Karavanını Kendi Yapanlar Daha Sonra Neden Hemen Satıyor?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Ali Toprak Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 53
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,559
selamlar, trafik sigortası,kasko,vergi,bakım maliyeti ve aracın maliyetini hesaplayıp bu paraya ailemle (3 kişi) 20 yıl(yılda 7-9 gün)tatil yapacağımı görüp karavandan tamamen vaz geçenlerdenim,bu sene sarozda denize 200 m. mesafede günlüğü 300 tl ev tutarak tatilimi yaptım,yani bu seneki maliyetim karavanın sadece sigortaları kadar oldu,ülkemizde malesef karavan tatilini engellemeye çalışan bir durum var.

Etiketler
Şu zamanda motokaravan almak yürek ister
MTV, trafik sigortası,kasko bedelleri facia

Bir de yılda bir muayene
Benzin, lastik,bakım vb ile felaket

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

selamlar, trafik sigortası,kasko,vergi,bakım maliyeti ve aracın maliyetini hesaplayıp bu paraya ailemle (3 kişi) 20 yıl(yılda 7-9 gün)tatil yapacağımı görüp karavandan tamamen vaz geçenlerdenim,bu sene sarozda denize 200 m. mesafede günlüğü 300 tl ev tutarak tatilimi yaptım,yani bu seneki maliyetim karavanın sadece sigortaları kadar oldu,ülkemizde malesef karavan tatilini engellemeye çalışan bir durum var.

Suat Bey,

Sadece tatil olarak düşündüğünüzde, çalışan insan için haklısınız. Ancak hobiye dönüştüğünde veya hobi olarak düşündüğünüzde durum farklılaşıyor. Çalışsanız da, emekli olsanız da her fırsatta bir yere gitmek veya içinde bir şeyleri daha iyileştirmek için uğraşmak istiyorsunuz.

Ne yazık ki ülkemizde karavancılık, bence de lüks tüketim olarak algılanıyor. Gerek devlet gerekse özel işletmelerin büyük bölümü tarafından bu çerçevede fiyatlandırılıyor. Oysa hiç kimse otellerin açık büfelerinde ziyan olan yiyecek tutarını veya denize 5 metre mesafeye kurulmuş havuzlarda ziyan olan su miktarını dikkate almıyor.

Umarım yakın gelecekte sizin gibi karavandan uzaklaştırılan arkadaşlarımızın dönüşü için gerekli çaba gösterilir.

Bulgaristandaki oturma iznimi yenileyip 185 gün kalıp; Bulgar plakalı karavan alacağım. Türkiye de 2 sene aracı tutabiliyorum yeşil diye bir masraf yok. Tüv yok MTV yok mecburi trafik sigortası yok.
Şimdilik tek sıkıntı Bulgar da ikinci el araba piyasası biraz yükseldi

illaki karavan diyenler için en mantıklısı 750kg.altı çekme karavanlar,şuanda sakaryalı firma 26bin +kdv ye güneş panelli,buzdolaplı,tuvaletli 2 kişilik karvanı satıyor,ranza yapılarak yatak sayısı artırılabilir,böylece sigorta vergi bakım gibi maliyetlerden kurtuluyorsunuz,tek sorun karavanı park edecek güvenli bir park alanı,yeri olanlar için çözüm olabilir.

Sorunuzun cevabı kısaca '' hayaller paris, gerçekler bizim mahalle '' durumu. Hayal edilenle gerçekte yaşananlar birbirini tutmayınca satıp zararın neresinden dönsem kardır demek kalıyor. Bence temel sorun ihtiyacın yanlış belirlenmesi ve beklentinin çok yüksek tutulması. Bütçenin yanlış hesaplanması da bir diğer önemli konu. Karavanı yaparken çıkabilecek masraflar doğru hesaplanmayınca ya da karavanı yapıp bitirince harcamalar da bitecek derken bitmeyince haliyle yük taşınamaz bir hal alıyor.
Karavan yapımı ile ilgili düşüncelerimi sizlerle paylaşmak isterim. Karavan almayı ya da yapmayı düşünen biri öncelikle kendine şunu sormalı '' gerçekten bir karavana ihtiyacım var mı? '' sonra da beklentilerini ortaya koymalı. Süreç genelde şöyle ilerliyor. Karavanı nasıl kullanacaksın? Müsait olduğum hafta sonları bir iki gecelik konaklamalar ve yıllık izinde onbeş yirmi gün. Proje günlük hayattan uzaklaşıp doğada zaman geçirmek olarak başlıyor ama malzeme listesine bir bakıyorsunuz elektrikli wc, 160x200 yatak, buzdolabı, inverter, solar panel, mobil klima, neta uydu anteni, televizyon vs. vs. daha bir sürü şey. Hani günlük hayattan uzaklaşacaktık??? Cevap '' ben rahatıma düşkünüm '' . Bence işin aslı şöyle, karavanda çocukla seyehat edilmeyecekse, kamping dışı bir haftadan uzun konaklamalı seyahat yapılmıyorsa birçok şeyin çok daha ekonomik alternatifleri var. Buzdolabı yerine buzluk hatta balıkçıların kullandığı strafor kutular bile günlerce idare eder. Aydınlatmanın geceyi gündüze çevirmesine de gerek yok. Pille çalışan bir led lamba ( ben eski s3 telefonumun flash ışığını kullanıyorum) yeter de artar bile. Televizyondan bahsetmiyorum bile...
Neyse konuyu dağıtmayalım. İnternetten 8-10 bin tl ye bir tane peugeot j9 alır 15 bin tl ye bu işi bitiririm düşüncesi o da olsun bu da olsun diye diye ne hikmetse satışa çıkarılmadan hemen önce tüm ağır bakımları yapılmış, kazası değişeni olmayan, ağır yük görmemiş 300.000 km de psa grubu bir araç alımı ve '' karavan dönüşümü başlıyor '' fotoğrafı ile ilk adım atılır. Yapımı, projesi, muayenesi, sigortası vergisi derken karavan planlanan bütçenin üstünde bir paraya tamamlanır. İlk heves bir iki seyahate çıkılır. Kayınçonun '' enişte bu hafta sonu karavanı versene '' isteği, yaşanan arızalar, ailenin aslında karavancı değil mangalcı olduğunun anlaşılması vb. hayal kırıklığı yaşanmasından sonra genellikle sağlık nedeniyle ilana konur.
Bir de internette satılık karavan fiyatlarını görüp ne var bunda ben bunu 50 ye yapar 150 ye satarım diyen çakallar var ama uzatıp keyfimizi kaçırmayalım, selamlar...

Gerçekten uzun yazmışım :smiley: . Özellikle son zamanlarda yapılan veya yenilenen karavanları gördükçe çok şaşırıyorum gerçekten. Araçlara ve donanıma para harcamaktan gezmeye eğlenmeye para kalmıyor resmen...

Sorunuzun cevabı kısaca '' hayaller paris, gerçekler bizim mahalle '' durumu. Hayal edilenle gerçekte yaşananlar birbirini tutmayınca satıp zararın neresinden dönsem kardır demek kalıyor. Bence temel sorun ihtiyacın yanlış belirlenmesi ve beklentinin çok yüksek tutulması. Bütçenin yanlış hesaplanması da bir diğer önemli konu. Karavanı yaparken çıkabilecek masraflar doğru hesaplanmayınca ya da karavanı yapıp bitirince harcamalar da bitecek derken bitmeyince haliyle yük taşınamaz bir hal alıyor.
Karavan yapımı ile ilgili düşüncelerimi sizlerle paylaşmak isterim. Karavan almayı ya da yapmayı düşünen biri öncelikle kendine şunu sormalı '' gerçekten bir karavana ihtiyacım var mı? '' sonra da beklentilerini ortaya koymalı. Süreç genelde şöyle ilerliyor. Karavanı nasıl kullanacaksın? Müsait olduğum hafta sonları bir iki gecelik konaklamalar ve yıllık izinde onbeş yirmi gün. Proje günlük hayattan uzaklaşıp doğada zaman geçirmek olarak başlıyor ama malzeme listesine bir bakıyorsunuz elektrikli wc, 160x200 yatak, buzdolabı, inverter, solar panel, mobil klima, neta uydu anteni, televizyon vs. vs. daha bir sürü şey. Hani günlük hayattan uzaklaşacaktık??? Cevap '' ben rahatıma düşkünüm '' . Bence işin aslı şöyle, karavanda çocukla seyehat edilmeyecekse, kamping dışı bir haftadan uzun konaklamalı seyahat yapılmıyorsa birçok şeyin çok daha ekonomik alternatifleri var. Buzdolabı yerine buzluk hatta balıkçıların kullandığı strafor kutular bile günlerce idare eder. Aydınlatmanın geceyi gündüze çevirmesine de gerek yok. Pille çalışan bir led lamba ( ben eski s3 telefonumun flash ışığını kullanıyorum) yeter de artar bile. Televizyondan bahsetmiyorum bile...
Neyse konuyu dağıtmayalım. İnternetten 8-10 bin tl ye bir tane peugeot j9 alır 15 bin tl ye bu işi bitiririm düşüncesi o da olsun bu da olsun diye diye ne hikmetse satışa çıkarılmadan hemen önce tüm ağır bakımları yapılmış, kazası değişeni olmayan, ağır yük görmemiş 300.000 km de psa grubu bir araç alımı ve '' karavan dönüşümü başlıyor '' fotoğrafı ile ilk adım atılır. Yapımı, projesi, muayenesi, sigortası vergisi derken karavan planlanan bütçenin üstünde bir paraya tamamlanır. İlk heves bir iki seyahate çıkılır. Kayınçonun '' enişte bu hafta sonu karavanı versene '' isteği, yaşanan arızalar, ailenin aslında karavancı değil mangalcı olduğunun anlaşılması vb. hayal kırıklığı yaşanmasından sonra genellikle sağlık nedeniyle ilana konur.
Bir de internette satılık karavan fiyatlarını görüp ne var bunda ben bunu 50 ye yapar 150 ye satarım diyen çakallar var ama uzatıp keyfimizi kaçırmayalım, selamlar...

Tamamen yerinde ve doğru tespit.
Bende yıllardır bu sebeplerden dolayı karavan hayalimi erteliyorum. Her karavana niyetlenip bu sefer alıcam dediğimde, hafta sonu pazar ve senede çok zorlasam on beş günden fazla zamanım yok değemi? Deyip vazgeçiyorum. Şimdilik çadırla devam.

Ben de 2014 ten buyana kango ma yaptığım portatif yatak ve mutfak düzeneğiyle, senede en az 45 gün eşimle birlikte dolaşıyoruz. Hep kafamda transperter alıp daha rahat konaklamalar yapmak var, fakat benim arabam dan yllık 5-6 bin tl fazla gideri var değmez diyip vaz geçiyorum. Sonra bir ara 3 günlük dünya içimizde kalmasın diyip tekrar transporter aşkı alevleniyor. Bu seferde kangomu sıfır almıştım daha 110 binde vergiside 100+100, muayene 2 yılda bir sigortasıda uygun Bu bize yeterde artar bile diyip tekrar vazgeçiyoruz ama hep içimizde trasporter kalacak.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri