Karavanlarımızda Yüklü Ağırlıkta Yeni Yönetmelik...!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan enverdede Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 56
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 40,420

enverdede

Zirve
Yer
istanbul
Arkadaşlar,camper araçlarımızın tonajı konusunda daha önce paylaşıldımı bilmiyorum ancak yaşadığım bir durumu aktarmak istiyorum.peugeot boxer 12 m3 lük karavanımın 3.5 ton bildiğim tonaj sınırının Adana otobanı ölçüm istasyonunda 3530 kg çıkması sonrası otobana çıkmadan evvel girdiğim özel bir tartı istasyonunda yolcu ve şöförsüz 3300 kg.lık fişini alarak görevliye giderek,eşim ve benim toplam 140 kg .olduğumuzu,budurumda depo dolu boşluğuna göre enfazla 30-40 kg farketmesi gerektiğini ,araçta herhangi bir değişim olmadığını gözönüne aldığımızda sınır aşımının nedenini sormaya niyetlenirken ,yüz ifademden olsa gerek ,görevli beyefendi sorun yok,zaten yasa değişti tonaj 4100 kg . oldu dedi.ben yinede bu fark neden çıktı ,tartılar arası farkmı var dediğimde biz kişileri 100 kg.olarak hesaplıyoruz diyerek yanıtladı.İşin özü şifahi görüşmemiz sonucu tonajımız 4100 kg.a çıkması sevindirici geldi bana ve paylaşmak istedim.

Etiketler
Merhaba Erverdede, Avrupada 3500 kg ve Yollarda Polis kontrol ettigi zaman fazlaligi endirtiyor ve 250 schf 500 schf kadar ceza kesiyor.Bunun icin bizim devamli dikkat etmemiz gerek,daha kötüsü Tüneller de otamatik tarti var cikista polis hemen durduruyor.

SAglikli ve güzel geziler dilegiyle.

Merhaba, Enver bey;
Bu hayırlı haberinize çok sevindim.Herkesin ortak sorunu bu.
İnternette böyle bir habere rastlayamadım, birebir yaşadığınız bu durum ümit kaynağı bizler için.
İnşaallah önümüzdeki günlerde medyadada paylaşılır bu haberler. Şimdilik yollarda yinede korkuyoruz.
Korkumuzun biran önce sonlanması dileğiyle...
Selamlar,saygılar.

gezgör' Alıntı:
Merhaba Erverdede, Avrupada 3500 kg ve Yollarda Polis kontrol ettigi zaman fazlaligi endirtiyor ve 250 schf 500 schf kadar ceza kesiyor.Bunun icin bizim devamli dikkat etmemiz gerek,daha kötüsü Tüneller de otamatik tarti var cikista polis hemen durduruyor.

SAglikli ve güzel geziler dilegiyle.

Ercan bey,bende 3500kg.mı geçmemeye özen gösteriyordum,dediğim gibi 3300eşim ve ben araçta yoktuk(pek anlam veremediğim özel tartım yerinin kuralı) eşim ve ben 140 kg toplamda eder 3440 artısı eksisi 60kg toleransı var diye tasa etmiyordum. Bu durumda avrupa tünelleri de sorun yaratmayacak yeterki kilo almayalım :smiley:

merkezci' Alıntı:
3500 kg azami yuklu agirlik

bunun %3.75 i + 500 kg opsiyonu var bundan fazlasi kademeli olarak yuke gore cezalandirilir.

Avatar isminizle hitap etmek zorundayım ,kusura bakmayın,mesajın yazılış şeklinden konuya vakıf birinden olduğu izlenimine kapıldım, doğru ise bu şifahi görüşmemin doğruluğunu teyit eder ve benle birlikte birçok karavancı arkadaşı sevindirir.

edessastelio' Alıntı:
Merhaba, Enver bey;
Bu hayırlı haberinize çok sevindim.Herkesin ortak sorunu bu.
İnternette böyle bir habere rastlayamadım, birebir yaşadığınız bu durum ümit kaynağı bizler için.
İnşaallah önümüzdeki günlerde medyadada paylaşılır bu haberler. Şimdilik yollarda yinede korkuyoruz.
Korkumuzun biran önce sonlanması dileğiyle...
Selamlar,saygılar.
Ahmet bey ,merkezci nickname li arkadaşın ifadesi de bu yönde ,ifadenizle rahatlatıcı bir durum bu.

berkcantp' Alıntı:
Enver abi,
Erken mi bilmiyorum ama doğruysa, birdaha ki buluşmamıza demler benden.

İlhan kardeş birebir yaşadığım durum bu,olduda bir ceza gelirse en azından hanımla tartıya girip arkadaş biz toplam 140 kg mız,siz 200 tartıyorsunuz diye itiraz hakkımız var :smiley:yoksa buna güvenerek yedek diye aldığım içme suları için hayıflanırım.

ulaştırma bakanlığının en son genelgesi bu şekilde anlattığım şekilde yapılan hesaplama azami yüklü ağırlık sınırı 3500 kg dir üstü ise opsiyonu bunu 1 kg dahi geçerse görevliler size ceza uygular ve uygulamak zorundadır.Benim işimin bir kısmı bu denetimleri yapmak

karavanları tartmıyorlar,
ben kantara girmeden gir işareti yapan görevliye karavan olduğumu söylüyorum,
tamam geç diyorlar,
3500kg ile sınırlı olması lazım, 600kg ciddi fark burada bir yanlışlık var, bekleyelim görelim, eğer ceza makbuzu gelmezse bile soruşturmakta fayda var

Hepimizin atladığı basit bir nokta var. Kuralı yönetmeliğinden okumak.'' Ulaştırma Bakanlığı, Karayolları Yük Taşıma Yönetmeliği'' Resmi Gazete, 11.06.2009 -27255

Yönetmeliğin, Birinci Kısım, Birinci Bölüm: Amaç,Kapsam,Dayanakve Tanımlar başlığının 'Kapsam' maddelerinin sıralandığı bölümde, Yönetmelik dışında olan araçlar sıralanmış bunlar:

-Özel otomobiller ve römorkları..
-Lastik tekerlekli traktörler.....
-Üç tekerlekli taşıtlarla yapılan taşımalar...
-Resmi taşıtlarla yapılan....
-Türk Silahlı Kuvvetleri araçları ve römorklarıyla yapılan taşımalar..
-GERÇEK KİŞİLER ADINA HUSUSİ OLARAK KAYIT VE TESCİL EDİLMİŞ KAMYONET CİNSİ TAŞITLAR VE
BUNLARIN RÖMORKLARIYLA YAPILAN HEM TAŞIMANIN HEM DE TAŞINANIN TİCARİ EŞYA OLMADIĞI
TAŞIMALAR.

Bu son maddeye göre Moto Karavan dönüşümü yapılarak ruhsatında, Kullanım amacı:Hususi Yolcu Nakli yazan
araçlar Yük Taşıma Yönetmeliğinin dışında tutulduğundan bu araçların' Karayolları Ağırlık Kontrol Noktaları'nda tartılması da söz konusu olmaktadır.
Selam ve Sevgilerimle.

Aliço' Alıntı:
Hepimizin atladığı basit bir nokta var. Kuralı yönetmeliğinden okumak.'' Ulaştırma Bakanlığı, Karayolları Yük Taşıma Yönetmeliği'' Resmi Gazete, 11.06.2009 -27255

Yönetmeliğin, Birinci Kısım, Birinci Bölüm: Amaç,Kapsam,Dayanakve Tanımlar başlığının 'Kapsam' maddelerinin sıralandığı bölümde, Yönetmelik dışında olan araçlar sıralanmış bunlar:

-Özel otomobiller ve römorkları..
-Lastik tekerlekli traktörler.....
-Üç tekerlekli taşıtlarla yapılan taşımalar...
-Resmi taşıtlarla yapılan....
-Türk Silahlı Kuvvetleri araçları ve römorklarıyla yapılan taşımalar..
-GERÇEK KİŞİLER ADINA HUSUSİ OLARAK KAYIT VE TESCİL EDİLMİŞ KAMYONET CİNSİ TAŞITLAR VE
BUNLARIN RÖMORKLARIYLA YAPILAN HEM TAŞIMANIN HEM DE TAŞINANIN TİCARİ EŞYA OLMADIĞI
TAŞIMALAR.

Bu son maddeye göre Moto Karavan dönüşümü yapılarak ruhsatında, Kullanım amacı:Hususi Yolcu Nakli yazan
araçlar Yük Taşıma Yönetmeliğinin dışında tutulduğundan bu araçların' Karayolları Ağırlık Kontrol Noktaları'nda tartılması da söz konusu olmaktadır.
Selam ve Sevgilerimle.

Sayın aliço, Resmi gazetetede yer alan satırları paylaştığınız için çok teşekkür ederim, Kesinlikle son madde karavan için geçerlidir.
Bu konu çok tartışıldığı için bende ek bir hatırlatma yapmak istiyorum. Ruhsat M1 Moto Karavan olarak değiştikten sonra hiç bir problem kalmıyor, Kantar için yapılan çevirme esnasında görevliyi bilgilendirmemiz yeterli oluyor. Sevgi ve Saygılarımla.

Merhaba;
Konuyu başlatan ENVERDEDE beye ve devamında görüşlerini yazan diğer üyelere tekrar tekrar teşekkür ediyorum.
Benim için büyük bir moral kaynağı oldu.Kanunun ilgili maddesini okuduğumda haklılığımız banada çok mantıklı geldi. Bu kanun maddesi sayesinde, yazıcıdan çıktı alıp aracımızda bulundurmamız olası bir aksilik durumunda hakkımızı savunabileceğiz.
Benim tüm üyelerden bir beklentim olacak:
Sayın ENVER beyin başlattığı bu konu ile ilişkimizi kesmeyelim, bu topiği devamlı canlı tutalım, hertürlü gelişmeden haberdar olmamız açısından.
Varolun, sağolun değerli arkadaşlar.
Herkesa selamlar, saygılar.

BİBS' Alıntı:
Ruhsat M1 Moto Karavan olarak değiştikten sonra hiç bir problem kalmıyor, Kantar için yapılan çevirme esnasında görevliyi bilgilendirmemiz yeterli oluyor. Sevgi ve Saygılarımla.

Sorun orda zaten ,memur M yi görünce beni ilgilendirmez diyor, N ise tartarım diyor. saygılar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Geri