Karavanda Su Deposu İçin Bahar Temizliği

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,133

EvliyaCelebi2

Söz insanın aynasıdır..
Karavanda su deposu için bilindiği üzere 3 sorunlu nokta var
A. depo içi kireç ve
B. biofilm oluşumu ile
C. mikro organizmalarla mücadele. (virus, bakteri, mantar v.b.)

Yeni karavan mevsimi başlangıcı bahar aylarında önem kazanan bu bakım, özellikle Almanyadaki aktuel durum olarak sırası ile yapılmak üzere şöyle.

A. Kireç bağlayan asit bazlı madeller ile kireç oluşumlarını çözmek için
1. sirke ruhu (asetik asit) koku dezavantajı var
2. limontuzu (sitrik asit) veya
3. sülfamik asit kullanımı.
Her üç maddeyide ucuz temin etmek mümkün, fakat ilk tercih edilen diğer ikisinden 8-10 defa daha tesirli olduğu halde daha zararsız, kokusuz ve kireçle birleşerek tortu oluşturmayan sülfamik asit.
http://www.hammaddelerim.com/SULFAMIK-ASIT,LA_792-2.html#labels=792-2
adresinden Alfasol ticari adı altında (1 kg 10,16 TL) temin etmek mümkün. Doz olarak 1Lt. ılık suya 1 çorba kaşığı (silme, tepeleme değil ~10gr.) yeterli. (100 litre depo için 100 kaşık yada 1 kg.) Bu madde değişik dozajda bulaşık, çamaşır yada kahve makinası için de kullanılabilir ;)

Uygulaması: Su deponuzun duvarlarını elinizle kontrol ederken kireç kalıntılarına rastlarsanız, yukarıdaki çözelti ile deponuzu doldurup musluğu biraz açıp daha sonra kapıyarak, sistemize tam tesir etmesini sağlayın. Kireçlenme derecesine göre yarım saat ile 2 saat arası uygun görülüyor. Deponun tekrar su ile yıkanması unutulmamalı.

B. Depo yada borular içindeki koyu kahverenkli biofilm sadece mekanik yada klordioksit ile temizlenebiliyor.
C. Bu madde ayni zamanda cok tesirli bir dezenfektan. Diğer bilinen bütün dezenfektanlara göre Klorak (sodyumklorit), oksijenli su(hidrojenperoksit) su kullanımımız için en tesirli, uygun,bize ve cevreye zararsız bu malzemeyi, http://www.agrox.com.tr/fiyatlar.asp adresinden, AgrOx® adı altında ( AgrOx® 20'lik kutu: (20 adet 20 gram'lık alüminyum folyo paket) KDV dahil 80 TL ) temin etmek mümkün. Belki bu http://www.klordioksitturkiye.com/klordioksit-nedir/agrox/ adresten (sanmasamda) tek olarak da (20gr. 4TL+KDV) satın alınabilir? ( Ya da Maltepede klordioksit partisi yapılabilir? :smiley: )

Klordioxitin kullanım şekli ve dozaji için muhakkak firma ile temas gerekli !!!

Şüpheli içme sularının dezenfeksiyonu içinde farklı konsantrasyonda kullanılmakta fakat hazırlanma sonunda sadece 6-8 hafta arası dayanan bu maddenin diğer özellikleri için internette yeterli türkçe bilgi bulabilirsiniz.

Etiketler

Ynt: Karavanda Su Deposu İçin Bahar Temizliği

Mesut Bey ;
paylaşım için teşekkürler iyi ki varsınız....
Kalın sağlıcakla

Teşekkürleriniz için sağolun ! :smiley:

Konu hakkında 3-4 sayfayı dolduracak bilgi edindim.
Sormak istediğiniz şeyler varsa belki cevaplıyabilirim.

Teşekkürler, her zaman ki gibi yol gösterici bilgiler.

Ben, temiz su depomu yılda bir kez, 12 lt. elma sirkesiyle (hediye geldiğinde), temizlediğimi sanıyorum, bilmem doğrumu.

Selamlar Ilhan bey, yaptığınız yanlış değil fakat etkisi yavaş. Elma sirkesinin asidetesi tadınıdanda fark edeceğiniz gibi düşük. Hafif kireçlenmelerde daha evvel yazdığınız gibi uzun müddet bırakırsaniz tabii ki etkili. Bizim gibi emeklilerde zaman bol, sorun bu noktada değil. Sirke asidinin lastik conta ve bakir başta olmak üzere bazı metallerle kullanımı sorunlu ! Mesela oluşabilecek bakır asetat zehirli bir madde imiş !

Sulfamik asit, modern kireç sökücü ticari ürünlerin ana maddesi, zararsız, hızlı tesirli ve uygulaması kolay, üstelik pahalı da değil. Böylelikle kahvaltıda balınızda eksilmemiş olur ?..............

"Bedava sirke baldan tatlıdır" derler ya :D

Emeğinize sağlık Mesut bey :smiley:

damlama sulamada kireç çözücü olarak hasat sonrası suyu belirli oranda karışımla Nitrik Asit ile sisteme pompalayarak temizlik
yapıldığını geçmiş dönemde biryerlerde okumuştum ancak üzerinde durmadım.

Nitrik Asit seyreltilerek depo ve tesisatta kullanılmalımı? karavan nere tarla nere, ne alakası var dersenizde can sağolsun.

Selamlar

Levent bey nitrik asit, asit olduğundan teorik olarak kireç çözücü özelliği var. Ama lütfen asağıdaki linke bir göz atın ! Bilmem tatbik edermiydiniz ?
http://www.nitrikasit.net/nitrikasit-tehlike.asp
Çiftcilerin elinde kullanımını bildikleri hazır asit olduğundan belki onlar icin anlaşılabilir.

Kimse tavsiye bile etmese de teorik olarak sülfirik asit bile olabilir deniyor !
Buda bazuka ile serçe avına çıkmak gibi bir şey? :D

Ayrıca karavanını az kullananlar için her sene deponun kirecini çözmeye gerek olmamalı ?

Nitrik asitin en büyük kullanım alanı tarımsal gübredir.

Verdiğiniz linkte kullanım alanı olarak 1. sıraya yazmışlar, gübre oluyorsa tarladaki boruları temizleme için neden olmasın.

Teşekkür ederim,selamlar

Karavanda su deposu için bilindiği üzere 3 sorunlu nokta var
A. depo içi kireç ve
B. biofilm oluşumu ile
C. mikro organizmalarla mücadele. (virus, bakteri, mantar v.b.)

Yeni karavan mevsimi başlangıcı bahar aylarında önem kazanan bu bakım, özellikle Almanyadaki aktuel durum olarak sırası ile yapılmak üzere şöyle.

A. Kireç bağlayan asit bazlı madeller ile kireç oluşumlarını çözmek için
1. sirke ruhu (asetik asit) koku dezavantajı var
2. limontuzu (sitrik asit) veya
3. sülfamik asit kullanımı.
Her üç maddeyide ucuz temin etmek mümkün, fakat ilk tercih edilen diğer ikisinden 8-10 defa daha tesirli olduğu halde daha zararsız, kokusuz ve kireçle birleşerek tortu oluşturmayan sülfamik asit.
http://www.hammaddelerim.com/SULFAMIK-ASIT,LA_792-2.html#labels=792-2
adresinden Alfasol ticari adı altında (1 kg 10,16 TL) temin etmek mümkün. Doz olarak 1Lt. ılık suya 1 çorba kaşığı (silme, tepeleme değil ~10gr.) yeterli. (100 litre depo için 100 kaşık yada 1 kg.) Bu madde değişik dozajda bulaşık, çamaşır yada kahve makinası için de kullanılabilir ;)

Uygulaması: Su deponuzun duvarlarını elinizle kontrol ederken kireç kalıntılarına rastlarsanız, yukarıdaki çözelti ile deponuzu doldurup musluğu biraz açıp daha sonra kapıyarak, sistemize tam tesir etmesini sağlayın. Kireçlenme derecesine göre yarım saat ile 2 saat arası uygun görülüyor. Deponun tekrar su ile yıkanması unutulmamalı.

B. Depo yada borular içindeki koyu kahverenkli biofilm sadece mekanik yada klordioksit ile temizlenebiliyor.
C. Bu madde ayni zamanda cok tesirli bir dezenfektan. Diğer bilinen bütün dezenfektanlara göre Klorak (sodyumklorit), oksijenli su(hidrojenperoksit) su kullanımımız için en tesirli, uygun,bize ve cevreye zararsız bu malzemeyi, AgrOx ® - 10% Chlorine Dioxide Technologies adresinden, AgrOx® adı altında ( AgrOx® 20'lik kutu: (20 adet 20 gram'lık alüminyum folyo paket) KDV dahil 80 TL ) temin etmek mümkün. Belki bu http://www.klordioksitturkiye.com/klordioksit-nedir/agrox/ adresten (sanmasamda) tek olarak da (20gr. 4TL+KDV) satın alınabilir? ( Ya da Maltepede klordioksit partisi yapılabilir? :smiley: )

Klordioxitin kullanım şekli ve dozaji için muhakkak firma ile temas gerekli !!!

Şüpheli içme sularının dezenfeksiyonu içinde farklı konsantrasyonda kullanılmakta fakat hazırlanma sonunda sadece 6-8 hafta arası dayanan bu maddenin diğer özellikleri için internette yeterli türkçe bilgi bulabilirsiniz.

Hocam hidrojen peroksiti kendimiz uygulamamızın hiç mümkünatı yok mu? Yani örneğin eczaneden alsak, litreye belli bir dozda depomuza eklesek falan?

Bir de bu temizleme işlemi için hangi sıklığı önerirsiniz? Biofilm oluşumu ne kadar sürede gelişiyor?

.

Dezenfeksiyon, %1,5 konsantrasyonundaki H2O2 ile 12 saat boyunca depo ve borular tamamen temasta olmak üzere doldurarak da yapılabilir.

Neredeyse 5 sene evvel açtığım başlıkta bunu neden yazmadığım, olsa olsa bir eczacı arkadaşımın söylediğine istinaden, H2O2 nin patlayıcı yapımı dolayısıyla eczalerde kontrol altında satıldığı ile ilgili olmalı.
100 litre depo için fazla bir miktar da gerekli değil aslında..

Su deposunun normalde mekanik temizlemeye uygun ekstra kapağının olması gerekmekte. Böyle bir kapak varsa içinin elle kontrol ve mekanik temizlenmesi bütün bu önlemlerin gereksiz sıklıkta yapılmaması için de faydalı olmakta.

Bio film oluşumun ne kadar zaman gerektirdiğini bilmesem de depo içinin parmakla kontolünde kaygandık hissetmeniz yeterli bir gösterge olmalı.

(Diş üzerinde bir saat içinde başladığını hatırlıyorum ama ağızın milyösü karşılaştırma yapılamayacak kadar çok farklı)

Bir de zamanla özellikle borular içinde koyu kahverengi renge sebep olan aslında zararsız demiri metabolize etme kabiliyetinde olan mikro organizmalar var.
Hepsinin ortak düşmani klor dioksit.

Ben klordioksiti herzaman kullanmasam da hep yanımda bulunduruyorum. Aslında senede bir yeterli. Kireç ise doldurduğunuz su kalitesiyle ilgili. Son iki senede yapmadığımdan bu ilkbahar elimle kontrolden sonra gerekecek galiba.
Diğer önemli bir nokta da aslında herkezin yaptığından emin olduğum, araç yatarken içinde suyun bulunamamak gerektiği...

...
Klordioksit ayak tırnaklarındaki mantara da uygulanmakta..
İnternetten araştırılabilir.

.

Son düzenleme:

Arkadaşlar kireç problemi için ben silifoz(polifosfat) filitre kullanıyorum. Su depomu doldururken suyu dolum hortumunun ucuna taktığım silifoz filtreden geçiriyorum. Bu hem kireçlenmeyi önlüyor hem de mevcut sistemdeki kireçlenmeyi yavaş da olsa temizliyor. Çalışma esası ise suya karışan silifoz kirecin metal ve plastik yüzeylere tutunmasına mani olmasıdır.

.
Tam yedi sene evvel açtığım gözlerden uzak duran bu başlığı hatırlatmanın tekrar zamanı geldiğini düşündüm.

Malzemelere günümüzde belki aşağıdaki örnek linklerden de erişilebilir.

Sülfamikasit
Kilo olarak satılmıyorsa, internetten başkasını arayabilirsiniz.

Klordioksit
Belki az birkaç paket satışı da vardır ?

Daha fazla bilgi edinen, kamu yararına :yum: lütfen buraya yazsın..
Türkiye’ye gelince ben de almak istiyorum. Buradakiler hem pahalı hem de karışımı ölçerek kendim yapıp üstelik aktif olması için 24 saat beklemek zorundayım. Bu ürünün kullanımı ise çok kolay. Bir kere hediye etmişlerdi.
Sanırım bizde kümes dezenfeksiyonu için üretiliyor..

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri