Karavanın İzolasyonu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Kocero Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 33
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,313

Kocero

Yeni Üye
Merhabalar,

Bi arkadaşımdan 78 model Volkswagen Caravan almayı düşünüyorum, yalnız arabada izalasyon sorunu varmış, alttan yer yer nemleniyor ve bazen aşırı olmamakla birlikte su alıyormuş, onu çözmenin yolu nedir? Ne tavsiye edersiniz? Ayrıca bu karavan'da kullanmak için nasıl bir akü tavsiye edersiniz? ilginiz için şimdiden tesekkur ederim

Etiketler
Ynt: Karavanın İzolasyonu

Taban saclarında çürümeler olabilir. Eski vosvoslarımdan biliyorum. Mümkünse sacların değişmesi gerekir. Değiştikten sonra da altına zehirli bir madde var ondan atılıyor. Şimdi ismi aklıma gelmedi ama hatırlarsanız hollandadan iki tane gemi gelecekti. Bu maddeyi temizletmek için. Sonrada çevreciler karşı çıkmıştı da hollandaya iade edilmişti. O madde zehirli olsa da kesinlikle su geçirmiyor :smiley:

merhaba koçero ve mezzy,
1978 model bir araçta alttan su alma ve nemlenme tabansacındaki çürüklerden dolayı olmalıdır.
tabansacları yenilenmeli, ek yerlerine izolasyon mastiği çekilmeli , alttan ve içerden darbe koruyucu pütür uygulanmalıdır.
sayın mezzy, sözünü ettiğiniz madde asbest olmalı ancak hangi malzemenin içinde kullanılmış hiç duymadım.
ben kendi araçlarımın izolasyonunda avrupa üretimi darbe koruyucu pütür kullanıyorum.
herkese selamlar.

Sn Semih bey merhaba. :smiley:
Karavan yapım aşamanızda size kolaylıklar diliyorum.
İnşallah arzu ettiğiniz gibi bir karavan yapıp ,mutlu olarak gezersiniz.

Bir arkadaşımız izolasyon olarak kabinin içini çatılara kaplanan İZOCAM ve duvar içlerine konan STRAFOR ve duvarları 8 mm lik su kontraplağı ile kapladı. İç ve dış ısı farkının çok farkettiğini söylüyor.

Ayrıca sitede daha önce ,püskürtmeyle yapılan ve uygulama sonrasında şişen bir izolasyon maddesinden bahsedilmişti.
http://www.izobedel.com/maintr.html

Bilgi olarak belirtmek istedim.

Ben de aracımın alt tarafını paslanmaya karşı bir malzemeyle korumak istiyorum. Bu "pütür" denen malzeme nasıl bu iş için uygun bir malzememidir. Herhangi bir oto boyacısı uygulayabilirmi? Maliyeti ne dolaydadır?

merhaba sayın erden ve fshirin,
öncelikle erden beye cevap vereyim; arkadaşınızın yaptığı izolasyon işlemi cam yünü haricinde doğrudur.
cam yünü karavan içinde bence kesinlikle kullanılmamalıdır. sıcak soğuk yalıtımını çok iyi yapar ancak,gözle görülmeyen küçük parcacıklar halinde tozuduğu için sağlık açısından zararlıdır.her nekadar üzeri kaplansada kenardan köşeden cam tozları sızar, solunum yolu rahatsızlıklarına neden olabilir. keşke tavan yalıtımınıda straforla yapsalardı.
fshirin, bu malzemeyi tüm oto boya malzemesi satan yerlerden temin edebilirsiniz, özel bir uygulama tabancası vardır, her boyacıda olmayabilir. aracınızın markasını ve tipini bildirirseniz ne kadar malzeme gider söyleyebilirim.
bir kutu darbe koruyucu pütür yaklaşık 7_ 15 ytl civarındadır, 3m, sika,würth,dayson gibi avrupa üretimi malzemeleri tavsiye ederim. dilerseniz uygulama aşamasında ayrıntılı bilgi verebilirim.

Sayın impeza,

Benim bir CAN marka çekme karavanım var, tavandan izalosyon sorunu yaşıyorum, silikon ile gidermeye çalıştım, ama geçici bir çözüm oldu, bana önerebileceğiniz bir malzeme veya yöntem varmıdır??
Yardımlarınız icin şimdiden teşekkür ederim,

Aybar- Rıdo

Teşekkürler impesa,

Şehir dışında olduğmdan hememn yanıt atamadım. Benim aracım KIA Pregio Boyutları 4.85x1.70m gibi dış boyutları var.

merhaba fsirin,
aracınızın altından yaptıracağınız, izolasyon için 5-6 kutu darbe koruyucu pütür yeterlidir, ama daha fazla malzeme kullanmanın hiçbir sakıncası yoktur. ben kendi landroverimde hem alttan hemde içten( tavanın içi dahil) 20 kutu kullanmıştım.
selamlar.

sayın aybar-rıdo,
karavanınızın tavanının neresinden su aldığını yazarsanız deteylı bilgi verebilirim.
selamlar.

YALITIM için araçların altını pütür kaplamanız çok faydalı bunu yapmadan önce aracın altında pas olmaması gerekiyor.boyacılara gitmeyin onlar asfalt atarlar(genelde)bunun için belli markalar var ben bayisi olduğum için henkel-loctite kullanırım bütün araçlarımızda.Kalitelinin farkı daha esnek, ses ve ısı yalıtımında darbelere karşı performansının çok fazla olması başlıca kriterler.bu pütürleri kesinlikle çamurlukların içinede yapın yoldan gelen seslerin nasıl kesildiğine şaşıracaksınız motor sesi sizi daha çok rahatsız etmeye başlayacak :smiley:..bunların fiyatları at deve birşey değil klasik araçlara 3 lt(3 tüp) yeter, 4 çamurluk içi için,1 tüp 6,40 euro en az yüzde 20 iskonto yaptırın,(kimse henkel- loctite satarak kar etmez)heryerde bulabilirsiniz,ben bunu bilgilendirme amaçlı yazıyorum size kıstas oluşturması için.araç altı kaplama çok daha önemli ondaki miktar değişken yanlızca büyüklükten dolayı değil eğer bu aracı ben çok uzun süre kullanıcam derseniz ki karavancıların bunu söylemesinden daha mantıklı birşey olamaz,bu tarz pütürleri en az 2-3 mm attırın.eğer kompersörünüz varsa bunu kendinizde atabilirsiniz,boya tabancasının ağızları bu tüpleri bağlamaya uygun.
Bu araç pütürleri dışında kapı içlerine yapıştırılan ses kesici levhalar var hani klasik mercedesler kapandığında tok bir ses verir işte bu sesler bunun içinde kullanılan ses kesici levhadan gelir.
Bu konuyla ilgili karavan yapmayı planlayan arkadaşlar için YALITIM VE KORUMA İLE İLGİLİ bilgi verebilirim.
Bizim sitemizde pdf halinde kaynak yayınlar bulunmaktadır.
burdan genel kataloglara http://www.letakimya.com.tr/HTML/prdct_Loc.asp
burdanda yanlızca kaporta koruma http://www.letakimya.com.tr/HTML/documents/19.pdf
umarım faydalı olabilmişimdir.kendiniz yaparken mutlaka bu malzemelerden kullanın,karavan imalatçıları doğal olarak bu kadar maliyet artışının olduğu ortamda bunları kullanması zordur ama siz yaptırdığınız karavancıya gidipte bu malzemeleri kullanın derseniz daha farklı olur.Ayrıca size çok önemli bir bilgi daha vereyim silikon yerine mastik kullanın.
TEKRAR EDEYİM KİTAPLARDA BAKTIĞINIZ BİLGİLER TEK MARKAYA YÖNELİKTİR BİR SÜRÜ MARKA VARDIR AMA SİZE GENEL BİLGİ OLUŞTURMASI AÇISINDAN VERİYORUM.

merhaba bülent bey,
verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, piyasada bulunan nerdeyse tüm markaları denedim, sizin ürününüzüde denemek isterim. ankarada bayii ismi verebilirmisiniz.
ayrıca karoseride kullanılmak üzere kaç tip yapıştırma mastiğiniz var(metal yapıştırmak üzere) bu konudada bilgi verebilirseniz malzemeyi denemek isterim.
selamlar.

impesa bey size yakında daha detaylı bigi vereceğim.ama kabaca şu bilgiyi vereyim izolasyon ve yapıştırma amaçlı herikisinide içinde barındıran mastikler var.ama şöyle bir durum var kendime karavan yapsaydım ne kullanırdım diye sorduğumda size vereceğim cevap tam gerçeği yansıtmayacak,mastiklermizin çoğu audi-wolsvagen mercedes... tarafından fabrika orjinal ürünü(oem) olarak kullanılmaktadır.bizim birde ağır endüstri bölümümüz var işte ben o mastikleri kullanırdım.niye onları kullanırdım,vereceğim cevap aslında yeterli olacaktır,bu mastikleri buradaki vagon fabrikası-askeriye (tank palet gibi fabrikalara veriyoruz hatta sızdırmazlık için getirdiimiz malzemeyi yanlızca biz satıyoruz ve yanlızca vagon fab.için getirtiyoruz.bu sızdırmazlıkmalzemeleriin özellikleri otomotivde kullanılndan kat kat yüksek bunu bilerek size bunları anlatmasaydım kendimi çok rahatsız hissederdim,işte bu bilgileri daha bir derleyip toplayıp size öyle cevap vereyim diyorum.
size küçük bir dipnot daha vereyim aklıma geldikçe yazarım.bizim ürün paletimiz çok geniş olduğu için her alanda bilgi verebiliriz.mesela 3m güvenlik filmleri var mermiyi bile durduran,bunlardan araçlarınıza kullanabilirsiniz.3m i bilirsiniz iş güvenliği-bant-zımpara diş dolgusu scoch brite ki bu sanayağ gibi olmuştur yani okadar çok ürünleri varki anlatmakla bitmez.ben bu bilgileri verirken kendi karavanımda ne kullanmak istiyorsam onları yazmaya karar verdim.umarım herkesin ihtiyacına(bilgi bazında)yardımcı olurum çünkü ben bu formdan 5 günde çok şey aldığımı düşünüyorum. impesa bey karavanınz saç malzemeden mesela o saç malzemenin üstünde bir yağ tabakası vardır ilk önce bu yağ tabakanın alınması gerekir ve bundan sonra birkaç kmyasal işlem daha yapabilirseniz metal aksamı çok daha uzun süre koruyabilirsiniz..bu tarz konularda size teknik anlamdada yardımcı olabiliriz.neyse aklıa geldikçe daha ilaveler yaparım aslında bunlar genel olarak stemizde var ama aklıma geldikçe yazamadan duramıyorum...koruyucu filmi tek başınıza alamazsınız çünkü bu rulo halde satılır eğer bunu toplu olarak alırsanız bir camcı ile anlaşıp çok ucuza maledebilirsiniz.ama fiyat aldığınızda bana söyleyin kazıklanıp kazıklanmadığınızı söyleyeyim.herkese güzelgünler

Sayın Bülent Bey,İZOLASYON konusunda verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Şu günlerde ducato yüksk tavan minibüsümün tavanını tamamen keserek ve bir alkoven ekleyerek yen bir araç dizaynı oluşturmaya çalışıyoruz.İmpesa (semih Bey) arkadaşımızın atölyesinde özverili ve titiz çalışması ile şu günlerde tavana koyacağımız sac profiller tamamlandı bazı bölümler sac kaplandı ve devam ediliyor.sacların kasayla birleşim yerleri tamamen kaynakla kapatılamadığı için ,hatta kapatlsa bile araların çok iyi izole edilmesi önemli.Bunun için elimizde dayon mastik var.Mastikteki ucuzlık yada pahalılık önemli değil.DAYANIKLILIK VE TUTUCULUK,DİRENÇ VE UZUN SÜRELİ KORUMA ,KAPATMA GEREKLİ.Siz bu konuda nasıl bir mastik yada daha başka izolasyon malzemesi önerirsiniz.Çünkü karavanın hayati yönü bu mastiklerle ilintili.SIZINTI, SU ALMA VB.BURUMLARA ,çürümeye karşı sizin önerileriniz vekullanacağımız ürün konusunda tarafsızca görüşleriniz nelerdir.Önerilerinizi beklerim.Selamlar.

Sayın Bülent Bey, ürün temini ve bu konuda Ankara'da belirttiğm özelliklere uygun ürünler bulacağımız yer konusunda bilgilerinizi de rica ederim.Selamlar.

Merhaba karavan 1 bey size önereceğim ürün pahalı ama dediğim gibi kendime yapsam bunu kullanırım ama hayati bir yer olduğu için ve fazla gideceğini düşünmediğimden bunu öneriyorum Henkel ms 939 bu ürün kalitesi yanında birde gıda onaylıdır yani karavanın içinde çok rahat kullanabilirsiniz.bu ürünü biz burda vagon fabrikasına yıllardan beri veriyoruz çok profesyonel bir ürün.bu ürünü büyük ambalajıda var ondan bulabilrseniz daha uygun fiyat olabilir(310 ml-570 ml) biz bu ürünleri toplu olarak sattığımızdan elimizde yok ama size yine yardımcı olmaya çalışacağım.küçüğünün liste fiyatı 6 50 euro ,570 ml 9 50 euro+kdv gri siyah beyaz diye 3 rengi var.üstleri boyanabilir.bu tarz ürünlerle ilgili daha önce bilgi vermiştim ama ses yalıtımınada çok büyük faydası var.
birde sizin şu aşamada kullanmanızda fayda gördüğüm biriki ürün daha var bunları söyleyeyim http://www.letakimya.com.tr/HTML/documents/19.pdf bu adrese girdiğinizde boşluk doldurucu mumlar var onlara ve çinko sprey e bir bakın derim.ankara bayisinden fiyat aldığınızda bana aldığınız fiyatı söylerseniz(mail adresime yollayın mutlaka)size uygun fiyat yapıp yapmadıklarını söylerim.anakara bayisiin adresini alınca size özel mail adresinizden yollarım.benim adresime birmail atarsanız sie yardımcı olurum (mayistosbug@yahoo.com)
Kolay gelsin

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri