Karavanla İzmir'den Avrupa Kıtasının Batıdaki Son Noktası Portekiz Cabo Da Roca Ya Yolculuk

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan isolano Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 195
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 50,386

isolano

Zirve
Yer
izmir
Web
www.gezenbilir.com
Herkese merhaba,
28 gün süren Güney Avrupa Gezimi brada sizlerle paylaşacağım.
Geçen sene yaptığımız Orta Avrupa gezimizi http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=105038.0
Linginde paylaşmıştım.Geçen sene Gezi hedefimiz İngiltere Doğu Batı 0 Noktası olan Greenwichdi.
Bu seneki gezi hedefimizi Avrupa Kıtasının Batı'daki son Noktası olarak belirledik ve genel olarakta Gūney Avrupa kapsayan tur olarak karar verdik ve neredeyse 4-5 ay çalıştım.
Planlamayı yaparken işimden en çok 25 gūn civarında uzak kalabiliyorum.bu sürede mümkün olduğunca çok yeri görebilmek için feribot ve otoyol kullanma zorunluluğu kaçınılmazdı bende planlarımı buna göre yapmaya başladım.Normalde sadece karayolunda yapılırsa yaklaşık 12000 km tutan bu rotayı Feribotlarla 7000 kilometreye indirme şansımız oldu.Ayrıca eurocamping sitesinden kamping rezervasyonlarını ve Marbella Porto ve Lyon da Booking aracılığı ile aylar öncesinden otel rezervasyonu yaptırdım.

Program Planlarken mümkün olan en hızlı bir şekilde Barcelona'yı ulaşıp ,Madrid ,Granada, Cebelitarık, Sevilla.
diye başladığım program buralara gelmişken Portekizede gidelim diyerek Lizbon ve Portoyu da dahil ettim ve Gezi hedefimizi Avrupa Kıtasının Batı'daki son Noktası olarak karar verdikten sonra sonra meşhur Guggenheim Müzesinde görmeyi çok istediğimizden Bilbao sonra dönüştede önce Bordeaux molası ve Confluences müzesi gezmek için Lyon ve sonra EXPO yu gezmek içinde Milanoyu dahil edip Venedikten feribota binerek iguemenitsa ve izmir olarak planladım.

Ekli dosyalar

• GoogleEarth_Image22.jpg
    GoogleEarth_Image22.jpg
    135.8 KB · Görüntüleme: 836

Etiketler
Ynt: Karavanla İzmir'den Avrupa Kıtasının Batıdaki Son Noktası Portekiz Cabo Da Roca Ya Yolculuk

Ekli dosyalar

• GoogleEarth_Image.jpg
    GoogleEarth_Image.jpg
    288.4 KB · Görüntüleme: 559

Ynt: Karavanla İzmir'den Avrupa Kıtasının Batıdaki Son Noktası Portekiz Cabo Da Roca Ya Yolculuk

Çok güzel, Türkiye'dekileri saymazsak 3 feribot kullanımı görüyorum. Feribotlar yolculuk yapmayı oldukça rahatlatmış ve hızlandırmış olmalı. Feribot maliyetleri ne dolayda oldu acaba? Paylaşabilirmisiniz? Biz 2013'de benzeri rotada, tamamen karayolu ile 65 gün harcamıştık. Cabo Do Roca yerine GPS'ye yanlış işaretleyince, biraz güneyindeki Cabo Do Raso'ya ulaşmıştık. ;D

İbrahim abi hayırlısı ile güzel, ağız tadında bir geziyi bitirip ayağının tozu ile paylaşıma başlıyorsun.Benim en merak ettiğim Roma Barcelona hattını feribot ile geçme tecrüben olacak.Bugün telefon ile yaptığımız sohbette şiddet ile tavsiye ettiğin Lyon şehrindeki:Musee des Confluences'i rotama ilave ettim.Fransa Valance şehrinde kalacağım kamp alanına 103 km uzaklıkta araba ile bir günlük gidip gelme mesafesinde.
Muhtemelen sen gezi anılarını paylaştığında biz yollara düşmüş olacağız arada internete girdiğimde mutlaka okuyacağım.Eminin gelecek yılın gezi rotası şimdiden kafanda yerleşmiştir.Yavaş yavaş gezi yorgunluğunu attıktan sonra titiz bir rota planlaması yapmaya başlayacaksın , güzel uğraşlar bunlar vesselam...

fsirin' Alıntı:
Çok güzel, Türkiye'dekileri saymazsak 3 feribot kullanımı görüyorum. Feribotlar yolculuk yapmayı oldukça rahatlatmış ve hızlandırmış olmalı. Feribot maliyetleri ne dolayda oldu acaba? Paylaşabilirmisiniz? Biz 2013'de benzeri rotada, tamamen karayolu ile 65 gün harcamıştık. Cabo Do Roca yerine GPS'ye yanlış işaretleyince, biraz güneyindeki Cabo Do Raso'ya ulaşmıştık. ;D

Ferhat Bey
Bu yolculukta kullandığımız feribotlar şöyle
Gidiş 1-Çeşme - Sakız Adası (Yunanistan) . Ertürk Feribot
Gidiş 2-Sakız Adası - Pire Hellenic Seaways
Gidiş 3-Patras (Yunanistan ) - Bari (İtalya) Superfast 2
Gidiş 4-Civitavechia (İtalya ) - Barcelona (İspanya ) Grimaldi Lines
Dönüş 5-Venedik (İtalya) - İguemenitsa (Yunanistan) Anek Lines
Toplam Maliyeti 2000 Euro civarında
Selamlar

mustafayetim' Alıntı:
İbrahim abi hayırlısı ile güzel, ağız tadında bir geziyi bitirip ayağının tozu ile paylaşıma başlıyorsun.Benim en merak ettiğim Roma Barcelona hattını feribot ile geçme tecrüben olacak.Bugün telefon ile yaptığımız sohbette şiddet ile tavsiye ettiğin Lyon şehrindeki:Musee des Confluences'i rotama ilave ettim.Fransa Valance şehrinde kalacağım kamp alanına 103 km uzaklıkta araba ile bir günlük gidip gelme mesafesinde.
Muhtemelen sen gezi anılarını paylaştığında biz yollara düşmüş olacağız arada internete girdiğimde mutlaka okuyacağım.Eminin gelecek yılın gezi rotası şimdiden kafanda yerleşmiştir.Yavaş yavaş gezi yorgunluğunu attıktan sonra titiz bir rota planlaması yapmaya başlayacaksın , güzel uğraşlar bunlar vesselam...

Bende kazasız sağlıklı ve huzurlu geziler dilerim. Confluences müzesini gezince büyüleneceğini garanti ederim. Doğa ve insanlık tarihi ile ilgili inanılmaz eserler var. Birde programınıza çok ters olmayacak ise Milanoyu ve EXPO gezisini eklemenizi öneriririm. Expo kelimelerle anlatılamayacak bir deneyim ama en az 1 tam gününüzü ayırmalısınız. Expo yu gezince bir İzmirli olarak neyi kaçırdığımızı görüp çok hayıflandım.
Selamlar

Çok ilginç, pratik ve güzel bir rota. Yeni gezi planlarına ışık tutacak bilgiler. Gezi notlarınızı dört gözle bekliyorum.

Akdeniz45' Alıntı:
Çok ilginç, pratik ve güzel bir rota. Yeni gezi planlarına ışık tutacak bilgiler. Gezi notlarınızı dört gözle bekliyorum.
Hüseyin bey ilginize teşekkür ederim bende '' Fransa_provence 2015 Lavanta '' isimli gezinizi zevkle takip ediyorum Saygılarımla

Gezide yaptığım araştırmalarda mutlaka yapılması gereken özel gezileri yapılması en çok önerilen yerlerde yapmaya çalıştım.Örneğin Flamenco Gösterisi için yabancı sitelerin çoğunluğu Sevilla da gittiğimiz yeri öneriyordu .Bizde Flamenco için Sevilla'yı tercih ettik. Cabo da Roca ya olan 35 km lik yol dışında hiçbir yoldan iki kere geçmedim. Şehirlerarası yolları www.viamichelin.com sitesinden çalıştım
Yapacağımız tüm yol ve şehir gezilerinde tavsiye edilen yerlere ve görmeyi çok istediğimiz yerlere göre yol güzergahını düzenledik
Her Şehirde görülmesi yada yapılması gerekenler için web sitelerinden araştırıp en ilgimi çekenler ve Şehir gezileride en çok görmek istediğim yerleri harita üzerinde işaretleyerek planladım.Bu bize belirli bir sıra ile gezmeyi ve Dolayısı ile zamandan çok tasarruf sağladı.Boşa hiç vakit geçirmedik. Ulaşım alternatiflerini www.rome2rio.com sitesinden araştırdım ve günlük gezi Programını buna göre Yaptım.Bazı gün 200 bazı günde 600 km yakın yol yaptım sürekli araç kullandığım için sürekli otoyollarda seyahat ettim.

Benim en önemli eksiğim olan zamanı feribot ve otoyollarda kazanmaya çalıştım.Yaptığım gezi ucuza mal olmadı ama hiç görmemektense mümkün mertebe çok yeri görmek iyidir felsefemiz gereği bu harcamalara katlandık.Yavaş yavaş birkaç ayda gezmeyi ve otoyol kullanmadan yapabilmeyi bende çok isterdim ama ne yazıkki zamanım bu kadar.
Geziyi ben ,eşim ,13 Yaşında kızım ve 8 Yaşında oğlum yaptık.Çocuklar geçen seneden uzun yol gezilerine dayanıklılar ama onlar içinde ufak süprizler yaptım Örneğin Sevilla'ya gitmeden önce 2 bölümü Sevilla'da çekilen starwars ı seyrettirdim bu şekilde filimde gördükleri sevilladan o sıcağa rağmen çok zevk aldılar.
İlk yaptığım programda izmirden iguemenitsa ya arabayla giderek oradan italya'da anconaya geçmek ve civitavecchiadan aynı akşam feribotla Barcelona'ya geçmekti hatta iguemenitsa biletini civitavecchiaya yetişmek için daha erken italya'ya varan ama daha çok yol yapmamı gerektiren bari olarak aldım.aynı akşam Barcelona feribot biletinizde Grimaldi linesten aldım. Geziye çıkmamıza 20 gün kala Ertürk feribot daha önce konuşmamda olmadığını söyledikleri 16 Haziran a saat 19.00 sefer koyunca Programı Sakız Pire ve Patras olarak revize edip 1 gün erken giderek İguemenitsa Bari yerine Patras Bari olarak değiştiririm diyerek yola çıkmaya karar verdim.hemen Hellenic Seaways den Sakız Pire feribotuna 16 Haziran 23.25 feribotundan bilet aldım.

Günler hızla geçti ve 16. Haziran oldu bende sabah işteyken saat 13.30 civarında Ertürk feribot tan beni arayıp sizi saat 19.00 yerine saat 17.00 de sakıza geçirelim deyince bende hızla eve gittim ve dünden tüm eşyaları yerleştirdiğimiz karavana atlayıp Çeşme'ye yola çıktık.Aslında yavaş yavaş gitmeyi planladığım yolculuğumuz fırtına gibi başlamak zorunda kaldım.
Saat 15.20 de evden çıktığımızda kilometremiz 69385 gösteriyordu. Çeşme ye vardığımızda saat 16.45 olmuştu.ertürk çalışanlarınızdan yardımıyla hızla işlemlerimiz yapıldı hatta arabamıza X-ray çıkmasına rağmen saat 17.15 de Ertürk feribotuna binmiştik

Ekli dosyalar

• ?maj 1.jpg
    ?maj 1.jpg
    81.1 KB · Görüntüleme: 544

Saat 20.00 de Olmayı plânladığımız Sakız adasın saat 18.15 de varınca önce karavanı park ettik ve liman çevresini rahatça gezdik sonra limanda delfinia restoranında yemek yedik.
Yemekten sonra limana giren hellenic seawaysin feribotunu görünce karavanımızla hemen feribota gittik.Burada en ilginç olanda sakıza indiğimizde bomboş olan liman gece bizim bineceğiniz feribotun yanına bir tane daha feribot yanaşınca muazzam kalabalık oldu ve daha ilginci yolcuların çoğunluğuda japon turistlerdi.
17 Haziran Sabah 06.30 da pireye indik.ilk olarak yolumuzun üstünde olan Korint Kanalı'na doğru yola çıktık.kanala gelene kadar 2 otoyol gişesine 5.40 ve 4.60 olarak toplam 10 euro ödeme yaptık.
Korint Kanalı'nda kahvaltımızı yapıp kanalı gezdik.kanal turistik bir yer olduğundan birkaç hediyelik eşya dükkanları vardı ama ilginç olan adrenalin düşkünleri için kanaldaki köprüden bungee jumping yaptıran bir dükkanda mevcuttu.

Korient 2

Korient 3

Ekli dosyalar

• korient kanal?.jpg
    korient kanal?.jpg
    93.7 KB · Görüntüleme: 522

Saat 10.00 gibi Korint Kanalı'ndan Patrasa doğru yola çıktık 125 km'lik yolda ancak bir iki sene sonra bitecek otoyol yapım çalışması var yolda geniş araçları sollama yapmak neredeyse imkansızdı.bu arada ilk yakıtımızı da 86,50 euro ödeyerek aldık.
Saat 12.00 civarında Patrasta Anek linese geldik ve internetten aldığımız 18 Haziran tarihli 00.30 iguemenitsa bari biletimizi 17 Haziran 18.00 Patras Bari olarak değiştirdik.buradaki anek lines görevlileri harika insanlardı çıt çıkarmadan birçok yere telefon ederek yarım saat uğraştılar ve biletin değişimi yaptılar.
Bu arada 4 saatlik zamanımızı da rio antirio köprüsünün muhteşem manzarasına sahip bir plaja giderek denize girdik,karavanda yemek yedik.

Ekli dosyalar

• Patras ?maj.JPG
    Patras ?maj.JPG
    69.2 KB · Görüntüleme: 518

Saat 16.30 da plajdan ayrılıp Patras Feribot Limanı'na geldik ve bizi bariye götürecek Superfast 2 feribotuna bindik. Feribot gece 00.30 da iguemenitsaya uğrayıp yolcu ve araç aldıktan sonra 18 Haziran sabah İtalya saatiyle 11.00 de Bariye ulaştı.ama çıkışımız TIR çıkışındaki yoğunluktan 1 saat uzadı.
Barcelona feribotumuz ertesi gün olduğundan civitavecchiada campinge yöneldik.
Bariden civitavecchiaya olan 580 km ilk yolda otoyol ücreti olarak 32,5 euro ödedik. 3 mola vererek saat 20.30 Campsite Europing 2000 e vardık.Koordinatı N 42.29799,E 11.636360
Bu kamping daha önce kaldığım İtalya'daki kampinge karşı oluşmu

Civita2

Civita 3

Civita 4

Civita5

Ekli dosyalar

• civita 1.jpg
    civita 1.jpg
    50.4 KB · Görüntüleme: 505

Gece erken yattık ve Sabahta erken kalktık saat 17.00 ye kadar plajda ve kampta güzel vakit geçirdik.saat 17.00 de kamptan çıkıp 20 dakikada Civitavecchia Limanı'na geldik ve ilk olarak Grimaldi linesten print ettiğimiz biletlerimizi check in yaptırdık.sonra Barcelona feribot kuyruğuna girdik.saat 21.00 civarında feribota bindik.

Bu hattı kullanacak arkadaşlara tavsiyem kalkış saatinden en az 2-3 saat önce check in ofisinde bulunsunlar. Bu hatta inanılmaz yoğunluk var .Özellikle araç trafiğinin yanında çok sayıda araçsız yolcu bu hattı kullanıyor. Check in yaptırınca size birde rıhım numarası söyleniyor bu numaralı rıhtımın bekleme alanına gidip bekliyorsunuz gemi görevlileri bu alanda bilet işlemlerinizi onaylayıp gemi araç kartlarını veriyorlar.

Feribot civitavecchia dan ayrıldığında saat 23.00 e geliyordu.feribot ile Barcelona ya 20 Haziran saat 19.00 da vardık.Hava muhalefeti nedeniyle Feribot çok sallandı. Bir çok yolcuya plastik torba dağıttılar.

Grimaldi1

tkp

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri