Karavanda / evlerde tüp yangını / patlaması

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TA2RX Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,820

TA2RX

Müzmin öğrenci
Yer
Yalova
Web
www.tcswat.org
Telsiz Çağrı Kodu
TA2RX
LPG tüpleri basınçlı olduğu için, içindeki gaz dışarı çıkarken soğuk oluyor. Dolayısıyla bir sıcak bir soğuğa maruz kalan hortum zamanla çatllayıp gaz kaçırmaya başlıyor. Tüp patladı denen olayların temel sebebi pek çok zaman bu kaçaklar. Bu yüzden hortumu tercihan üç senede bir, EN GEÇ beş senede bir MUTLAKA değiştirmek gerekiyor. Bir gönüllü itfaiyeci olarak bunun eğitimini aldığım halde karavanı uzun süre kullanmayınca aklıma gelmedi; taa ki gaz kokusunu alıncaya kadar. Hafif bir koku alır almaz ilk işim hortumu değiştirmek oldu. Maliyeti? Metresi 3 lira (şimdi biraz daha zamlanmış olabilir). Yani çerez parası bile değil. İHMAL ETMEYİN!

Etiketler
LPG tüpleri basınçlı olduğu için, içindeki gaz dışarı çıkarken soğuk oluyor. Dolayısıyla bir sıcak bir soğuğa maruz kalan hortum zamanla çatllayıp gaz kaçırmaya başlıyor. Tüp patladı denen olayların temel sebebi pek çok zaman bu kaçaklar. Bu yüzden hortumu tercihan üç senede bir, EN GEÇ beş senede bir MUTLAKA değiştirmek gerekiyor. Bir gönüllü itfaiyeci olarak bunun eğitimini aldığım halde karavanı uzun süre kullanmayınca aklıma gelmedi; taa ki gaz kokusunu alıncaya kadar. Hafif bir koku alır almaz ilk işim hortumu değiştirmek oldu. Maliyeti? Metresi 3 lira (şimdi biraz daha zamlanmış olabilir). Yani çerez parası bile değil. İHMAL ETMEYİN!
LPG gaz alarmı bulundurmakta yarar var

@makara60 bey 12 volt lpg alarmı almış , linkini ve kaç TL ye aldığını yazarsa memnun oluruz

ASUS_Z00UD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

.

Bütün olasılıkları hakkıyla düşünerek yapılmış bir gaz sisteminin aslında alarm cihazına ihtiyacı yok. Almanya’da hatta bildiğim kadarıyla Avrupa’da marka karavan üreticilerinin fabrika çıkışında bu cins aletlere rastlıyamazsınız.
Alman karavan yönetmeliğinde de zaten alarm zorunluluğu bulunmamakta.

Fakat Türkiye için zorunlu olduğu kesin !..
Forumda tek istisna, böyle bir yapım sistemine göre Koray beyin yaptığı çalışma olmalı ki o bile koymuştu..

Dikkat ederseniz, lastik hortum gaz kasasının dışına çıkartılmıyor.

Son düzenleme:

Almanya‘ da Tüv‘ den önce gaz kontrolu yaptırmak zorundayız. Üҫ yıl önce bu günlerde gittiğim usta karavandaki gaz sistemi ruhsatını ele alınca, hortum ve regülatörün 10 yılda bir değiștirilmesi gerektiğini ve 10 yılı doldurduklarını söyledi ve nasıl bir regülatör istediğimi sordu. Karavanda daha önce hep göstergeli regülatör (daha pahalı) vardı. Usta gösterge tüpte gaz varmı yokmu onu gösterir ama, nekadar gaz var göstermez deyince bende ucuzunu istedim. Almanya‘ da motokaravanlardaki gaz sisteminde genellikle ҫelik boru kulanılır. Hortum ve regülatör sadece tüpün olduğu kutunun iҫinde kullanılabilir. Bu hortum 40 cm den büyük olamaz ve regülatör ile vana seti arasında takılır ve hortum esnek olduğu iҫin tüp sorunsuz ve kolay olarak değiștirilebilir. Tüpün olduğu kutunun altında 10X10 cm büyüklüğünde bir delik bulunur. Gaz havadan ağır olduğu iҫin sızdırma halinde gaz bu delikten karavanı terkeder.

Türkiye’de karavanım olsaydı en az her iki yılda bir defa gaz sızdırmazlık kontrolu yaptırırdım.:smiley:

Iki yılda bir gaz kontrolumu yapan usta Türkiye’yi iyi tanır. Kontrolu yaparken hep Türkiye hatıralarinı anlatır.

Almanya’da karavan yapan/tamir eden birisine ihtiyaҫ olursa:

Startseite - mobile-freizeit-steffen

Son düzenleme:

.

Bütün olasılıkları hakkıyla düşünerek yapılmış bir gaz sisteminin aslında alarm cihazına ihtiyacı yok. Almanya’da hatta bildiğim kadarıyla Avrupa’da marka karavan üreticilerinin fabrika çıkışında bu cins aletlere rastlıyamazsınız.
Alman karavan yönetmeliğinde de zaten alarm zorunluluğu bulunmamakta.

Fakat Türkiye için zorunlu olduğu kesin !..
Forumda tek istisna, böyle bir yapım sistemine göre Koray beyin yaptığı çalışma olmalı ki o bile koymuştu..

Dikkat ederseniz, lastik hortum gaz kasasının dışına çıkartılmıyor.
Ocak karavanın içinde olduğu müddetçe risk her daim var.lpg çöktüğü için gece heki nin açık olması bile yetmiyor.Ayrıca bütün olasılıklar düşünülerek yapılmış bir sistemden alarmı nasıl ayrı tutuyorsunuz onu anlayamadım?

Ocak karavanın içinde olduğu müddetçe risk her daim var.lpg çöktüğü için gece heki nin açık olması bile yetmiyor.Ayrıca bütün olasılıklar düşünülerek yapılmış bir sistemden alarmı nasıl ayrı tutuyorsunuz onu anlayamadım?

Ben değil yasa koyucu gerekli görmüyor. Aslında derken onu kast etmiştim.
Doğru, gaz havadan ağır olduğundan hekinin açık olmasının bir faydası olmamalı..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR