Karavanda Gaz Sistemi Kuran ve Kullananların Dikkat Etmesi Gereken Bazı Noktalar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 105
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 45,689

@selsun ise sadece vana kullanmakta.

Eksik bilgi verdiğimi anladım. Sadece vana kullanmıyorum. Vana+dedantör
1616786152130
1616786212213

Bayinin vitrininden çektim. Kırmızı ve mavi renkteki dedenatörler 70 tl debi ayarı yok
Kırmızı renkli dedantörü evde büyük tüpte kullanıyorum, bittiğinde yenisi gelene kadar küçük tüpü takıp evdeki ocakları kullanıyorum.
Dedantörün üzerinde iki adet siyah mandal var. Arkadaki 2 no'lu mandal dedantörü tüpe kilitleme işini görüyor, hemen önündeki 1 no'lu mandal ise gaz çıkışını sağlıyor.
Karavanda kullanırken öndeki mandal ile yol ve kullanım modu olarak gaz çıkışını açıp kapama olanağı var.
1616787285216

.
Dikine yukarı uzanan dedantörünüzü gördüm.
Karavan kullanımında devrilme durumunda, dedantör çember koruması dışına oldukça uzandığı için bağlantı yerlerinde hasar oluşabileceği es geçilmemeli.

Eğer başlıktaki PDF dosyasında görüldüğü gibi tüp, kayışla ve tabandan da sabitlenmiş olarak dışarıya açılan menfezi hariç, sızdırmaz yapısıyla bir gaz kasasında korunuyorsa sorun yaratamaz..
Tabi Türkiye’de böyle yasal bir zorunluluğun olmadığını biliyorum..

Son resminizdeki tüp de karavanlar için olmasa da, 1 nolu vananın acil kullanım için ideal bir yapısı olmalı..
Dosyada da böyle bir vananın mümkünse daha erişilebilir konumdaki önemini vurgulamıştım.

Son düzenleme:

.
Janberk bey,
Sızdırmaz kasa için yasal zorunluluk olan ülkelerde karavanını kendi yapanlar, kasa kenarlarını vidalarken iki plaka arasına az birkaç milimetrelik silikon boru koymaktalar. Üstelik bunu yeterli bulmazsanız köşeleri içten ahşap tutuculuğundan emin olduğunuz uygun bir dolgu maddesi ile izole de edebilirsiniz.
Yukarıda kalan boru delikleri için de ayni durum söz konusu olmakta.
Başlıkta gönderdiğim PDF dosyasında bu boruların kapaklar için de kullanıldığı görülüyor..

Sanırım hepsini zaten düşünmüş olmalısınız ?
Galiba böyle bir kasayı abartılı görmemeniz yapınızla ilgili olmalı ? :yum:

1616826863119

Aracınızı nihayet aldınız mı ?

Son düzenleme:

.
Janberk bey,
Sızdırmaz kasa için yasal zorunluluk olan ülkelerde karavanını kendi yapanlar, kasa kenarlarını vidalarken iki plaka arasına az birkaç milimetrelik silikon boru koymaktalar. Üstelik bunu yeterli bulmazsanız köşeleri içten ahşap tutuculuğundan emin olduğunuz uygun bir dolgu maddesi ile izole de edebilirsiniz.
Yukarıda kalan boru delikleri için de ayni durum söz konusu olmakta.
Başlıkta gönderdiğim PDF dosyasında bu boruların kapaklar için de kullanıldığı görülüyor..

Sanırım hepsini zaten düşünmüş olmalısınız ?
Galiba böyle bir kasayı abartılı görmemeniz yapınızla ilgili olmalı ? :yum:

Ekli dosyayı görüntüle 635556

Aracınızı nihayet aldınız mı ?
Yapımda gerekli olacak donanım ve temel ihtiyaçların satın alımlarını tamamladım. Araç maalesef daha yok. Pazar gecesi gördüğüm bir araç ilanını, Pazartesi ikinci sırada görme randevusu alabildim, ama ilk talipli satın aldı.
10 gün önce de aynı olay meydana geldi.
Biraz daha hızlanmamız gerekiyor herhalde.😀

Yapımda gerekli olacak donanım ve temel ihtiyaçların satın alımlarını tamamladım. Araç maalesef daha yok. Pazar gecesi gördüğüm bir araç ilanını, Pazartesi ikinci sırada görme randevusu alabildim, ama ilk talipli satın aldı.
10 gün önce de aynı olay meydana geldi.
Biraz daha hızlanmamız gerekiyor herhalde.😀
Siz elinizden gelen gayreti yaptıktan sonra gerisi nasıp meselesi. Kırklareli pınarhisarda üç ay önce emlakçıyla 74 bin liraya anlaştığım tarlayı araya başka müşteriler girip fiyat 84 bin liraya çıkınca tamamen başka arayışlara başladım. Ama dönüp dolaşıp sahibinin acil daire alacağından aynı tarlayı 65 bin liraya aldım tamamıyla nasıp kısmet.

Şimdi bir karavan yapacak olsam gaz tüpünün kutusunun kapağını dışardan açılacak şekillde yaparım. Resimde görüldüğü gibi kapak yukarıya veya yan tarafa açılabilir. Karoseriden kesilen parçayı kapak olarak kullanarak işi kolaylaştırmak mümkün. Gaz kutusunun altına açılacak delik kapağın alt tarafına da yapılabilir. Böylece aracın altına delik açmaya gerek kalmaz. Gaz tüplerinin vanasını kolaylıkla açıp kapatmak için aracın içinden kutuya el girecek büyüklükte kapaklı bir delik açmak lazım.
Gaz tp kutusu

Video: https://www.youtube.com/watch?v=6i093GJQcyI

Kapağın altına açılacak delik böyle havalandırma ızgarası ile kapatılarak yağmurda iceriye su girmesi önlenir

Lftungsgitter

Son düzenleme:

Yakın zamanda (Pandemi engeli geçişi aksattı ) eski tip tüpler tamamen piyasadan çekilecek. Öğrendigim bilgi bu yönde.

Ben kullanılmayan köydeki eski tüpleri geri teslim ederek yeni karavan tüpünden iki adet aldım.
Karavan hazırlıklarımız devam ediyor, ihtiyaç malzemeleri toplamaya devam ediyoruz.
Aygaz' ın mevcut uzun karavan tüpleri için ( Yurt içi gezilerde her yerde ulaşilir olduğu icin mini kullanacağız) mutfak tezgahı altı yerlesimde kullanımı düşünürsek ( ikili ocak üzerinde olacak )
Sızdırmaz bir kasa icindeki tüp, alt kısimda hareketini sabitleyecek daire bir çerçeve içine yerleşecek ( Konu baslıgindaki ek yazıdaki resimlerdeki gibi) ve altında menfez oluşturulacak ( önerilenin 100cm2 olduğunu not ettik) , üst kısımda ise devrilmeyi engelleyecek bir gergi kayışı ile bağlanacak.
Tüp ile ocak arasındaki mesafe oldukça kısa

Aygaz Extra Güvenli Bağlantı Seti

kullanmayı düşünüyoruz.
Konu için eklenecek ilave tavsiye olursa öğrenmek isterim.
👋👋👋

Screenshot 20210328 002805 Adobe Acrobat

Uzun dedantr hortum 600x800

Bu ürün için dolumu 11kg'ya kadar olan tüpler için.uygundur notu düşülmüş.
Bizdeki tüpler 12kg olduğu için kullanıma uygun değildir olarak mı anlamalıyız.

Bu ürün için dolumu 11kg'ya kadar olan tüpler için.uygundur notu düşülmüş.
Bizdeki tüpler 12kg olduğu için kullanıma uygun değildir olarak mı anlamalıyız.

Aşağıdaki iki açıklama yanlış anlamaya yol açabilir. Almanya’da satılan da böyle bir açıklama yok. Dısarda kullanımı belki hortum 1m uzun olduğu için yazılmış oabilir. Amanya’da bu hortum karavanda 40 cm den uzun olamaz.

https://www.campingwagner.de/produc...er-1-2kg-h--30mbar--Einsatz--RM-Caravan-.html

Dolum ağırlığı 11 KG'ya kadar olan tüpler için uygundur.

Yalnızca dış mekan kullanımı için tasarlanmıştır.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR