Karavanlar için Türkiyede Konaklama Olanakları Tespit Projesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 85
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 69,864
Ynt: Karavanlar için Türkiyede Konaklama Olanakları Tespit Projesi

http://www.gpstm.com/downloads.php?&lang=eng&sid=1&ver=13.6.423;

GPS TrackMaker güzel bir programdır...
Haritasız temel versiyonu (sayfada alttaki 12.17 mb) çok işe yarar, farklı formatlarda kaydedebilirsiniz...

http://www.gpstm.com/index.php

Etiketler

Bildiğim kadfarıyla .kmz dosyalarını forum ortamında şu an için paylaşamıyoruz. (Bu bilgi yanlış olabilir ya da belki basit bir teknik düzenlemeyle mümkün olabilir. Emin değilim.) Bu tür konular teknik adminin sorumluluğunda. Ben konuyu teknik admine ilettim. Mümkün olursa burada paylaşırız. Mümkün değilse ** gibi dosya paylaşım programlarından link vererek paylaşamaz mıyız?

Evet, Evet ,Evet

Bizim de tek istediğimiz dosyanın paylasilabilmesi, Link tabiiki yeterli.( kasım sonuna kadar daha zaman var)

Ilginize cok teşekkürler Cem bey,

Bir de forumda bizim reklamımızı yapabilirmisiniz ? ;D

Verilerin gönderilecegi adres TR-location@gezenbilir.net

Selamlar :smiley:

Deneme amaçlı olarak Mesut beyin gönderdiği ve benim 2010 tatilimi geçirdiğim iki yeri "kmz" olarak gönderiyorum. Forum "rar" formatına izin verdiğinden dosyayı bu şekilde yolluyorum.

Ekli dosyalar

• yerlerim_(11.2010).rar
    1.4 KB · Görüntüleme: 265

Sn. Ankirali,

Yerleri .rar yada .zip arşiv dosyası ile göndermeniz iyi bir çözüm ama pratikte sanırım işlemleri uzatıyor . (Winzip ve winrar arsiv acma programlarını yüklemek ve dosyaları acmak gibi).
Benim en son düşündüğüm çözüm: GEZENBILIR in .kmz dosyalarını yüklemeye izin vermesi .
Bu durumda ,herhangi bir yerden bahseden kişinin Google Earth'i açıp raptiye ile kısaltmaları da yazarak, yeri isaretlemesi ve .kmz dosyasını topic'e direk olarak yüklemesi bu durumda TR-location@gezenbilir.net adresine göndermesine bile gerek yok .
Üyelerimizde Geoogle Earth programı yüklü ise topic'deki .kmz dosyasına tıklanınca program açılacak , isteyende hafizaya kaydedebilecek.

Böylelikle forum daha modern bir görünüm kazanacak diye düşünüyorum.

Ne dersiniz? :smiley:

Not. Umut ederim moderasyon yazdıklarımızı okuyordur ? ;)

Moderasyon okuyor elbette ama genel teknik konularda düzenleme için yetkimiz yok. Bu iş için öncelikle adminlerin oluru gerekiyor. ;)

Arkadaslar merhaba;

Daha once acilan 12.000 avrupa kampingi basligindada berlitmistim. POI plaza sitesinde her ulkeye ait bir cok degisil noktanin kordinatlari istediginiz gps programinin formatinda indirilip kullanilabilir. Isterseniz klm ve kmz dosyalari seklinde indirip, google maps de yada google earth de kullanabilirsiniz. Buyrun Turkiye ile ilgili linki. http://www.poiplaza.com/index.php?p=dc&c=53 burada ilk sirada Acsi camping linkine girip download derseniz 47 tane kampining korndinatlarini istediginiz formatta indirebilirsiniz. Benim onerim bunu google earth dosyasi seklinde indirip isteyen arkadaslar ek yapsinlar ve buradan tekrar paylassinlar. Boylelikle en guncel versiyon buradaki en son mesajda olacaktir. Buna ek yapmak isteyen arkadaslar indirip ek yapip tekrar paylasirlar ve yine en guncel versiyonu isteyen son mesajdan indirir. Boylelikle ne moderasyona nede baska bir kisinin basina kalmamis olur butun is. Ayrica zaten hazirda 47 tane nokta isaretli zaten ulkemizde eklenecek cokta camping oldugunu sanmiyorum. :smiley:

Benim fikrim sadece kamp alanı ile ilgili olarak bir bölümün açılıp oraya gidilen kamp yerlerinin özelliklerinin yazılması. Burada bir format oluşturulabilinir ve herkes sadece o bilgileri vermeye çalışır. Orada "teşekkür ederim"," çok güzelmiş", "yakında gideceğim" gibi içerisinde bilgi olmayan yazılan tüm mesajların silinmesi yoluna gidilebilinir.
Oradan buradan sadece liste kopyala yapıştırla düzgün bir liste oluşturmak bana doğru gelmiyor. Yücel Bey'in daha önce kamplarla ilgili google earth çalışması vardı. Ama onda da sadece gps koordinatları vardı. Açılan bölüm zenginleşince de listeler oluşturalabilinir.

melihbozkurt' Alıntı:
eklenecek cokta camping oldugunu sanmiyorum. :smiley:

Arkadaşlar, projemiz kampinglerle sınırlı değil. Ülkemizi gezmek isteyen tüm karavancılar için karış karış gecelenecek ya da kalınabilecek yerleri tespit etmeye çalışıyoruz. Kamping olanaklarının ne kadar kısıtlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama kamping bulamadık diye otelde de kalmıyoruz öyle değil mi? Kalınabilecek yerler listesinde tüm gecelenebilecek yerler (benzinlikler, otoparklar, piknik alanları vb.) dahil edilmeli ve kapsamlı bir rehber hazırlanmalı diye düşünüyorum.

Kamp alanları başlığımızda kampingleri genel başlıklar altında tanıtmaya çalışıyoruz ama arada gecelediğimiz ve olanaklarından faydalandığımız yerleri genelde es geçiyoruz. Oysa bunlar belki de en faydalı olabilecek bilgiler. Tüm bunları da kapsamlı olarak kamp alanları bölümünde başlık açarak tanıtamayız.

Bence bu şekilde ince detaylarla işlenecek bir proje çok faydalı olacak.

İsterseniz şu şekilde yapalım;

Herkes bu topik altında paylaşılan son .kmz dosyasını indirsin, ekleyebildiklerini ekleyip yeniden paylaşsın... Böylece verilen tek bir adreste toplanıp tek bir kişi tarafından işlenme zorluğunu da aşmış olup elbirliğiyle zaman içerisinde tamamlayabiliriz.

Kabul ederseniz ben son işlediklerimi gönderiyorum: [attachment=1]

Not: Kısaltmalara bazı eklemeler yaptım, önerileri olanlar varsa kısaltmaları daha da geliştirebiliriz.

Ekli dosyalar

• Yerlerim.rar
    1.4 KB · Görüntüleme: 293

Cem;

verdigim linki incelerseniz orada sadece campinler yok. BIM marketlerin yerlerinden tutunda ford tamir ve bakim servislerinin yerleri, publar, otoyollar uzerindeki servis ve park alanlari, arac park alanlari, benzin istasyonlari, carfuer gibi buyuk park yeri olan magazalar gibi bir cok sey farkli basliklar alinda verilmis. Bunlarin hepsini yada ilgilendiklerinizi indirip birlestiriseniz zaten istemediginiz kadar secenek oluyor. Bunlarin uzerine isteyen arkadaslar ek yapadabilirler. Ben bu siteden Ingiltere icin olanlari indirdim ve her sehir icin artik yuzlerce konaklama ve ihtiyac noktam var. Turkiye icin olanina baktigimda sirf park yerlerinin sayisi 459 olarak verilmis buna 47 camping, 87 otoyol uzeri konaklama eklersek, sirf konaklama icin 600 e yakin nokta var. Geri kalan noktalar ise ihtiyaca gore indirilebilir. Kimisi bende BIM market yerleri olsun der kimisi tansas yada carfuer. Gerisi kisisel tercih yani. Ayrica guvenlik acisindan onemli olduguna inan bir nokta daha var. Sitede 400 e yakin polis noktasida isaretlenmis. Bunlarida her karavanci bence bilgisayarina yada navigasyonuna kaydetmeli. Gerektiginde karakolun yanina cekip polislerden izin alarak bile uyuyabilirsiniz. Yada Allah korusun tatsiz bir olay oldugunda en yakin polis merciginin nerede oldugunu bilmek cok kolaylik saglar. Biz buna ek olarak bence bildigimiz jankarma karakollarinida eklersek iyi olacaktir.

[attachment=1]

Harika olmuş.

Tam ekran yakalama 08112010 161413

mayıstosböce' Alıntı:
[attachment=1]

Harika olmuş.

Hala gözü Adabazarı yakınlarında.. :D Biraz aşağılara in Bülent. Poyrazlar'ı özellikle işlemedim. O şerefi sana bırakıyorum. :D

melihbozkurt' Alıntı:
Cem;

verdigim linki incelerseniz orada sadece campinler yok. BIM marketlerin yerlerinden tutunda ford tamir ve bakim servislerinin yerleri, publar, otoyollar uzerindeki servis ve park alanlari, arac park alanlari, benzin istasyonlari, carfuer gibi buyuk park yeri olan magazalar gibi bir cok sey farkli basliklar alinda verilmis. Bunlarin hepsini yada ilgilendiklerinizi indirip birlestiriseniz zaten istemediginiz kadar secenek oluyor. Bunlarin uzerine isteyen arkadaslar ek yapadabilirler. Ben bu siteden Ingiltere icin olanlari indirdim ve her sehir icin artik yuzlerce konaklama ve ihtiyac noktam var. Turkiye icin olanina baktigimda sirf park yerlerinin sayisi 459 olarak verilmis buna 47 camping, 87 otoyol uzeri konaklama eklersek, sirf konaklama icin 600 e yakin nokta var. Geri kalan noktalar ise ihtiyaca gore indirilebilir. Kimisi bende BIM market yerleri olsun der kimisi tansas yada carfuer. Gerisi kisisel tercih yani. Ayrica guvenlik acisindan onemli olduguna inan bir nokta daha var. Sitede 400 e yakin polis noktasida isaretlenmis. Bunlarida her karavanci bence bilgisayarina yada navigasyonuna kaydetmeli. Gerektiginde karakolun yanina cekip polislerden izin alarak bile uyuyabilirsiniz. Yada Allah korusun tatsiz bir olay oldugunda en yakin polis merciginin nerede oldugunu bilmek cok kolaylik saglar. Biz buna ek olarak bence bildigimiz jankarma karakollarinida eklersek iyi olacaktir.

Melih, haklısın bir çok şey var ama karavancı gözüyle bakarsak eksik çok. Evet tüm benzinlikler ve alışveriş merkezleri dahi verilmiş ama hangisinde gönül rahatlığı ile konaklayabileceğimizi nereden bileceğiz? Burada deneyim devreye giriyor. Daha önce oralarda konaklamış olan birilerinin referens vermesi önemli.

Örnekle açıklamak gerekirse; İznik'e gitmek isteyen biri konaklayacak yer arıyor... Bu listede benim işaretlediğim "İznik Mendirek" i nasıl keşfedecek? Kullandığımız kısaltmalar da çok önemli. O yerlerde gecelemiş olan bizden birilerinin referanslarıdır bunlar.

Gönderdiğim .kmz dosyasına ilave yapanlar son halini yayınlarsa diğerleri bunu indirip ilave yapıp yeniden paylaşabilir..

Yaptığım ilavelerle kısaltmalar şu şekilde:

KISALTMALAR:

CP Kamping yeri (ücretli)
P Park
O Otopark
B Benzinlik
G Geceleme
pk Piknik alanı
R Restoran
S Su
E Elektrik
T Tuvalet
D Duş
A Atık boşaltma
Ø Güvenlik Riski
+ Güvenlik ya da Sürekli Görevli Bulunan
♂ Gece Ziyaretçileri Farklı
K Kanalizasyon
W Camasir yıkama
M Market yada alış veriş olanagı
Fr Ücretsiz
o Ücretli (ucuz)
oo Ücretli (normal)
ooo Ücretli (pahalı)
H Cadırlı geceleme
? Şüpheli yada izin alınmalı
X Cevre koruma alanı !
~ aşagı yukarı , yakınında
-> istikametine dogru
= en fazla 200 m uzaklıkta
! Sakin
!! Normal
!!! Gürültülü
(09.2010) Tarih

Uygun mudur? Daha ilave yapılmalı mıdır?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR