeneratör motosiklet ön tekerleğinin arkasında, karavan arka duvarı ile arada olacak. Kayışla sabitlenecek 3mm aluminyum bir levhaya.
Tüm parçaları lazerle kestirdim Tuzla da.

İlk defa lazer kesim kullandım, müthiş bir teknoloji, çok hızlı ve hassas. Kesilen parçayı hemen elinize alacileceğiniz kadar az ısınıyor.
İnanamadım.

Ekte, jeneratörün üzerine yerleştirileceği tabla, açık konumda arkadan görünüş ve kapalı (katlanmış) durumda arkadan görünüşler var.
Bisikletin oturacağı menteşeli ray tamponu oluşturan kısmın üzerinde görünüyor.
Stop ve sinyal lambalarının nasıl görüneceği de detay resimde. İlginç olan, stop ve seyir lambası olan şeffaf mercekli lamba, yandığında kırmızı ışık veriyor :smiley:
İlk baktığımda gerivites lambası sanmıştım.

Jenerator tablasi

Acik arkadan isometrik

Kapali arkadan isometrik

Stop detayi

Serdar Bey,
Öncelikle hoşgeldiniz.
Ne iyi ettiniz.
Yukarıda fotolar ve açıklamalarınız için teşekkürler.
Ben de kendim yaptım taşıyıcıyı ama ilkel bişey sizinkinin yanında benimki.
Valla aynısından ben de isterim.

Saygılar.

:smiley:
Çok teşekkürler...
Yoo, hiç sorun değil, şu benimkini bir bitirelim de, istediğimiz gibi olursa yaparız bir tane daha.
Parçaları kestirdiğimiz yer belli, kaynak vb işler de her soğuk demircide yapılabilir.
Gerisi montaj, orada da ucuz işçi kullanıyoruz; kendimizi :smiley:

Doğru.
Orada şu sarı plastik araç takozları var ya, her yerde bulunabiliyor, ondan kullanmayı planlıyorum.
Çizimiyle uğraşmadım o yüzden.
Gözüm tutmazsa aynı aluminyum parçalardan bükerim bir tane, eski karavanımdaki aluminyumdandı.
Bu arada sizde ne tip karavan var?

Sizin karavanın resimleri çıkmıyor nedense bende, ama motosiklet sehpasını gördüm. Gayet sağlam duruyor. Arka kapıyı açmanız gerektiğinde pimlerden söküyorsunuz anladığım kadarıyla.
Sawiko diye bir alman firması var, arkada kapısı olan karavanlar için sürgülü, menteşeli ve devrilen tip sehpalar var kataloğunda.

Parçaları tasarlayıp ölçü çıkartırken kullandığım kontrplak şablonların resmini çektim, hem bağlantı hem de ölçü alma konusunda bilgi veriyor...
Bu iki parça sayesinde katlandığında nasıl duracağını, karavan gövdesinde bir yerle çakışma olup olmayacağını görebildim.
Kötü sürprizler çok iş çıkartabiliyor...

Dsc01516

Serdar bey hoşgeldiniz :smiley:
ihtiyaç vardı, paylaşım için çok teşekkürler
devamını bekliyorum

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR