Karavanda Enerji̇ Devamliliği

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fcelik Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,462

fcelik

Yeni Üye
Arkadaşlar Merhaba, bu konu daha önce belki açılmıştır ancak bulamadım,
1 ay kadar ikinci el bir çekme karavan aldım. İlk kampımda rezillik çektim ve 2. gün dönmek zorunda kaldım. Sebebi ise 24 saat geçmeden enerjinin bitmiş olması. kullandığım ekipman ise 90 lt 220 volt buzdolabı, 220 volt tv, ve gece 2 kw lık webasto. İlk gittiğimde 2x165 watt polikristal güneş paneli, 200 ah jel akü (karavanın önceki sahibi aküyü yeni aldığını belirtti), 1000 watt savior tam sinüs akıllı inverter mevcut idi.
Döndükten sonra panellerin çalışmadığı bilgisine ulaştım, Daha sonra panel işinden anlayan bir arkadaşımın yönlendirmesi ile, eski panellleri sökerek 3x190 watt nonokristal güneş paneli + 30 ah pwm şarj kontrol cihazı taktık. (panelden gelen enerjiyi inverterden iptal ederek şarj kontrol cihazına verdik). şu anda gündüzleri herşey kapalı iken 13.0 sabahları ise 12.5 civarı voltaj görünüyor.
baharda ilave olarak bir 200 ah jel akü ilave koyacağım.
şimdi benim öğrenmek istediğim mevcut ekipman bana yetermi, bu ekipman saatte ne kadar amper basar.yada internetten öğrendiğim kadarı ile mppt şarj kontrol cihazı almam gerekirmi. bu arada başka bir panelcide aradaki şarj kontrol cihazını iptal et tekrar tam sinüs inverter daha iyi şarj eder diyor, bir başkası şarj kontrol cihazı daha iyi şarj eder diyor. 2 ustanın dediği birbirini tutmuyor.Tekrar aynı rezilliği çekmemek adına sizlerin fikir ve tecrübelerinize ihtiyacım var.eksik fazla ne yapmam gerekir. şimdiden teşekkür ederim.

Etiketler
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.