Karavanda Gaz Sistemi Kuran ve Kullananların Dikkat Etmesi Gereken Bazı Noktalar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 105
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 45,631

Aygaz 12 veya 2 kg karavan tüpü izmirde bornova dışında hiçbiryerde yok.. Yani karavan tüpü alırsanız ve tüpde biterse izmir ili içinde nerede olursanız olun İzmir merkezine dönmeniz gerekiyor ki bu pekde mantıklı görünmüyor.. 2 kg lık karavan tüpü içinde aynı şey geçerli..12 veya 2 kg lık karavan tüpünü bulunduğum yerde bulamadığımdan bugün 2 kg lık normal aygaz mini 2 kg lık tüp alıyorum.. dedantör bağlantısı takılabiliyor.. Mutfak dolabında altta tüpü koyacağım yerde Menfezim var yandaki Buzdolabı menfezi 2 adet.. menfezin bir kısmı tüpü koyacağım bölüme taşmış durumda.. alttaki menfez zeminden 8-10 cm kadar yukarıda.. tabii tse muayenesi öncesinde pratik bir çözüm bulmam gerekiyor.. .. Bu sebeple dolap tabanını biraz daha yükselteceğim.. 12 v gaz alamınıda bugün takacağım.. Birde tabii Tüpü duvara sabitleyeceğim.. TSE öncesi son hazırlıklar devam ediyor..

Merhaba. Konuda emeği geçen herkese teşekkürler. Sonuç olarak 2023 ağustos ayında kendi karavanını yapan birisi için nokta atışı sipariş listesi verebilirseniz çok sevineceğiz. Aldığımız ocak için hangi Aygaz tüpü, hangi dedantörü ve hangi hortumu kullanmalıyız.

Lütfen tek tek link verirseniz çok sevinirim.

Saygılarımla,

Aygaz'ın yeni tip tüpleri (yeşil ev tip ve karavan tipi mavi), diğerlerine göre daha güvenli. Ekstra conta v.s var sanırım.

Detantörü de farklı bu yüzden. Yine bu yüzden tüp her satıcıda olmayabiliyor. Diğer tüpleri dağın başında bile var.

Almanya’da geçerli olan bu kurallar bütün karavanlarda olması gereken temel kurallar gibi görünüyor. Peki Türkiye’de üretilmiş ancak bu kurallara uygun olmayan bir karavan AB ye girebiliyor mu? Yani benim kafama göre yaptığım gaz tesisatı sınırdan geçerken yada kamp alanına girerken kontrol ediliyor mu?

Almanya’da geçerli olan bu kurallar bütün karavanlarda olması gereken temel kurallar gibi görünüyor. Peki Türkiye’de üretilmiş ancak bu kurallara uygun olmayan bir karavan AB ye girebiliyor mu? Yani benim kafama göre yaptığım gaz tesisatı sınırdan geçerken yada kamp alanına girerken kontrol ediliyor mu?

AB ülkelerine girişlerde veya yollarda polis kontrollarında aracın ruhsatına bakılıyor. Bazı durumlarda aracın ruhsata uygun olup olmadıǧı da kontrol ediliyor (yolcu sayısı, aǧırlıǧı gibi).

Kampinglerde gaz sistemi kontrolüne rastlamadım ve duymadım.

Almanya’da gaz tüplerinin sadece dışarıya havalandırması olan bir kutuda taşınmaları gerekiyor. Polis yataǧın altında bir gaz tüpü görürse ne yapar bilmiyorum.

Kendi güvenceniz için yolda giderken ve gece yatarken gaz tüpünün vanasını kapatmanız iyi olur.

Sorunsuz, güzel ve sıhhatli Avrupa gezileri dilerim.

Bu durumda bizde üretilen karavanların avrupaya girişi sıkıntılı olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü özellikle eski karavanlarda set üstü ocakların küçük tüpe bağlanmış şekilde karavan içinde taşındıklatını çok gördüm. Bu araçların AB ye alınmaması gerekiyor bu durumda.
Yeniden gaz tertibatı yapılması gerekiyor. Bu konu çok önemli çünkü gaz tertibatı eski veya mevzuata uymayan karavanları satın almak , özellikle avrupa gezilerinde kullanmaya çalışmak ciddi problem olabilir. Alugas yada log tankı şeklinde uygulama gerekecek sanırım. Olası bir kazada mevzuata aykırı hareket etmekten cezai yaptırım da söz konusu olabilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri