Karavanla Kamping Dışı Konaklamalarda Güvenlik

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gezmen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 86
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 94,080
Avrupa’da artan karavancı sayısı kampdışı konaklamayı da etkiledi. Turistik yerlerde ve büyük şehirlerde artık, karavanpark veya kamping var. Karavanpark veya kamping dışında park yerlerinde geceleyen her karavancının kapısını polis çalmaz ama hoş olmayan durumla karşılaşma riski yüksek. Yücel Beyin (Yugun) değindiği gibi Türkiye’de durum farklı, çünkü gezilerde kalınabilecek karavanpark çok az ve kampingler de yeterli sayıda değil.

Kampdışı konaklamalarda güvence konusu Avrupa karavancıları arasında da sık tartışılan bir konu. Örneğin Campercontact listesinde karavanparklar hakkında, aydınlatma (Illumination) ve güvenlik/kontrol (Security) varm mı diye bilgilerde var. Ben büyük şehirlerde ve turistik yerlerde böyle yerleri tercih ediyorum.

Son düzenleme:

Etiketler
Gecenlerde bir arkadasin yazmis oldugu yaziyi okudum,aynen soyle diyor; Sirbistan cikisi Macaristanda buyuk bir benzin istasyonunda,ve hatta bol isikli bir kasadarin oldugu yere yakin park ederek uyuduk? S abahleyinde soyuldugumuzu anladik? Benim demek istedigim, bu kasadaki sahislar,hirsizlar ile ortaklardir.Soyulacak Karavanlari bildirip,bir de gozculuk yaparlar,yakalanma aninda telefon ile ikaz ederler.Buyuk TIR parklarina gelince,bizim memlekette olmayan b ir sekilde Avrupada Bekcili TIR parklari vardir,Tuvalet ve Dus imkanlari olup,ufak bir ucret verilerek kalinir.Hatta bazilarinda bu odediginiz para karsiligi sabah kalvaltisi verilir.Fakat bu yerleri bulmak icin hem tecrube hemde Katalog almaniz lazimdir.Benim yazimda da yazdigim gibi ben Kamp harici kalmam.

Yurtdışına çıkmıyorum hiçbir derdim kalmıyor. Rahat rahat ülkemin kamplarında ve kampdışı mekanlarında takılıyorum.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

türkiyede deniz kenarı kampingler 75 ila 150 tl arası günlük. Deli para 10 gün kalsan enaz 750 tl belediyenin hizmet verdiği yerleri tercih ederim rota oluşturur öyle yola çıkarım(örneğin çorludan hareket gelibolu güneyli 1 akşam kalır çıkar ertesi gün akçay gibi) şu ana kadar kamp yaptığım yere para ödemedim hiç kimsede oooyt demedi keşan yaylada belediye hizmet veriyor deniz kamp ücretsiz wc 1 duş 3 tl yanımda içki içen oldu bir tabağa biraz ızgara bir dilim kavun götürdüm adamlar sarhoş olunca arkadaşını uyarıyor yanda aile var ayıp olmasın sessiz olun diyor burda diyalok önemli motosikletimin lastiği patladı pazar günü kuş ucmayan kervan geçmeyen ufacık köyde gittim koyunları ve köpeği olan amcaya durumu izah ettim mekanın içine sokup bıraktım 3 gün sonra aldım soruna mantık yürüterek çözüm bulucan
sen git e5 karayolunun en ıssız yerinde dur yat uyu olurmu hiç kamersı olan büyük şirket akaryakıt istasyonuna git kamera görüşü olan yerde konakla hiç birşey olmaz

Merhaba işim gereği Türkiye yollarında her bölgede her ilde bulundum. Tam olarak 1 milyon km yi devirdim. Yeri geldi yolda geceledim yeri geldi dinlenme tesisi yeri geldi benzinlik uyudum. Arabamda ne bir çakı ne bir sopa hiçbir şey bulundurmadım. Istanbul da yaşadığım bir iki ufak tartışma ve itişme dışında bu ülkede yollarda başıma birşey gelmedi şükürler olsun. Özellikle istanbuldan çıkınca bence bu ülke son derece güvenli ama istanbul'da başımıza herşey gelebilir :smiley: Bu arada youtube da gezigezive diye bir kanal var Antalyalı genc bir bir çift evlenip işi gücü bırakıp düğünden sonra dünya turuna çıkıyorlar. Amerikada bir karavan alıp önce amerikadan başlıyorlar sonra Meksikaya geçiyorlar ve başlarına gelmeyen kalmıyor :smiley: Karavanda güvenlik konusu olunca bir izlemenizi tavsiye ederim

SM-C5000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu sene Nisan ayinda cikmis oldugumuz Avrupa gezimizden gecen hafta evimize geri donduk. 5 aydan fazla 12 e yakin ulke gezdik.Bu ulkelerde hic bir zaman Kamp veya M.Karavan kalma yerleri haricinde kalmadik.Masrafli olmasina ragmen emniyet bakimindan cok guzel olan bu konaklama yerlerinden cok memnun kaldik.Ucret 5 ile 20 euro arasi gecelik odedik.Benzinlikler,Tir Parklari,oto parklar hakkinda yazilanlari cok okuduk.55 senelik Karavan ve M.Karavan kullanan biri olarak bazi tecrubelerimiz vardir.M.Karavani kislik uykusuna yatirarak,biz de kis hazirliklarimizi yapiyoruz.herkeze saglikli gunler.

Doğada ya da tenha yerlerde karavanla konaklayacak arkadaşlarımız için;
Büyük marketlerde satılan bir cihaz var. Üzerindeki sensör hareketi algılıyor ve tepki veriyor.
Ding dong, nasıl yardımcı olabilirim diyebildiği gibi siren de çalabiliyor.
Yapışkanla veya mıknatısla ya da vida ile aparatını araca monte edip cihazı üstüne yerleştirebiliyorsunuz. Açısını, ses yüksekliğini ses modunu, siren süresini ayarlayabiliyorsunuz. Fiyatı makul ve dört yöne konulacak cihaz her yaklaşımı haber veriyor. Aynı zamanda geleni ürkütüp kaçırabiliyor.
Bunu özellikle bazı dükkanlarda görüyorsunuzdur, kapı açılınca ve içeri biri gelince bir ses çıkararak dükkan sahibini uyarıyor.
İlla araca yapıytırmak gerekmiyor, doğada yapılacak kamplarda ağaçlara koymak, hatta yere bırakmak suretiyle her yaklaşan canlıdan haberdar olabiliyorsunuz. Araç hareket etmeden önce aparatından kolayca çıkarıp kapatıp içeri alınabilir zira rüzgarda ve titreşimde düşme ihtimali olabilir.
Artık araçların dört yanına takılan kameralar, kayıt yapıyor. Bu kameraların araç içindeki sim kart takılı internet sağlayıcılar tarafından cep telefonunuza hareketleri haber verme özelliği de mevcut. Ama tabii masraflı şeylerdir. Bunları gören art niyetliler de yaklaşmak istemeyeceklerdir.
Kuru sıkılara gelince. Evraklı olmalı mutlaka, insana karşı değil de vahşi hayvanları uzaklaştırmakta kullanılabilir.
Diyebilirsiniz ki torpil kullanalım. İki mahsuru var, yakmak için zaman harcar olaydan gözünüzü ayırırsınız. Heyecanlı tipler atmayı unutup elinde patlatabilir. Diğeri ise bunlar yangın çıkarabilir tabiatta. Tecrübeyle sabit.
Yani vahşi doğada kamp yaptım hiç hayvan gelmedi diyen şanslı arkadaşlarımız gibi her zaman şanslı olunmayabiliyor.
Bizim karavan ve kamp hareketlerimizde pek sorun olmuyor. Çünkü yalnız gitmiyoruz.
Mutlaka möbetçilerimiz oluyor. Bir avcı tarafından yaralanmış domuz veya ayının yolu üstüne denk gelirsek diye yivsiz tüfeğimiz de vardır. Gerek olmadı ama emniyet için bulundururuz.
Ben de bir hatıramı anlatayım. İl söylemeyeyim ki kimse alınmasın.
Minibüste kalabalıktık sabah olmadan yehre girmeyelim ve uykusuzuz biraz uyuyalım diye otoban üstünde bir benzinliğe girdik uyuduk.
Ben direksiyonda koltukta uyumuşum.
Biri camı çalıyordu sıçrayarak uyandım
Baktım camı çalan bir jandarma eri, arkasında da jandarma aracı ve içindeki rütbeliler de bize bakıyor.
Ne oluyor diye camı açtım uyku sersemi.
Etrafta hırsızlar var emniyetinizi alın, dedi jandarma eri.
Bir dakka emniyetimizi kendimiz alacaksak siz ne iş yapacaksınız, dedim.
Komik olmuş onlar da gülerek uzaklaştı biz de güldük ama Nöbetleşerek uyuduk.
Bence en emin yer bir çok arkadaşımızın dediği gibi köyler, yaylalar, tenha yerler.
Yalnız sıkıntı çekmeden hava kararmadan önce oraya ulaşmak ve civardaki insanlarla biraz sohbet etmek, amacımızı anlatmak çok faydalı olur.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri