Karavanla İzmir'den Avrupa Kıtasının Batıdaki Son Noktası Portekiz Cabo Da Roca Ya Yolculuk

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan isolano Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 195
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 50,385
Rúa Augusta caddesi sonunda Rossio Meydanı'na geldik sola dönüp meşhur Santa Justa Asansörüne gittik
Lizbon 10

Etiketler
Bolca resim çekip Rossio meydanı Yanındaki Pç.Figueira Meydanı'nı gezdik sonra 100 metre ilerideki Martim Moniz Meydanı'na gittik ve neredeyse tüm gezi kitaplarında yazan 28 Numaralı tramvaya bindik.
Lizbon 11

Lizbon 12

Eğer buraya yolunuz düşerse bu 28 Numaralı tramvaya mutlaka binin.Daracık Alfama semti sokaklarında bazı yerlerden duyulan fado ezgileriyle kıvrıla kıvrıla giden içi harika ahşap malzeme ile yapılmış bu nostaljiyi umarım herkes bir gün deneme şansını bulur.
Lizbon 13

Lizbon 14

Lizbon 15

Lizbon 16

Rotasını daha önce araştırdığımdan tramvaydan meşhur Rúa Garrett caddesine yakın bir konumda indik ve bu caddeyi gezdik.Akşamüstü bizim performans düşünce Rúa Garrett caddesinin sonunda bir alışveriş merkezinde strabucksa oturduk.Ekip dirilince yürüyerek aşağı indik ve meydandan taksi ile 5,5 Euro'ya Sao Jorge Kalesine gittik.17 euro giriş parası verik.Buradaki manzarada Hz isa heykelinin karşı kıyısındaki simetrisiydi.Bu sefer 100 metrelik heykel karşımızdaydı.Burada ilgimizi çeken seyyar arabada kadehte şarap satmalarıydı.Bir çok turist ellerine birer kadeh şarap alıp manzaranın keyfini çıkarıyorlardı.Bizde Lizbon gezi programımızı kaleye gelerek tamamladık ve Buradanda kampımıza döndük
Lizbon 17

Yolda bir tramvayı durduran kalabalık bir polis grubunu görünce ne olduğuna baktım yankesecilermiş bir Lizbonlu bana burada çok Sayıda Romen yankeseci bulunduğunu söyledi ve dikkat edin dedi.
Kampta resepsiyonda biraz İnternet'e girip sonra kalktık.karavanda yemek ve uyku bizi bekliyordu.Gece hava o kadar soğuk oldu ki sabah 6 da kalkıp webastoyu açtım.

1 Temmuz Sabahı hava kapalıydı ara ara yağmur atıştırıyordu.Saat 11,00 gibi Lizbon kamptan ayrıldık ilk olarak kampın çıkışında çok yakın olan dekatlon mağazası'na gittik.Biraz oyalandık sonra Gezi Hedefimiz olan Avrupa kıtasının en batısına Cabo da Roca ya doğru yola çıktık..Koordinatı N38.780741,W9.497789
Z Cabo Da Roca 1

Yolda 2,65 euro otoyol ücreti verdik.Hava yol boyunca kapalı yağmurluydu. Cabo da Roca ya varınca manzara uçsuz bucaksız okyanusdu.Okyanusun hırçın dalgalarla kıyıları vurmasını izledik ve turizm ofisinden 11 Euro'ya Avrupa'nın en batısına geldiğimize dair belgemizi aldık
Z Cabo De Roca 2

Z Cabo De Roca 3

Z Cabo De Roca 4

Gezi öncesi araştırmalarım sonucu pek ilgimi çekmeyen cascaisi ve vaktimin kısıtlı olması nedeniyle Pena sarayını pas geçtik ve fazladan geldiğimiz yolu geri dönerek Fatima ya doğru yola çıktık.ikinci durağımız Fatimaydı. Koordinaatı N39.633505,W8.670177 Meryem Ana'nın 3 çobana verdiği 3 sır ile bilinen bu yerde dilek tutan insanların dua ederek dizler üzerinde ilerlemelerine Şahit olduk.Fatima için otoyoldan çıktığımızda 13,70 euro ödedik.
Z Cabo De Roca 5

Z Cabo De Roca 6

Z Cabo De Roca 7

Fatimadan Porto'ya doğru ilerlemeye devam ettik ve Porto'ya 100 km kala BP benzinliğine girip 65,73 euro mazot aldım geçen seferki gibi kredi kartında sorun olmadı.Porto girişinde otoyol ücreti 23,80 euro ödedim.Gezi Programı'nda Porto'da otelde kalmaya karar vermiştim ve booking den Novotel Porto Gaiada yer ayırmıştım.Otele saat 19,30 gibi geldik otelin ücretsiz otoparkına karavanı park ettik ve odamıza yerleşip günü tamamladık.
Z Cabo De Roca 8

2 Temmuz Sabahı birşeyler atıştırıp gezimize başladık.Kışın yaptığı çalışmamda Porto'ya gelen kişilerin mutlaka yaptığı bir şarap müzesi veya şarap fabrika gezisi seçiminde tercihimi birçok Seçenek içerisinde Sandeman şarap Müzesi'nden yana kullanmıştım sanırım doğru bir karardı içeride şarap yapımında kullanılan ilk malzemeden günümüze kullanılan sistemler sergileniyordu.
Porto 1

Porto 2

Sandemandan çıkınca Douro nehri boyunca Luis Köprüsü'ne kadar yürüdük.Unesconun tarihi şehir olarak kabul etmesini Porto sonuna kadar hakediyor.Luis köprüsünden karşıya kafeleri ile ünlü Ribeira Bölgesi'ne geçtik tarih içerisinde yürümek çok keyifliydi.
Porto 3
Porto 4
Porto 5

Porto 6

Katedralde biraz fotoğraf çektik sonra katedralin arka kısmında küçük 2 vagonlu tren görünümlü bir araç ile şehir turu yaptık 45 dakikalık şehir turuna 19 euro ödedik.
Porto 11

Porto 12

Porto 13

Tur tekrar Porto katedralinde sona erdi bizde yaklaşık 350 metre ileride Sao Bento tren istasyonuna giderek yüz sene önce yapılmış 20,000 Çinili fayansa işlenmiş Porto Portekiz tarihini resimledik.Sonra 300 metre ilerideki Torre Dos Clerigos kulesine gittik çok kalabalık olması ve çıkılacak 250 küsür basamağı düşününce dışarıdan fotoğraf çekmek daha cazip gözüktü.
Porto 14

Porto 15

Porto 16

Ardından kulenin karşı Sokağı'nda bulunan meşhur Lello kitapçısına gittik.Bir çok okuduğum yazılarda burada fotoğraf çekimine izin verilmiyor diye yazıyordu ama içeride durum kontrolden çıkmış izdiham halinde herkes kitapçıda fotoğraf çekip duruyordu.Sanırım çalışanlar artık ok yaydan çıkmış gibi davranıp kimseye aldırış etmiyorlardı.Bizde bu harikulade ahşap kitabevine bolca resim çektik.

Porto 17

Porto 18

Ardından Avendia Dos Aliados Meydanı'nıda Mc Donaldsda karnımızı doyurduk.
Gezeceğimiz temel tarihi mekanları bitirip eşimin ve Kızımın en sevdiği bölüm olan mağazaların olduğu yerlere sıra geldi. Önce Avendia dos Aliados meydanı sonrada Santa Caterina Caddesi'ni gezdik.
Porto 20

Porto 21

Porto 22
Porto 23

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.