Karavanla Kamping Dışı Konaklamalarda Güvenlik

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gezmen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 86
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 94,046
Ynt: Karavanla Kamp Dışı Konaklamalarda Güvenlik

Ayıların yaşam alanları nerelerdir, karşılaştığınızda neler yapmalı / yapmamalısınız, sorularının ve daha fazlasının cevabı aşağıdaki linkte işlenmiş:

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=127.0

Etiketler

iyi akşamlar
nerede ve ne şekilde seyahat ediyorsak olalım şehir merkezinde olabilir dag başıda olabilir asgari ücretlerin 500 tl civarında oldugu bir ülkede kendi üzerimize düşen güvenlik tedbirlerini almalıyız araclarımız icin baston kilit*alarm*ateslemeyi kesecek şarter
imkanlar dahilinde kasko
kişi güvenligi icinde en azından gaz spreyi nakit para yerine kredi kartı ve arac icinde dıştan gürülebilecek şekilde canta bırakmamak vb tedbirler almak lazım diye düşünüyorum

Bence dagda ayi gorme ihtimalimiz sehirde gorme ihtimalimize gore cok az. Sehirdeki ortam daha tehlikeli yani. Takmayin :D

Ben bu salterden yaptirdim. Ayrica guvenlik icin bir de gaz alarmi aldim. Su an bauhausta var. Karavan icin. Uzerinde boiler ve trumatic heater yaziyor. 120 lira bonusa 10 ay taksit. Gece yatarken gaz kacagi veya karbon monoksit olursa diye endiseleniyorum. Cakmak gazi ile bile otuyor. Tavsiye ederim.
Karavan icinde baska ne tur guvenlik onlemleri almaliyiz acaba bu konuda birseyler paylasmak isteyen var mi?

mebus' Alıntı:
Ben bu salterden yaptirdim. Ayrica guvenlik icin bir de gaz alarmi aldim. Su an bauhausta var. Karavan icin. Uzerinde boiler ve trumatic heater yaziyor. 120 lira bonusa 10 ay taksit. Gece yatarken gaz kacagi veya karbon monoksit olursa diye endiseleniyorum. Cakmak gazi ile bile otuyor. Tavsiye ederim.
Karavan icinde baska ne tur guvenlik onlemleri almaliyiz acaba bu konuda birseyler paylasmak isteyen var mi?

İnsel dostum,

Cavid Bey'in açmış olduğu konunun dağılmaması ve verilecek cevapların karışmaması için, "karavan içinde alınması gereken önlemleri" ile ilgili yeni bir başlık açman ve onun altında paylaşılması daha doğru olur.

Bütün doga dostlarina selamlar güvenlik önemli bir konu bunuda kendi miz biraz güvenli hale getire biliriz .Benim bir kac önerim var ve yillardir uyguluyorum.
-arcinizi park ederken ön kötü ihtimalla bir manevrada cikabilecek sekilde park edin.fazla geriye gitmeyin.
-ön kapilarinizi icierden kemerle yahut kendi yapacaginiz bir kilit sistemiyle yapabilirsiniz.
-gündüz gezmeye giderken araba da portativ bir radyonuzu calisir vaziyette birakiniz
-gece gezmeye cikarken icerde bir lambayi acik birakiniz
-aracinizin kapilarina köpek resmi ve burayi ben bekliyorum yazisi asin
-hirsizliklar genellikle büyük parklar veya benzinliklerde oluyor onun icin yoldan cikin ve ilk gelen yerlesim merkzine girin daha sahin ve güvenli oluyor.
ve buna benzer seyleri kendinizde gelistire bilirsiniz.
biz ailece karavanciliga basladigimiz zaman tanistigim karavancilara soruyordum baska bir ülkeya giderken korkmuyormusunuz diye ve bir gün alanyada bir alman karavanciyla sohbet ederken irana gececegini söyledi ve ben ona korkmuyormusun dedim oda bana ben türkiyeye gelirken yunanistanda banada ayni soruyu sordular dedi bulundugun ülkeye uydugun zaman hic bir sorun yasanmaz dedi.
o gün bu gündür sormuyorum .
Herkese iyi geziler :smiley:

Ercan Bagci

Ynt: Karavanla Kamping Dışı Konaklamalarda Güvenlik

Sayın vehbi42,

vehbi42' Alıntı:
kişisel güvenlik icin en iyi savunma aracı gaz spreyi ve elektirikli jop diyebilirim

diyorsunuz.

Bu güvenlik araçlarının ruhsat.... gibi birtakım yasal yükümlülükleri var mıdır, sizin bu konuda bir bilginiz var mı? Nerede bulabilirim? Önerebileceğiniz marka ve modeller nelerdir?

Cavid Sezen

Gerek gurup olarak ve gerekse eşim ve ben yalnız, öğrencilik yılarımızdan itibaren bazan deniz kenarlarında ıssız koylarda bazan da yaylalarda, çadırla konakladık. Şimdiye kadar hiç bir güvenlik sorunu ile karşılaşmadık. Yaylalarda, o civardaki ağıllarda görev yapan çoban köpekleri mutlaka size musallat oluyor. Siz de kendi sofranızdan bir iki bişey verip ilgilenirseniz sabaha kadar çadırınızın cevresinde, ateş başında takılıyor ve çevreden gelebilecek en ufak bir harekette havlayarak sizi uyarıyor. Hem vahşi hayvan hem de vahşi insan için en iyi alarm... Deniz kıyısında yaptığımız bir kaç kamta dahi sokak köpeği olduğu anlaşılan (Çoban köpeği olmayan) arkadaşlara aynı görevi yaptırmış sabahta kahvaltımızı paylaşarak ve oyun oynayarak ödeşmiştik. Tavsiye ederim. ;D

Sayın afro'nun dediklerine aynen yaşamış birisi olarak katılıyorum.Bizde bu yaz Bodrum-Ortakent'de yaptığımız tatilde 3 adet köpeğe verdiğimiz birkaç lokma yiyecekle 24 saat aracımızın yanında yatmalarını sağladık.Dolayısıylada hiç çekincemiz olmadan uyuduk. Bu arada benim 40 yıldır uyguladığım bir yöntemden bahsetmek isterim.Çok tedirgin olduğum yerlerde gece yatarken Deniz zıpkınını ipini boşaltarak kurar ve yakın bir yere koyarım.Ne ruhsat ister,nede polis veya jandarma kontrolleri sırasında bu ne diye sorar.Bıçaktan,sopadan daha etkildir.Sıkarken iki kişiyi bir hizaya getirdiğinizde öndekini geçip arkadakinide vuracağını garanti ederim.Gerçi bu güne kadar kullanmak nasip olmadı,inşallah bundan sonrada olmaz.Bu konuda avrupa ve asya çapında deneyimi olan birisi olarak bir başka tavsiyem olacak.Büyük yerleşim yerlerinin yakınında iseniz dikkatli olun.Fakat küçük köylerin yakınında iseniz rahat olun.Bulgaristan, romanya,rusya gibi mafianın ve hırsızlığın üst düzeyde olduğu yerlerde bile küçük köylerde en küçük bir sorun yaşamak bir yana çokta faydalarını görmüşümdür.Köylü heryerde saftır ve insalcıldır.Hiçbir zaman kötülük gelmez.Yaşamımdan en iyi örnek ise,italya Napoli merkezde TIR'ım çalındı.Fakat Napoli'ye 50 km ötedeki bir köyde günlerce kapılarım açık yattım.Bulgaristan'da Sofya'daki büyük tır parkında çok hırsızlık olduğu halde,aracım arıza yaptığı için bir hafta kalmak zorunda olduğum bir köyde köylüler bir gün bile yanlız bırakmadılar,evlerine yemeğe bile davet ettiler.(Bulgar türk'ü değil orijinal bulgarlar) Paris'te,milano'da bari'de,napoli'de,hambur,münih'te,viyana'da,bürüksel'de her gün yüzlerce TIR soyulur.Fakat bu kadar senedir,küçük bir köyde hiçbir olay duyulmamıştır.Netice olarak küçük yerleşim yerleri yanında iseniz korkmanıza gerek yok,büyük şehirlere yakın veya içinde iseniz zaten yapacak fazla bir şeyiniz yok.Hani ne derler HIRSIZA KİLİT OLMAZ,YETERKİ KAFAYA KOYSUN. 60 yıllarda İzmir'de bir hırsız vardı,devamlı emniyete,karakollara çok yakın yerlere girerdi.En son vali konağının yanındaki eve girmişti.Yakalandığında ise ne dedi biliyormusunuz.Basit yerlere girmek adi hırsıza yakışır,ben kaliteli hırsızım,her hırsızın giremeyeceği yere girerim. Neyse biraz sulandırdım galiba AF OLA..Hepinize huzurlu ve mutlu geziler dilerim.Saygı ve sevgilerimle.

mrb güvenlik deyince 1-2şeydende ben bahsetmek istedim ben yaz tatilimde 8 ayrı ilde 2 şer gün kaldım işte çekme karavanın tek sıkıntısı benim gibi gezmeyi seviyosanız o şehire tam girmeden uygun yeri bulmak çünku bazı dar sokaklara giriyosunuz dönemiyosunuz veya yanış yapma lüksünüz olmuyo çekme karavanla 16 gün tatil yaptım 1 kez kampinge girmedim güvenli bölegeleri o şehre girerken taksicilere soruyorum(int. dende araştırıyorum) sonra o bölegede denize sıfır olan tattil sitelerinin güvenlikleri oluyo onlarada bilgi vererek orda kalmayı tercih ediyorum güvenligim içinse 1-2 şey düşündüm karavanının denge ayaklarını indirmek için kulanılan demiri :smiley: ve aracımın anahtarını yanıma koyarım yatarken acıl durumda içerden çıkmadan aracımın sirenin çalıştırım ve içerden geç çıkmayı tercih ederim kaç kişi olabileceklerini göremediklerim için, bide karavanımım kapısında yanıp sönen alarm ışıkları yapmıştım ;D alarm falan yok çakma alarm yani anlıcanız ;D bide alarm yazılarında yapıştırmıştım buda ben içinde yokken fazla insanların yanaşmamasını saglıyo şimdi bide sahte güvenlik kameraları çıktı 15metre yakalaşınca biri otomatik saga sola dönemeye başlıyo ;D 20-30 ytl bunuda takıcam bu yaz campınglerde çok gürültü ve kargaşa oluyo ve karavancılık istedigin yerde istedigin gibi kalamak degilmi bunu yapamadıktan sonra napıyım karavanı die düşünüyorum bide şöle bi durum var bana göre ticari ranta dönüşmüş bi camping sistemi olmuş ayvalıkta ada campingdi sanırım 2 kişi elektirik dahil bizden 42ytl istedi 10gün kalsak 420ytl eder ortalama yedigim içtigim 700-800olur ee bölgede en iyi otel 5yıldızlı 600ytl 1hafta nakıt fiyatı var bide gelirken karavanı taşımamdan dolayı yakıt 2 katı yakıyo aracım daha onu saymıyom yanı parasında degilim bu zevk parayla olçülmezde bu kadarıda ayıp bence 42 ytl nedemek biraz vicdani olamak gerek karavanı var bunun maddi durumuda iyidir ne koparırsak kar mantıgı nereye kadar gider bilmiyorum herkeze selamlar

sayın gezmen öncelikle iyi akşamlar
yaklaşık dört gün boyunca şehir dışında bulunmam sebebiyle sorunuz cevap veremedim kusura bakmayın
sprey dedidiğimiz halk arasında biber gazı olarakta bilinen savunma aracını av bayilerinden internetten gazete ilanlarından temin edebilirsiniz
bunun adı NATO DİYE BİLİNİR ÜZERİNDE YAZAR kullnmak için belge ruhsat vb şeylere ihtiyaç yoktur.
elektirikli jop ise av bayilerinde silah malzemeleri satan yerllerde temin edilebilr fakat piyasası kişiden kişiye değişiyor 50 tl ile 125 tl arası yurt dışından temin imkanı varsa daha hesaplı getirte bilirsiniz aynı şekilde belge ruhsat gerekmiyor

Sayın vehbi42,

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Cavid Sezen

Şimdiye kadar çadırda kaldığımız yerler hep deniz kenarları ve kalabalık yerlerdi hiç yanlız kalmadık ama ben yinede tedbir olsun diye biliyorum silahsızlanmaya hayır diyenler çıkacaktır ama benim ruhsatlı bir otomatik onlu tüfeyim var onu emniyeti kapalı şekilde yanıma koyarım gündüz ise içini tamamıyle boşaltır çocukların ulaşamadığı yere saklarım zaten tembihlidirler ondan gelecek zararı anlatmışımdır .Allah başa getirmesin ama olduki bana ve aileme gelecek herhangi bir müdahalede son haddinde savunma amaçlı bulundururum bu güne kadar hiç gösteri amaçlı kullanmadım çok göz önündede bulundurmam zaten.bir hikaye paylaşmak isterim sizlerle insanın bir anlık sinirle başına gelen sıkıntı ile ilgili zaten atalarımızında o meşhur sözü var öfke ile kalkan zararla oturur bir gün antalya Kaş dan ıspartaya kestirme olan elmalı yolundan tek başıma seyehat ediyordum geçtiğim köylerden birirnde bir genç arkadaş otostop yaptı aldım selamdan sonra nereye gittiğini sordum antalyaya mahkemesi varmış hayırdır dedim barda çalıştığını ve müşterilerden sarhoş bir kişinin tartışma sırasında kendi tabiri ile anama küfür etti dedi bende dayanamadım bıçakladım dedi adam komada imiş buda biraz yatmış cezaevinde sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakmışlar adama birşey olursa ben mahvoldum abi dedi inşallah iyileşir dedi bir küfür ve sonrası gelişen olaylar şimdi ne düşünüyorsun dedim ne olmasını isterdin dedim keşke adam 40 defa küfür etseydide bunlar başıma gelmeseydi dedi allah başa vermesin zor işler şimdi ataların bir sözü daha afedersiniz tabiri caizse ite bulaşma çalıyı dolaş demişler amaç kamp yapmak tatil yapmak ama tedbirini almak en önemlisi donkişotluk yapıp ben istediğim yerde tek kalırım dememek lazım mümkünse kalabalığın olduğu yerlerde bulunmak lazım gece leri plajlar boşalınca belli bir saatten sonra köye yada şehre yakın yerlere gitmekte yarar var diğe düşünüyorum ite bulaşmamak adına ne ite bulaşalım nede ite fırsat verelim nede savunmak zorunda kalalım yazıda kullandığım argo kelimeden dolayı tüm büyüklerimin affına sığınıyorum kalın sağlıcakla.Yusuf AYBEK

Merhaba
Ben 1960 lı yıllardan beri kampçılık yapmaktayım. Birçok arkadaşım gibi deniz, yayla, orman, dağ, dere, aklınıza gelebilecek ve kamp yapmaya uygun nereler varsa hepsinde kamp yaptım.
Serde birazda avcılık var, gerek kara avcılığı gerekse balık için yaptığımız kampların dışında nadir olarak av tüfeğimi taşırım. Hele yaz tatili esnasında çadır, çekme karavan, camper farketmez hiç birinde ne silah taşıdım, ne de ihtiyacım oldu. İnşallah Bundan sonra da olmaz.
Ben kamp dışı konklamaları mümkün olduğu kadar yıllarca birlikte kamp yaptığım arkadaşlarımla
yapmaya gayret ediyorum. Şayet eşim ve ailem le birkilte seyhat ediyorsam emniyetli yerleri tercih ediyorum.

Hırsızlık konusunda da bugün Arkın Kaplan arkadaşımızın yeni camperine giren hırsız nedeniyle yamış olduğum yazıyı sizlerle de paylaşmak için aşağıda tekrarlıyorum.

Arkın Bey,
Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi ileteyim. Ama gerek ülkemizde gerekse yurt dışında (bir karavancıdan duymuştum özellikle İtalyada) bu tür olaylar sıkça yaşanıyor.
Benim düşünceme göre aşğıdaki tedbirler alınabilir.
1-Alarm taktırmak,
2-Aracı gerek seyhatlerde gerekse seyhat dışı zamanlarda emniyetli yerlere park etmeye özen göstermek,
3-Araç içinde Tv, bilgisayar vs değerli aletleri mümkünse seyhat dışı zamanlarda daha emniyetli yerlere taşımak, seyhat esnasında da özellikle park halindeyken ve içinde kimsenin olmadığı zamanlarda araç içindeki dolap, çekmece gibi kapalı yerlere veya en azından üzerlerini belli olmayacak şekilde örterek muhafaza edilebilinir. Bu gizleme işlerini park için durduğunuzda veya park esnasında göstere göstere değil mümkünse park etmeden bir kaç km geride dikkati çekmeden yapmak gerekir.
4-Çok değerli eşyalar için özellikle günlük alış veriş ihtiyacı dışındaki para, kredi kartları ile kimlik, pasaport vs. kıymetli evrak için mümkünse gizli bir kasa işlevini görecek, ulaşılması ve açılması, taşınması kolay olmayacak kasa ve bezeri yapılabilir. Örneğin dolap içlerine şaseye kaynaklı veya kolayca sökülmeyecek şekilde montelenmiş metal ve kilitli kutu (mini kasa) olabilir. Bu konu Gezenbilir sitesinde daha önce de işlenmişti ama şu anda yerini hatırlayamadım. Bilen arkadaşlar yazının adresini buraya taşırlarsa bu vesile ile bilgilerimizi yeniden tazelemiş oluruz.
5-Seyhatleri mümkün olduğunca birden fazla araç olarak konvoy halinde yapmak, ve kamp alanında araçların bırakılması durumunda nöbetçi bırakmak.
6-Eğer ortada açıkta duran değerli alet, cihaz, para, vs yoksa karavanlara giren hırsızlar ya meraklı kişiler veya basit hırsızlar oluyor. Böyle hırsızların karavana ve eşyalarına fazla zarar vermesini önlemek için çok değerli olmayan ve çalındığında sizi rahatsız etmeyecek bir miktar para, küçük ve pahalı olmayan bazı aletler (ucuz olta vs.) gibi şeyleri dışardan bakınca görülmeyecek ve fakat ilk aramada kolayca bulabileceği yerlere bırakılırsa faydalı olur diye düşünüyorum. Zira bu tür hırsızlar çalabilecekleri birşeyler bulunca ve merakını da giderince yakalanma korkusu ile hemen kaçarlar, kısa arama sonunda birşey bulamazsa hırsa kapılıp karavanın her tarafını döküştürmeye, kırıp zarar vermeye ve daha büyük riskler alarak işi uzatmaya başlıyorlar.
Yanlışmı düşünüyorum acaba...
Sonuç olarak:
Ne kadar tedbir alırsanız alın zaman zaman böyle nahoş hadiseler bir çoğumuzun başına gelmiştir ve hepimizin başına gelebilir. Bu tür olaylar yaşamımızın maalesef bir parçası.
Önemli olan telafi edilemeyecek zararlardan Allah hepimizi korusun.

Ahmet Arı

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri