Karavanlarımızda Yüklü Ağırlıkta Yeni Yönetmelik...!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan enverdede Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 56
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 40,418
Ynt: Karavanlarımızda Yüklü Ağırlıkta Yeni Yönetmelik...!

gurcata' Alıntı:
sevgili Karavancı Dostlar
muayene Zamanı Gelen 2006 Model İveco Marka Motokaravanımı Antalya Tüv Yeşilbayır İstasyonuna Götürdüm.aracımın Sağ Ön Farının Su Almasının Ağır Kusur Sayıldığı Ve Aracın Ruhsatında Da M2 Yazan Araç Sınıfının M1 Olarak Ve Yine Hususi-yük Taşıma Yazan Kullanım Amacının Da Hususi-yolcu Taşıma Olarak Değiştirilmesi Gerektiği Sebepleriyle Muayeneden Geçemedim. :(
tam Canım Sıkkın Kepezden Aşağıya İniyordum Ki; Ağırlık Kontrol İstasyonu Önündeki İşaretçi Kontrol Notasına Girmem İçin Bayrağını Kaldırdı. İçimden Acaba İşaretçiyi Görmemezlikten Gelip Kaçayım Mı Diye Geçirmeme Rağmen İyi Ki Öyle Bir Şey Yapmamışım. Sonradan Öğrendiğime Göre İşaretçiye Uymayıp Kaçarsanız Plakanıza 1.700.-tl Ceza Geliyormuş. Her Neyse; Azami Yüklü Ağırlığı 3500 Kg Olan Motokaravanım Benimle Birlikte(zaten Ağırlığın Büyük Bir Kısmı Da Benden Kaynaklı 145 Kiloyum :-[) 4240 Kg Geldi.ağırlığımın Verilen Tolerans Da Dahil Olmak Üzre, Azami 4131 Kg Olması Gerekiyormuş.karayolları Trafik Kanunun 65/1-b(a) Maddesine Göre 1.278.-tl Ceza Yedim Ve Hala Da Sindiremedim. :'(

1.278 Tl, Üzüldüm; Bu Parayla Kaç Depo Motorin Alınır Ve Binlerce Km Gezilirdi... :(

deneyim Paylaşımınız İçin Teşekkürler.

cavid Sezen

Etiketler

gezmen' Alıntı:
1.278 Tl, Üzüldüm; Bu Parayla Kaç Depo Motorin Alınır Ve Binlerce Km Gezilirdi... :(

deneyim Paylaşımınız İçin Teşekkürler.

cavid Sezen
Teşekkür ederim Cavid Bey,aynen dediğiniz gibi binlerce km lik mazot parası güme gitti. :mad: Bütün şehirlerin oto sanayilerinde ya da toptancı hal yakınlarında özel elektronik ağırlık ölçüm kantarları var,karavancı arkadaşların buralara gidip ağırlık kontrollerini yapmaları,kendi Keseleri açısından faydalı olacaktır.

gurcata' Alıntı:
Bu ağırlık kontrol istasyonları anladığım kadarıyla biraz da istasyon şefinin keyfiyetine göre çalışıyorlar.Malumunuz şimdi şehirlerin her giriş çıkışlarına bu istasyonlar kuruldu.Geçen hafta Antalya Kamp Karavan Derneği üyesi 5 Karavan 3 Günlüğüne Alanya Perle Kampa Gittik.Manavgat-Alanya yolundaki Ağırlık Ölçüm İstasyonu ne beni ne de diğer karavanları çevirmedi. :smiley: Ama yine de karavanlardaki yükü azaltıp ağırlık limitini aşmamaya dikkat etmek gerekiyor.

Geçmiş olsun Uğur bey, ağır bir bedel doğrusu.

Tespitinize katılıyorum, uygulama şefin insiyatifine kalmış. Cuma gecesi İznik Buluşmamıza giderken E5 Tuzla daki kontrol noktasında
görevlinin işareti ile içeri girdim gelen görevli ruhsatımı istedi ve karavan olduğunu belirttiğim halde ruhsatımı alıp içeri şefe götürdü.

Şefi cam kenarında olduğundan görebiliyordum ruhsatı açtı sanırım karavan yazısını okuyunca görevliye ruhsatı uzatıp gönderin tarzı
işaret yaptı, görevli gelirken karavancıları unutmasın diye ruhsatımı alırken fotografını çektim.

Ekli dosyalar

• P4050088.JPG
    P4050088.JPG
    70.4 KB · Görüntüleme: 237

Uğur bey,

Ağırlık limitleri uygulaması daha önceden de söylediğimiz gibi doğrudur. Ancak benim görüştüğüm yetkililer "Karayolları Trafik Kanunun 65/1-b(a)" maddesine göre cezayı yalnız ticari faaliyette bulunan kişilere (aracı N sınıfı olan) kesebiliyorlar. Bana söylediğine göre itiraz ettiği takdirde cezayı geri alabileceğinizi söyledi.

Ayrıca cezayı yanlış bir uygulama ile yeni ağırlık limitlerini göz ardı ederek kesmişler, buna da itiraz edebilirsiniz.

İlgili madde:

Madde 128- (Değişik:RG-09/09/1997-23105)Karayollarında trafiğe çıkarılacak araçlarda yüklü ve yüksüz olarak uyulacak boyutlar ve karayolu yapısına zarar vermeden güvenle seyredebilecek ağırlıklar şunlardır;
(1) Tartı toleransı; en çok [(aracın azami ağırlığının % 3,75’i + 500] kilogram olarak kabul edilir. (4.131-4.337 kg)
(2) 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 65 inci maddesinin üçüncü fıkrasının (a), (b), (c), (d) ve (e) bentlerinde belirtilen fazla yükleme oranları hesabında; aracın azami ağırlığı ile birinci fıkrada belirlenen tartı toleransının toplamı esas alınır.

Saygılarımla

Erdal Ötügen

güngör' Alıntı:
... görevli gelirken karavancıları unutmasın diye ruhsatımı alırken fotografını çektim.

Beni de İznik'e giderken Tuzla'da beni de tartıya çağırdılar. Aracın yanına gelip sizin girmenize gerek yoktu dedi yine de ruhsata şöyle bir baktı. :-\

Fotoğraf makinası için not: Gece böyle durumlarda fotoğraf çekmeden önce üstteki düğmedeki mum sembolü olan kademeye almak iyi oluyor. ;)

güngör' Alıntı:
Geçmiş olsun Uğur bey, ağır bir bedel doğrusu.

Tespitinize katılıyorum, uygulama şefin insiyatifine kalmış. Cuma gecesi İznik Buluşmamıza giderken E5 Tuzla daki kontrol noktasında
görevlinin işareti ile içeri girdim gelen görevli ruhsatımı istedi ve karavan olduğunu belirttiğim halde ruhsatımı alıp içeri şefe götürdü.

Şefi cam kenarında olduğundan görebiliyordum ruhsatı açtı sanırım karavan yazısını okuyunca görevliye ruhsatı uzatıp gönderin tarzı
işaret yaptı, görevli gelirken karavancıları unutmasın diye ruhsatımı alırken fotografını çektim.

supergezgin' Alıntı:
Uğur bey,

Ağırlık limitleri uygulaması daha önceden de söylediğimiz gibi doğrudur. Ancak benim görüştüğüm yetkililer "Karayolları Trafik Kanunun 65/1-b(a)" maddesine göre cezayı yalnız ticari faaliyette bulunan kişilere (aracı N sınıfı olan) kesebiliyorlar. Bana söylediğine göre itiraz ettiği takdirde cezayı geri alabileceğinizi söyledi.

Ayrıca cezayı yanlış bir uygulama ile yeni ağırlık limitlerini göz ardı ederek kesmişler, buna da itiraz edebilirsiniz.

İlgili madde:

Madde 128- (Değişik:RG-09/09/1997-23105)Karayollarında trafiğe çıkarılacak araçlarda yüklü ve yüksüz olarak uyulacak boyutlar ve karayolu yapısına zarar vermeden güvenle seyredebilecek ağırlıklar şunlardır;
(1) Tartı toleransı; en çok [(aracın azami ağırlığının % 3,75’i + 500] kilogram olarak kabul edilir. (4.131-4.337 kg)
(2) 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 65 inci maddesinin üçüncü fıkrasının (a), (b), (c), (d) ve (e) bentlerinde belirtilen fazla yükleme oranları hesabında; aracın azami ağırlığı ile birinci fıkrada belirlenen tartı toleransının toplamı esas alınır.

Saygılarımla

Erdal Ötügen
Erdal Bey merhaba,
Ben ceza yediğim istasyonda M sınıfı araç olduğumu,beni kantara dahi sokmamaları gerektiğini söylememe rağmen dinlemediler,cezayı kestiler.İtiraz edilecek yer mahkemeymiş.Bana hastahane ve adliye denilince tüylerim diken diken oluyor,panik atağım hortluyor :-[ Avukat tutup öyle hak aramaya kalksam astarı yüzünden pahallıya mal olacak. En iyisi mi öde kurtul dedim,ilk 15 günlük sürede%25 eksiğiyle cezayı ödedim.:(
Sizin açıkalamanızın tartı toleransı bölümündeki "(4.131-4.337 kg)" anlayamadım. Hangi araçların toleransla birlikte ağırlık sınırı 4.337 kg oluyor? Saygılarımla,

Uğur bey,

Belirttiğim tonajlar sizin giridiğiniz tolerans bölgesini gösteriyor, yani verilen toleransları % 5 - % 10 arası aşmışsınız, ceza tutarınızın;

65/1-b(a) Azami yüklü ağırlığı veya izin verilen azami yüklü ağırlığı %5'ten % 10 fazlasına kadar aşmak, Uymayan işletenlere ve yük gönderenlere (639,00 TL. Peşin 479,25 TL.)

maddesine göre ceza kesilmesi gerektiğini, size haksız yere fazla ceza kesildiğini belirmek için yazdım.

Saygılarımla

Erdal Ötügen

Merhaba,
Konu hayli eski ama ben karavancılıkta yeniyim ve aklıma takılan bir konuda bilgisi olan karavcılardan tavsiyelere ihtiyacım var.
Bu konudaki mesajlardan anladığım 3500 kg azami ağırlığı olması gereken bir karavanın 2012 yılında çıkan yönetmelik gereği tartı ağırlık limiti 4131 kg. Geçenlerde Peugeot Boxer 17m3 olan karavanımı belediyenin tkantarında tarttırdığımda, eşim ve ben dahil 3540 kg çıktı. Karavanda temiz su deposu yarım dolu(yani 50kg), mazot deposu dolu, onun dışındaki depolar ise boş, karavanın içi ise tamamen boştu. (Yani kullanım eşyası olarak boştu, bir çay kaşığı dahi yoktu).
Karavanımın arkasına önümüzdeki günlerde bir motorsiklet taşıyıcı yaptırmak niyetindeyim. Bu ise taşıyıcının kendi ağırlığı ve 120 kg motorsikletin ağırlığı da eklendiğinde 150 kg gibi bir ağırlık yapmakta. Karavanın içine koyacağımız diğer yaşam eşyaları bile olsa yine de Türkiye'de ağırlık sınırının içinde kalacağımız kanaatindeyim.
Benim sorulararım ise:
1- Avrupa'da ağırlık sınırı açısından durum nedir? (ruhsatımda azami yüklü ağırlık olarak 3500 kg yazmakta)
2- Türkiye'de karavan dingil ağırlıkları konusunda limitler nedir?
3- Karavanımın dingil ağırlıklarını nerede tartırabilirim?
4- Avrupa'da dingil ağırlıkları konusunda bir sınırlama var mıdır?

Saygılarımla,

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri