Karavanda Elektrik İhtiyacını Güneş Paneliyle Karşılamak?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan buralpdi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 828
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 293,685
Ynt: Karavanda Elektrik İhtiyacını Güneş Paneliyle Karşılamak?

Hüseyin, satıcıya " 我想我的钱 " de. ;D

Etiketler

fsirin' Alıntı:
Üretici tarafından konulan diyot panelin akım kapasitesine yakın bir değerde olabilir. Bir de diyodun bağlantıları ve lehimleri çok iyi yapılmamışsa temas noktaları daha da ısınacaktır. Buradaki diyodun görevi panele geri akım akmaması içindir. Bu diyot zaten regülatörünüzde var. Kaldı ki bu aküye doğrudan bile bağlı olsa 12-14V aralığında panele kayda dağer bir geri akım akışı da olmuyor zaten. ;)

Ferhat Bey açıklama için çok teşekkürler. Bugün akü öğleden önce doldu. hafta sonu gezisine huzur içinde çıkacağız.

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Hüseyin, satıcıya " 我想我的钱 " de. ;D

Mesut merhaba. Firmayı araştırdım. Münih´te olduğunu öğrendim ama kapanmış. Alış makbuzunuda bulamadığım için zaten bir faydası olmayacaktı :mad:.

sakyuz' Alıntı:
"Paramı geri istiyorum" demekmiş... Google sağolsun vatandaş bugünlerde çince bile anlıyor...

Sayın Sakyuz, tercüme için teşekkürler. ;D

yelkenlilerde de aynı problem olduğu için tez-marin firmasının hazırladığı bir şöyle bir bilgilendirme mevcut,
yararlı olabileceğini düşündüm:

http://www.tez-mar.com/images/gunes_panelleri_hakkinda_bilmek_isteyecekleriniz.pdf

İyi günler,

Aracım için İstanbul'da güneş paneli ve ekipmanlarına ilişkin monte/tesisat işlemlerini yaptırabileceğim sizlerin bildiği yerleri benimle paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler.

Yarı Elastik Güneş Panelleri.

Ekli dosyalar

• Elastik1.JPG
    Elastik1.JPG
    56.5 KB · Görüntüleme: 345

Merhaba Hüseyin bey,bir kac tane alirsak biraz daha düsürebiliriz.Nasil olsa uzak degiliz ;).

Selamlar.

Ercan Bey merhaba, Almanya´ daki böyle satışlarda bazen„ fiyat teklif edin“ diyerek pazarlık payı olduğu belirtiliyor. Şu anda kullandığım kompresör buzdolabını alırken bu pazarlığı denedim. Firma 499 € fiyat koymuştu. Bende 445€ teklif ettim. Sonuçta 465 €´ da anlaştık ;).

Isviçre‘ ye selamlar.

Melih Bey merhaba, son zamanlarda solarpanellerde bir ucuzlama görülüyor. Ucuzlama elastik panellerde de var. Sizin de değindiğiniz gibi solarpanel ısındıkça verimi azalıyor. Yukarda resmi olan solarpanelin firmasıyla az önce telefonla konuştum. Bu pannellerin üzerine yalınayak basılabiliyor. Firma ıslak panelin üzerine basmayın, kayıp düşebilirsiniz dedi ;D. Üzerine yalınayak basılabilen bir paneli yatak minderinin altına koyabiliriz diye düşünüyorum. Böylece karavanda taşıma sorunu çözülmüş oluyor.

Sprinter’ in üzeri düz olmadığı için bence aluminyum çerçeveli paneller aracın üzeri için daha iyi. Zaten bizim aracın üzerinde 100 watlık böyle bir panel var. Ben bu elastik paneli sadece yedek olarak ihtiyaç halinde (örneğin karavan gölgedeyse) kullanmak için düşünüyorum.

Internette yaptığım araştırmalardan edindiğim bilgilere göre, güneşi devamlı takip eden bir solarpanel (güneşe 90° dik duracak şekilde), aracın üzerinde yatay duran bir panelden çok daha verimli.
Aşağıda resmini gördüğümüz panel gps sayesinde devamlı güneşi takibediyor. Linkteki açıklamasında, böyle güneşi takibeden bir panelin yatay duran bir panelden ortalama üç kat daha verimli olduğu yazılı. Yerde duran bir paneli güneşe dik duracak şekilde ayarlamak zor değil. Aklımıza geldikçe de paneli güneşe doğru çevirebilirz. Tabii ki bütün bunları karavanın yanında olduğumuz zaman yapabiliriz ve çalınmaması içinde gerekli tedbiri almak lazım.

Ben 50 watlık böyle bir panel almayı planlıyorum. Boyutları 56 cmx58cmx0.3 cm. Ağırlığı 900 gram.

Ekli dosyalar

• SunMover Solar.jpg
    SunMover Solar.jpg
    60.3 KB · Görüntüleme: 598

Hüseyin, Gugıl amcaya "Solarpanel 50W" diye sorarsan, 60 € ya bile bulabiliyorsun.

Cam filmi yerine bunlardan takmak lazım :smiley:

Çok güzel açıklayıcı ve aydınlatıcı konular için emeği geçen herkese teşekkürler.
Bir konu hakkında siz değerli üstadlardan ricam olacak.
Konu:
Güneş paneli, yaşam aküsü ve araç aküsü birlikte paralel bağladığımızda hem araç dinamosundan hemde güneş panelinden aynı anda nasıl faydalanabiliriz, şöyle ki: (Alternatör aracın motoru çalışıyorken aküyü şarj eder!) yolculuk sırasında güneşli bir gün, sıcak mı sıcak, bir gün farz edelim, Akdeniz bölgesine doğru yol alıyorken araç alternatörü ve güneş panelleri, 2 aküyü aynı anda şarj eder mi? ederse nasıl bir bağlantı yapmalıyız.!!
Paralel bağlantıda aynı marka ve aynı amper akü kullanılmak şartı baki kalmak suretiyle, bilgi ve paylaşımınızı bekliyorum. Saygılar!

Son düzenleme:

Çok güzel açıklayıcı ve aydınlatıcı konular için emeği geçen herkese teşekkürler.
Bir konu hakkında siz değerli üstadlardan ricam olacak.
Konu:
Güneş paneli, yaşam aküsü ve araç aküsü birlikte paralel bağladığımızda hem araç dinamosundan hemde güneş panelinden aynı anda nasıl faydalanabiliriz, şöyle ki: (Alternatör aracın motoru çalışıyorken aküyü şarj eder!) yolculuk sırasında güneşli bir gün, sıcak mı sıcak, bir gün farz edelim, Akdeniz bölgesine doğru yol alıyorken araç alternatörü ve güneş panelleri, 2 aküyü aynı anda şarj eder mi? ederse nasıl bir bağlantı yapmalıyız.!!
Paralel bağlantıda aynı marka ve aynı amper akü kullanılmak şartı baki kalmak suretiyle, bilgi ve paylaşımınızı bekliyorum. Saygılar!

Oktay Bey, aradan çok zaman geçmiş, sorunuzun cevabını şimdi biliyorsunuzdur ama ben yinede cevcap vereyim. Benim karavandaki iki yaşam aküsünden bir tanesi senelerdir hem motorun alternatörü hem de solarpanel tarafınfan şarj edilir. Sonalpanelin şarj regülatörünün kullanım rehberi de bunun mümkün olduğunu yazıyor. Bu yaşam aküsü ile motor aküsü isolatörle bir birlerine bağlılar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri