Karavanda TV ve Anten

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan insel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 225
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 154,928
Ynt: Karavanda TV ve Anten

obozkr1' Alıntı:
. Çözüm olarakda yükseltici bir parça aldım yayın kalitesini yükselten. Şimdilik bir problem yok.

Selam,
o parçanın ismi varmı aklınızda? Ve de maliyeti ne kadar? Biraz bilgi verebilirseniz memnun olurum.saygılar.

Etiketler

Vladinka' Alıntı:
Selam,
o parçanın ismi varmı aklınızda? Ve de maliyeti ne kadar? Biraz bilgi verebilirseniz memnun olurum.saygılar.

Valla Bauhaus'tan almıştım. Markasını hatırlayamıyorum. Standda görevli personele derdimi anlattım o vermişti. 20 - 30 lira bir bedeli vardı. Yalnız dikkat edin kablo tv ile uydu alıcısı için iki ayrı model vardı. 10 santimlik kalın bir kalem boyutunda uçlarında giriş çıkış soketleri var.

Bugün, "Muhalif Gazete"de gördüğüm bir yazıyı paylaşmak istiyorum. Yazılanlardan hareket ederek, günlük ve karavan yaşamımızı etkileyecek gelişmeler olacak(mış). Konuya yakın/yatkın arkadaşlar belki daha ayrıntılı şeyler söyleyebilir.

http://www.muhalifgazete.com/45328-TV-yayinindan-devrim.htm

Cavid Sezen

TV yayınından devrim!

Ekli dosyayı görüntüle 12

Ekli dosyalar

• 12.08.2012_9077113_11_20_.jpg
    12.08.2012_9077113_11_20_.jpg
    19.5 KB · Görüntüleme: 635

eh türkiye'de dvb-t'ye geçiyor yani. geç bile kaldık ben 2007'de falan bununla ilgili haberler okuyordum ya. yalnız bunun için set top box gerekecek. yayın kalitesi diğer kanallarla aynı olacak onu belirteyim, mesele tek frekansdan 4 yayın yapmak yoksa kalite hd falan olmayacak en azından şu andaki sistemle imkansız. dijital veriler farklı şekile sıkıştırılır. bunların qpsk qam gibi gibi isimlerle adlandırılır. yalnız bu sıkıştırma teknikleri ülkeden ülkeye değişir. yani yurtdışına çıkacak arkadaşların set top box'ları uyumlu olmayabilir o ülkenin yayınlarına.

amadeus99' Alıntı:
eh türkiye'de dvb-t'ye geçiyor yani. geç bile kaldık ben 2007'de falan bununla ilgili haberler okuyordum ya. yalnız bunun için set top box gerekecek. yayın kalitesi diğer kanallarla aynı olacak onu belirteyim, mesele tek frekansdan 4 yayın yapmak yoksa kalite hd falan olmayacak en azından şu andaki sistemle imkansız. dijital veriler farklı şekile sıkıştırılır. bunların qpsk qam gibi gibi isimlerle adlandırılır. yalnız bu sıkıştırma teknikleri ülkeden ülkeye değişir. yani yurtdışına çıkacak arkadaşların set top box'ları uyumlu olmayabilir o ülkenin yayınlarına.

Sayın "amadeus99";

Verdiğiniz bilgi için teşekkürler. :smiley:
Bu bilgileri, teknik konulara yatkın olmayanlar için, biraz daha anlaşılır yapabilir misiniz? Türkiye'de bu değişiklik olacak ise (en azından ben öyle anladım), karavancılara yakın gelecekte yapacakları tv-anten...vb alışverişleri için ne önerir ve salık verirsiniz? (Bu konudaki bilgi yetersizliğim nedeniyle, meramımı doğru anlatabildim mi bilemiyorum. :-\ )

Esen kalın.
Cavid Sezen

anlaşılır şekilde şöyle özetliyeyim şu anda yapılan karasal yayında veriler çok düşük oranda sıkışıtırılıyor dolayısı ile belli bir frekansdan sadece tek kanal yayın yapabiliyor. dijital sistemde ise veriler çeşitli tekniklerle çok daha fazla sıkıştırılabiliniyor, üstüne bu verilerin dijital olması sayesinde aynı frekansdan birden fazla yayın yapılabiliniyor. lakin iletilebilinen veri miktarı full hd için yetersiz. bu dijital verileri tv'de izleyebilmek için yani görüntü haline getirmek için veriler çözümlenmeli bunun için set top box denen aletleri kullanıyoruz. veriler çeşitli sistemlerle sıkıştırılıyor bunlar ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor. lakin universal çözücüler de var dolayısı ile set top box seçerken yurtdışına da gidecekseniz iyi bir şey seçilmeli. bu teknoloji bildiğim kadarı ile 15 yıllık falan. hatta çoğu ab ülkesinde standart. tr'de test yayını 2007 ya da 2008 de başlamıştı halen net kullanıma geçilmemiş. tabi bunda lobiler de etkilidir tahminimce. bekliyeceğiz bakalım.

amadeus99' Alıntı:
anlaşılır şekilde şöyle özetliyeyim şu anda yapılan karasal yayında veriler çok düşük oranda sıkışıtırılıyor dolayısı ile belli bir frekansdan sadece tek kanal yayın yapabiliyor. dijital sistemde ise veriler çeşitli tekniklerle çok daha fazla sıkıştırılabiliniyor, üstüne bu verilerin dijital olması sayesinde aynı frekansdan birden fazla yayın yapılabiliniyor. lakin iletilebilinen veri miktarı full hd için yetersiz. bu dijital verileri tv'de izleyebilmek için yani görüntü haline getirmek için veriler çözümlenmeli bunun için set top box denen aletleri kullanıyoruz. veriler çeşitli sistemlerle sıkıştırılıyor bunlar ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor. lakin universal çözücüler de var dolayısı ile set top box seçerken yurtdışına da gidecekseniz iyi bir şey seçilmeli. bu teknoloji bildiğim kadarı ile 15 yıllık falan. hatta çoğu ab ülkesinde standart. tr'de test yayını 2007 ya da 2008 de başlamıştı halen net kullanıma geçilmemiş. tabi bunda lobiler de etkilidir tahminimce. bekliyeceğiz bakalım.

Bu yalın ama güzel anlatım ve açıklamanız için teşekkürler. :smiley:
Konuya ilgi duyan ama yeterli bilgiye sahip olmayan arkadaşlar için, sanırım çok yararlı olacaktır.

Cavid Sezen

cantunc' Alıntı:
Sayın yaybek 15 dakika çok sadece beş dakika.Çünkü ufo ayak ekseni etrafından dönebiliyor.Ayrıca bir kez açı ayarını tutturdunuzmu sabitledikten sonra sadece uydu bulucunun sinyalini bekleyin.Flat anten olduğundan LNB ve ayağıda yok.Çok pratik.Tavsiye ederim.

"cantunc" arkadaş, iddialı ve ısraralı tavsiyenizi dikkate alarak , bu ÖAS flat antenden aldım. Next minix reciver ve atlanta uydu bulucu ile, bahsettiğiniz gibi değil 5 dakikada 5 gün uğraşılsa bile sinyali bulmak neredeyse imkansız. :mad:

Nasıl 5 dakikada kolayca sinyal bulup kurduğunuzu, inanın çok merak ediyor ve görmek istiyorum. ??? :mad: :mad:

Profesyonel uydu montajcıları bile 50 cm lik bu tür antenlerle ve 40 liralık sinyal bulucularla, bahsettiğiniz gibi 5 dakikada kurulumun çok zor olduğunu, ayrıca biz karavancıların devamlı yer değiştirme sonucu bu ayarı her daim ve kolayca yapabileceğimizi hiç ummadıklarını belirtiyorlar.

Anten çapı ne kadar büyürse (en az 75 cm) + profesyonel bir sinyal bulucu + ve tecrübe ile , ancak kurulum yapılabilir deniyor.

Yani kısacası piyasada satılan 30 Liralık antene, LNB si içinde diye 100 Lira + 40 Lira uydu bulucu =140Lira boşu boşuna vermiş olduk. :mad: :mad: :mad:

Yusuf Aybek' Alıntı:
Erden abi hoş olmayan bir durum :-\ aldığınız yeri arayıp danıştınızmı hiç bu şekilde üretildiğine göre verim alıyorlardır belki sizin aldığınız üründe bir arıza olabilir.

Yusuf merhaba...
Uydu bulucuda sinyali görüyorum, ama çok zayıf, yöne göre bazen kuvvetleniyor. Yani çanakta (ÖAS flat) bir sorun yok. Konu uydudan gelen sinyali bu ebattaki bir çanak ve tam yön olarak bulamıyor. Yada çok uğraşmak lazım. Hemen ve kolay bulunmuyor, arkadaşın dediği gibi 5 dakikada bulmak çok zor.

Atilla bey "atiladi" de aynı sistemi monte edecek. Bakalım ondaki randıman nasıl, merak ediyorum.

PAPSA CAMOS diye, (500 €) 12 V la çalışan,uyduyu kendisi otomatik bulan, çanağı üzerinde, seyyar bir uydu bulucu var.Tek uydu buluyor. Bir karavancı arkadaş satıyordu , ama kim olduğunu bilemiyorum.Türkiyede bulunurmu, araştırmak lazım.

Karavandan alıp, başka bir araçta da kullanabilirsin,( seyyar bir alet.) Vantuzlu ayaklarıyla,araç durduğunda tavana da takılıp sökülür.
Neta uydu bulucuya kıyasla, biraz daha ucuz ve seyyar oluşundan,karavanda antene bir çözüm olabilir. Araştırıyorum.

screenhunter1v.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=_9_h6EP4ZvE

]http://www.satmark.com/product/product_view.php?menu_idx=1&part_idx=9&idx=12]

Erden abi, uydu bulucuyu nasıl kullandığını yazmamışsın...
Ben öncelikle bildiğim yöntemi yazayım....

Uydu bulucu bağlandıkdan sonra ayar düğmesi sağa doğru en sonuna kadar çevrilir ( bunun anlamı en zayıf sinyalleri dahi bulabilmesi içindir) anten oynatılarak en yüksek sinyali aldığı pozisyon bulunur, bu işlemde güçlüden zayıfa çok istasyon bulmuş olur....
Sonra düğme en sola çevrilir ( bu pozisyon ise en güçlü sinyalleri aldığı pozisyondur) yine anten en yüksek sinyali alıncaya kadar hassas bir şekilde ayarlanıp en yüksek sinyalde civatalar sıkıştırılır, burada yapılan işlem ise ilk ayarlamadaki zayıf sinyallerin ıskarta edilerek, sadece yeterli seviyedeki sinyallerin geriye kalması sağlanmış olur..
Bu yöntemi kullanmanı tavsiye ederim...

atiladi' Alıntı:
Erden abi, uydu bulucuyu nasıl kullandığını yazmamışsın...
Ben öncelikle bildiğim yöntemi yazayım....

Uydu bulucu bağlandıkdan sonra ayar düğmesi sağa doğru en sonuna kadar çevrilir ( bunun anlamı en zayıf sinyalleri dahi bulabilmesi içindir) anten oynatılarak en yüksek sinyali aldığı pozisyon bulunur, bu işlemde güçlüden zayıfa çok istasyon bulmuş olur....
Sonra düğme en sola çevrilir ( bu pozisyon ise en güçlü sinyalleri aldığı pozisyondur) yine anten en yüksek sinyali alıncaya kadar hassas bir şekilde ayarlanıp en yüksek sinyalde civatalar sıkıştırılır, burada yapılan işlem ise ilk ayarlamadaki zayıf sinyallerin ıskarta edilerek, sadece yeterli seviyedeki sinyallerin geriye kalması sağlanmış olur..
Bu yöntemi kullanmanı tavsiye ederim...

Atilla teşekkürler, sanırım aynı dediğin gibi yaptım..
Uydu bulucumuz aynı (Atlanta).

1- Bulucunun sinyal volumünü önce kıstım, anteni (güney doğu istikametinde) hareket ettirip yükselme durumuna baktım. Çok az bi şey yükseldi.
2- Sonra sinyal volümünü açtım, sinyal %85 lere kadar geldi. (Bu flat antenin çalıştığını gösterir herhalde)
Fakat, yönü tam ve hassas tuturamadığım için hiç bir istasyon bulamadım.

Sendeki neticeyi de merak ediyorum !!!

Not: Bu kurulumu evimin balkonunda (3.kat) gökyüzüne (güney doğu) doğru tutarak uyguladım.
Belki daha açık bir alanda farklı olacak. Deneyip görücez.

Selamlar. Erden....

Anladığım kadarı ile yöntemin aynı ama işlem ters olmuş ...Önce sinyali aç, güçlü güçsüz bir sürü sinyal bulsun, sonra kıs, zayıfları ayıklasın...

Erdenbay arkadaşa yanıttır,
Yıllarca profesyonel olarak bu işin içinde olan biri olarak şunu söyleyebilirim,
Uydu bulucunun tek amacı, çanak anten yanına Recervier ve Monitör ile çıkmamaktır, ulaşımı veya kurulduğu bölge zorluğu yüzünden.
""Uydu bulucu ile anında uyduyu bulabilirsiniz"", yahutta ""4-5 dk da ayar tamam"" derlerse kesinlikle inanmayın böyle bişey yok, böyle bişey olabilmesi için her hava koşulunda seçeceğiniz uydunun nazari yönünü bilmeniz gerekir, gece dahil.
Ayrıca bu iş için ucuz basit olmayan az kaliteli pusularada kullanmak işi biraz daha kolaylaştırır ama kısaltmaz.
Siz " ben uyduyu şak diye bulurum " diyen satıcılara, her an olduğu mekandan farklı bir mekanda bu işi denemesini öğütleryin. görün.

Bu arada bilinmesi gereken bir şey daha var, elinizdeki uydu bulucular, kara link sinyallerini, trafik radar sinyallerini de aynı anda ve daha şiddetli olarak görebilir, bu bilmemne sinyalidir diye uyarmaz..

15 yıldır bu metodla Türksat uydusunu buluyorum biri bulamamış suçlusuda olduk..Bu yaz kuşadasında aynı yöntemi bir karavancı arkadaşa uygulattım.Aldığı malzemelerle rahat rahat TV.izledi.Kendine göre yöntem belirlemek,alışkanlık edinmek birazda beceri.Yine bu yıl aynı antenle gezdiğim tüm avrupa ülkelerinde anteni kurdum ve Türksattan yayınları aldım...Sanırsınız nükleer santral kuruyoruzda zorlanıyoruz.Bu kadar zor gelenler üç beş binlira verip otobüs veya yat tipi antenle sorunlarını kökten çözerler..
,

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR