Karavanda TV ve Anten

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan insel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 225
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 154,956
Ynt: Karavanda Tv Ve Anten

Bilgisayarda Televizyon

Cuma ve cumartesi akşamları tv´de kriminal filmler olduğu için bizde televizyon Sonja´ya aittir. Iki hafta kadar önce Berlin´de oğlumu ziyaretteydim. Evde televizyon olmadığı için (iki küçük çocukları olduğu için tv almıyorlar) maça nasıl bakarım derken oğlum pc üzerinden maçı seyredebileceğimi söyledi ve bilgisayarı hazırladı. Bilgisayarın ekranı büyük olduğu için aynı televizyon gibiydi.

Bu akşam tv yine Sonja´ya ait olduğu için aklıma bilgisayar üzerinden tv bakmak geldi. Elimdeki netbook (kablosuz) ile hemen denedim. 10´a yakın tv kanalını denedim. Hepsini izlemenin mümkün olduğunu gördüm. Google´ye tv kanalının adını yazıp canlı yayın kelimelerini ilave edince tv kanalına ulaşılıyor (Trt Türk canlı yayın gibi). Resim kalitesi oldukça iyi. Internet bağlantısı olan yerlerde karavanımızda bu olanaktan faydalanabiliriz diye düşünüyorum. Bilgisayarda tv izlemek için çok fazla MB´e (Megabyte) ihtiyaç olacağı için Vinn´deki GB kapasitesinin çok yüksek olması gerekir sanıyorum.

Bu sistemin Satelit anteninden üstün tarafı internet olan heryerde bu olanaktan faydalanmak mümkün. Türkiye´de internet bağlantısı olan her yerde Sonja artık Alman televizyonundaki polisiye filmleri seyredebilir. Türkiye´de (batı Andaolu hariç) satelit anteniyle Alman televizyonlarını seyredebilmek için çapı bir metreden büyük çanak antenler kullanmak gerekiyor diye biliyorum.
Aynı şekilde Almanya´dan da Türk tv kanallarını izlemek için büyük çaplı çanağa ihtiyaç var.
Konuyu bilenler hoşgörsünler ve yanlış yazdıklarım varsa lütfen düzeltsinler.

Etiketler

Huseyin bey konuyu dogru ozetlemissiniz. Biglisayardan TV izlemek artik cok kolay. Ozellikle evlerde monitor boyutunu buyuk tuttugunuz zaman TV niyetine izliyorsunuz. Benim isim ile ilgili buyuk bir monitore ihtiyacim vardi. Gittim 27" monitor aldim. Yaklasik olarak 70 ekran televizyon boyutunda. Bundan 10 sene oncesine kadar TV icin bu boyutlar cok buyuk kaliyordu. Gunumuzde kuculdu. :smiley:

Bilgisayardan izlerken google dan arama yapabileceginiz gibi bu isi kolaylastiran isletiginiz her kapani bir tik ile izlemenizi saglayan programlarda mevcut. XBMC adli portal bu is icin bire bir. Bu portalda hem televizyon izleyebiliyor, hemde isterseniz dizi ve filmleri internetten takip edebiliyosunuz.

Yanliz internetten TV icin sabit internet sart. Cunku mobil internetlerin kotalari oldukca dusuk cok cabuk dolar. Bu yuzden mobil internetler gelisip fiyatlari ucuzlayincaya kadar hala karavanciliga uygun gozukmuyor. Eger surekli kamp alanlarinda kaliyorsaniz, internet hizmeti olan kamp alanlarini tercih ederek bilgisayardan izlenebilinir.

Ynt: Karavanda TV ve Anten

Mobil internet tv TRde aylik 6 tl..Turkcell tv de. Data hattindan harcamiyor. Yalniz süreklilik yok yayinlarda henüz hiz sebebiyle.

Televizyon kanalları interneti keşfetmiş görünüyor. Sanıyorum önümüzdeki yıllarda önemli gelişmeler olacak.
Bugün bir deneme yaparak data sarfiyatını ölçtüm. Nexus 7 tablet ile evdeki wlan üzerindenn 15 dakika film seyrettim. Data sarfiyatı 15 dakikada 185 mb oldu. Her filmdeki data sarfiyatının aynı olmayacağı düşünerek her 15 dakika için ortalama 200 mb hesaplarsak, 90 dakikalık bir maç için 1,2 gb´a ihtiyacımız olacak. Almanya içi geziler için Aldi marketinden aldığım Stick ve hazır sim kartını kullanırım. Ayda 15 € fiyatı olan bu kartın 5 gb data kapasitesi var. Şimdiye kadar hiç 5 gb´ı bitiremedik. Bundan sonra durum değişecek gibi.
Konu açılmışken söyleyeyim. Benzer hazırkart Lidl´de de var. Lidl´in de fiyatı 15 €.

Hüseyin Bey..stick ve hazır sim karti alınca her ay odeme yapıyormusunuz yoksa kullandığınız aylarda mi? Bir de Almanya dışında hic kullandiniz mi? Hemen kota mi biter..ya da hic mi calismaz Almanya dışında? Yani derdim Avrupa'da gecerli paketi az da olsa data sim kart bukmak.

Sayin bartek,

Eger butun avrupada gecmesini istiyorsaniz sanirim yapmaniz gereken lebara yada lyca mobile gibi ulkeler arasi ucuz konusma kartlarindan almak. Lebara her yerde calisiyor. Yanlis bilmiyorsam Avrupa'da roaming yapmiyor. Data kullandiginiz kadar konturden gidiyor. Son bir kac senede hic kullanmadim belki simdi data hatlarida cikartmis olabilirler bakmak lazim.

Sent from my iPad using Tapatalk

Melih Bey sizden lebara ve lyca yı duymuştum önce de ama temin etmek kolay değil sanırım. Lidl görünce temini kolay en azından diye sevinmiştim. Lidl'in sitesine bakınca fonic.de kullanıyomuş sim card olarak. Onlarda eu içinde max 50 mB, 2 Euro günlük olabiliyormuş. TR için 1MB si 12 Euro ki Turkcellden daha pahalı . Ama Almanya için Lidl stickler Huseyin Bey'in dediği gibi çok uygun. Sık sık Almanya'ya gidenlere de uygun. Günlük ya da aylık akitive olabiliyormuş sürekli doldurma zorunluluğu olmadan.

Lebara da 500MB dan 3GB a kadar farkli paket secenekleri varmis. Bu paketler 30 gun gecerli. Sanirim bittikce yenisini aliyorsunuz. Hattinizda para yuklu oldukca bu paketleri SMS gondererek alabiliyormussunuz. Lebara hatti bir buldugunuzda alin, kolay kolay kapanmiyor. Internetten kontor yuklenebiliyor. Boylelikle lebara kontor satan yer aramak zorunda da kalmiyorsunuz.

http://www.lebara.co.uk/passes/data

Teoman Bey,

konuyu biraz araştırdığım için hemen cevap yazamadım.

Almanya´da Aldi, Lidl ve Tchibo´da satılan hazır kartlar sadece Almanya için. Aylık ücretleri (mb miktarına göre) 7-20 € arasında. 15-20 € aylık hazır kartlar 5gb.

Aldi, Lidl ve Tchibo´ nun Avrupa birliği ülkelerinde kullanılabilecek aşağıdaki tarifeleri var:

Aldi´e 7 günlük, 60 mb hazırkart 4,99€ veya her mb 23 Cent

Lidl her mb için 24 cent hesaplıyor.

Tchibo´da 50 mb´lık paket 4,99€ veya her mb 24 Cent.

Avrupa gezilerimizde her gittiğimiz ülkede bir kaç hafta kaldığımız için hep bulunduğumuz ülkeden bir internet hazır kart aldım. En ucuz çözüm şekli bu.

Avrupa Birliği 2015 yılının sonunda roaming sistemini kaldırma kararı aldı. Bazı firmaların bu tarihi beklemeden fiyatlarını ucuzlatacağı tahmin ediliyor (yeni müşteri kazanmak için).
Biraz daha sabretmemiz gerekiyor. ;D

Hüseyin Bey teşekkürler... Haklısınız..bekliyeceğiz. Umarım bizi de dahil ederler içine :smiley:

Melih Bey size de teşekkürler. Lebara online satılıyor , belki buraya da gönderirler :eek:

bartek' Alıntı:
Hüseyin Bey teşekkürler... Haklısınız..bekliyeceğiz. Umarım bizi de dahil ederler içine :smiley:

Melih Bey size de teşekkürler. Lebara online satılıyor , belki buraya da gönderirler :eek:

Evet online satis var ama Turkiye'ye gonderirler mi bilmiyorum.

Artık yayınlar Türksat 4A uydusuna aktarıldığı için kanalların yeniden yüklenmesi gerekiyor. Otomatik yükleme için aşağıdaki yöntemi bir deneyeceğim bakalım.
http://www.cnnturk.com/ajanda/turksat-4a-kanal-frekanslari-nasil-ayarlanir

Merhabalar;

Karavan anteni olarak Neta MPA38 PORTATİF KAMP ANTENİ kullanan var mı?

sabit modele göre nasıldır, karavanın üstüne buna uygun bir yuva yapılı sürekli orada dursa, agaç altı v.b. alanlarda yuvadan çıkarılıp açık alana taşımak sizce mantıklı mı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri