Kasetli Porftatif Tuvaleti Maceratör Sisteme Çevirmek Istiyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan eroscenk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 64
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 35,242
Sn. Boris none. Neden başkalarının yaptığı hatalara bakarak kendinizde de hata yapma özgürlüğü arıyorsunuz ki ben onu anlamadim ? Yani kanalizasyonunu yağmur giderlerine baglayan binaların varlığı size de buyrun ayni yanlışı yapin diye yol gösterebilir mi ? Sizin wcyi bosalttiginiz gider nelki gerçekten yagmur giderine bağlı ya da istasyon sahibinin masraftan kaçınması için 200 metre ilerideki tarlaya direk akiyor ? Sonucta sizce wc nin benzin istasyonu oto yikama giderine dökülmesi dogru bir hareket mi ? Ben onu tam anlayamadım.

Etiketler
Sn. Boris none. Neden başkalarının yaptığı hatalara bakarak kendinizde de hata yapma özgürlüğü arıyorsunuz ki ben onu anlamadim ? Yani kanalizasyonunu yağmur giderlerine baglayan binaların varlığı size de buyrun ayni yanlışı yapin diye yol gösterebilir mi ? Sizin wcyi bosalttiginiz gider nelki gerçekten yagmur giderine bağlı ya da istasyon sahibinin masraftan kaçınması için 200 metre ilerideki tarlaya direk akiyor ? Sonucta sizce wc nin benzin istasyonu oto yikama giderine dökülmesi dogru bir hareket mi ? Ben onu tam anlayamadım.

biraz üstünkörü okumuşsunuz yazdıklarımı.

istasyondaki mazgal oto yıkamanın mazgalı. Yani tekerlekler, camlar ve kaporta için kullanılan, değişik içerikli tüm deterjanların aktığı yer.

ben bu kadar deterjanın aktığı kanala atık suyumu dökmekte bir yanlış göremedim. O yüzden de burda, “düşünemediğim bir şey var mı?” diye sordum zaten.

Henüz bir cevap alamadım bu soruma. Sizin cevabınız var ise, memnuniyetle dinlerim..

estağfurullh. Ama doğru anlamışsınız. Parçalayıcı bıçaklı bir pompa ile o kanallara dökmüştüm..
Dogru anladığıma üzüldüm... bence tuvalet atiklarinizi benzinliklerde ya da baska bir yerde , kanalizasyona mi atik suya mi bağlı olduğunu bilmediğimiz yerlere doküvermek hoş degil... ben sadece size söylemiyorum her kim yapiyorsa bence dogru değil... zaten yapan çok diye düşünüp aynı yanlışı yapmak da bizlere uygun olmamalı...

Dogru anladığıma üzüldüm... bence tuvalet atiklarinizi benzinliklerde ya da baska bir yerde , kanalizasyona mi atik suya mi bağlı olduğunu bilmediğimiz yerlere doküvermek hoş degil... ben sadece size söylemiyorum her kim yapiyorsa bence dogru değil... zaten yapan çok diye düşünüp aynı yanlışı yapmak da bizlere uygun olmamalı...

anlıyorum. Keşke “bence yapmamalısınız” dan daha öte, iyi kötü bilimsel bir cevap yazsanız..

Daha nasıl anlatsam bilemedim.. Benim asıl sebebim, sizin iddia ettiğiniz gibi “ne de olsa yapan çok” değil.. Asıl sebebim, döktüğüm yerin, bol bol deterjan dökülen bir kanal olması..

Yani bu kadar deterjan dökülen bir kanalın tarlaya veya yağmur kanalına bağlanma ihtimalinin çok düşük olması..

Eğer öyle ise bile, benim atığımın, o bol deterjanlı atıktan çok daha temiz olduğunu düşünmem..

Zaten baştan beri de sorum bu idi. Benim bu atığı buraya dökmemin, aklıma gelmeyen bir zararı var mıdır ?

anlıyorum. Keşke “bence yapmamalısınız” dan daha öte, iyi kötü bilimsel bir cevap yazsanız..

Daha nasıl anlatsam bilemedim.. Benim asıl sebebim, sizin iddia ettiğiniz gibi “ne de olsa yapan çok” değil.. Asıl sebebim, döktüğüm yerin, bol bol deterjan dökülen bir kanal olması..

Yani bu kadar deterjan dökülen bir kanalın tarlaya veya yağmur kanalına bağlanma ihtimalinin çok düşük olması..

Eğer öyle ise bile, benim atığımın, o bol deterjanlı atıktan çok daha temiz olduğunu düşünmem..

Zaten baştan beri de sorum bu idi. Benim bu atığı buraya dökmemin, aklıma gelmeyen bir zararı var mıdır ?

Mesela deterjan bakteri barındırmaz dışkı barındırır ? Bu önemsiz mi ?

Tarafsız olmak için bir şey sorayım. Ailece on beş günlüğüne karavan kiraladınız üç gün sonra atık su depolarınız doldu, ülkemiz şartlarında ne yaparsınız.

Bence arazideyseniz hiç bir kimyasal kullanmadan toprağı biraz eşeleyip doğaya bırakın gitsin:smiley:Hayvanların kanalizasyon sistemimi var?Biz karışmadığımız müddetçe yaşam alanlarında bir kirlenme görüyormusunuz?

Mesela deterjan bakteri barındırmaz dışkı barındırır ? Bu önemsiz mi ?

bilmiyorum. Önemli mi ?

Faydalı bakteriler de var.. Zararlı bakteriler de var.. Zararlı kimyasallar, deterjanlar da var.. Benim bilgimi aşan bir konu..

basit insan dışkısının, oto yıkama deterjanından daha zararlı olduğunu düşünmüyorum.. Ama belki de öyledir..

sanırım siz de bilmiyorsunuz..

Tarafsız olmak için bir şey sorayım. Ailece on beş günlüğüne karavan kiraladınız üç gün sonra atık su depolarınız doldu, ülkemiz şartlarında ne yaparsınız.

araçta Siyah su-gri su ayrımı varsa.. siyah su kampın wc sine veya özel deposuna elle taşınarak dökülür.. gri su yine kampın özel gri alanına dökülür..

Siyah su-gri su ayrımı yoksa.. ben benzincilerin deterjan kanallarına dökmeyi uygun buluyorum.. forumda baya itiraz edildi.. ancak almanyada yaşayan bi abi hariç kimse sebebini söyleyemedi..

onun açıklaması, “istasyonda deterjan arıtma olabilir, dışkı arıtma olmayabilir” şeklinde mantıklı idi..

dolayısı ile şimdi, istasyonun arıtma ve uzaklaştırma sistemini inceleyip, öğrenip ona göre davranıyorum artık.

Bence arazideyseniz hiç bir kimyasal kullanmadan toprağı biraz eşeleyip doğaya bırakın gitsin:smiley:Hayvanların kanalizasyon sistemimi var?Biz karışmadığımız müddetçe yaşam alanlarında bir kirlenme görüyormusunuz?

aynı şey değil insan dışkısı ile hayvan dışkısı.. çünkü insan dışkısını 2-4 gün depoluyorsunuz önce.. o esnada baya zararlı bir şeyler, asitler, bakteriler ortaya çıkıyor.. bazı çalışmalar bunların çook zararlı olduğunu söylüyor..

direkt toprağa yaparsanız, sizinle hemfikirim.

aynı şey değil insan dışkısı ile hayvan dışkısı.. çünkü insan dışkısını 2-4 gün depoluyorsunuz önce.. o esnada baya zararlı bir şeyler, asitler, bakteriler ortaya çıkıyor.. bazı çalışmalar bunların çook zararlı olduğunu söylüyor..

direkt toprağa yaparsanız, sizinle hemfikirim.
O zaman bekletmeden tazeyken dökmek lazım:rolleyes:

Ben de konuya yaşadığım şehirden farklı bir açıdan yaklaşacağım. Bursa' da su ve kanalizasyon idaresinin önünde kullanılan gider borularının bir örneği var. Çapı o kadar büyük ki içinde park halinde bir otomobil var. Bu kadar büyük çapta bir borudan dışkı ya da detarjanlı su vb bir şeyin yol alıp nihai noktaya kadar gitmesi bana imkansız geliyor. Sifon hacmi 10 lt olsa bu su atığı evden ne kadar uzağa taşır ki? Muhtemelen su atığı taşıyabildiği kadar götüyor sonrasında su buharlaşıp rögar kapaklarından buharlaşıyor atıklar da yine borular içinde çürüyor. Aslında atıkların büyük kısmı bizden hiç uzaklaşmıyor. Ne dersiniz? Sizin yaşadığınız şehirlerde durum nedir?

Ben de konuya yaşadığım şehirden farklı bir açıdan yaklaşacağım. Bursa' da su ve kanalizasyon idaresinin önünde kullanılan gider borularının bir örneği var. Çapı o kadar büyük ki içinde park halinde bir otomobil var. Bu kadar büyük çapta bir borudan dışkı ya da detarjanlı su vb bir şeyin yol alıp nihai noktaya kadar gitmesi bana imkansız geliyor. Sifon hacmi 10 lt olsa bu su atığı evden ne kadar uzağa taşır ki? Muhtemelen su atığı taşıyabildiği kadar götüyor sonrasında su buharlaşıp rögar kapaklarından buharlaşıyor atıklar da yine borular içinde çürüyor. Aslında atıkların büyük kısmı bizden hiç uzaklaşmıyor. Ne dersiniz? Sizin yaşadığınız şehirlerde durum nedir?

Yıllarca kanal inşaatında çalışmış bir inşaat müh olarak söyliym. Bakış açınız çok yanlış.. Kanallarda sürekli az veya çok mutlaka su bulunur. Sizin dediğiniz gibi olsa kanallr sürekli tıkanır.

Üstat inşallah durum anlattığınız gibidir. Yağmur suyunu kanalizasyondan ayırdık diye mesajda bahsettiğim gider boruları döşendiğinden beri uludağ eteklerinde değil ama ova mahallelerde koku sorunu var. Koku nedeniyle o şekilde düşünüyordum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri