Kars, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Erzurum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ilkerkul Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 96
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 51,705
Ynt: Kars, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Erzurum

ilker bey çok güzel fotoğraflar çekmişsiniz elinize sağlık.
memleketim erzincandan ve kemaliye bölgesinden çekmiş olduğunuz fotoğraflar da çok hoş olmuş.
kışın ayrıbir güzelliği var,yazın ayrı.inşallah yazında sizleri bekliyoruz buralara.
sanırım geldiğinizde kamu lojmanlarında kalmışsınız.
bende erzincanda esnafım,geldiğinizde tanışmak isterim.
deniz market ordu caddesinde.

Etiketler

SDC' Alıntı:
Hocam İlker Bey'le hemşeri çıktık :smiley:

İlker Bey izninizle fotoğraf açıklamalarında (tabi ki Eğin ile ilgili olanlarda) ufak ilaveler yapıyorum.

Hoşlanmazsanız eski haline getiririm ;)

(*) Kemaliye Karanlık Kanyon

Karanlık Kanyon dünyanın 2.büyük kanyonu olup benzerlerini Colorado Grand Canyon'da, Alpler'de görebileceğiniz, yer yer 400-500 m sarp kayalık yamaçlardan oluşan, kapalı bir ekosistem oluşturmuş doğa harikasıdır. Özgün coğrafi yapısı, dağ keçisi, su samuru, vaşak gibi türü tehditaltında olan yaban hayatına da ev sahipliği yapan Türkiye 'nin en görkemli kanyonlarından birisidir. Karasu vadi tabanına dik inen kanyonda kayalar yer yer 2m darlıkta bir taban izleyen,gün işığının bile ulaşamadığı dar geçitlerden oluşmaktadır.Özellikle bahar ve erken yazda küçük dereler ve pınarlar Sandık Köyü'nden Fırat'ın Karasu yatağına kadar inen benzersiz kanyoning sporuna elverişli bu vadiye ayrı bir güzellik katmaktadır.

Taşyolu

Karanlık Kanyon boyunca devam eden ve 132 yıllık bir rüyanın mutlu sonu "Taşyolu"na değinmeden geçmek olmazdı :smiley:

Kemaliye insanı 1870'li yıllarda Karasu-Fırat Vadisini takiben bugün Karanlık Kanyon olarak adlandırılan güzergah doğrultusunda Kemaliye'yi çıkmaz sokak olmaktan kurtaracak ve İç Anadolu'ya bağlayacak bir yol hayal etmişler ve bir zaman sonra da bugün Taşyolu adıyla bilinen yol açma çalışmasına aralarında topladıkları paralarla başlamışlardır. Halkın gönüllü maddi katılımı ile başlanan bu yolda 1950-1960 yılları arasında insanlar sepetler içerisinde kayalar asılarak inanılmaz azimle 1.900 m.kadar bir yol açmışlardır. Bu yolun güzergahı tamamen dik kaya-dağ yamacı olup ve Fırat'a 80-90 derecelik bir dağ silsilesidir. Kanyona paralel bir şekilde uzanan, çevre ilçelerle köylere ulaşımı büyük ölçüde kolaylaştıran TAŞYOLU, ağırlıklı olarak halk katılımı ve Özel İdarelerin desteğiyle 03 Ağustos 2002 tarihinde açılan, 4.722 metre 5x6 ebadında tünel, 7 metre genişliğinde yolun toplam uzunluğu 8.520 metredir.

(*) Aşağıdaki başlıkta bulunan mesajlarımdan alıntıdır...

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=1802.msg9743#msg9743
sevgili hemşehrim sevtap hanım vermiş olduğunuz değerli bilgilerden dolayı çok teşekkür ediyorum

Fotoğraflar için çok çok teşekkürler.
Tunceli'de iki yıl kadar yaşadım, gerçekten muhteşem bir coğrafya. İnsanları da muhteşemdir, tanımak gerekir, cana yakın ve konukseverdirler. Sizin hoşunuza gidecek diye kendilerini farklı göstermeye çalışmazlar, oldukları gibidirler. (Bence doğrusuda budur.) Selamlar.

TEK KELİME İLE MÜKEMMEL BAŞKA NE DENİLEBİLİR Kİ ....

Her sene -sanırım- haziran ayında yapılan Eğin Festivaline topluca gitmek hayalimi tekrar gündeme getireyim :smiley:

Belli mi olur, belki bu sene başarırız ;D

SDC' Alıntı:
Her sene -sanırım- haziran ayında yapılan Eğin Festivaline topluca gitmek hayalimi tekrar gündeme getireyim :smiley:

Belli mi olur, belki bu sene başarırız ;D
Bu harika coğrafyaya gitmeye varım.Antalya'dan başka gelmek isteyende olacaktır.
selamlar...

Ynt: KARS, ERZİNCAN, TUNCELİ, BİNGÖL, ERZURUM

bahcivankurt' Alıntı:
ilker bey oraları gezerken herhangi bir sorunla karşılaştınzmı ve yaşadığınız güzel anları paylaşırmısınız lütfen.ben tuncelinin doğal güzelliklerine hayran kaldım ama aynı şeyi insanları için söyleyemeyeceğim maalesef
Merhaba,ben Antalya'da yaşayan,açıklamalarınızla insanları kınadığınız topraklardanım.Tunceli'ye has farklı,üzücü tecrübeleriniz olmuş olabilir.Ancak bir bölgenin insanlarını birileri yüzünden bişeylere maruz bırakmak pekde doğru olmasa gerek.Ne demiş atalarımız ''beş parmağın beşide bir olmaz''.
Gerçek oralı insanlarla karşılaşşanız nekadar temiz,masum ve misafirperver olduklarını anlardınız.
Saygı ve sevgilerimle...

seco7' Alıntı:
Bu harika coğrafyaya gitmeye varım.Antalya'dan başka gelmek isteyende olacaktır.
selamlar...

Antalyalı olup İzmir'de oturan, bu geziye katılmak isteyen bir kişi daha var. Şimdiden iki kişi olduk, :smiley: :smiley: bu iş olur diye düşünüyorum. Selamlar.

ilkerkul' Alıntı:
Hepinize teşekkür ederim.
Beğenmenize sevindim.
Keşke daha sık gidebilsek oralara...:(
İlker bey,müthiş fotoğraflar gerçekten.Elinize emeğinize sağlık.Bende fotoğraf meraklısıyım ve kullandığınız tele objektifin marka,model-ebadını öğrenmek istiyorum mümkünse.
Teşekkürler...

seco7' Alıntı:
İlker bey,müthiş fotoğraflar gerçekten.Elinize emeğinize sağlık.Bende fotoğraf meraklısıyım ve kullandığınız tele objektifin marka,model-ebadını öğrenmek istiyorum mümkünse.
Teşekkürler...

Merhaba..
Çok teşekkürler ilginize. Ancak sorunuz biraz zor olmuş..:smiley:
Elimdeki ekipman listesi biraz kabarık. Kuş fotoğrafları çektiğim için tele ağırlıklı lensler kullanıyorum. Canon 50D ve 7D body, sırasıyla 500mm, 400mm, 70-200 f:2,8, 100mm f:2,8 makro, 17-85 f:4-5,6 lensler şu anda kullandıklarım.
Selamlar.

Ellerinize sağlık, çok güzel görüntüler ve muhteşem manzaralar...Büyük bir keyf aldım her karesinden...

Müthiş resimler elinize sağlık. Şimdi orada kaldığım 3 ay boyunca neden oraya gitmediğim için kendime kızıyorum

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR