Karavanlar İçi̇n Özelli̇kle Amatörleri̇n Kurabi̇leceği̇ 12v Dc Dağitim Ve Tank İzleme Si̇stemi̇

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan egeboncuk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,646

egeboncuk

Kamp I
Arkadaşlar merhaba
Uzun süredir düşündüğüm ama bir türlü ele alamadığım özellikle kendi karavanını yapanların kullanımına yönelik kurulması ve kullanımı oldukça kolay bir 12v DC sigorta ve dağıtım panosu birleşik olarakta yaşam aküsü voltajı , temiz su ve gri su tank izleme göstergeleri olan sistemin prototip olanını yaptım
Bu sistemde anahtarlama yöntemi ile çalışan 6 adet sigortalı çıkış ve yine sigortalı olarak direk 6 adet çıkış kanalı bulunuyor
anahtarlı çıkışlar buzdolabı hidrofor 4 adette aydınlatma olarak planladım ama tabi yine kullanıcının isteğine bağlı başka alıcıda bağlanabilir
6 adet direk çıkışlar ise 10A i geçmeyecek direk enerji ile çalışacak cihazlarınızı bu kanallardan kullanabilirsiniz
Temiz ve gri su şamandralarınızı tanklarınıza göre seçip kutunun yanındaki erkek soketlere irtibatlamanız yeterli olacaktır ( şamandra kablolarırının yönleri yoktur her şekilde çalışır )
Aşağıda fotolarda göreceğiniz gibi mavi 2li soketler 10A geçmeyen alıcılar için panelin üzerindeki gösterilmiş olan polarizeye dikkat ederek bağlayıp soketi alıcının özelliğine göre anahtarlı veya direk bir kanala takmanız yeterli olacaktır
Sistemin gösterge panelindeki sol taraf üstte bulunan mandallı anahtarı çevirmenizle aktive edebilirsiniz
Yine solda bulunan alttaki anahtarı çevirdiğinizde göstergelerin iç aydınlatmaları açılır
Buzdolabı ve Elektrikli WC kalkınma akımlarının yüksek olması nedeni ile kalın kablo ister fotolarda göreceğiniz gibi bu alıcılar için pabuçlu tabir ettiğimiz kalın kabloların rahatlıkla monte edilebileceği özel klemensler kullandım
Tabiki besleme klemensleride aynı şekilde kalın kablo monte edilebilecek klemensle donatıldı

Bu sistemin biraz daha geliştirip 1 veya 2 aydınlatma kanalını vavien uygulaması ile destekleyeceğim
Ayrıca yine çok yakında 230V AC sistem için dağıtım panosu planlıyorum bunun özelliği Şebeke / inverter geçişlerini otomatik olarak kendisi yapacak ayrıca sigortalar ve kaçak akım röleleri ile desteklenecek bir çalışma olacak
Bu ürün yine kendi karavanını kendisi yapanların tercih edeceği bir şekilde olacak yani soketli fiş/ priz mantığı ile kolay monte edilebilecek

Böyle bir çalışma ile ilgilenen arkadaşlar bana ne zaman isterlerse ulaşabilirler
Cem ÇE
EGECAN Marin 532 461 91 26
20210129 191301
20210129 191328
20210129 191340
20210130 165445
20210130 165654
20210130 165846

Etiketler
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri