Karavanla Kamping Dışı Konaklamalarda Güvenlik

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gezmen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 86
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 94,023
Sayın arkadaşlar daha öncede bahsetmiştim bir daha yineliyeyim .Antalya Konyaaltında 2 gün içinde 1 otomobil 1 motosiklet 2 bisiklet çalındığına şahit oldum özellikle bu alanda karavanınızı yalnız bırakmayın içinde mutlaka biri olsun denize ve alışverişe sıra ile gitmekte fayda var .

Etiketler
Ynt: Karavanla Kamp Dışı Konaklamalarda Güvenlik

iyi akşamlar
nerede ve ne şekilde seyahat ediyorsak olalım şehir merkezinde olabilir dag başıda olabilir asgari ücretlerin 500 tl civarında oldugu bir ülkede kendi üzerimize düşen güvenlik tedbirlerini almalıyız araclarımız icin baston kilit*alarm*ateslemeyi kesecek şarter
imkanlar dahilinde kasko
kişi güvenligi icinde en azından gaz spreyi nakit para yerine kredi kartı ve arac icinde dıştan gürülebilecek şekilde canta bırakmamak vb tedbirler almak lazım diye düşünüyorum
Merhaba. Sprey gaz kullanımı yurt dışında bazı ülkelerde yasak. Gümrüklerde özellikle bakılıyor. Bilginize.

Ben de onüç gündür tek başıma kamp dışı konaklayarak geziyorum.Okuduklarım ve kendi vereceğim tepkiyi de düşününce asıl tehlikeli olan bizleriz sanırım:D.Çünkü korku beynimizde ve her an tetikteyiz.Dün gece benzin istasyonunda konaklarken bir tıkırtılar duydum ve mazot ya da stepne hırsızı olabilir diye düşünüp tüfeği doldur boşalt yaptım(tüfek boştu)Tırcı kardeş gecenin sessizliğin de o sesi duyunca ,aman kardeş bir şey yok sakin ol sakin ol diye korkuyla seslendi.Ya ses vermeyip tıkırtılara devam etseydi?

Ben de onüç gündür tek başıma kamp dışı konaklayarak geziyorum.Okuduklarım ve kendi vereceğim tepkiyi de düşününce asıl tehlikeli olan bizleriz sanırım:D.Çünkü korku beynimizde ve her an tetikteyiz.Dün gece benzin istasyonunda konaklarken bir tıkırtılar duydum ve mazot ya da stepne hırsızı olabilir diye düşünüp tüfeği doldur boşalt yaptım(tüfek boştu)Tırcı kardeş gecenin sessizliğin de o sesi duyunca ,aman kardeş bir şey yok sakin ol sakin ol diye korkuyla seslendi.Ya ses vermeyip tıkırtılara devam etseydi?
Benzin istasyonu yalniz en tehlikeli yerlerdendir.

Benzin istasyonu yalniz en tehlikeli yerlerdendir.

neden ?
sürekli benzin istasyonlarında soygun mu oluyor ?
Türkiye'de arabam ile gezdiğimde çoğunlukla konakladığım yer ya benzin istasyonu yada bir dinlenme tesisi oluyordu.Bir kez bile bir olumsuzluk yaşamadım.
Bu dediğim en az 10 yıl öncesine kadar böyle idi.Devir mi değişti....İnsanlık değerlerimi erezyona uğradı.

Nedeni her turlu arsiz ve hirsizla karsilasma olasiliginizin yuksek olmasi.
Sakin , meskun mahal icinde bu olasilik daha azdir.

Ben geceleri arkadaşları ile alkol almaya çıkan insanları daha büyük tehdit olarak görüyorum.Bu insanlarda genelde su kenarlarını,mesire yerlerini, manzarası olan yerleri tercih ediyorlar,yani bizim de tercih ettiğimiz yerler.

Yakıt istasyonları + park yerlerinin güvenliği bence biraz karmaşık. Pompa bölümleri kamera kontrolünde olduğundan oldukça güvenli sayılabilir. Yine de göz kulak olunmayan şeyler için, kamera dışı bekleyen araçlarıyla fırsatçılar unutulmamalı.

Avrupa’da otobanlarda böyle özellikle kalabalık park yerleri boşuna polisçe sistematik olarak kontrol edilmiyor.
Kalabalık ve anonimite hırsızların çalışması için düşündüğümüzün aksine oldukça verimli bir ortam. Üstelik bütün karavanların uğrak yeri buraları. Buradan kaçış da hızlı olmalı.
Biri çep telefonuyla arabasında gözlemde, diğeri de gövdesiyle üçünçüsünün aracın kapısını açarken çalışmasını saklayan bir tim, işini 3-5 dakika içinde bitiriyor. (Teori değil)
Kuzey İtalya, Güney Fransa, Barcelona çevresi, otoban yakıt+park yerleri bu açıdan haklı nam yapmış yerler.
Yine de heryerde abartmadan ihtiyadı elden bırakmamakta fayda var.

...

Koruyucu silahların riziko ve yan etkilerinin ise herzaman, sağladığı sanılan güvenden daha fazla olduğu unutulmamalı !

.

Son düzenleme:

çadır yada karavan grup yada kampçıların yanlarında kalmaya özen gösteririm aile tercihimdir (mutlaka birkaç aile olur) biryere giderde çadırımı yalnız bırakıcak olsam orda olan aileye emanet ederim. Tabi biraz muhabet eder çay /türk kahvesi ikram eder ortamı ısıtır pozitif enerji alırsam gözlerinden ...bazıları konuşmaz soğuk olur ozaman diğerlerine yönelirim şimdiye kadar sıkıntı yaşamadım.
Kalabalık aile ortamı olan yere bekar içki içmeye gelenler sokulmuyor zaten

Dün gece ıspartadaydım,eğirdir de rüzgar çok olunca son anda fikir değiştirip ıspartaya geçince karanlığa kaldım.Şehir içinde biraz dolaşınca en güvenilir yerin hastahanelerin otoparkı olduğunu gördüm.Ben de diş hastanesinin otoparkına usulca kondum☺Sabaha kadar bedava otopark koruma hizmeti aldım, tavsiye ederim.Bu gecede Afyon Hüdai kaplıcalarının bahçesindeyim, aynı hizmet burada da devam ediyor

....diş hastanesinin otoparkına usulca kondum☺Sabaha kadar bedava otopark koruma hizmeti aldım, tavsiye ederim.Bu gecede Afyon Hüdai kaplıcalarının bahçesindeyim, aynı hizmet burada da devam ediyor

.
Bence diş hastahanesi ile kaplıca hizmetleri oldukça farklı olmalı ?
Yoksa birinden Aaah ! diğerinden Oooh ! seslerini duymadınız mı ? ;)

.
Bence diş hastahanesi ile kaplıca hizmetleri oldukça farklı olmalı ?
Yoksa birinden Aaah ! diğerinden Oooh ! seslerini duymadınız mı ? ;)
Kaplıcada Aaah sesi hiç de az değildi:smiley:Mubarek çamur bir sıcak bir sıcak! Yedi dakika dedikleri zaman o kadarcık mı demiştim ama yedi dakikayı zor doldurdum.Bu arada 54 plaka bir karavan daha vardı.Belki buralardandır,gerçi gezenbilir logosu göremedim ama.

Sizlere 50 seneden fazla bir kampci olarak bazi konularda aciklama yapmak istiyorum,Ben ve ailem 3/5 sene cekme karavan kullandik ve bu gezilerimiz evvela Avrupa sonra Turkiye uzeri oldu.Cekme Karavan ile ekseriye Turkiyeye gelince Istanbul eski Atakoy Kamp/Florya Kamp/Yesilyurt kamp gibi kampinglerde kaldik.Prensip olarak ben katiyyen kamp disi gecelemem.Sebebi yalnizsiniz yaniniza bir otomobil gelir,acarlar birayi baslar muzik,neseniz bozulur?Hirsiz,arsiz,soygungu haric?Hangi kampinge girseniz,ucret odemek zorundasiniz,fakat bulunan bekci,sizi korumaya mecburdur? Sonra WC/Dus v.s. imkanlari.Cok ulkelerde kamp disi kaldik,fakat bizden baska en 8/10 arasi M.Karavan vardi,ortam iyiyiydi.Son senelerde artan M.Karavan ve Karavan meraki dolayisi ile,nereye gitseniz muhakkak bir kac kisiye rastlarsiniz.Bilhassa Avrupada profosyenel hirsizlar,buz dolabi havalandirma deliginden veya tavan ustunden narkoz gazi sikarak,sizi uyutup cok M.Karavani soymuslardir.Emin olarak gozuken Benzinci Park yerleri en tehlikeli yerlerdir.Bence TIR parklari gecelemek icin en iyi yerlerdir.Herkeze iyi ve saglikli gezmeler.

[QUOTE="Emin olarak gozuken Benzinci Park yerleri en tehlikeli yerlerdir.Bence TIR parklari gecelemek icin en iyi yerlerdir.Herkeze iyi ve saglikli gezmeler.[/QUOTE]
Benzinci parkı diye isimlendirdiğiniz yerler nasıl bir şeydir?Sizce neden tehlikelidir? tehlikenin türü nedir?
Hiç Tır parkında gecelediniz mi? manevra yapan araçların gürültüsü,tır kabin ısıtıcısı gürültüsü dinlediniz mi?

Benzin istasyonlarında ve Tırcıların konak yerlerinde sıkıntısız kalıyorum. Tabii ki Türkiye'de...

Gürültücülerden mutlaka uzak durmak ve yanınıza bir gürültücü gelirse uzaklaşıp gitmek gerekir zira bu insanlar asla kendi keyiflerinden başka bir şey düşünmezler. Karavan varmış içinde uyuyan varmış asla akıllarına gelmez.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri