Kartepe mi Uludağ mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan berk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 27
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 39,220

Etiketler

Ynt: Kartepe mi Uludağ mı?

chorozoglu' Alıntı:
Kartepe'ye umarım cehaletini yenmiş , dünya görüşü olan, kar lastiğinin ne olduğunu bilen Jandarma personeli koyarlar.Hafta sonu yukarıya çıkışta tam bir kaos ortamı yaratmışlar.
Çıkan araçlara zorunlu zincir takılma emri vermişler.Aracımda 1.000 liranın üzerinde fiyata satın aldığım Michelin kar lastiği olmasına rağmen aracım durduruldu ve zincir takmam istendi.Konuyu askere değil, rütbelisine anlatmak istediğimi söylediğimde,homur homurdandı gitti geldi astsubayı.Aynı teraneler devam etti ve 30 dakika kayıpla in aşağıya zincir takmaya çalış et, sonra tırman devam et,bir baktım yanımdan vın vın zincirsiz jeepler,Subarular,Q7 ler geçiyor.Dedim acaba bu sadece ciplere mahsus bir durum mu??? diye.....
Sonra baktım ki benim zincirle 30 km hızla giderken yanımdan 1passat ve 1 golf geçince bunları sonunda bir Kuzuyayla mevkiinde yakaladım.Sordum yo ,kar lastiğimiz var.Aynısı bende de var....!! Adam dedi ki,o astsubay bizi tanıyor da ondan...Diğeri,bana bakmadı bile dedi.Tuttuğuna soruyor diye de ekledi.

Çok sinirlendim ve İzmit grup komutanlığını arayıp tüm şikayetlerimi ilettim.Karşı taraf ilgilendi ama çok da aman amana bir değeri yoktu bu konuştuklarımızn ve bana da sen kar tatili yapacan diye personel orada donuyor tadında bir konuşma gerçekleştirdik.

Açıkçası ülkemizde ne yazık ki halen kar lastiğinin ne olduğunu bilmemek ve hala kar botlarının üzerine çorap giydirmeye çalışan zihniyeti 2011 yılında anlamıyorum. Zincir bir daha çıkar et derken 3 e kadar uğraştım ve anladım ki ben gezenbilir'in sadece nettenokuyanbilir.com kısmını seviyormuşum.Yoksa böyle zincir çıkar tak et adamlara laf anlat kamp ateşi yakmaya çalış zor işlermiş :smiley: Hepinizi tebrik ediyorum verdiğiniz emeklerden dolayı....

Yerinde tespit etmişsiniz .Biz de geçen sene 3000tl ye yakın bir fiyatla kar lastiği aldık .Ancak kayan yada zincir takmak için kenarda duranlar yüzünden bir saat yolda beklediğimiz oldu .Bir düzen getirmeleri ve tedbirsiz araçlara izin vermemeleri gerekiyor .Yukarıda otel bölümünde ise ,kayak yapmaya gelenler ve diğer misafirler için ayrı girişler yapılmalı ve ve o alan genişletilmeli .Biz yakın olduğu için tercih ediyoruz ama haftasonu yoğunluk hep düşündürüyor.O yüzden sabah erken saatte yola çıkmamız gerekiyor .

aozturk' Alıntı:
Berk Bey,
Tespitleriniz doğrudur .Fakat seneler önce Uludağ da pek farklı değildi rekabet yoktu tesis azdı ve hiçbiri deyim yerindeyse burnundan kıl aldırmıyordu. Artan konaklama kapasitesi , eğlence imkanları ve farklı kalitedeki tesis oluşumu ile bugünkü seviyeye geldi ancak amacı sadece kayak yapmak olan insanları da kendinden uzaklaştırdı diye düşünüyorum.
Doğa seven ve sadece kayak yapmak isteyen tanıdığım birçok insan artık Uludağ' a gitmek istemiyor.
Uludağ da kayak yaparken pist ortasında önlerine el ele tutuşmuş gezi yapan insanların çıkmasını ve Kartepe de ise pist kenarında mangal yaparak et kokuları ve dumanlar arasında kayak yapmayı gerçekten bu işe gönül vermiş kimse istemeyecektir.
Beklentilere bağlı olarak değişmekle birlikte ne Kartepe ne Uludağ bu işin hakkını veren tek yer Kartalkaya'dır.
Selamlar
Geçen yıl Kartalkaya'da kaldık .Amacı kayak olanlar için gerçekten ideal .pistleri güzel ,bakımlı. Ayrıca ulaşılabilirlik ,konum ,tesis azlığı gibi sebeplerle günü birlik yada piknik vs için gelinmesine uygun bir yer değil.O zamanda kış sporları ile ilgilenenlere gün doğuyor .

Bir kaç Kartalkaya fotosu paylaşmak istedim .

182048 10150094153644485 659564484 6061814 4589393 n

168776 10150094088769485 659564484 6060915 3119817 n

179856 10150094391499485 659564484 6064974 3107462 n

180941 10150094088304485 659564484 6060907 4524596 n

Günübirlik kayak turu için Kartepe ideal (tabii hafta içi olmalı). Ben hafta içi sabah 5'te İstanbul'dan çıkıp, kahvaltıyı yolda yapıp, bütün gün kaydıktan sonra dağdan inerken akşam yemeğimi de yiyip, gece 9-10da evimde oluyorum. Hafta sonu Kartepe'yi önermem, Mahmutpaşa gibi.
Daha uzun süreli, konaklamalı kayak tatili için önerim Kartalkaya.
Bu arada Kartepe'de hafta içi lift sınırsız kullanım bu sene 55 TL. Kayak kiralamayı düşünenler de sakın ha otelden kiralamayı akıllarından bile geçirmesinler. 50TL'ye dandik, eski kayakları kakalıyorlar. Maşukiye'de yol üstünde pek çok kiralama dükkanı var ve fiyatlar da 20-25 TL. Üstelik malzemeler de hem yeni ve kaliteli hem de hizmet daha iyi.

Kartepe kayak evi ve Kartopu kayak evi var .Biz de yanımızda misafirimiz olunca Kartepe kayak evin 'den kiralıyoruz .otel içinde eğer cumartesi yerine pazar akşamı kalırsanız .yarı fiyat ödüyorsunuz .İki kişi iki gün için 4 tane skipas alsanız ,otele verdiğiniz parayı geçiyor (kalmazsanız ).Otelde kalırsanız kahvaltı yemek ve konaklama yanınıza kar kalıyor .Yemekleri ,yurtii ve dışı birçok tecrübeme güvenerek söyleyebilirimki gayet güzel .Çwşit fazla değil.Bence bu da çok önemli değil.Odaları da güzeldi .

İzmit'li olmama rağmen gönül rahatlığıyla Uludağ diyebilirim.Yap-işlet-devret kapsamında dağın yarısı 49 yıllığına Green Park'a kiralandığı için uzun süre Kartepe'den farklı bir şey beklememenizi öneririm.
Green Park'a gelince, yemeklerinden memnun kalmamıştım,kardeşime ders verilmesi için bir kayak hocasıyla konuştuğumda ukala tavırları hiç hoşuma gitmemişti.Hayrına ders veriyorlar sanki.
Şahsen 10 seneye yakın snowboard yapıyorum.Bu işe baş koyduğumda ortada öğretecek hoca yoktu.Ama bu hoca bolluğunda hocaların tavırlarını hala anlayabilmiş değilim..
Pistlere gelince; 3-4 sene önce Geyik Alanı pistinin son 500 metresinde kızakla kayanlarla çarpışma riski vs. vardı,pistleri ayırmayı akıl etmişler..14. pistin sürekli temizlenmesi gerekiyor,ne yazıkki en az temizlenen pist..Pistler genel olarak kısa,verilen eğim dereceleri ve yönleri çok saçma..
Yani ben İstanbul'da yaşasaydım,feribotla karşıya geçer,Uludağ'a giderdim..
Selamlar, Deniz.

7-8 şubat gibi kartepeye ilk defa günübirlik gitmeyi düşünüyordum ailemle ama bu okuduklarımdan sonra mesafeye rağmen kartalkaya daha mantıklı duruyor. Özellikle liftlerin başında çok uzun kuyruk olduğunu söylüyor arkadaşlar da, 5-6 tur ancak kayabileceksek ne anladım sınırsız skipass'tan diye sorarlar adama.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri