Karavanda Mobilya Yapımı Için En Uygun Malzeme

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan uzun_hikaye Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,624

uzun_hikaye

Yeni Üye
Yer
istanbul
Merhaba arkadaşlar,

Ben de motokaravanını kendi emeğiyle yapmaya çalışanlardanım. Yakında mobilya yapım aşamasına geçiyorum. Forumda bu konuda yol gösterici çok faydalı başlıklar var, burada emeği geçen herkese teşekkür ederim. Fakat bazı başlıklardaki fotoğrafları eski forumdan girildiğinde dahi görüntülemek mümkün olmadı. Bu da haliyle fotoğraflarla birlikte hazırlanmış olan yazılı içeriği bir derece verimsizleştiriyor.

Neyse lafı fazla uzatmadan, buradan okuyup anladıklarıma göre mdflam ve suntalam tarzı malzemelerin karavanda kullanımında uzun vadede nem ve küfe sebebiyet verme ihtimali ve ağırlık bakımlarından olumsuz yanları var. Ben bu sebeple mobilya yapımında hafif kontrplak (Batai veya Kavak) kullanmayı düşünüyorum. Bunun yanı sıra yapacağım bazı özel tasarımların (yatak ve tezgah gibi) iskeleti için ise ham kereste kullanmayı düşündüm, yüzeyleri yine kontrayla kaplanmak üzere. Sizce bu tercihler yerinde mi? Hangi ağaç karavanda kullanmak için en ideal olur? Bu konuda görüşlerinizi almayı çok isterim.

İstanbul'da karavan işlerinde tecrübeli, tavsiye edebileceğiniz mobilya ustası varsa birkaç parça eşyayı istediğim biçimde sipariş etmeyi de düşünebilirim. Tavsiyeleri bekliyorum.

Selamlar

Etiketler
Merhaba arkadaşlar,

Ben de motokaravanını kendi emeğiyle yapmaya çalışanlardanım. Yakında mobilya yapım aşamasına geçiyorum. Forumda bu konuda yol gösterici çok faydalı başlıklar var, burada emeği geçen herkese teşekkür ederim. Fakat bazı başlıklardaki fotoğrafları eski forumdan girildiğinde dahi görüntülemek mümkün olmadı. Bu da haliyle fotoğraflarla birlikte hazırlanmış olan yazılı içeriği bir derece verimsizleştiriyor.

Neyse lafı fazla uzatmadan, buradan okuyup anladıklarıma göre mdflam ve suntalam tarzı malzemelerin karavanda kullanımında uzun vadede nem ve küfe sebebiyet verme ihtimali ve ağırlık bakımlarından olumsuz yanları var. Ben bu sebeple mobilya yapımında hafif kontrplak (Batai veya Kavak) kullanmayı düşünüyorum. Bunun yanı sıra yapacağım bazı özel tasarımların (yatak ve tezgah gibi) iskeleti için ise ham kereste kullanmayı düşündüm, yüzeyleri yine kontrayla kaplanmak üzere. Sizce bu tercihler yerinde mi? Hangi ağaç karavanda kullanmak için en ideal olur? Bu konuda görüşlerinizi almayı çok isterim.

İstanbul'da karavan işlerinde tecrübeli, tavsiye edebileceğiniz mobilya ustası varsa birkaç parça eşyayı istediğim biçimde sipariş etmeyi de düşünebilirim. Tavsiyeleri bekliyorum.

Selamlar
benim eve gömme dolap yaptırdım koridor u daralmasın diye kayar kapı yaptılar aliminyum çerçeve kullandılar arasına kontiplak gibi 0,8 cm lik plaka kullandılar suntaya göre hafif ,kontiplak yerine pvc de kullanabilirsin 46 318678 46 318678

Merhaba arkadaşlar,

Selamlar
Bu linkle resimleri görebilirsiniz. Ben yaptığım karavanlarımda (3) hep kavak kontrplak kullandım.
Iyi çalışmalar, başarılar.
MOTOKARAVAN

Bu linkle resimleri görebilirsiniz. Ben yaptığım karavanlarımda (3) hep kavak kontrplak kullandım.
Iyi çalışmalar, başarılar.
MOTOKARAVAN
Merhabalar, ben de kavak konta yapmaya karar verdim fakat kalinliklar konusunda maalesef netlesemedim. Maksimum guney sahillerinde 1 haftalik tatiller yapacak bir camper yapmayi planliyorum ( ducato 2.8 jti).
Sizce yan duvarlar ve tavan 4mm, zemin icin 15mm uygun mudur?
Aracin izolasyonu, nem bariyeri bitmis durumda.

Not. Maalesef linkinizi acamadim.

Merhabalar, ............

Not. Maalesef linkinizi acamadim.

.
@rasmoky , foruma giren Türkiye'deki nerdeyse bütün potansiyel bilgili karavancılar, onca emek verdikleri binlerce bilgi ve gezi görsellerinin kayıbına beklenen sorumlulukla yaklaşılmaması üzerelerine küstürüldüler. Kayıbın ehliyetsiz bir müdahele veya forum dışı kaynaklı olup olmadığı meçhul olması yanında, sorunun kısa zamanda çözüme ulaşılacağı bildirilse de, neden başarılamadığına dair beklenen, emeğe saygılı bir açıklama hala ortalıkda yok ve artık beklenmesi de "naif" olur kanısındayım.:confused:

@Akdeniz45 ' in görseller için yazdığı "/f /index" ile sonlanan "gezenbilir.com" adresindeki, yeni forumla beraber parelel sunulan eski forum, sene başlarında yine herhangi bir açıklamaya gerek görülmeden Web'den kaldırıldı. "Mali külfet"i üzerine spekülasyon yapmak belki yersiz olur ? ( Linki açamamanızın sebebi bu )

Daha da tuhaf olan, hiçbir reaksiyonun gelmemesi bir yana, konuya ucundan bile değinen herhangi bir üyeye rastlanmaması. :rolleyes:
Tabi böylelikle herşey hak edilen minvalde devam ediyor. ;)

Şaşırdığımı sanmayın...

Son düzenleme:

Karavan imalatında süper mühendislikten aldığım Batai türevi kontraplak kullandım özgül ağırlığı M3/300kg
standart kavak kontrada ağırlık M3/450kg kayın veya diğer kontralarda ağırlık 600-800 kg a kadar çıkıyor.
ben içkaplamada 6mm kullandım ( bulsaydım 4mm kullanırdım)
dikme ve bölmelerde 15mm kullandım ( 12mm de yetermiş) tercih size kalmış

kolay gelsin

son teknoloji 10x20 mm kayın çıtalardan iskelet aralarına 10mm karton (re board) google böyle bulabildim. alt ve üst 1 kat camelyaf fiber mobilyalar çıktı karavanlar için hafif ve dayanıklı

Sayın Hocam
Ben şu anda kendi karavanımı yapma hayalim için çalışmaya başladım, şu anda teknik planlarımı yavaş yavaş not ediyorum, gezenbilir ve özellikle siz ve Atilla Hocamın katkıları için ne desem boş. Bu yüzden sizin görüşleriniz benim için birinci derecede önemli. www. yaşaminritmi.com sitesinde bir arkadaşımız karavanının içini tamamen çam ahşap kaplama yapmış.Nedeni ise doğallığı, sağlıklı olması , kokusu vs. Bencede çok güzel olmuş. Ancak özgül ağırlığı kontraplaktan çok yüksek olduğunu düşündüğümden bana pek parlak bir fikir gelmedi. Ama doğrusunu isterseniz çam ahşabın kokusu ve sıcaklığını ben de çok severim. Benim de bu nedenle en azından yatak kısmının baş ve ayak kısımlarında, tavanda ve oturma gurubunun yan duvarında kısmen çam paneller kullanmak gibi bir planım var ne dersiniz ?

Sayın Hocam
Ben şu anda kendi karavanımı yapma hayalim için çalışmaya başladım, şu anda teknik planlarımı yavaş yavaş not ediyorum, gezenbilir ve özellikle siz ve Atilla Hocamın katkıları için ne desem boş. Bu yüzden sizin görüşleriniz benim için birinci derecede önemli. www. yaşaminritmi.com sitesinde bir arkadaşımız karavanının içini tamamen çam ahşap kaplama yapmış.Nedeni ise doğallığı, sağlıklı olması , kokusu vs. Bencede çok güzel olmuş. Ancak özgül ağırlığı kontraplaktan çok yüksek olduğunu düşündüğümden bana pek parlak bir fikir gelmedi. Ama doğrusunu isterseniz çam ahşabın kokusu ve sıcaklığını ben de çok severim. Benim de bu nedenle en azından yatak kısmının baş ve ayak kısımlarında, tavanda ve oturma gurubunun yan duvarında kısmen çam paneller kullanmak gibi bir planım var ne dersiniz ?

Önce teşekkürler. Atilla Beyin yanına beni de koymanız gurur verici.

Kavak kontraplak bir çok bakımdan karavanda mobilya için elverişli.

Çam ahşap kaplamanın tabi bir güzeliği de var. Kaplama yük taşımayacağı için incesini kullanmak mümkün.
Ahşap kaplama yaşadığım Almanya’da da sevilir.

Başarılar.

Önce teşekkürler. Atilla Beyin yanına beni de koymanız gurur verici.

Kavak kontraplak bir çok bakımdan karavanda mobilya için elverişli.

Çam ahşap kaplamanın tabi bir güzeliği de var. Kaplama yük taşımayacağı için incesini kullanmak mümkün.
Ahşap kaplama yaşadığım Almanya’da da sevilir.

Başarılar.
teşekkür ederim. saygılar

Sevgili dostlar 15 m3 için kullanılan kontraları kendi halindeki kullanıyorlar yoksa kaplamak mümkün mü veya boyami ç
Çözüm.15 m3 dukato yu karavana çevirmek isterim. Teşekkür ederim.

Sevgili dostlar 15 m3 için kullanılan kontraları kendi halindeki kullanıyorlar yoksa kaplamak mümkün mü veya boyami ç
Çözüm.15 m3 dukato yu karavana çevirmek isterim. Teşekkür ederim.

Kontra nın mukavemetini arttırmak için iki taraflı kaplama yaptırabilirsiniz. Bunun için bir mobilyacıdan yardım alabilirsiniz . Nasıl bir kaplama türü kullanılması uygun olur ve çalıştıkları presçileri öğrenebilirsiniz. Kaplamaya boyada atabilirsiniz, vernikte.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,415
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri