Karavanda Yat Tuvaleti Kullanmak?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan buralpdi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 101
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 102,646
.
20-25 litre üzeri tekerlekli tankların sürülme ve içeriğinin dökülme zorluğu var. Bu büyüklüktekilerin de zaten marin çözüme yeterli gelmeyeceği beklenmeli..

Karavanda gereksinimlerin karşılanmasını, ev konforu seviyesinde beklemek ve uygulamak, maalesef aradaki farkın misliyle sorun doğurmakta. Çağdaş karavancılık yıllar içinde bizim gibi yeni başlayanlara çeşitleriyle zaten oturmuş ve hatta ucuz çözümler sunarken, onu yeniden bulmakla uğraşmanın pek anlamlı olduğunu sanmıyorum.

Uzlaşı aradığınızın bilincindeyim. Lütfen üzerinize alınmayın..:yum:

Evet açıkçası uzlaşma aramak gerektiğini düşünüyorum. Yazdıklarım esasında bilinen ama konuşulmayan şeyler. Dolayısıyla pek konuşulacağını düşünmüyorum ama umarım cevap bulur.
Bu ülkemizde çekilen ve paylaşılan bütün karavan videolarındaki ve tecrübelerindeki ortak sorun. Herkes karavanını içeriden ve dışarıdan itina ile kameraya alıp detayları ile anlatırken konu tuvalete gelince hiç detaya girmeden devam ediliyor yada çiçeği burnunda karavancılarımız karavanını yeni ve genelde daha büyük bir motokaravan ile değiştirdiğinde kaset yerine majeratörlü sisteme geçiş yapmış oluyor bunun yanlış olduğunu söyleyecek birileri olduğunu bildikleri için de hiç detaya girmemeyi tercih ediyorlar. Amacım kimseyi eleştirmek ayıplamak değil hatta onlara eminim benim gibi sizler de bazı noktalarda hak veriyorsunuz. Hak veriliyor ki bu nokta yıllar geçse bile tartışılmaya devam ediliyor. Bence tartışılmalı da.
Çünkü bizler bazı batı ülkeleri gibi değiliz.
O ülkelerde zaten tuvalet kültürü bu "otur yap tuvalet kağıdına sil ve devam et" ama bizim için tuvalet temizliği ve tuvalet temizliği için taharet olmazsa olmaz. Su olmayınca karavdaki tuvalet son çare olarak kullanılan bir şey oluyor hatta çoğu kişi ihtiyacı dışarıdaki tuvaletlerde karşılamaya çalışıyor ve zaten kirli bulduğu birşeyden kaçarken başka daha az kirli birine razı olmak zorunda kalıyor. Bu da karavancılığın tabusu haline geliyor. Modern karavancılık dediğimiz şey o kadar sorunlarını çözebilmiş olsaydı belki de burada anlatılan taharet musluğu modifikasyonları da olmamalıydı ama var ve yaptıranlar haklı. Maalesef dışarıdan gelen ve bize empoze edilmeye çalışılan birçok şey gibi insanların rahatsız olması sebebiyle zaman içinde ya tamamen karavan hobisinden vaz geçmeye sebep olan ya yüzde 90 çevresindeki tuvaletlerde ihtiyaç gidermeye, kasetli tuvaleti modifiye edip sabreden yada majeratörlü sisteme geçiren çözümler bulunuyor. Burada bir sorun var ve bu sorun kedi gibi üzeri kumla örtülecek bir sorun değil. İnsanlar çözüm arıyorsa majeratörlü de daha rahat edecekse böyle bir ara yol bulunabilir diye düşündüm.

Etiketler
O ülkelerde zaten tuvalet kültürü bu "otur yap tuvalet kağıdına sil ve devam et" ama bizim için tuvalet temizliği ve tuvalet temizliği için taharet olmazsa olmaz.
Ben bunu bir alman arkadaşıma sormuştum. O da banyo öncesine denk getirdiğini söyleyip "otur yap tuvalet kağıdına sil ve ̷d̷e̷v̷a̷m̷ ̷e̷t̷ ̷ banyo yap " demişti.
Macaratörlü tuvaleti olan yolda giderken boşaltır, benim de olsa ben de boşaltırıp çünkü dayanamam kolaylığına. Sizin bahsettiğiniz en ekonomik ara çözüm kasetli tuvalet , pahalı olanı tamamen imha eden kompost tuvaletler. 1000-2000 $ arası fiyatları var amazon.com 'da.
Video: https://youtu.be/npL1_G7vWfs

Son düzenleme:

.
Yat tuvaleti olmayan Süleyman bey kendi yaptığı taharet musluğunu kullanıyor ve bazılarımıza örnek olmuş durumda. İkisinin otomatikman birbirlerine gereksinimi olmayan farklı konular olduğuna umarım hak verirsiniz ?

Belki inanmayacaksınız ama daha fazla suya gereksinimi olsa, gürültü yapsa ve tekne kullanımı için üretilmiş olsa da yat tuvaletleri, hatta ağırlığına rağmen araclarda porselen ev tuvaleti kullanılması beni (aslında) hiç ilgilendirmiyor. Ne karavanın anayasasını yazdığım var ne de kimin aracının içine ne koyduğu beni prensipte ilgilendirmemeli zaten.

Sorun olarak gördüğüm sadece artıkların ne yapıldığıyla ilgili !..
Çünkü bizde bilincinin gelişmesinde sorunlarımız olduğunu sanırım sizin de yadsıyamadığınız kamu alanı, benim yaşam alanım ve o bereket gittikçe daha fazla sahiplenilmekte. Durumun sonuçta yerlere çöp atılmasından farkı olmamalı ?
Yani çağdaşlıkla söylemek istediğim sırf karavan teknolojisi değildi.

Böylelikle araç çözümlerinden bahsetmek veya onu alışkanlıklarla gerekçelendirmekten önce asıl atık sorunununa verilecek cevapların konuşmaya değer olduğunu düşünüyorum..
Neden empoze kelimesini kullandığınızı ise çıkaramadım.

Son düzenleme:

Evet açıkçası uzlaşma aramak gerektiğini düşünüyorum. Yazdıklarım esasında bilinen ama konuşulmayan şeyler. Dolayısıyla pek konuşulacağını düşünmüyorum ama umarım cevap bulur.
Bu ülkemizde çekilen ve paylaşılan bütün karavan videolarındaki ve tecrübelerindeki ortak sorun. Herkes karavanını içeriden ve dışarıdan itina ile kameraya alıp detayları ile anlatırken konu tuvalete gelince hiç detaya girmeden devam ediliyor yada çiçeği burnunda karavancılarımız karavanını yeni ve genelde daha büyük bir motokaravan ile değiştirdiğinde kaset yerine majeratörlü sisteme geçiş yapmış oluyor bunun yanlış olduğunu söyleyecek birileri olduğunu bildikleri için de hiç detaya girmemeyi tercih ediyorlar. Amacım kimseyi eleştirmek ayıplamak değil hatta onlara eminim benim gibi sizler de bazı noktalarda hak veriyorsunuz. Hak veriliyor ki bu nokta yıllar geçse bile tartışılmaya devam ediliyor. Bence tartışılmalı da.
Çünkü bizler bazı batı ülkeleri gibi değiliz.
O ülkelerde zaten tuvalet kültürü bu "otur yap tuvalet kağıdına sil ve devam et" ama bizim için tuvalet temizliği ve tuvalet temizliği için taharet olmazsa olmaz. Su olmayınca karavdaki tuvalet son çare olarak kullanılan bir şey oluyor hatta çoğu kişi ihtiyacı dışarıdaki tuvaletlerde karşılamaya çalışıyor ve zaten kirli bulduğu birşeyden kaçarken başka daha az kirli birine razı olmak zorunda kalıyor. Bu da karavancılığın tabusu haline geliyor. Modern karavancılık dediğimiz şey o kadar sorunlarını çözebilmiş olsaydı belki de burada anlatılan taharet musluğu modifikasyonları da olmamalıydı ama var ve yaptıranlar haklı. Maalesef dışarıdan gelen ve bize empoze edilmeye çalışılan birçok şey gibi insanların rahatsız olması sebebiyle zaman içinde ya tamamen karavan hobisinden vaz geçmeye sebep olan ya yüzde 90 çevresindeki tuvaletlerde ihtiyaç gidermeye, kasetli tuvaleti modifiye edip sabreden yada majeratörlü sisteme geçiren çözümler bulunuyor. Burada bir sorun var ve bu sorun kedi gibi üzeri kumla örtülecek bir sorun değil. İnsanlar çözüm arıyorsa majeratörlü de daha rahat edecekse böyle bir ara yol bulunabilir diye düşündüm.
Karavanın altında gaita deposu taşımak,gittiğin her yere bu kesif koku ile gitmek,bu depoyu yol kenarlarına veya bazen yola dökmek..
Böyle birini görürsem direk plakasını alıp, şikayet ederim,
Portatif

Bahsettiğiniz
.
Yat tuvaleti olmayan Süleyman bey kendi yaptığı taharet musluğunu kullanıyor ve bazılarımıza örnek olmuş durumda. İkisinin otomatikman birbirlerine gereksinimi olmayan farklı konular olduğuna umarım hak verirsiniz ?

Belki inanmayacaksınız ama daha fazla suya gereksinimi olsa, gürültü yapsa ve tekne kullanımı için üretilmiş olsa da yat tuvaletleri, hatta ağırlığına rağmen araclarda porselen ev tuvalet kullanılması beni hiç ilgilendirmiyor. Ne karavanın anayasasını yazdığım var ne de kimin aracının içine ne koyduğu beni prensipte ilgilendirmeli zaten.

Sorun sadece artıkların ne yapıldığıyla ilgili !..
Çünkü bizde bilincinin gelişmesinde sorunlarımız olduğunu sanırım sizin de yadsıyamadığınız kamu alanı, benim yaşam alanım ve o bereket gittikçe daha fazla sahiplenilmekte. Durumun sonuçta yerlere çöp atılmasından farkı olmamalı ?
Yani çağdaşlıkla söylemek istediğim sırf karavan teknolojisi değildi.

Böylelikle araç içi çözümlerden bahsetmek veya onu alışkanlıklarla gerekçelendirmekten önce asıl atık sorunununa verilecek cevapların konuşmaya değer olduğunu düşünüyorum..
Evet,bir kavram kargaşası olmuş,yat tipi wc farklı,taharet musluğu farklı bir konu, dıştan kasetli wc ye de taharet musluğu takılabilir,yat tipine de
Biz Türkler büyük abdest yapıyorsak bunu isteriz,bence de olması gereken bir şey
Avrupalılar neden taharet musluğu kullanmıyor konusu da apayrı bir konu
Sap-saman ve otu karıştırarak bir çözüm veya uzlaşı yapamayız bence
Yat tipi mi,kasetli mi?
Taharet musluğu olmalı mı?
Avrupalılar neden taharet musluğu kullanmıyor?
Şahsen bence karavanın altında gaita deposu taşımak, gittiğin her yere bu kesif koku ile gitmek, atıkları yol kenarlarına yada yola boşaltmak çok vicdansızca
Eğer atıkları ile çevreyi kirleten bir karavancı görürsem, plakasını alıp şikayet ederim
Görüşlere,düşüncelere,hayat tipine saygım sonsuzdur
Ancak leş gibi kokan, altında gaita kutulu karavan kullanan ve atıklarını çevreye saçan birine saygı duyamam
Bence illa karavanın içinde defakasyon yapmalıyım diyenler için en sağlıklısı dıştan kasetli wc
Bu kaset karavanın dışından alınıyor,içerisi kontamine olmuyor, tekerlekli oluyor ve kolay taşınıyor,sık sık tuvalete boşaltılabilir
Bunca yıl değişik çekme ve motokaravanlar kullandım,hiç karavanın içinde defakasyon yapmadım, bundan sonra da yapmayı düşünmüyorum
Gece sadece çiş ihtiyacı için portatif wc kullandım, sabahları döküp,yıkıyordum

Taharet musluğu olmalı mı,eğer o tuvalete büyük abdest yapıyorsanız bence gerekli

Avrupalılar neden tuvaletten sonra popolarını yıkamıyorlar, bence yıkasınlar,ama yıkamak istemiyorlarsa o onların seçimi

...
Avrupalılar neden tuvaletten sonra popolarını yıkamıyorlar, bence yıkasınlar,ama yıkamak istemiyorlarsa o onların seçimi

Avrupalı bir karavancıyla sohbetimde bu konu geçince, onun için popo temizliğinden ellerin temizliği daha önemli demişti.:tearsofjoy: Ama artık isteyen ıslak tuvalet kağıdı kullanıyor.

Sayın @Doğrucu Davut evet aslında konuya farklı açıdan da bakmak lazım diye düşündüm.
O işi yapanlara dışarıdan bakan pek çoğumuz için durum çevreye atık yayan insanların yaptığı rezalete mani olmak. Keşke yapılmasa.
Ben konuya biraz bu konuyu merak edip kafasında soru işaretleri olan kişilerin perspektifi ile bakıp ben suyu tahareti kullanıyorum, evdeki konforu istiyorum diyen birinin istediği konforu sağlamak nasıl mümkün olabilir, buna dair bir çözüm oluşturmak gerekir diye düşünüyorum. Sayın @omnitemporal haklısınız bunu yapan insanların mümkünse bunun için ceza ödemesi gerekir.
Ama birde konuya tuvaletini sokağa yola yapan düşüncesiz insanların bakışından değil de konfor yaşamak açısından bakan insanlar tarafından bakıp onlara durumu anlatmak, 20 litrelik hacmin yeterliliğini yada ne derece yeterli olmadığını konuşup 20 litre depo sana yetmiyor mu, kalabalık bir ailemisiniz yada alternatif bir yol mu arıyorsunuz? tamam, yine porselen tuvalet, banyo, hatta yeriniz varsa küvet kurun karavanın tepesine de 500 litre temiz 600 litre pis su deposu koyun ve o pisliğin dışarı atılması için kurulacak majeratörlü sistemin çıkış noktasına sabit depo değil 40 veya 70 litrelik bir tekerlekli kaset ünitesi takarak sistemizi tamamlayın dememiz gerekiyor diye düşünüyorum.
Maalesef ülkemizde karavan hobisini anlatan kaç tane web sitesi varsa konuyu tuvalet seçimi 4 çeşittir kasetli ve porta potti sistemlerde bir hazne vardır bu hazne iki kişilik aile için iki günde dolar dolduğunda uygun yerlere boşaltılır, kompost tuvalet dışkıyı kompostlayarak zararsız hale getirir ama pahalıdır, majeratörlü sistem tuvaletler yat tipi bir tuvaleti altında sabit bir deposu olur ve sabittir onun dolduğunda musluğunu açarak kanalizasyon sistemine boşaltılması gerekir şeklinde bilinçli veya bilinçsiz şekilde hatalı öğretiyorlar. Konuya meraklı kişiler de okuduğunda e biz 4 kişilik, 5 kişilik aileyiz hem bu kasetliler dandik plastik bişey hemde pahalı üstelik bu günde dolacak deyip sanki majeratörlü sistemin olmazsa olmazı o sabit depoymuş gibi gidip bu sistemi kuruyorlar halbuki majeratörlü sistemi de kullanabilirsiniz ama ihtiyacınız yoksa kasetli sistemdeki 20 litre sizi. İşinizi çözer 20 litre de az değildir ama illaki geniş bir hazne lazım ise 40 litrelik bir kaset ünitesi ekleyerek sizi biraz daha konforlu bir çözüme kavuşturabiliriz denirse hem karavan meraklılarının konuya temiz bir çözüm bulması hemde karavancılığın tıkandığı noktalarda önünün açılması mümkün olur diye düşünüyorum.

Sayın @Doğrucu Davut evet aslında konuya farklı açıdan da bakmak lazım diye düşündüm.
O işi yapanlara dışarıdan bakan pek çoğumuz için durum çevreye atık yayan insanların yaptığı rezalete mani olmak. Keşke yapılmasa.
Ben konuya biraz bu konuyu merak edip kafasında soru işaretleri olan kişilerin perspektifi ile bakıp ben suyu tahareti kullanıyorum, evdeki konforu istiyorum diyen birinin istediği konforu sağlamak nasıl mümkün olabilir, buna dair bir çözüm oluşturmak gerekir diye düşünüyorum. Sayın @omnitemporal haklısınız bunu yapan insanların mümkünse bunun için ceza ödemesi gerekir.
Ama birde konuya tuvaletini sokağa yola yapan düşüncesiz insanların bakışından değil de konfor yaşamak açısından bakan insanlar tarafından bakıp onlara durumu anlatmak, 20 litrelik hacmin yeterliliğini yada ne derece yeterli olmadığını konuşup 20 litre depo sana yetmiyor mu, kalabalık bir ailemisiniz yada alternatif bir yol mu arıyorsunuz? tamam, yine porselen tuvalet, banyo, hatta yeriniz varsa küvet kurun karavanın tepesine de 500 litre temiz 600 litre pis su deposu koyun ve o pisliğin dışarı atılması için kurulacak majeratörlü sistemin çıkış noktasına sabit depo değil 40 veya 70 litrelik bir tekerlekli kaset ünitesi takarak sistemizi tamamlayın dememiz gerekiyor diye düşünüyorum.
Maalesef ülkemizde karavan hobisini anlatan kaç tane web sitesi varsa konuyu tuvalet seçimi 4 çeşittir kasetli ve porta potti sistemlerde bir hazne vardır bu hazne iki kişilik aile için iki günde dolar dolduğunda uygun yerlere boşaltılır, kompost tuvalet dışkıyı kompostlayarak zararsız hale getirir ama pahalıdır, majeratörlü sistem tuvaletler yat tipi bir tuvaleti altında sabit bir deposu olur ve sabittir onun dolduğunda musluğunu açarak kanalizasyon sistemine boşaltılması gerekir şeklinde bilinçli veya bilinçsiz şekilde hatalı öğretiyorlar. Konuya meraklı kişiler de okuduğunda e biz 4 kişilik, 5 kişilik aileyiz hem bu kasetliler dandik plastik bişey hemde pahalı üstelik bu günde dolacak deyip sanki majeratörlü sistemin olmazsa olmazı o sabit depoymuş gibi gidip bu sistemi kuruyorlar halbuki majeratörlü sistemi de kullanabilirsiniz ama ihtiyacınız yoksa kasetli sistemdeki 20 litre sizi. İşinizi çözer 20 litre de az değildir ama illaki geniş bir hazne lazım ise 40 litrelik bir kaset ünitesi ekleyerek sizi biraz daha konforlu bir çözüme kavuşturabiliriz denirse hem karavan meraklılarının konuya temiz bir çözüm bulması hemde karavancılığın tıkandığı noktalarda önünün açılması mümkün olur diye düşünüyorum.
Dediğiniz gibi bir sistem yapılabilir,yani sabit depo yerine tekerlekli bir kaset
Büyük bir depo kullanıp , atıkları arabanın altında bekletip,3-4 günde bir boşaltmayı mı düşünüyorsunuz?

Bu kadar senedir karavan niyetine kullandığımız kendi aracımızla hem yurt içinde hem de yurt dışında çok fazla km yaptık şehir kasaba dağ taş demedik gezdik tozduk hiç bir zaman kampinge girmedik hatta paralı otoparka bile girmedik.
İhtiyacımızı yollardaki benzinliklerde giderdik gece molası vereceğimiz zaman sabah ihtiyacımızı nasış gideririz planı yaptık.
Yurt dışında ya Rusya Gürcistan gibi ülkelerde tuvaletler de MAHREMİYET KAVRAMI OLMAMASINDAN yani tuvaletlerin kapısız aleni olmasından çektik yada Temizlenmek için çeşme su olmamasından. Şöyle bir anımızda var: Rusyanın MİNERAL VODA şehrinde büyükçe bir markete girdik çıkarken baktım WC yazısı var hanıma dedim ben bir gireyim rahatlayayım içeri girince şaşırdım kaldım Çünkü kapı var içeride bizim alaturka taştan hela ve de musluk var hatta hatta musluğun altında birde tas vardı. Çıkınca durumu hemen hanıma anlattım Yaşsın diye bir sevinç cığlığı attı böyle bir fırsat kaçmaz diye fırladı koştu gitti RUS helasına girdi.
Şimdi sorabilirsiniz benzinlik yok kısaca medeniyet yok ne yapıyorsunuz ? dert değil yabani hayvanların yaptığını yapıyoruz bir çalı arkasına. Bunu tabiatı kirletmek olarak düşünmeyin çünkü miktar olarak anlık bir seferlik malzemeyi tabiata bırakıyoruz ve bu hep tekrarlamıyor.
Bir uygulamamız daha var: Arabada lazımlık niyetine uygun bir plastik kova var hanım gece çok aciliyete girerse kovaya bir torba ve rahatlıyor .
Def-i hacet konusunda yazmak biraz sıkıntılı

Dediğiniz gibi bir sistem yapılabilir,yani sabit depo yerine tekerlekli bir kaset
Büyük bir depo kullanıp , atıkları arabanın altında bekletip,3-4 günde bir boşaltmayı mı düşünüyorsunuz?

Yok benimki @Doğrucu Davut beyin söylediği gibi bir uzlaşma yada doğruyu bulma arayışı. Esasında bu fikri de pek uygulanabilir bulmuyorum.
Şahsi olarak motokaravan yapma hevesimi bir kenara bırakıp hazır çekme karavan ile hobimi gerçekleştirme kararı verdim zaten motokaravan sahibi olsaydım da planım portapotti üzerineydi 40 lt nasıl taşınır nasıl indirilir kaldırılır o kısmını hiç bilmiyorum belki öyle bir şey yapacak olsam yedek tank şeklinde iki 20 lik tank tutup ikincisini acil durumlarda kullanırdım e o zamanda kasetli normal tuvalet yine anlamlı

Yok benimki @Doğrucu Davut beyin söylediği gibi bir uzlaşma yada doğruyu bulma arayışı. Esasında bu fikri de pek uygulanabilir bulmuyorum.
Şahsi olarak motokaravan yapma hevesimi bir kenara bırakıp hazır çekme karavan ile hobimi gerçekleştirme kararı verdim zaten motokaravan sahibi olsaydım da planım portapotti üzerineydi 40 lt nasıl taşınır nasıl indirilir kaldırılır o kısmını hiç bilmiyorum belki öyle bir şey yapacak olsam yedek tank şeklinde iki 20 lik tank tutup ikincisini acil durumlarda kullanırdım e o zamanda kasetli normal tuvalet yine anlamlı
Bu konu çok tartışılmıştır Avrupa'da, Amerika'da
Sonunda adamlar bir noktaya varmışlar
Yeni karavanların tamamında dıştan çıkarılan kasetli wc standart
Amerika'yı tekrar keşfetmeye çalışmak yerine biz de bu çözümü önerelim, taharet musluğu eklenebilir
Yakında bu konuda da Avrupa Birliği ile uyum nedeniyle yeni yasa ve yönetmelikler çıkacaktır,o zaman bu yat tuvaletlerini sökmek zorunda kalacaklar

Avrupa ülkelerinin çoğunda karavan parklar konaklama ve atık sorununu büyük ölçüde çözmüş durumda. Almanya’da hemen her yerleşim yerinde bir karavan park var.

Karavan Parkların Faydaları:
Park sorunu yok. Araçta büyük su deposuna ve büyük bir Wc deposuna gerek kalmıyor, her gün boşaltmak veya temiz su doldurmak mümkün. Karavan parkların çoğunda elektrik olduğu için karavanda fazla solar panele ve aküye ihtiyaç yok ve sıcak günlerde klima çalıştırmak mümkün. Bazı serin gecelerde ben gas ısıtıcı yerine elektrikli ısıtıcıyı kullanıyorum (daha sessiz). Duş olan karavan parklar hızla çoğalıyor, böylece araçta duş almak zamanla önemini kaybediyor. Çevre temiz kalıyor. Daha güvenceli. Esnaf memnun, çevre insanı genellikle rahatsız olmuyor.

Avrupa ülkelerinin çoğunda karavan parklar konaklama ve atık sorununu büyük ölçüde çözmüş durumda. Almanya’da hemen her yerleşim yerinde bir karavan park var.

Karavan Parkların Faydaları:
Park sorunu yok. Araçta büyük su deposuna ve büyük bir Wc deposuna gerek kalmıyor, her gün boşaltmak veya temiz su doldurmak mümkün. Karavan parkların çoğunda elektrik olduğu için karavanda fazla solar panele ve aküye ihtiyaç yok ve sıcak günlerde klima çalıştırmak mümkün. Bazı serin gecelerde ben gas ısıtıcı yerine elektrikli ısıtıcıyı kullanıyorum (daha sessiz). Duş olan karavan parklar hızla çoğalıyor, böylece araçta duş almak zamanla önemini kaybediyor. Çevre temiz kalıyor. Daha güvenceli. Esnaf memnun, çevre insanı genellikle rahatsız olmuyor.
Ülkemizde de yaygınlaşır, karavan kültürü oturur umarım

@Akdeniz45 güzel açıkladınız.
Esasında gelir getiren de birşey maalesef bu covid süreci karavan sayısını arttırdığı için karavan parklarında çoğalmasına vesile olacaktır. Her şerde bir hayır varmış

Ynt: Karavanda Yat Tuvaleti Kullanmak?

Sn.by-jingless, resimdeki tuvalet yat tipi tuvalet değildir,konu dışı ancak açıklamakta yarar var çeşitli etkinliklerde,festivallerde kullanılmak üzere mobil
tuvalettir. Tekli yada çoklu olarak dizayn edilmiş römork tuvalettir.Römork altındaki atık deposu uygun yerde deşarj edilmektedir.
Yat tipi tuvaletler mekanik yada elektirikli parçalayıcı maceratör ile atığı teknedeki depoya yada direk denize boşaltan sistemde çalışır. Sistemdeki
deve boynu sayesinde kabin içinde koku oluşturmaz.
siz marin tip elektrıklı tuvalet kullanıyormusunuz. kullanıyor iseniz su sarfiyatı nedir.

siz marin tip elektrıklı tuvalet kullanıyormusunuz. kullanıyor iseniz su sarfiyatı nedir.

Bu başlığın bir yerlerinde yazıyordu.
İsterseniz bir zahmet okuyun..

Bir de ne kadar sarfiyatı olduğunu söyleyen birine, nasıl ölçtüğünü sormanız yerinde olurdu.Çünkü bu marin tuvaletler suyu denizden aldıklarından, debileri denizcileri hiç ilgilendirmiyor ve ilanlarda firma Johnson’dan başka yazanını bilmiyorum..

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri