Kasetli Tuvaleti Olmayan M.karavan/karavan/camper Kullanıcıları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan maglata Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 55
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,955
Ben tabii kim nasıl kullanıyor,ne ediyor bilemem,kokudan rahatsızlığımı,hem de bütün marin sistemli olanlarda mevcut olan aynı kokudan bahsettim.Bu koku hepsinde var ve realite.Şimdi ben ne yapayım,nereye gitsem aynı şey,kamplarda kullanmasanız olmaz mı yani?

Etiketler
Ben tabii kim nasıl kullanıyor,ne ediyor bilemem,kokudan rahatsızlığımı,hem de bütün marin sistemli olanlarda mevcut olan aynı kokudan bahsettim.Bu koku hepsinde var ve realite.Şimdi ben ne yapayım,nereye gitsem aynı şey,kamplarda kullanmasanız olmaz mı yani?
var sayalım ben kullanmadım tüm hepsini mi kaldıracaksın .
bir çözüm olsun diye araştırdım böyle bir durumda ne yapılabilir.
anladığım kadarı ile marin wc sizde kullanmadınız galiba . bence problem marin wc de değil depo da ben farklı bir depo kullandım tahminim doğru ise benim atık depodan koku çıkmayacak.tahminim doğru çıkarsa kokunun sebebi de netleşmiş olur
karavanlarda wc ciddi bir problem .

Son düzenleme:

kasetli tuvaleti dikkatli kullandığın sürece koku problemi olmaz. araziye boşaltmak için aracınızda küçük kürek bulundurmak lazım. küçük çukura kazıp boşalttıktan sonra üzeri örtülür. umumi tuvaletlere uygun zamanda boşaltıp bol su dökmek lazım. koku için en iyi çözümü kendin deneyerek bulursun.

.

Her arazinin resmî ya da gayri resmi bir mülkiyeti var. İzin almadıkça uluorta bırakmak hatta çukur kazmak yasa dışı davranış demek !

Devlet istemiyor. Müeyyidesi bile var.
Belediyeler tuvaletlerime boşalt diyor. Onlar da öyle.
Bilmem içimizde kendi arazinize yapılmasını hoş gören olur muydu ?

Sahipli hayvanlar için bile durum ayni.
Bir de doğa sever karavancılar için düşünün. ;)

.

Marin tipi wc hiç kullanmadım ve kullanmayı da hiç bir zaman düşünmedim.Kasetli wc’mi de sadece ve sadece sıvı atıklarımız için ve yine sadece gece kullanıyoruz.Her sabah,kaseti ,kampingte bu iş için ayrılan özel bölmeye boşaltıp,yine kaset temizliğine hasredilen hortum yardımıyla ve temizlik malzemeleriyle temizliyorum.

Ne karavan içinde ve ne de dışında hiç bir koku yok,oluşmasına da fırsat vermiyorum.Çok Ender kullandığım mutfak suyu atığı için de,seyyar depom var,aynı minval üzerine onu da her gün temizliyorum.Hem hareket etmiş oluyorum,hem de % 100 hijyeni sağlıyorum.

72 yaşındayım ve bunları yaparken hiç zorlanmıyorum,en güzel,en özgür,en renkli tatil olarak ta kamping hayatını vazgeçilmez buluyorum.Sağlığım elverdiğince de devam etmeyi umuyorum.

Konu ile ilgilenen,görüşlerini paylaşan tüm üyelere teşekkür ederim.Sevgilerimle.

Maglata Bozkurt

burada yeniyim
dikkatimi çekti yazınızı okudum
kalabalık aileler için kasetli wc kullanmak son derece zor hatta imkansızdır
yat tipi diye bahsedilen 12 v.dc tuvaletlerin olduğu sistem kullanılabilir.
Ancak; gelelim tank konusuna:
pis su tankının havalandırması olmazsa olmazlardandır...
bu tip havalandırmaya aktif karbonlu koku filtresi takarsanız işi kökünden halletmiş olursanız.
6 ayda bir içini yenilersiniz olur.
şimdi soruyorsunuz nasıl nerde buluruz diye...
öyle piyasada satılan bir şey değil...
mesaj yazarsanız yardımcı olurum...

Yat wc yaptırdım, wc nin altında 75 lt depo yaptım, depo girişi s ile giriş verdim ki koku yapmasın, dış kısma koku veren mikroorganizmalar ın fermantasyonu klozet i temizlemek için lavabo için 10 lt lik depo yaptırdım atık sabunlu su ile yapacağım
İki faydası olacak
1.su tasarrufu
2. Sabunlu su mikroorganizmalar için dezenfektan
Bakalım düşünce pratik nasıl olacak
Koku giderici yi açarsınız koku depo daki kokuyumu yok ediyor yaksa klozetten kokuyumu kesiyor

kalabalık aileler için kasetli wc kullanmak son derece zor hatta imkansızdır
yat tipi diye bahsedilen 12 v.dc tuvaletlerin olduğu sistem kullanılabilir.
.

Yaptığınız tecrübelerle mi böyle bir sonuca vardınız ?

...

Sabunlu su mikroorganizmalar için dezenfektan
.

Sabunun dezenfektan değil, sadece yüzeysel temizleme özelliği var biliyorsunuz.
Bu ikisi temelde farklı şeyler...

Sizin çorbaya hedeflediğiniz amaç için herhangi bir faydası olacağını sanmam.

.

Son düzenleme:

.

Yaptığınız tecrübelerle mi böyle bir sonuca vardınız ?

...

.

Sabunun dezenfektan değil, sadece yüzeysel temizleme özelliği var biliyorsunuz.
Bu ikisi temelde farklı şeyler...

Sizin çorbaya hedeflediğiniz amaç için herhangi bir faydası olacağını sanmam.

.
deniz araçlarında pis su tankları kapasiteleri çok büyüktür;
hatta 1000-5000 litre arasında değişir;
biz denizciler bu tank havalandırmalarında bu koku filtresini kullanırız hatta asit benzin ve mazot tnklarında dahil
ki karavan için yapımı çok kolaydır....

.

Ertan bey,:yum:
Evet dediğiniz gibi depo kapasitenizin büyük olması her kilosunu sorgulayan karavancılar için gerçekci bir çözüm olmadığı bir yana, sizin gibi açık deniz özgürlüğümüz de yok.;)
Üstelik yat tuvaletlerinin deniz suyuyla temizlenmesi avantajına karşı bizim temiz su kapasitemiz bile kısıtlı.
Alın size üç esaslı fark.

Zaten adı üzerinde yat tuvaleti !

Teorikten yola çıkarak karavancılığı denizcilikle kıyaslamak, sağlıklı sonuçlara ulaştıran bir yol değil.
Birkaç haftalık karavan tecrübesi birçok düşüncenizi değiştirmeye inanın fazlasıyla yeterdi.:yum:

.

insanlara rahatsızlık vermekle alakalı çok şey söylenebilir ama buna değinmeyeceğim. karavanlar içinde mutfak barındırır ve yemek yapılır yemek yenir, yani karavanda tuvaletin olması mutfağın köşesinde bi yerde tuvalet barındırması gibi bir şey... küçük abdestten ötesini karavanda düşünmemek lazım... komşuyu rahatsız edecek kadar oluşan koku, oluştuğu karanın da kesinlikle içine sirayet edecektir. Yatılan uyunan ve içinde yemek yenen ortamda bunun olması biyolojik sağlığı bozacağı gibi insanın ruh dünyasına da kötü tesirleri olur. evdeki mutfağın kösesinde bi yerde kapı duvar panel vs ile bölünmüş bir tuvaleti nasıl ki hiç kimse istemez, karavanı da aynı şekilde değerlendirmek gerek. herkese saygılar

insanlara rahatsızlık vermekle alakalı çok şey söylenebilir ama buna değinmeyeceğim. karavanlar içinde mutfak barındırır ve yemek yapılır yemek yenir, yani karavanda tuvaletin olması mutfağın köşesinde bi yerde tuvalet barındırması gibi bir şey... küçük abdestten ötesini karavanda düşünmemek lazım... komşuyu rahatsız edecek kadar oluşan koku, oluştuğu karanın da kesinlikle içine sirayet edecektir. Yatılan uyunan ve içinde yemek yenen ortamda bunun olması biyolojik sağlığı bozacağı gibi insanın ruh dünyasına da kötü tesirleri olur. evdeki mutfağın kösesinde bi yerde kapı duvar panel vs ile bölünmüş bir tuvaleti nasıl ki hiç kimse istemez, karavanı da aynı şekilde değerlendirmek gerek. herkese saygılar

Siz o zaman hep tuvalet olan yerlerde geceliyorsunuz/geceliyeceksiniz. Ama gecelediğiniz yerlerdeki tuvaletler temiz değilse ne yapacaksınız?. Eşim ve ben dışardaki tuvalet istediğimiz gibi temiz değilse karavanımızdakini kullanırız. Önemli olan kullandığımız tuvaletin mutfağın yanında olması değil, temiz olması. Dışarda temiz tuvaleti bulma garantimiz yok. Karavandaki wc’ye alışmak sorun değil ayrıca wc’nin içindekiler kendi atıklarımız.:smiley: Wc’yi temiz tutup hergün boşaltığınızda koku yapmaz ve kimyasal kullanmaya da gerek olmaz.

ben karavanımı yeni yaptım ,tuvalet yat tuvaleti +atık deposu var .karavanda şunu çok iyi anladım disiplinli davranmak gerekiyor tuvalet değil mutfakta bile bulaşık kalırsa koku yapıyor alan dar 8m2 .benim 5 kişilik bir ailem var genelde karavanın tuvaletini kullandık.temiz wc her zaman denk gelmiyor .kimyasal madde kullanmadım .ne çevreye nede karavanda koku olmadı sadece tahliyede koku oluyordu ona da çözüm buldum ustadın dediği gibi diğer tuvaletler hijyenik olmuyor.işlem sonrası dikkat edilirse sıkıntı olmuyor.eski zamanda binalar yapılmaya başlandığında müstakil evlerde tuvaletler evin en uç noktasında idi daire de evin ortasında gibi oldu ilk etapta çok yadırgandı hijyene dikkat edildikçe görüldü ki eski tuvaletlerde ler de koku vardı bunlarda yoktu.

Son düzenleme:

.

Eğer “dir, dır” gibi mutlaklık ekiyle bitirdiğiniz tespitleriniz bilgi ve tecrübe yerine sadece tahmine dayanıyorsa (?) karavancılığa başlayanlara bir faydası olmadığı gibi onları ters yöne kanalize etmekte.

Dünyada milyonlarca karavancının, söylediğinizin tersi bir tutum içinde olmasını neden atladığınızı, gerçekten anlayamadım..

Bilmiyorum yeterli karavan tecrübeniz var mı ?
Sanıyorum konuya karavancılığa çoğu yeni başlayanlar gibi sadece teorik yaklaşıyorsunuz..

...
* Mikrobiyolojik araştırmalar, birkaç gün kullanılmış bulaşık süngeri veya buzdolabında, klozet kapağının misliyle bakteri yaşadığını ortaya koymakta.

* Dünyada karavanlar %99 oranıyla mutfak+tuvalet şeklinde üretilip kullanılmakta !...
.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,409
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri