Karavanla İzmir'den Avrupa Kıtasının Batıdaki Son Noktası Portekiz Cabo Da Roca Ya Yolculuk

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan isolano Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 195
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 50,396
Eşim ve kızım mağazalara bakarken bizde oğlanla sokakların ve binaların fotoğrafını çektik.Bu caddede tek önereceğim yer Yellowkorner Fotoğrafçılık dükkanıydı.Burayı çok beğendim.Satılan resimler için söylenecek tek kelime mükemmel .Eğer yolunuz bu caddeye düşerse mutlaka bir göz atın.Satın almayı düşünenler için resimler 50 euro ile 2000 euro arasındaydı.Otele gidince İnternet'e girip araştırdım Web sitesi ilgilenler için www.yellowkorner.com. Porto gezimizide bu şekilde tamamladıktan sonra otelimize dönerek günü bitirdik.Yarın gene yollar bizi bekliyordu.

Etiketler
3 Temmuz cuma sabah 10,30 da otelden çıktık.Portodan esas hedefimiz Bilbaoya giderken bir gece Burgos da kalmayı planlamıştım ama gezi boyunca bir günde alacağım en uzun yoldu 565 km yol toplam molalar ile birlikte 9 saat sürdü.Portodan çıkarken yolumuzun üzerinde Lidl a uğradık ardından 3 kez mola vererek burgostaki Campinge vardık.Portekizden İspanya'ya herzaman olduğu gibi doğru otoyolu kullandık İspanya ya 60 km kala Portekiz otoyoluna 15.80 euro ödedik.Yolda 38,28 euro ve 28 euro olarak iki kere mazot aldım. Saatlerimizi 1 saat daha ileri aldık.Akşam hava kararmadan Burgos daki Camping Fuentes Blancasa vardık.Koordinatı N 42.341145,W 3.657659 Resepsiyona 1 gece için elektrik dahil 37,33 euro ödedim.Kampta internet 6 saati 2 euro bir haftası 3 Euro'ya satılıyor.Geniş alana kurulu marketi kafeteryası yüzme havuzu var tertemiz bir kamp yolu buradan geçenlere kesinlikle tavsiye ederim.Girişteki kafeteryası cıvıl cıvıldı .
Porto 24

Porto 25

Porto 26

Kampta ne yaparsam yapayım bir türlü elektriği bağlıyamadım.Bir Sürü fiş denedim yol yorgunluğu ile ne yapayım derken yanımdaki bir İngiliz karavancı baktım elinde ütü ile geldi gel bakalım ütüye elektrik gelecek mi dedi baktık panoda var o zaman ütüyle benim ara kabloyu kontrol ettik.Arıza benim karavana bağladığım üçlü fişli ara aparatta olduğu anlaşıldı.Ne yapayım derken sağ olsun ingiliz komşum markette senin ikiliden üçlüye aparat var deyince markete gittim 15 Euro'ya aldım sorun böylece halloldu.

Porto 27

4 Temmuz Cumartesi kampta öğle yemeğini yedikten sonra saat 14.30 civarında yola çıktık bu gün gideceğimiz Bilbao buradan yaklaşık 190 km civarında olduğundan hiç acele etmedik.yolda bir kere mola verdik .Bilbaoya 15 km kala otoyolda gişelere 21,50 euro verdik.Bir kerede 54,85 euro mazot aldık.Akşam saat 18,30 civarında bilbaoya vardık.Burada kaldığımız Campsite Arrien bilbaonun kuzey doğusuna düşüyor.Girişte receptiona 2 gün için 86,46 euro ödedim.Kampın marketi var ve tuvaletleri temiz.ancak arazi meyilli ve çok sayıda Çadır var ve kamp bana göre düzensiz ve Pahalı. Komşum bir yanım ispanyol bir yanım italyandı artık gece sohbetlerini siz düşünün.Geçen seneki gezide ve Bu gezide gözlemlediğim kadar İspanyollar ve italyanlar çok gürültücü bana göre kampta yan komşu olarak en sessizleri Hollandalılar ve Almanlar .İlk gece o kadar ses oldu ki ertesi gün yanı boş Hollanda ve Alman plakalı araçlara baktım.

Zz Bilbao Kamp 1

Zz Bilbao Kamp 2

Çok güzel bir anlatım. Bu rotayı planlayanlara çok değerli bilgiler veriyor.
Çok teşekkürler.

Hasan

5 Temmuz Pazar günü saat 12,00. civarı kamptan çıktık önce kampın önündeki otobüs durağından A3499 Otobüsü ile Plentzia metro durağına gittik.Baktık ki metronun kapısı kapalı ve ok işaretiyle otobüse yönlendiriyor.Bizde otobüse gittik meğer Bilbaoya giden metronun 2 istasyonu bakımda olduğu için kapalı.Bu nedenle ücretsiz servis koymuşlar neyse buradan otobüse binip 2 durak sonra inerek Metro ile Şehre yöneldik.Metro için önce 3 Euro'ya kart satın aldık sonra para yüklemesi yaptık.Bilbaoda ilginç olan Metro ve otobüslerde hem binerken bu kart okutuluyor hemde inerken okutuluyor.
Metrodan önce Areeta Metro istasyonunda inerek Vizcaya Köprüsü ne gittik.

Bilbao 1

Burada fotoğraf çekip aynı Metro durağına tekrar giderek Bilbaoya devam ettik.Bu sefer Casco Viejo Metro durağında inerek bu durağa çok yakın olan Plaza Nueva Meydanı'na gittik.Bu meydan Madrid'deki Plaza Mayor Meydanı'nın daha küçük bir benzeri gibiydi.Öğle yemeği için Plaza Nueva Meydanında bulunan Gozatu Tapas Restoranına gittik.Diğer tapas restoranları gibi buradada tüm tapaslar barda açıkta sergileniyor.5 li porsiyonlarla satıyorlar.Bizde eşimle 5li iki porsiyon söyledik çocuklara tapas istemediğinden onlara daha önce pizza yedirmiştik. Bizde bu lezzetli tapasları yedik

Bilbao 2

Sonra Bilbaoya geliş amacımıza yöneldik.Sahilden Zubizuri White köprüsünün yanından Guggenheim Müzesi'ne geldik.Müzenin giriş kapısının önündeki 12 metre yüksekliğindeki Puppy denen terrier cinsi çeşit çeşit çiçeklerle yapılmış köpek önünde bolca resim çektirdik.Sonra toplam 30 euro vererek Guggenheim Müzesi'ne girdik.Enterasan bir yerdi

Bilbao 3

Size ilginç bulduğum bir şeyi anlatayım Müzede her salonda fotoğraf çekebileceğiniz ve fotoğrafı hangi yönde çekmenizi Gösteren simgeler mevcut Yani makinenizi sadece müsade edilen yönde tutabilirsiniz , farklı bir davranışta güvenlik görevlileri hemen uyarıyorlar.Yaklaşık bir saat içeride kaldık .Daha sonra çıktık.

Bilbao 4

Çıkınca modern sanattan hoşlanmadığımızdan mı yoksa anlamıyormuyuz bilemiyorum bumuydu meşhur Guggenheim diye içimden geçirdim.Bana sorarsanız binanın dışı muhteşem ama sergi çok tuhaftı.İnanın içeride eski bir daktiloya bakıp transa geçen adam gördüm bende doktiloya çok dikkatli baktım ama nafile bir süre sonra adamın gözleri yaşarınca bende ayrıldım.Paranız çoksa gezin ama kısıtlı bütçeniz varsa gerek yok.

Bilbao 5

Müzeden çıkıp Grand Via Caddesi boyunca yürüyerek etrafı gezdik

Bilbao 6

Bilbao 7

Sonra meydanda Mouya Metro durağına giderek kampa döndük.Hava gün boyu kapalıydı gece mutlaka yağmur yağar diye yemekten sonra kamp masası ve sandalyelerimizi toplama işini yarına bırakmadan yaptım.Gece hava hayli serindi.

6 Temmuz pazartesi saat 10,30 da kamptan ayrıldık nihayet güneş tekrar yüzünü göstermiş harika bir sabahtı.Planımız İspanyadan ayrılıp artık Fransa Lyon a doğru yola çıkmak,Bilbao dan Lyon Arasında bordoauxa uğrayıp biraz gezip arada bir gece kampinge kalmak.Bilbaodan çıktıktan sonra Fransa'ya yaklaşırken İspanya otoyoluna son 2 ödeme olarak 21,50 euro ve 9,85 euro verdik.Bilbaodan 180 km sonra öğle yemeği molası verdik ve buradan 54,85 euro Yakıt aldım.Fransaya girdikten sonra otoyollarda sürekli az ama sık para ödemekten gına geldi.Fransa sınırından bu gece Kaldığımız campinge kadar sırasıyla 2,27 - 2,60 -5,30 -3,50 -5,40 -15,50 euro verdim.
Saat 16,30 civarında Bordoaux a geldik ve park ettik.

Bordoaux 1

Programımız Gereği buradan şehire doğru biraz yürüyüp Sainte croix durağında Metro ya bindik. Ve Quinconnes durağında indik.Monument aux girondins Meydanı'na geldik ve devrim Anısına yapılan anıtın yanında resimler çektik.

Bordoaux 2

Bordoaux 3

Ardından opera Grand Teatre ye doğru Yürüdük ve opera binasınıda resimledik. Place de la bourse meydanını da gezdik.Çocuklar gene meydandaki apple Mağazası'na daldılar Baktım çıkmıyorlar Mc Donaldsda yiyelim deyince hemen bıraktılar.çünkü normalde fast Ford yemeleri yasak ama gezi öncesi bir kaç kez gideriz diye söz vermiştim.Burada birşeyler atıştırıp çıktık ve Porte Cailhau ya gittik ve resimledik.Ardından tekrar Metro ile otoparka dönüp ayrıldık.
Bordoaux 4

Bordoaux 5

Bu arada gezide Başıma gelen tersliklerden pek bahsetmedim burada olan birini unutmadan yazayım. Bordoauxta otopark giderken yanlışlıkla şehrin iç Sokağı'na geri dönmek için girdim ve daracık sokaklarda geri çıkmak için kan ter içinde kaldım ve bir ara sokakta artık viraj alırken kilitlendim arkamda 2-3 araba vardı .,güzel yanı kimse korna çalarak taciz etmedi.Ben bir an karavandan inip virajı dönmek için plan yapayım derken arkamdaki arabadakiler indiler ve kendi aralarında nasıl döneceğimi konuştular ve bu heyetin talimatıyla bir noktadan yarım cm işe çıkılmayı başardık.Ben teşekkür etmek için inince herkes birbirinin elini sıkıyordu Bu o an için sıkıntılı durumdu ama bu bordoauxlu nazik harika insanlar sayesinde sorunsuz atlattım.

Bordoaux 6

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR