Karavanda Hangi Tip İnverter Kullanmalı ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ykamas Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 41,944

ykamas

05302451428
Yer
Kuşadası, Aydın, Türkiye
Modifiye sinüs invertörlerin maliyeti tam saf sinüs invertörlere göre ucuz. Modifiye sinüs invertör genelde kullanılan çoğu aletler için yeterlidir ama bir ürünü almadan önce invertör bağlamak istediğiniz alet işlem için uygunmu yoksa değilmi.

Aşağıdaki tabloda ne zaman tan saf sinüs invertör gerektiği belirtilir.

Tüketici modifiye sinus tam sinus Not
Televizyon ± +++ Ses ve görüntü tam saf sinüs ile daha iyi
Müzük seti ± +++ modifiye sinüsde uğultu olabilir
CRT monitör ± +++ görüntü tam saf sinüs ile daha iyi
Dizüstü bilgisayar +++ +++
Mikrodalga fırın ++ +++ tam saf sinüs ile daha verimili
Elektrik iş aletleri vs. ± +++++ tam saf sünüs ile daha iyi çalışır ve daha verimli
Fön, tost makinesi, vs. +++ +++
Ampul +++ +++
Fluarasan lamba - +++ saf sinüs olmayan aletleri bozabilir
Tıbbi aletler --- +++++ KESİNLİKLE tam saf sinüs olması gerekir
Nokta vuruşlu, püskürtmeli yazıcı ++ +++ sadece tam saf sinüs ile çalışır
Klima ± +++ tam saf sinüs ile daha iyi
Kopya makinası, lazer yazıcı --- +++++ genelde modifiye sinüs ile çalışmazlar

Tanımlama

--- elverişsiz
- kötü
± kötü veya idare eder
+++ iyi
+++++ çok iyi

Etiketler
Ynt: Karavanda Hangi Tip İnverter Kullanmalı ?

Karavada elektrikten en verimli bir şekilde yararlanacağımız inverter bence TAM SİNÜS inverter.
Bu ürün de ucuz değil.
Nerede en ucuzunu bulabiliriz.
Başta Atilla Bey olmak üzere
Tüm teknik bilgi sahibi
Araştırmaca gazeteci (pardon karavancı demek daha doğru değil mi?)arkadaşlarımıza
Saygılar.

Ben karavanda notebook, cep telefon ve diğer pillerin şarjı dışında invertör kullanmayı uygun görmüyorum. Bu tür şarj işlemleri için tam sinüs invertör gerekmiyor. Bilgisayar mağazalarında satılan 50 -100 TL lik 50 watlık invertörler işe yarıyor. Elektriksiz yerde TV seyretmek gerekli ise 12V ile çalışan LCD TV alınabilir. 220V Buzdolabı ve invertör kullanmak bana çok akıllıca gelmiyor. Her ikisine neredeyse 800-900 TL harcanıyor. Bunun yerine bütçe varsa 2000 TL ye yabancı, bütçe az ise 700 civarı yerli kompresörlü 12V buzdolabı veya uzun süreli konaklamalara imkan sağlayan gazlı sisteme geçmek varken zaten kısıtlı enerjiyi 12V aküden alıp, çok kötü verimle 220V 'a çevirmek ne kadar doğru bir daha düşünmek gerekir. Çalışırken sürekli ısınan bir kutuyu niye karavanınızda bulundurmak zorunda kalasınız ki? Buzdolabı gerekli ve hep açık olması gereken ekipman. Bu nedenle invertör işine hiç girmeden bütçeye göre 12V kompresörlü veya gazlı buzdolabına geçip sürekli enerji altında kalması gereken invertörden kurtulmak gerekir. Tam sinüs invertörü kendimce karavanda gereksiz gördüğüm için hiç araştırmadım. Ama illa da alacağım deniyorsa kullanacağınız 220V cihazlara uygunluğu dışında kaçak akım rölesine (sigortasına) uygun invertör alınırsa daha iyi olur gibime geliyor. Kaçak akım rölesi için Ferhat Bey'in çok yazıları var. Karavan içerisinde 220 V hattında kaçak var ise, başka değişle elektriğe siz çarpılmadan sigortaları attıran röleye kaçak akım rölesi diyoruz. Invertörün içerisinde izalasyon çok iyi değil ise kaçak akım röleniz sürekli atabilir, siz de bu durumdan kurtulmak için kaçak akım rölesi kullanmaktan vazgeçersiniz ve emniyetsiz bir çalışma olur. Özetle karavanda 220 V ekipman kullanmaktan kaçınırsak sinüs invertör gereksinimiz kalmaz. Ben kendim hiç invertör ile buzdolabı çalıştırmadım. Sadece fikir yürütüyorum. Hiç bir Avrupalı üreticinin de bu sistemi kullandığı görmediğim için kendime hak veriyorum. Sn Ykamasa ne yazık ki yardımcı olamadım.

sayın Bartek aynen sizin gibi düşünüyorum bencede 12v bir buzdolabı almak zaten o invertörün kendiside enerji harcıyor ayrıca o çalışan fan sesi ayrı bir dert,laptop şarz etmek için arada bir kullandığım 300 watt invertör bile beni rahatsız ediyor keşke kompresörlü 3 sistem olan dolapların fiyatı biraz uygun olsada bu kadar ince hesapların peşine düşmesek :(

Geçen sene kullanmaya başladığım camper'ımda 220 100 lt lik buzdolabı ve 1200 W modifiye sinüs inverter monte ettirdim. (daha önceden Waeco marka 110 lt lik 12 V kompresörlü buzdolabı kullanmıştım) Bu sistemi seçme nedenim, buzdolabının boyutları ve fiyatı idi . Buzdolabı ve inverter 500 TL ( en ucuz seçim). Bu sene için fiyatı 600 TL civarında. Eğer işe yaramazsa 220 V buzdolabını evde de kullanırım fazla bir ziyanım olmaz diye düşündüm.
Geçtiğimiz yaz 4 ay boyunca sürekli kullandım. Performansı çok iyi idi. İnverter aşırı ısınmadı. Pervane sesi sadece şarj modunda çalıışıyorken ihmal edilecek kadar az geliyordu. Elektrik aldığım zaman inverteri kapatıyor, sadece 220 W 'u invertere gerek olmadan kullanıyordum.
12 V buzdolabını 220 ile kullandığınızda ya da aracı çalıştırmadan aküleri şarj etmek istediğinizde redresör kullanmak zorundasınız onun da inwerter de olduğu gibi, harcadığı bir enerji ve ısı gibi sorunları olmakta.

Seçim kişinin karavanını kullanma şekli, beklentileri ve süresine göre değişebilir bence tek doğru yok. Yılda 20-30 gün kullanılacaksa ve daha çok kampinglerde kalınacaksa 220 buzdolabı ve inverter yeterli. Aracınızda güneş enerjisi ile akülerinizi şarj edebiliyorsanız ya da uzun süreli konaklamadan dolaşıp aracdan akülerinizi şarj ediyorsanız, 12 V kompresörlü en iyi seçim. Buzdolabımın aşırı soğutmasına gereksinim yok diyorsanız LPG ile çalışan amonyaklı soğutucular terch edilebilir.

220 V buzdolabı ve inverter seçimini yaptıysanız. Benim deneyimlerime göre, tam sinüs inverter'e gerek yok . Aşırı pahalı (buzdolabı ve tam sinüs inverter'in fiyatı 1000 TL'nin üzerinde). Modifiye sinüs inverter buzdolabını çalıştırmakta yeterli ve ekonomik.
Kamp yaşamında 12 V ile çalıştıramıyacağınız bir çok küçük elektrikli cihazı da (mikser,blender,matkap vb) inverterle çalıştırmanın mümkün olduğunu da hatırlatmak isterim.

Merhaba hüseyin bey size bir sorum olacak elimde 1000 vatt modifiye sinüs ilk yüklenişte 1200 vatt invertör var şu tezgah altı 220 volt buzbolaplarımdan elimde mevcut acaba bu invektörle çalıştıra bilirmiyim buzdolabı vestel marka sağına soluna baktım ama ilk yüklenişte ne kadar elektirik çektiği yada enerji tüketimi yönünde bir ibareye raslıyamadım sizin çalıştırdığınız 220 voltluk buzdolabı hangi değerlere sahip eğer elimdeki buzdolabını kullanabilirden çok iyi olacak cevabınız için teşekkürler

Erkan Bey, teknik olarak donanımlı değilim. Üretici firma (Adapazarı er-ba) bu tür uygulamalarda 1000 W modifiye sinüs inverter kullanıyordu. Ben aynı anda başka cihazalarda kullanabilirim diye 1200 W modifiye sinüs inverter tercih etmiştim. Aynı sistemleri kullanan İmaj Karavan, Aydın Bey inverterler'in denerek alınmasını tavsiye etmişti. Aynı özellikdeki inverter aynı değerlerde ki bir başka buzdolabında kullanılamıyabiliyor, demişti. Elinizde ki değerlerde olan inverter regal marka buzdolabını çalıştırmıştı. Sanırım Vestelde de bir sorun çıkmayacaktır.
Kolay gelsin.

Sayın
bartek
Kamp II,

"Al benden de o kadar" denir ya,
Ben de sizin gibi düşünüyorum.
Karavanda herşey 12V a göre olmalı
Eimde Kleo 3 sistem dolabım var ama beni dertli etti.
Buzdolabında ideal olanının KOMPROSÖRLÜ 3 sistem olduğunu yaşayarak öğrendim.
Aslında karavanda olmazsa olmazımız BUZDOLABIMIZ.
Bununiçinde 1000-1250 Tl arası KOMPROSÖRLÜ dolaplar ideal olanı,.
(Zaten Tam sinüs 1000 W inverterler de 800-1000 TL arası.)
Yani inverter fiyatına buzdolabın olsun yeter.
Kalanı ayrıntı bence
Televizyon heryerde var.
Laptop için olsa iyi olur.
Aydınlanma için Led aydınlatma araçları bol.
Şarj edlebilen pillerle bunları istediğin kadar kullan.
Gelelim KEYFİ olan kısmına;
125WX2 Alman panel veya 80WX3 de olabilir.
100-210 Ah jel akü (Amerikan)
Steca 20-30 A Jarj regülatörü
Bizim uzun süreli kamp dışı konaklamalarında EN BÜYÜK KEYFİMİZ bence
PANELLER.

Bence de mümkün olduğunca 12V kullanın.
Çok özel cihazlar kullanmıyorsanız modifiye sinüs evirici (invertör) yeterlidir. Ben de 300W modifiye sinüs invertör kullanıyorum. Modifiye sinüs iyi tasarlanmamış bazı cihazların güz kaynaklarının doğru çalışmamasına veya arızalanmasına neden olabilir. Bugüne kadar ben sadece ışıldakta sorun yaşadım. Şarj devresindeki kondansatör patladı. ;D
Pil şarj, telefon şarj, bilgisayar, televizyonun adaptörü, sinek kovucu gibi bilimum cihazda bir sorun yaşamadım.
Yine de herşey garanti olsun diyorsanız, tam sinüs invertör de kullanabilirsiniz. ;)

Merhabalar.
Sitenizi Boatshow fuarında standımı ziyaret eden gezenbilir üyeleri vasıtası ile tanıdım.Bu arada inverterler ve güneş panelleri,redresörler,aküler hakkında elimden geldiğince herkese yardımcı olmaya çalışayım.Aynı zamanda bir karavan hayalimde var ama henüz değil.
Ben herkese karavanda 220 volt ile çalışan buzdolabı tavsiye ediyorum.Nedeni ise Birincisi bu tip buzdolaplarının fiyatları çok uygun(ben BİM mağazasından 199 TL ye A sınıfı bir buzdolabı aldım)Bunu 1000 watt M.S. inverterimle( 141 USD) rahatlıkla çalıştırabiliyorum.Sadece 6,5 Amper akım çekiyor aküden.Oysa 12 volt kompresörlü buzdolaplarının en küçük modeli bile 48 wattır.Buda saatte 4,8 amper akım demektir.Bu arada kampinglerin çoğunda elektrik olduğunu düşünürsek Kampinge geldiğimizde bunu direk 220 volt ile rahatlıkla çalıştırabiliriz.Oysa 12 volt buzdolabını aküden kullanıp sürekli aküyü şarj etme sorunu vardır.Buda bana mantıksız gelmektedir.Birde 12 volt bir buzdolabını Avrupa menşeeli en az 1000 usd altında almak mümkün değildir.Bu konuda işyerim müsaittir her türlü buzdolabı invertör testlerini birlikte yapabiliriz .İst.Pendikdeyim.Diğer konularda da bilgim dahilinde herkese bildiklerim anlatmaya gayret edebilirim.
Saygılar
Bülent

Herkese tekrar merhaba,
Ben invertörlerin harcadıkları güç konusunda bazı bilgiler aktarmaya çalışayım.
150 Watt M.S. 0.22 amp.( küçük bir soğutucu fanı vardır.direk çalışır.Bu yüzden en az 80mA bu kullanır.)
500 Watt M.S 0.24 Amp. (ısnmayla fan devreye girer)
1000 Watt M.S. 0.38 Amp.(ısnmayla fan devreye girer)
2000 Watt M.S. 0.44 Amp.(ısnmayla fan devreye girer)
1000 Watt T.S 0.96 Amp.(ısnmayla fan devreye girer)
İnvertörler de markaya ,kaliteye,ve kullanılan elk.teknolojisine göre çektikleri akımlar farklılık gösterebilir.Bu rakamlar bizzat benim ölçtüğüm değerlerdir.Bilgi amaçlı verilmiştir.
Herkese saygılar
Not: Hoşbulduk yısuf kardeş.
(Bu arada belirteyim burayı kesinlikle ticari maksatla kullanmayacağım.Bilgimi sadece insanlarla paylaşmak için buradayım.)

maker1' Alıntı:
Herkese tekrar merhaba,
Ben invertörlerin harcadıkları güç konusunda bazı bilgiler aktarmaya çalışayım.
150 Watt M.S. 0.22 amp.( küçük bir soğutucu fanı vardır.direk çalışır.Bu yüzden en az 80mA bu kullanır.)
500 Watt M.S 0.24 Amp. (ısnmayla fan devreye girer)
1000 Watt M.S. 0.38 Amp.(ısnmayla fan devreye girer)
2000 Watt M.S. 0.44 Amp.(ısnmayla fan devreye girer)
1000 Watt T.S 0.96 Amp.(ısnmayla fan devreye girer)
İnvertörler de markaya ,kaliteye,ve kullanılan elk.teknolojisine göre çektikleri akımlar farklılık gösterebilir.Bu rakamlar bizzat benim ölçtüğüm değerlerdir.Bilgi amaçlı verilmiştir.
Herkese saygılar
Not: Hoşbulduk yısuf kardeş.
(Bu arada belirteyim burayı kesinlikle ticari maksatla kullanmayacağım.Bilgimi sadece insanlarla paylaşmak için buradayım.)
Bilgiler için çok teşekkürler. Boştaki tüketim miktarları, karavan için önemli veriler.

ınverter konusu ıle ılgılı yazılarının bellı bır kısmını okudum yapmayı dusundugum ozel kasalı aracımda ınverter ve yasam akusu (jel aku) ıle aracımda 220 v ıle calısan ;lcd led tv 2 tane 22' 35w+35wat(samsung) ,vantilatör 75 w(sinbo), lokma makinası monofaze0,18kw 1300 1400 d/dak -220v, 5-10 metre arası silikon led 2 tane 12volt ile calısan aspiratör, a++derin dondurucu 50w bulunan cıhazlarımama sureklı calısacak olanlar 12 voltluk aspiratörlerin 1 tanesi ,lokma makınesi ,ledler ve led tv bu sureklı calısacak cıhazlarımı en fazla kac saat calıstırabılırım ınverter ve yasam akusuyle ve kac amperlık aku ve ınverter gerekır sızce boyle bırsey mumkunmu acaba bılmıyorum cahıllıgımden cok utopik bir sey de sormus olabılırım sıze belkı mumkundur dıye dusundum yardımcı olursanız sevınırım bülent bey sımdıden tesekkurler .

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.