Kasetli Tuvaleti Olmayan M.karavan/karavan/camper Kullanıcıları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan maglata Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 55
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,906
burada yeniyim
dikkatimi çekti yazınızı okudum
kalabalık aileler için kasetli wc kullanmak son derece zor hatta imkansızdır
yat tipi diye bahsedilen 12 v.dc tuvaletlerin olduğu sistem kullanılabilir.
Ancak; gelelim tank konusuna:
pis su tankının havalandırması olmazsa olmazlardandır...
bu tip havalandırmaya aktif karbonlu koku filtresi takarsanız işi kökünden halletmiş olursanız.
6 ayda bir içini yenilersiniz olur.
şimdi soruyorsunuz nasıl nerde buluruz diye...
öyle piyasada satılan bir şey değil...
mesaj yazarsanız yardımcı olurum...

Sorunun çözümü kullanıcı sayısı arttıkça hazineyi büyütmek olamaz, zaten kalabalık aileden kast edilen sayının da karavan içinde fiziksel bir sınırı var. 4 kişilik bir aile için marin tuvalette 200 litrelik hazne yeterli oluyorsa sayı 10 kişiye ulaştığında yarım tonluk atık deposu taşımak gerekir ki bu depo dolduğunda nereye nasıl boşaltılır o koku nereye ulaşır hiç bilmiyorum. Yat ortamında sizlerin deniz gibi sonsuz kapasiteli bir arıtma ortamınız olduğu için atığı kişi sayısına göre orantılı boyutta bir haznede kısa süre muhafaza etmeniz makul olabilir ama karavan gerçekleri ile bu yapı örtüşmüyor.
Aslında kasetli tuvalette bu yapının haznesi taşınabilir kullanışlı hale getirilmiş bir versiyonu atık oranında bir azaltma hedefleyen bir çözüm değil belli aralıklarla hazneyi boşaltarak (belki taharet sebebiyle daha çok su kullanıyoruz ve daha kısa sürede dolduruyoruz ) ve hazineye kimyasallar koyarak kullanıyoruz.
Aslında bağımsız bir sistem değil mevcut kanalizasyon sistemi ile beraber kullanılan mobil bir çözüm. Marin sistem atıkların kanalizasyona atılmasına çoğu zaman fiziksel yapısı sebebiyle izin vermediği etrafı ve hatta karavanın kendisini bile kirlettiği araç deposunun boşaltım yaptığı boru ve atık sıçrayan yerlerin temizliği çok zor olduğu için aracın da çevresine koku yaymasına sebep oluyor.
Karavanla doğada kendi başınıza şehirden uzak bir tatil geçirmek istediğinizde ise atığı her iki sistemde de bir süre sonra ya doğaya boşaltmak yada boşaltım yapacak biryere gitmeniz gerekiyor
Çözüm kompost tuvalet ve yakmalı tuvalet sistemleri her ikisinde de atık sıvı ve katı olarak ayrıştırılıyor katı madde birinde tamamen yakılıyor diğer çözümde ise katı ve koku yaymaz hale getiriliyor sıvı uzaklaştırıldığı ve katılaştırıldığı için haznenin dolması çok daha uzun sürüyor, kimyasal kullanılmadığı için doğaya zarar vermiyor hazne küçük.
BioLet Separating Toilet 30NE

Etiketler
Benim karavanda marin wc var iki atık depom var
Atık wc deposu 75 litre
5 kişilik bir ailem var
Wc de atık tan atık sistemini kullanıyorum wc nin lavabo sunün atık suyu (10 lt) ile klozet temizleniyor ,wc temizleme için 1-2 lt su kullanılıyor 4 günde ancak doluyor
Koku hemen hemen hiç yok
1 marin wc de evdeki gibi koku olmasin diye az bir su kalıyor
2 aracın altında gider atık hortumu nu s şeklinde buda kokuyu kesiyor
3 sabunlu su kullanıldığı için bakteri oluşumunu önlüyor

Boşaltım kismina gelince aracımla DSİ atık logarinin üzerine geliyorum hortum deliğe takıyorum çok az koku oluyor kasetli wc den çok daha az koku oluyor
Ev konforunda karava nin wc si ni kullanmayalım derdi yok bulunduğumuz yerde wc olsada karavanı tercih ediyoruz daha hijyenik
Screenshot 2019 09 29 15 37 23 538 comgoogleandroidgooglequicksearchbox

Herkesin tercihlerine saygı duyuyorum.
Benim kokudan kastım zaten dışarıya yayılan koku, asıl temizlik gerektiren nokta bu dışarıdaki yüzeylere yapışan kısım oluyor genelde
Gri suyu tuvalet temizliğinde kullanıyorsunuz diye anladım.
Bu kapağı açmadan (o kapağı açmak zaten çoğu zaman imkansız) bu deliklerden boşaltıyorsanız oldukça ince bir boru takıyor olmalısınız.

Herkesin tercihlerine saygı duyuyorum.
Benim kokudan kastım zaten dışarıya yayılan koku, asıl temizlik gerektiren nokta bu dışarıdaki yüzeylere yapışan kısım oluyor genelde
Gri suyu tuvalet temizliğinde kullanıyorsunuz diye anladım.
Bu kapağı açmadan (o kapağı açmak zaten çoğu zaman imkansız) bu deliklerden boşaltıyorsanız oldukça ince bir boru takıyor olmalısınız.
Lavabonun altında 10 lt lik depo var sabunlu su ile klozet temizlik için bu suyu kullanılıyor bir nevi tasarruf
Logar kapağında havalandırma deliğine hortum giriyor etrafa bir şey bulaşmıyor koku olmuyor ,kapak açılmadan

Tüm wc sistemlerinin avataj ve dezavantajları var her kesin tercigine göre şekilleniyor sonuç ne olursa olsun çevreye duyarlı karavan kullanıcıları olmamız dileğiyle

Lavabonun altında 10 lt lik depo var sabunlu su ile klozet temizlik için bu suyu kullanılıyor bir nevi tasarruf
Logar kapağında havalandırma deliğine hortum giriyor etrafa bir şey bulaşmıyor koku olmuyor ,kapak açılmadan

Siz sistemi oturtmuşsunuz herkes bu şekilde kullanırsa sorun çözülür tabii hepsinin avantaj ve dezavantajları var

Benim karavanda marin wc var iki atık depom var
Atık wc deposu 75 litre
5 kişilik bir ailem var
Wc de atık tan atık sistemini kullanıyorum wc nin lavabo sunün atık suyu (10 lt) ile klozet temizleniyor ,wc temizleme için 1-2 lt su kullanılıyor 4 günde ancak doluyor
Koku hemen hemen hiç yok
1 marin wc de evdeki gibi koku olmasin diye az bir su kalıyor
2 aracın altında gider atık hortumu nu s şeklinde buda kokuyu kesiyor
3 sabunlu su kullanıldığı için bakteri oluşumunu önlüyor

Boşaltım kismina gelince aracımla DSİ atık logarinin üzerine geliyorum hortum deliğe takıyorum çok az koku oluyor kasetli wc den çok daha az koku oluyor
Ev konforunda karava nin wc si ni kullanmayalım derdi yok bulunduğumuz yerde wc olsada karavanı tercih ediyoruz daha hijyenik Ekli dosyayı görüntüle 514947
Merhaba, 3 kez okumama rağmen bu sistemi tam anlayamadım. Sanırım hızlı yazdığınız için, Epey yazım ve imla hatası da var..

Müsait bir vaktinizde, detaylı ve okunaklı/paragraflı şekilde tekrar açıklayabilir misiniz rica etsem..

hatta bikaç foto da eklerseniz çok memnun olurum. (Özellikle şu boşaltım borusunu çok merak ettim)

444
Marin wc evdeki normal klozete benziyor. kullanım konforu ayni ama evdeki klozet 6-8 lt su harcar bu klozet 1,5-2 lt su harcar , banyo&wc de marin klozet var be klozetin yanında lavabo , klozetin altında 10 lt lik lavabonun atik sabunlu su deposu var ,klozet bu su ile temizlik sağlanıyor bu sistemin iki avantajı var 1: tasarruf 2:siyah depo nun
koku yapmasını yani bakteri üremesini kısıtlıyor.siyah depo aracın altında 75 lt lik bir depo dur. bu depo yosunlamayı önleyen galvaniz li bir depo dur.
karavandan resimler yanımda yok çekince yükleyeyim
pain te çizmeye çalıştım

Ekli dosyayı görüntüle 517595 Marin wc evdeki normal klozete benziyor. kullanım konforu ayni ama evdeki klozet 6-8 lt su harcar bu klozet 1,5-2 lt su harcar , banyo&wc de marin klozet var be klozetin yanında lavabo , klozetin altında 10 lt lik lavabonun atik sabunlu su deposu var ,klozet bu su ile temizlik sağlanıyor bu sistemin iki avantajı var 1: tasarruf 2:siyah depo nun
koku yapmasını yani bakteri üremesini kısıtlıyor.siyah depo aracın altında 75 lt lik bir depo dur. bu depo yosunlamayı önleyen galvaniz li bir depo dur.
pain te çizmeye çalıştım

Çok teşekkürler emeğinize. Bi iki sorum daha olacak.

1) Niçin siyah depo daha az bakteri üretiyor onu anlamadım. Sonuçta Gri suyu siyah depoya döküyorsunuz.. Gri suyun içinde deterjan olduğu için mi daha az bakteri ürettiğini düşünüyorsunuz ?

2) asıl ilgimi çeken, kanalizasyon rögar hava kapaklarının deliklerinden sığan maceratör borusu idi.. Onun fotosunu bi ara eklerseniz çok sevinirim.. Hepsine mi sığıyor bu boru? Yoksa bazen geniş geldiği oluyor mu ?

musait olamadığım için cevap yazamamıştım .resim çektiğimde ekleyeyim .daha önce siyah depo yu boşaltacağim zaman 40 cm yukarıdan akıyordu bu şekilde hem koku yapıyordu hemde istenen noktaya denk getirmek zordu ,sonra tek kullanımlık hortum kullandım sıçrama olmuyordu fakat geniş olduğu için logar kapağındaki deliğe geliyordu fakat az da olsa sızıntı oluştu su ile dökerek temiz bırakıyordum .vana ya bir aparat takarak katlanır esnek lavabo hortumu taktım çıkış ucu daraldığı için logar deliğine giriyordu hem boşaltma anında kokudan kurtuldum hemde çevreye zarar vermemiş oluyordum .

2. sonunuzun cevabı : depo galvanizli olduğu için ve sabunlu su ile olduğu için bakteri üremesini önlediği ,hatta var olanın azaltılmasını etkiliyor. sabun alkali çok güzel bir dezenfaktan dir. boşaltım anında hiç koku olmuyor desem yalan olur ama klozete sabun ve sabunlu su kullandıktan sonra ciddi derecede azaldı ,ne karavanda nede siyah deponun havalandırma çıkısında hiç koku yok

642BC88C E27C 4BCF 9072 B4D9119477A3

musait olamadığım için cevap yazamamıştım .resim çektiğimde ekleyeyim .daha önce siyah depo yu boşaltacağim zaman 40 cm yukarıdan akıyordu bu şekilde hem koku yapıyordu hemde istenen noktaya denk getirmek zordu ,sonra tek kullanımlık hortum kullandım sıçrama olmuyordu fakat geniş olduğu için logar kapağındaki deliğe geliyordu fakat az da olsa sızıntı oluştu su ile dökerek temiz bırakıyordum .vana ya bir aparat takarak katlanır esnek lavabo hortumu taktım çıkış ucu daraldığı için logar deliğine giriyordu hem boşaltma anında kokudan kurtuldum hemde çevreye zarar vermemiş oluyordum .

2. sonunuzun cevabı : depo galvanizli olduğu için ve sabunlu su ile olduğu için bakteri üremesini önlediği ,hatta var olanın azaltılmasını etkiliyor. sabun alkali çok güzel bir dezenfaktan dir. boşaltım anında hiç koku olmuyor desem yalan olur ama klozete sabun ve sabunlu su kullandıktan sonra ciddi derecede azaldı ,ne karavanda nede siyah deponun havalandırma çıkısında hiç koku yok

Ekli dosyayı görüntüle 517627

bu borunun rögar kapağına girmesine şaşırdım. Ama çözümünüzü baya beğendim ☺️ Teşekkürler, zahmet verdim.

tam kapatıyodum konuyu ki, bir soru daha geldi aklıma :smiley:

3) Atığı atmaya yarayan bir pompanız var mı? Yoksa pis su cazibesi ile mi akıyor?

4) pompa varsa, bıçaklı/parçalayıcı pompa mı ?

Ekli dosyayı görüntüle 517595 Marin wc evdeki normal klozete benziyor. kullanım konforu ayni ama evdeki klozet 6-8 lt su harcar bu klozet 1,5-2 lt su harcar , banyo&wc de marin klozet var be klozetin yanında lavabo , klozetin altında 10 lt lik lavabonun atik sabunlu su deposu var ,klozet bu su ile temizlik sağlanıyor bu sistemin iki avantajı var 1: tasarruf 2:siyah depo nun
pain te çizmeye çalıştım
Siz yazılanı anlayamıyorsunuz
gri depo var sabunlu su burayı gidiyor bu sabunlu suyu klozete sifon suyu olarak kullanıyor arkadaş nben çizinden bunu anladım

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR